LIDÉ TĚZCE NEMOCNÍ

VÝZKUM - ARCHIV REPORTÁŽÍ:

 

 

 

 

2018

 

 

LÉČBA MÍCHY ÚPRAVENÝMI BUŇKAMI

Léčit poranění míchy pomocí geneticky upravených nervových buněk. Díky českým vědcům by mohlo jít o slibnou metodu. 

 

 

BEZPEČNÉ OPALOVÁNÍ 

Varovné proužky pro pobyt na slunci by mohly být už příští léto na trhu. Vědci z chemické fakulty brněnského VUT spolu s kolegy z dalších výzkumných institucí jsou ve finále vývoje speciálního tištěného dozimetru.

 

V DOLNÍCH BŘEŽANECH ZROVOZNILI NOVÝ LEASER

Laser s nejvyšším průměrným výkonem na světě spustili vědci v centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech nedaleko Prahy. Má pomoct v základním i aplikovaném výzkumu - třeba i s bojem proti rakovině. 

 

 

CENY PRO MALÉ VĚDCE

Ceny pro mladé vědce z rukou těch světově uznávaných. Dvacet českých výzkumníků převzalo na francouzské ambasádě ocenění od tří nositelů Nobelovy ceny. 

 

 

V ČESKU SE ZAČALA TESTOVAT NOVÁ LÁTKA, KTERÁ BY MOHLA LÉČIT NÁDORY-V RÁMCI KLINICKÉ STUDIE JI DOSTALA PRVNÍ PACIENTKA

Testuje se nový lék na rakovinu. 

 

 

LEPŠÍ TESTY RAKOVINY DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Modernější testování líp odhalí přednádorové změny i rakovinu děložního čípku. Studie u dvou tisíc čtyř set českých žen prokázala, že testy na přítomnost DNA lidského papilomaviru jsou mnohem přesnější než ty v současnosti používané. 

 

PARDUBICKÁ UNIVERZITA VSTOUPILA DO PRESTIŽNÍHO VĚDECKÉHO PROGRAMU. CHCE UVÉST SVÉ VÝZKUMY CO NEJDŘÍVE DO PRAXE

Diagńoza rakoviny z krve či netoxický lék na bolest. Na Pardubické univerzitě vznikají výzkumy, které by mohly za několik let pomáhat lidem na celém světě.

 

KLESÁ POČET KLINICKÝCH STUDIÍ

V Česku klesá počet nových klinických studií. Na nich přitom závisí vývoj léků - upozorňují farmaceutické firmy. 

 

NOVÝ LÉK PRO BOJ S RAKOVINOU VAJEČNÍKŮ

Tisíce lidí se v Česku léčí v rámci klinických testů nových přípravků - mezi nimi i pacientky s rakovinou vaječníků; právě dnes je světový den boje s touto chorobou. 

 

 

UMĚNÍ A LSD

Je to pětasedmdesát let, co švýcarský vědec Albert Hofmann objevil psychedelické účinky LSD. Halucinogen změnil pohled na svět mnoha lidem po celém světě - včetně filmařů, hudebníků nebo malířů.

 

NOVÁ UNIKÁTNÍ LABORATOŘ

Vědci z Biologického centra Akademie věd mají nové unikátní moderní laboratoře - jde o jedno z nejšpičkovějších zařízení v Evropě i ve světě.

 

LÉK NA KLÍŠŤOVOU ENCEFALITIDU

Brněnským vědcům se nejspíš podařilo objevit lék na klíšťovou encefalitidu. Látka, která na viry encefalitidy, západonilské horečky anebo zika účinně působí, je už roky součástí ruského léku na chřipku. 

 

 

OBJEV OLOMOUCKÝCH VĚDCŮ

Olomoučtí odborníci vyvinuli látky, které chrání buňky před ultrafialovým zářením, stresem i stárnutím. S výzkumníky z Univerzity Palackého a olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky na objevu spolupracovala Lékařská fakulta. Vědci očekávají, že se jejich objev uplatní v lékařství i kosmetickém průmyslu. 

 

 

NOVÝ LÉK NA RAKOVINU

Myši díky ní přežily rakovinu a Američané do ní teď investují asi 800 milionů korun. Částka dává českým vědcům šanci na slibné látce dál pracovat i testovat ji na lidech. 

 

 

ELEGANCE MOLEKULY

Jeho objevy napomohly k záchraně milionů lidských životů. Právě k poctě geniálního českého chemika Antonína Holého napsal Petr Zelenka novou hru - Elegance molekuly. 

 

 

SPÁNKOVÁ LABORATOŘ V BRNĚ

Způsobuje únavu a může vést až k srdečnímu selhání. Řeč je o přerušovaném dýchání během spánku, takzvané spánkové apnoi.

 

LÉČIVÝ HYDROGEL

V brněnském Ceitecu VUT vytvořili vědci unikátní hojivý gel. Pomůže léčit popáleniny, zlomeniny a zefektivnit chemoterapii. Na jeho vývoji pracovali odborníci deset let a nedávno získali evropský patent.

 

ZAČÍNÁ TÝDEN MOZKU

Vše o trendech ve výzkumu nejsložitější struktury na planetě - to je Týden mozku. Festival začal v Akademii věd na pražské Národní třídě. 

 

PRROJEKT GENETIKŮ STOJÍ

Genetici z novojičínských laboratoří se zapojili do celorepublikového výzkumu, který má prokázat genetický vliv na vznik nádorového onemocnění. Projekt, o kterém ČT informovala na jeho startu před půl rokem je ale momentálně v podstatě pozastavený. Vědcům se totiž nedaří sehnat lidi, kteří by byli pro výzkum vhodní. 

 

ALTERNATIVNÍ CHEMOTERAPIE

Biologická, nebo-li cílená terapie, je vhodná pro léčbu vyššího počtu onkologických onemocnění. Oproti chemoterapii působí jen tam, kde je buňka poškozená. Přesto, že počet lidí s rakovinou neustále narůstá, počet umírajících i díky rozšiřování biologické léčby klesá.

 

 

LÉČIVÁ KYSELINA

Vědci pardubické univerzity mají nový patent - zvláknili kyselinu hyaluronovou /vytvořili vlákno/. Tento objev významně pomůže v lékařství při hojení ran. 

 

OBJEV OLOMOUCKÝCH VĚDCŮ

Objev, který by mohl výrazně pomoct v medicíně. Olomoučtí vědci přišli na to, jak bakterie získávají odolnost proti nanostříbru. To působí proti infekci a používá se v řadě zdravotnických produktů - mimo jiné v antibakteriálních mastech nebo obvazech. Vědci tvrdí, že při opakovaném používání se bakterie v těle můžou stát rezistentní vůči účinné látce. Tomu se snaží předcházet český výzkum, který se dostal i na titulní stranu prestižního časopisu ze skupiny Nature.

 

 

2017

 

NADĚJE PRO BOJ S RAKOVINOU PRSU

Živý vstup redaktora.

 

LÉKY HUNTINGTONOVU NEMOC

Mezinárodní tým vědců a lékařů v Brně úspěšně pokračuje v testování přípravku na dosud nevyléčitelnou Huntingtonovu chorobu.

 

ŠPIČKY VÝZKUMU V BRNĚ

Přesně před pěti lety, 12. října 2012, se v areálu fakultní nemocnice u Svaté Anny otevřely dvě nové budovy plné špičkového vybavení. Kromě neurologické a kardio-angiologické kliniky, kliniky zobrazovacích metod nebo krevní banky tam sídlí taky špičkové lékařské a výzkumné centrum ICRC.

 

NOVÁ LÉČBA LEUKÉMIE

Vyrážky, průjmy, ale taky smrt – mohou být nežádoucími reakcemi na transplantaci kostní dřeně. Lékaři z Fakultní nemocnice v Plzni ve spolupráci s Národním registrem dárců dřeně proto už 4 roky pracují na studii, jak negativní projevy transplantace minimalizovat. 

 

 

ÚSPĚCH ČESKÉ VĚDKYNĚ

Český úspěch na soutěži Evropské unie pro mladé vědce v Estonsku. Jednu ze tří prvních cen získala osmnáctiletá Karina Movsesjan. Studuje Masarykovu univerzitu v Brně a zkoumá, jak lépe odhalit rozdíl mezi nádorovou a normální buňkou. 

 

NOVÁ METODA MIKROSKOPIE

Jihočeští vědci objevili novou metodu mikroskopie. Pomocí té mají možnost nahlédnout do nitra i živých buněk. To bylo přitom dosud velmi obtížné. Nová metoda je průlomová, umožňuje totiž spatřit celou buňku bez potřeby ji předem jakýmkoliv způsobem narušovat.

 

SNAŽŠÍ DETEKCE PROTI METANOLU

Přenosný přístroj, který rychle odhalí jedovatý metylalkohol v krvi, vyvinuli vědci z Masarykovy univerzity. Lékařům by pomohl třeba při podobné kauze, která začala před pěti lety a během které se na jižní a východní Moravě podle policie metanolem otrávilo přes 30 lidí.

 

VÝVOJ LÉKU PROTI OBEZITĚ

Uměle vytvořený hormon českých vědců dokáže léčit obezitu. Zatím jen v laboratoři a pouze u myší. Přesto slibné výsledky zaujaly světové farmaceutické firmy a jedna z nich chce do nákladného pokračování výzkumu investovat miliony eur.

 

POKROKY V DIAGNOSTICE V LEUKÉMIE

Rozpoznat různé typy leukémie a naordinovat pacientovi léčbu takřka na míru. Na tom pracují brněnští hematologové společně s vědci ve výzkumném centru CEITEC.

 

LÉČBA POPÁLENIN POMOCÍ NANOTECHNOLOGIÍ

Čeští vědci vyvíjejí materiál, který má usnadnit hojení poškozené tkáně.

 

ZÁZRAKY ČESKÝCH VĚDCŮ

(od 28:35s)

 

NOVÁ BIOBANKA V BRNĚ

Masarykova univerzita letos začne stavět nové laboratoře a biobanku. Vědci tam budou moct líp uchovávat vzorky a využívat je ke studiu vlivu životního prostředí na zdraví člověka. Celý projekt bude stát přes 227 milionů korun.

 

ŠETRNĚJŠÍ CHIRURGICKÉ ZÁKROKY

Po operaci rychlé hojení rány a co nejmenší jizva. Chirurgům by k tomu mohli pomoct vědci. Jejich ohebná sonda během desítek vteřin určí pružnost kůže a napoví, jak vést řez. Prototyp už existuje.

 

NOVÝ VÝZKUM PRO ZLEPŠENÍ PAMĚTI

Cvičení zlepšuje paměť - předpokládají vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu. 

 

STUDENTI BOJUJÍ PROTI CIVILIZAČNÍM NEMOCEM

Studenti Ústavu informatiky opavské univerzity svým výzkumem napomáhají medicíně. Výpočetní programy, které tu vyvíjejí, dovedou odhalit nemoc ještě dlouho předtím, než se objeví první příznaky. V praxi už teď software slouží lékařům ke včasné diagnóze Parkinsonovy choroby. Zůstat by ale nemělo jen u ní. 

 

NOVÁ METODA LÉČBY ZLOMENINY HOLENĚ

Holenní kosti pomáhají v Ostravě léčit inženýři. Novou metodou chtějí snížit dobu rekonvalescence až na polovinu. Vážných úrazů končetin je podle lékařů v posledních letech více. Na vině je třeba stále rostoucí obliba některých sportů. 

 

VÝFUKOVÉ PLYNY V PLICÍCH

Co se tedy odehrává v těle, pokud člověk vdechuje výfukové plyny. Částice se dostávají do různých míst dýchací soustavy. Kam přesně a jak tam můžou škodit, zjišťují vědci z Vysokého učení technického na speciálním modelu. 

 

2016

 

NADĚJNÝ ČESKÝ VÝZKUM

Každý rok jde na vědu víc peněz, přesto na některé projekty nezbývá. Týká se to vzácných nemocí i některých typů rakoviny.

 

TESTOVÁNÍ LÉČEBNÉHO KONOPÍ

Ústav analýzy potravin a výživy na VŠCHT získal - jako první neamerické pracoviště - certifikaci programu Patient Focused. Ten je nezávislým auditorem v oblasti kvality konopných výrobků určených ke spotřebě lidmi.

 

LABORATOŘ ZKOUMÁ LIDSKÝ POHYB

Univerzita Palackého v Olomouci po měsících testování otevřela vědeckovýzkumné centrum Baluo. Unikátní pracoviště, jediné ve střední Evropě, kde chtějí akademici zkoumat lidský pohyb a poznatky pak využít v praxi. Amatérským i profesionálním sportovcům pak nabídne diagnostiku i poradenství. Vznikat by tady měly i rehabilitační pomůcky.

 

GENETICI HLEDAJÍ DOBROVOLNÍKY PRO VYZKUM RAKOVINY

Proč v člověku začne rakovinové bujení, proč někdo onemocní a někdo ne? Proč zasáhne rakovina mladé lidi? Otázky, na které se teď pokusí najít odpověď projekt Univerzity Karlovy a onkologických center. Zapojily se do něj i laboratoře Agel z Nového Jičína. Sehnat vhodné dobrovolníky je ale problém. 

 

 

BUDOUCNOST V LÉČBĚ DIABETES

Diabetikům může pomoci i výzkum buněk vědců z IKEMU. Zjistili, že dokáží přesvědčit buňky slinivky, aby tvořily inzulín. To by vedlo k úplnému uzdravení pacientů s cukrovkou typu jedna.

 

NOVÉ ÚSPĚCHY V BOJI PROTI RAKOVINĚ

Nová metoda léčby nádorových onemocnění.

 

PROČ SE VRACÍ RAKOVINA?

Vědcům z Masarykovy univerzity se podařilo zjistit jeden z důvodů, proč se některým pacientům vrací rakovina. 

 

 

ZDRAVOTNÍ ÚSTAV V OSTRAVĚ VYVÍJÍ TEST NA HOREČKU ZIKA

Zdravotní ústav v Ostravě vyvíjí potvrzovací test, který by spolehlivě prokázal virus horečky zika a zpřesnil dosavadní výsledky.

 

RENTGEN BEZ VEDLEJŠÍCH ÚČINKŮ

Vyšetření cév bez ozáření a rizika alergické reakce - novou metodu, jak se podívat do vnitřku těla bez použití rentgenového záření a pomocí moderních kontrastních látek, začnou zkoušet vědci z 1. lékařské fakulty UK na myších.

 

 

OBJEV PŘI LÉČBĚ OČNÍ VADY

Čeští vědci našli mutaci genu, která způsobuje těžkou dědičnou vadu oční rohovky.

 

STUDIE KMENOVÝCH BUNĚK

Kmenové buňky jako naděje medicíny, nebo šarlatánství? Většina lékařů se shoduje, že do budoucnosti medicíny patří. Méně už na jejich aktuálním použití. V Česku zatím běží několik klinických studií, do kterých jsou zapojeny desítky pacientů.

 

LÉČBA LEUKÉMIE

Větší šance na rychlejší rozpoznání leukémie - nový přístroj začala využívat motolská nemocnice. Pacientům slibuje přesnější a šetrnější léčbu.

 

 

 

 

 

2015

 

VLIV OVZDUŠÍ NA NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ

Vliv životního prostředí na nádorová onemocnění řešilo v Praze na kongresu 200 vědců z celého světa. Jejich výzkumy ukazují, že chemické látky mají vliv na vznik rakoviny.

 

BUDOUCNOST V LÉČBĚ DIABETES

Diabetikům může pomoci i výzkum buněk vědců z IKEMU. Zjistili, že dokáží přesvědčit buňky slinivky, aby tvořily inzulín. To by vedlo k úplnému uzdravení pacientů s cukrovkou typu jedna.