LIDÉ SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

LÍBÍ SE NÁM I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

 

 

TĚLESNÉ NÁHRADY:

 

REPORTÁŽE:

 

 

 

 

2017

 

KYBORGOVÉ

Vylepšují vlastní tělo. Nejrůznější implantáty jim umožňují cítit atmosferický tlak, magnetické pole Země anebo otevírat dveře pouhým mávnutím ruky.

 

 

 

CHYTRÁ KLOUBNÍ NÁHRADA

(od 40:27s)

 

 

STUDENT SESTROJIL ROBOTICKOU RUKU

Studentovi Katedry robotiky na VŠB-TU Ostrava se podařilo sestavit prototyp bionické ruky. Ta by mohla v budoucnu alespoň částečně nahradit klasické protézy, jejichž pořizovací náklady jsou několikanásobně vyšší. 

 

2015

 

KOCHLEÁRNÍ IMPLANTÁTY POMÁHAJÍ NESLYŠÍCÍM

 

 

 

ČLÁNKY:

 

 

2016

 

 

DÍKY IMPLANTÁTU MŮŽE OPĚT HÝBAT RUKAMA. I KDYŽ JE OCHRNUTÝ.

Američan Ian Burkhart už několik let nemůže hýbat rukama ani nohama, ochrnul po nehodě. Vědci mu však do mozku implantovali speciální zařízení, díky kterému si nyní dokonce může zahrát i na kytaru. Unikátní vynález by mohl jednou pomoci i dalším postiženým.

 

CHYTRÉ BRÝLE MAJÍ NEVIDOMÝM NAHRADIT ZRAK

 

 

 

2015

 

OCHRNUTÝ MUŽ ZAČAL CHODIT, KDYŽ MU VOPEROVALI DO MOZKU SPECIÁLNÍ PŘÍSTROJ

Lékaři poprvé v historii umožnili chodit paralyzovanému člověku, aniž by k tomu potřeboval manuálně ovládané robotické končetiny.

 

 

ZDRAVOTNÍ POMŮCKY:

 

 

 

2017

 

 

PŘÍSTROJ, KTERÝ VRACÍ SLUH

Dokáže vrátit sluch těm, kterým už nic jiného nepomáhalo - řeč je o kochleárním implantátu. Lékaři s pacienty si připomněli třicetileté výročí od první operace v Česku.

 

SBÍRKA CHYTRÉ RUCE

Před čtyřmi lety přišel o obě ruce. Teď má čtrnáctiletý Jan možnost získat speciální protézy, které mu umožní třeba vzít do ruky sklenici nebo psát na počítači.

 

 

SPORTOVNÍ POMŮCKY PRO NEPOHYBLIVÉ DĚTI

Jízda pro děti s postižením. Sdružení Černí koně vyrábí z peněz od sponzorů speciální ruční kola – tzv. handbiky. Aby si užily radost z pohybu, která k dětství patří. 

 

 

 

 

DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

2018

 

 

NÁCHOD MÁ POVOLENÍ LÉČIT VODOU

Náchod dostal povolení ministerstva zdravotnictví využívat vodu ze dvou nových vrtů na městských pozemcích k lázeňským účelům. 

 

 

BOWLING PRO NEVIDOMÉ

V Pardubicích začíná ME v bowlingu zrakově postižených.

 

 

HLEDÁNÍ BEZBARIÉROVÝCH BYTŮ

Čím dál víc postižených lidí chce žít samostatně. Jenže bezbariérových bytů je málo a handicapovaní na ně čekají i několik let. Poprvé proto veřejně oslovili majitele vhodných nemovitostí. A někteří už vědí, že se jim jejich sen o nezávislém bydlení splní.

 

 

MAPA OPAVY PRO VOZÍČKÁŘE

Opava bez bariér. Tak pojmenoval svůj web Pavel Carbol. Vozíčkář, který se rozhodl, že město, kde se musí často pohybovat, zmapuje z pohledu imobilního člověka. Zatím to dělá zadarmo. Opavský magistrát mu ale přislíbil pomoc.

 

 

REHABILITUJÍ SBĚREM OVOCE

Novou netradiční formu rehabilitace teď nabízí Sanatoria Klimkovice. Terapeuti chodí s dětmi , které mají těžké tělesné postižení do nově vybudovaného areálu se zeleninovými truhlíky a snaží se, aby děti sbíraly úrodu. 

 

 

HANDICAPOVANÍ SPORTOVCI PŘED MS EVROPY

Handicapovaní plavci ladí formu ve Strakonicích. Kondici si tam na soustředění zlepšují už po šestadvacáté. Někteří se zároveň připravují na srpnové mistrovství Evropy. 

 

ZAČALA LÁZEŇSKÁ SEZÓNA

Čerstvý vzduch, vzdálená hudba a příjemný stín kolonád – začala letní lázeňská sezóna. Po letech stagnace a leckdy i problémů se českým lázním opět daří. Tržby rostou a stoupá i zájem klientů.

 

DOHODA V LUHAČOVICÍCH

Už žádné soudní spory. Město Luhačovice se dohodlo se společností Lázně Luhačovice na údržbě lázeňského areálu.

 

PARALYMPIONICI SE PŘEDSTAVUJÍ DĚTEM

Goalball, boccia nebo třeba basketbal na vozíku. To a mnoho dalšího si mohli vyzkoušet žáci bruntálské základní školy Okružní. Pracovníci Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého z Olomouce jim připravili tzv. Paralympijský den. Zúčastnila se jej i paralympijská vítězka ve vrhu koulí, Eva Kacanu. 

 

POČÍTAČOVÁ MYŠ PRO HANDICAPOVANÉ

Handicapovaní lidé, kteří jsou zcela odkázáni na pomoc druhých, mají šanci být o něco víc nezávislejší. Česká firma Benetronic z Ostravy pro ně už deset let vyvíjí unikátní počítačovou myš, kterou můžou ovládat ústy. Teď přichází s novinkou. Inteligentní kompenzační pomůcka, která se dá pořídit od tří do sta tisíc, se dá nastavit také na dálku přes internet. 

 

 

HOSTÉ V ČESKÝCH LÁZNÍCH

Hostů v českých lázních znovu přibylo. V prvním letošním čtvrtletí se v nich léčilo bezmála 200 tisíc lidí. 

 

 

NOVÉ ZAŘÍZENÍ PRO VOZIČKÁŘE

Nové zařízení, které by mělo usnadnit pohyb vozíčkářům, testuje tým brněnských studentů. Konstrukci s elektromotorem je možné připevnit přímo na invalidní vozík a proměnit ho ve sportovní tříkolku. Na trh by mělo přijít v druhé polovině roku. 

 

 

EVROPSKÝ DEN NEZÁVISLÉHO ŽIVOTA

Zítřek - tedy pátý květen - je Evropským dnem nezávislého života. Snaží se upozornit na to, že i osoby se zdravotním postižením mají mít možnost plnohodnotně žít.

 

 

BEZBARIÉROVÁ OLOMOUC

S bezbariérovými úpravami ulic v historické části města chce i nadále pokračovat olomoucká radnice. Třeba loni město zrekonstruovalo ulici 1. máje, což vozíčkáři uvítali. V nejbližší době se plánuje taky úprava ulic 8. května, Sokolská nebo Zámečnická. 

 

 

MALÁ MALÍŘKA

Šestnáctiletá Barbora Sedláčková z Českých Budějovic je malířka. Ale ne ledajaká: je na invalidním vozíku, protože neovládá nohy ani ruce; a maluje ústy. 

 

 

HUDEBNÍ WORSHOP PRO NESLYŠÍCÍ DĚTI

Netradiční DJ workshop pro nedoslýchavé a neslyšící děti připravili v Ostravě členové týmu festivalu Beats for Love. Chtěli tak dokázat, že hudba překračuje komunikační bariéry. Pro publikum si připravili ochutnávku hudebních stylů. Sluchově postižené děti ve věku od šesti let si mohly vyzkoušet i práci DJ. 

 

LIDÉ S HANDICAPEM SE JEDOU NA FERATTY

Aktivní dovolená pro lidi s handicapem. Dobrodružná expedice, kterou pořádají studenti olomoucké univerzity Palackého v rámci školního předmětu. Lidé s různým zdravotním postižením si mohou vyzkoušet jízdu na raftech nebo řídit psí spřežení. Měsíc před cestou do Rakouska se dnes všichni poprvé setkali. 

 

POMOC PRO NESLYŠÍCÍ

Městské úřady, knihovny i pojišťovna - přibývá míst, kde se neslyšící domluví bez tlumočníka. Pomáhají jim videopřenosy, které urychlují domluvu například při vyřizování občanských průkazů. 

 

JAK SE CHOVAT K NEVIDOMÝM

Pracovníci olomouckého TyfloCentra vyráží do škol. Učí děti, jak se mají správně chovat k nevidomým a slabozrakým, případně jak jim mají pomoci. Podle odborníků mají lidé stále velké mezery v tom, jak zrakově postiženým porozumět. TyfloCentrum Olomouc tak chce začít právě u těch nejmenších.

 

BRNO PROTI BARIÉRÁM

Odstranit patníky, nerovný terén a další překážky a tím usnadnit život handicapovaným nebo rodičům s kočárky – brněnský magistrát vyčlenil 10 milionů korun na likvidaci bariér ve městě. 

 

STUDENTI SOUČÁSTÍ LÁZEŇSKÉHO TÝMU

Klienti klimkovických sanatorií se budou při terapiích pravidelně setkávat i se studenty Univerzity Palackého v Olomouci. Nedílnou součástí léčebných týmu jsou tady totiž i speciální pedagogové. Zdravotní pojišťovny jejich práci ale zatím nehradí. První skupina právě skončila dvoutýdenní odbornou praxi.

 

VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA PRO NEVIDOMÉ

Zpřístupnit slavná umělecká díla nevidomým. To je cíl projektu Touching Masterpieces. Pomocí virtuální reality a speciálních rukavic se lidé můžou dotýkat sochařských děl. 

 

 

TERAPEUTICKÁ  KAVÁRNA V RASPENAVĚ

(od 20:45s)

 

PRÁCE PRO HANDICAPOVANÉ

Už šestou provozovnu pro hendikepované otevřelo na jižní Moravě družstvo invalidů Myjómi. 

 

HOSTŮ V ČESKÝCH LÁZNÍCH ZNOVU PŘIBYLO

Vloni se v nich léčilo 855 tisíc lidí. O desetinu víc než rok předtím. 

 

NESLYŠÍCÍ NA ÚŘADECH

Radnice v Litoměřicích je dalším úřadem vstřícným vůči neslyšícím: Prostřednictvím tzv.Tiché linky s tlumočnickou službou jim zjednodušuje komunikaci a vyřizování úředních záležitostí.

 

ABEDEDA PRO SLUCHOSLEPÉ

Jak se žije hluchoslepým alespoň částečně zobrazuje nová výstava Technického muzea v Brně. Od zítřka je možné si tam vyzkoušet komunikaci lidí s tímto postižením. 

 

BEZBARIÉROVÉ ŠKOLY

Už zhruba jen měsíc můžou školy podávat žádosti o příspěvky na bezbariérové úpravy. Projekt Oranžové schody dává možnost dětem se zdravotním postižením dostat se bez problémů na vyučování.

 

KAROLINČÍN ,,VÍTR VE VLASECH"

Stále víc dětí upoutaných na vozík si může užívat svobodný pocit z jízdy na kole. Umožňuje jim to spolek Černí koně, který začal jako první v Česku vyrábět speciální "handbajky" pro děti s tělesným handicapem. Teď jako vůbec první na světě vyrobili tento typ kola i s elektrickým pohonem. Prototyp zaplatila pojišťovna. Od Černých koní ho dostala desetiletá Karolína Dejová z Kopřivnice. 

 

 

HANDICAPOVANÉ DĚTI BAVILY ZDRAVÉ

Žáci žákům. Dnes netradičně ti s mentálním postižením zpestřili výuku dětem zdravým - ze Základní školy U Lesa v Karviné. Na 35 svěřenců Slezské diakonie vystoupilo s pásmem písní na motivy biblického příběhu o stvoření světa. 45minutové představení chystali přes půl roku. 

 

 

V KONSTANTINOVÝCH LÁZNÍCH NA TACHOVSKU MAJÍ NOVU MODLITEBNU

Vznikla z kina, které už desítky let nefungovalo. A budova chátrala. V roce 2006 ji Bratrská jednota baptistů v Teplé odkoupila od města a téměř svépomocí vybudovala novou moderní stavbu. 

 

 

POMOC HANDICAPOVANÝM

Na dodržování práv zdravotně postižených bude nově systematicky dohlížet ombudsmanka Anna Šabatová. Dosud se věnovala jen konkrétním případům. Novou povinnost má díky úmluvě OSN. 

 

V DÁRKOVĚ LÉČÍ UKRAJINSKÉ VETERÁNY

První týden léčení v lázních Darkov mají za sebou dva zranění vojenští veteráni z Ukrajiny. Jejich rehabilitaci plně hradí Nadační fond Regibase. Ten se snaží pomáhat nejen vojákům, ale taky hasičům a policistům, kteří se zranili při výkonu svého povolání. 

 

NOVÝ DĚTSKÝ PAVILÓN HAMZOVY LÉČEBNY

Největší rehabilitační ústav v Čechách – Hamzova léčebna v Luži na Chrudimsku dnes otevřela nově zrekonstruovaný dětský pavilon. Léčebna s 500 lůžky se zabývá především rehabilitační péčí pro děti i dospělé z celé republiky.

 

LÉČEBNÉ A REHABILITAČNÍ CENTRUM V BOSKOVICÍCH

(od 17:34s)

 

 

OPRAVY LÁZNÍ VE ZLÍNĚ

Návštěvníci městských lázní ve Zlíně se letos na podzim dočkají modernizovaného bazénu s vířivkami a relaxační zónou. 

 

NEKONEČNÉ HLEDÁNÍ ŘEDITELE LÁZNÍ

Léčebna v Janských Lázních hledá ředitele. Během necelých pěti let už šestého. 

 

PRODEJ POZEMKŮ V PASOHLÁVKÁVKÁH

Pozemky pro stavbu lázeňského komplexu v Pasohlávkách budou na prodej. Dnes o tom rozhodli jihomoravští krajští zastupitelé. Soukromým investorům je nabídnou ve veřejném tendru. 

 

OPRAVY REHABILITAČNÍHO ODDĚLENÍ

Místo léčebných procedur probíhají v rehabilitačním oddělení blanenské nemocnice stavební práce. Dělníci začali s jeho kompletní rekonstrukcí, která vyjde na 28 milionů korun. 

 

NÁCHOD MÁ NOVOU MINERÁLNÍ LÉČIVOU VODU, VČETNĚ PLYNU

Radnice získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví.

 

 

2017

 

VOJTOVA METODA

Zavedl zlomovou rehabilitační léčbu – Vojtovu metodu. Díky ní se daří nedonošené nebo děti po mozkové obrně postavit na nohy. Řeč je o lékaři Václavu Vojtovi, jehož kolegové si po celém světě připomněli sto let od jeho narození. 

 

HASIČI INSTALUJÍ HLÁSIČE

Na 270 hlásičů kouře a detektorů nebezpečných plynů nainstalovali letos olomoučtí hasiči. Ve spolupráci s tamním magistrátem je přitom dostávají zdarma hlavně tělesně handicapovaní, nevidomí nebo senioři, kteří bydlí v městských bytových domech.

 

DOTACE PRO ASISTENČNÍ PSY

Získat peníze na výcvik asistenčních psů je od letošního roku jednodušší. Přispívá na něj totiž dotací ministerstvo práce a sociálních věcí. Ročně se v Česku vycvičí 40 čtyřnohých pomocníků. Změna pomohla i hendikepovaným na jižní Moravě. 

 

NEVIDOMÝ SOCHAŘ V DÍLNÁCH OPAVSKÉ CHARITY

Vrozená nemoc jej postupně připravila o zrak. Přesto se nevzdal a svému koníčku - sochařině věnuje všechen volný čas. Petr Pavelek tvoří často společně se svou ženou, která je keramička v dílně v suterénu rodinného domu. Svá díla ale nikde veřejně neprodává. 

 

LÁZNĚ V LÁZNÍCH

Jeden z největších lázeňských domů v Teplicích se přestavuje. V atriu lázní Beethoven vzniká Thermálium, kompletní rekonstrukcí prochází i Balneo provoz. Investice za víc než 250 milionů korun má pomoct tamnímu léčebnému lázeňství udržet se mezi nejlepšími v oboru.

 

 

VYJÍMKA Z EET

Prodejci ryb na vánočních trzích a také nevidomí a hluchoslepí podnikatelé nebudou muset elektronicky evidovat své tržby. Dočasnou výjimku z EET pro ně dnes schválila česká vláda. 

 

 

ZAČÍNÁ TÝDEN RANÉ PÉČE

Co je to raná péče, jak funguje a komu může pomoci? Otázky, na které by měl odpovědět Týden rané péče, který dnes začal po celé zemi. Akce nejen pro rodiny s dětmi se zrakovým postižením budou taky v Ostravě. 

 

KONCERT PRO NESLYŠÍCÍ

(od 21:42s)

 

ŠIJÍ ŠTÍTKY PRO CHARITU

Ani těžké mentální postižení nebrání některým lidem vyrábět užitečné věci. Potvrzují to klienti sociálně terapeutické dílny opavské charity. Například jejich textilní pytlíky se teď staly součástí obchodu, který nabízí zboží bez obalu.

 

 

BÍLINA CHCE DOMĚSTA VRÁTIIT LÁZNĚ. HLEDÁ PARTNERA

V Česku je 36 státem uznaných lázeňských míst: Mezi nimi i Bílina, přestože tam lázeňské objekty už skoro 20 let jen chátrají.

 

SEBEOBRANA HANDICAPOVANÝCH

Jak zareagovat na napadení se nově učí studenti a studentky střední školy F. D. Roosevelta v Brně. Všichni mají sníženou pohyblivost nebou jsou na vozíku. Speciální kurzy sebeobrany pro ně zajistila společnost Opus Lacrimosa. 

 

 

CHARITA ZÍSKALA DŮM Z DĚDICTVÍ

Dědictví pomůže nevidomým. Svůj majetek odkázal opavské charitě jeden z obyvatel Vlaštoviček. Zrakově postižení tady žijí a taky pracují v Domě sv. Cyrila a Metoděje. Prostory už ale nestačí. 

 

 

TICHÁ LINKA

Obvod hlavního města Praha 4 zavedl speciální službu pro neslyšící. Ti na úřadu této městské části můžou nově využívat tzv. tichou linku, která jim pomůže se s úředníky domlouvat prostřednictvím online tlumočníka. Systém už využívají i některé nemocnice.

 

KNIHOVNY PRO NEVIDOMÉ

Přijít do knihovny a vyhledat si na internetu potřebné informace. Pro zrakově postižené skoro všude neřešitelný problém. 

 

 

NOVÉ ODDĚLENÍ POMŮŽE DĚTEM

Děti s pohybovými problémy se teď v ostravské fakultní nemocnici budou léčit na nově vybudovaném oddělení. Vzniklo v přízemí kliniky dětského lékařství. Děti i jejich rodiče odteď budou mít kromě specializované léčby i potřebné zázemí.

 

OBYTNÝ VŮZ PRO HANDICAPOVANÉ

Unikátní obytný vůz bude už od listopadu sloužit rodinám, kde je některý z členů upoutaný na vozík. 

 

INKLUZE

Národní rada osob se zdravotním postižením motivuje školy, aby přibíraly více dětí s hendikepem. Nová právní úprava pomáhá školám získat dotace na bezbariérové úpravy budov nebo asistenty. 

 

OŽÍVAJÍ LÁZNĚ VELKÁ ROUDKA

Bývalé lázně a později rekreační středisko Velká Roudka znovu ožije. Roky chátrající areál v místní části Velkých Opatovic na Blanensku loni koupil finančník Jakub Hemerka.

 

BARIÉRY NA ZASTÁVKÁCH

Bezbariérového přístupu na zastávku vlaku se dočkají cestující v Adamově na Blanensku. Zatím tam matky s kočárky musejí čekat na pomoc kolemjdoucích, vozíčkáři se po schodech nedostanou na nástupiště vůbec. 

 

DĚTI S HANDICAPEM CVIČILY KRIZOVÉ SITUACE

Žáci ze speciálních škol na Opavsku se dnes seznamovali s krizovými situacemi, které mohou v životě nastat, a možnostmi, jak tyto okolnosti řešit. Akce Ochrana člověka za mimořádných situací se zúčastnily všechny složky Integrovaného záchranného systému města Opavy. 

 

PRVNÍ KUCHYNĚ PRO NEVIDOMÉ

V Českých Budějovicích otevřeli cvičnou kuchyni pro nevidomé a slabozraké. Lidé se tam s lektorem budou učit vařit, připravovat nápoje a zvládat další činnosti spojené s chodem domácnosti. 

 

ZELENÁ PRO LÁZNĚ V NÁCHODĚ?

Náchod má novou minerální vodu. Potvrdily to tříměsíční čerpací zkoušky vody z vrtů, které radnice nechala v zimě vyhloubit. 

 

DO MUZEA S MUZEA S MOBILNÍ APLIKACI PRO NESLYŠÍCÍ

Mobilní aplikaci pro hluchoněmé připravilo nově Národní muzeum. Neslyšícím má poskytnout stejné množství informací o stálých sbírkách, jako má běžný návštěvník.

 

KAVÁRNA POTMĚ V BRNĚ

Přejít ze slunečné ulice do naprosté tmy světa nevidomých. Takový zážitek nabízí mobilní kavárna Potmě, kde pracují právě lidé, kteří ztratili zrak.

 

BEZBARIÉROVÉ ZASTÁVKY V OPAVĚ

V Opavě vzniknou další bezbariérové zastávky. Cestování městskou hromadnou dopravou se tak zkvalitní zejména hendikepovaným lidem. Většinu nákladů na rekonstrukci pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Navíc se ve městě ještě připravuje také vybudování tzv. inteligentních zastávek. 

 

 

PODPORA ODLEHČOVACÍCH SLUŽEB

Roste zájem o odlehčovací služby a stacionáře, které pomáhají lidem pečujícím o své blízké. Poptávka přitom stále převyšuje nabídku. 

 

 

FITNESS INSTRUKTOR PRO VOZIČKÁŘE

Jak správně cvičit, nově poradí lidem na vozíku specialista. Službu zájemcům nabízí brněnská organizace Paracentrum Fenix, která hendikepované sdružuje.

 

VÍČKA PRO POMOC HANDICAPOVANÝM

Sběr plastových víček. Pro mnohé rodiny s hendikepovanými dětmi stále cesta k intenzivní rehabilitaci, kterou zatím zdravotní pojišťovny neproplácejí.

 

LÁZNĚ DARKOV

Lázně Darkov v Karviné slaví 150 let od svého založení. Zdraví prospěšná jodobromová voda tu byla objevena v 60. letech 19. století a místo uprostřed uhelného revíru začalo okamžitě sloužit k léčebným účelům. V devatenáctém století i později za první republiky je hojně využívala takzvaná lepší společnost i významné osobnosti. Pobyt zde, ve srovnání s jinými lázněmi, patřil k vůbec nejdražším. 

 

SPECIÁLNÍ KOLA NA  NA RUČNÍ POHON POMÁHAJÍ DĚTEM S HANDICAPEM K AKTIVNÍMU ŽIVOTU

Děti s tělesným handicapem často nemají možnost svobodného pohybu, rodiče je na invalidních vozíčcích mohou vzít pouze na taková místa, která mají vhodně upravený povrch. Ale děti, nejen ty zdravé, stále chtějí objevovat svět. Proto se Spolek Černí koně rozhodl, že těmto dětem pomůže zažít kvalitní dětství, a začal pro ně vyrábět speciální kola na ruční pohon, která nelze koupit nikde na světě.

 

 

HANDICAPOVANÍ A SENIOŘI MOHOU I DO TĚŽKO PŘÍSTUPNÝCH ČÁSTÍ ŠUMAVY

Nejatraktivnější místa Šumavy mohou poznávat i hendikepovaní návštěvníci - ze sedadel elektrických skútrů. Správa parku pro ně připravila čtyři patnáctikilometrové trasy. Jednou z nejžádanějších je cesta z Rokyty nedaleko Srní na Tříjezerní slať a k Rybárně.

 

HRA SE ZAVŘENÝMA OČIMA

OLÁ - název společenské hry, kterou vymysleli studenti obchodní akademie v Chocni. Bavit se u ní spolu mohou nevidomí a zdraví lidé.

 

NOVÝ WORKOUTOVÝ PARK PRO HANDICAPOVANÉ

Ve sportovně relaxačním centru v Hluboké nad Vltavou je nové workoutové hřiště - oficiálně jediné v republice, kde můžou společně sportovat zdraví i handicapovaní.

 

TÁBOR PRO LIDI S HANDICAPEM

Dvacítka lidí s mentálním a tělesným postižením prožije začátek prázdnin společně. Týdenní tábor pro ně připravili zaměstnanci ale i dobrovolníci z ostravské organizace Čmeláček. Ta provozuje denní stacionář i klub pro rodiny, kterým se narodilo dítě s hendikepem.

 

ZÁSTUPCI PACIENTŮ  V NOVÉ RADĚ

(od 24:10s)

 

 

VOZIČKÁŘI SE CHYSTAJÍ NA ZLATOU  TRETRU

Ostrava se už za osm dní stane dějištěm 56. ročníku mezinárodního atletického mítinku Zlatá Tretra. Svou účast na prestičních závodech už potvrdil i jamajský sportovec a světový rekordman Usain Bolt. Kromě něj se ale letos historicky poprvé v rámci exhibičního závodu představí i sportovci s handicapem.

 

 

SPORTOVNÍ HRY SLUCHOVĚ POSTIŽENÝCH ŽÁKŮ

Pražská sportoviště hostila v minulých třech dnech celostátní sportovní hry sluchově postižených žáků. Letos se konaly po 53. 220 dětí z 12 škol pro sluchově postižené z celé české republiky měřilo svoje síly v lehké atletice, fotbalu, basketbalu i plavání.

 

SPECIÁLNÍ KURZY PRVNÍ POMOCI PRO NESLYŠÍCÍ

(od 44:50s)

 

POMOC PRO DĚTI SE SVALOVOU DYSTROFII

Koncerty, benefiční akce, sbírky - způsoby, kterými se snaží získat peníze mnozí rodiče na léčbu dětí, které se narodily s geneticky způsobenou svalovou dystrofií. 

 

BĚH PRO SVĚTLUŠKU

Charitativní Noční běh pro Světlušku rozsvítí za necelé tři hodiny brněnský park Lužánky. Sportovci uběhnou minimálně dva a půl kilometru dlouhý okruh, aby podpořili nevidomé. Vybrané peníze za registraci pomůžou několika střediskům v Jihomoravském kraji.

 

 

HRABYNĚ LÁKÁ A POMÁHÁ

Nové diagnostické a léčebné přístroje za více než 10 milionů korun mají k dispozici pacienti v rehabilitačním ústavu v Hrabyni na Opavsku. V zařízení, které vlastní spolu s Kladruby a Košumberkem stát, se věnují lidem po vážných úrazech ale i těm s neurologickými a ortopedickými diagnózami. Zájem o léčení je obrovský. Na nástup čekají desítky lidí. 

 

NÁLEPKY PRO NEVIDOMÉ

Označit restaurace a kavárny, kde jsou vítáni asistenční a vodicí psi, a upozornit na jejich možnou přítomnost ostatní hosty - to je cíl projektu Nálepka, který letos spustilo město Brno. 

 

ČÁST PODZEMNÍ VOJENSKÉ PEVNOSTI V TEREZÍNĚ BUDE BEZBARIÉROVÉ

Poprvé se vozíčkáři minovými chodbami projedou už tuhle sobotu. Místy se tak poprvé dostanou v historickém objektu až 7 metrů pod zem. Vybraný úsek je půl kilometru dlouhý, v rovině a bez schodů.

 

DĚČÍN BEZBARIÉROVÝ

Děčín se snaží být co nejvíc přístupný vozíčkářům a lidem s horší hybností. Veškeré úpravy v institucích vlastněných městem provádí po konzultaci právě s vozíčkáři. 

 

BARUNTEATR PRO NESLYŠÍCÍ

Třetí premiéru sezony uvede brněnský Buranteatr. Divadelníci nastudovali variaci na známou knihu.Nazvali ji Alenka v říši znaků. Součástí hry je tlumočení do znakového jazyka. Je jak pro slyšící, tak pro neslyšící diváky.

 

 

PENÍZE NA SPECIÁLNÍ PŘÍSTROJ

V Brně by mohl během pár měsíců začít fungovat speciální přístroj na rehabilitaci prstů.

 

BEZBARIÉROVÉ ŠKOLY

Do školy bez problémů i s handicapem. To je cíl projektu Oranžové schody, který v České republice funguje už několik let. Právě dnes základním školám vyprší termín pro podání žádostí o příspěvky z Nadace ČEZ na bezbariérové úpravy.

 

 

POMOC PRO NEMLUVÍCÍ PACIENTY

V ostravské Vítkovické nemocnici mají novou pomůcku, která lékařům a sestrám pomáhá dorozumět se s nemluvícími pacienty. Jde o aplikaci pro chytré telefony a tablety, kterou vymyslela jedna ze sester. Pomocí piktogramů a obrázků na displeji zdravotníci zjistí o pacientovi všechny potřebné informace bez jediného slova. 

 

 

SOCIÁLNÍ SLUŽBY V OLOMOUCI V NOVÉM

Centrum sociálních služeb Klíč v Olomouci se rozšířilo o nové prostory. Po zhruba šesti měsících rekonstrukce se dnes otevřela nová relaxační místnost a taky dílny v areálu na ulici Dolní hejčínská. Prostory budou využívat klienti s vývojovými poruchami s mentálním či vícenásobným postižením. 

 

REKONSTRUKCE SPOLEČENSKÉHO DOMU FINIŠUJE

Přesně za týden skončí rekonstrukce interiérů Společenského domu v areálu Lázní Darkov. Za 3 mil. Kč se během jednoho měsíce podařilo vrátit do této kulturní památky prvky, které jí před více než 100 lety, kdy objekt otevřeli, dominovaly.

 

STRAKONICEMI BEZ BARIÉR

Strakonice chtějí odstranit všechny bariéry na páteřní cestě napříč městem. Vozíčkářům tím město na dvoukilometrové trase usnadní přístup ke všem důležitým úřadům a institucím. Přestavbu přechodů a chodníků chce radnice stihnout ještě letos.

 

DOMOV PRO LIDI SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

V Opavě dnes slavnostně otevřeli nový domov pro lidi se zdravotním postižením. Vznikl v opravených interiérech bývalého kláštera Františkánek v areálu Slezské nemocnice. První klienti se v něm zabydlí 1. února, už teď přitom zájem lidí převyšuje nabídku. Do budoucna chce zařízení usilovat o zařazení do krajské sítě sociálních služeb.

 

DĚTSKÁ MOZKOVÁ OBRNA

Sedmiletá Veronika Gožďálová trpí od narození dětskou mozkovou obrnou. Při porodu jí totiž kvůli nedostatku kyslíku odumřely některé buňky v mozku. Přesto začíná chodit a má za sebou první pololetí první třídy. Dětí z mozkovou obrnou je ČR zhruba 9000.

 

PODPORA ZAMĚSTNÁVÁNÍ HANDICAPOVANÝCH

V Česku přibývá společností, které zaměstnávají lidi se zdravotním postižením. Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením pomohl najít zaměstnání asi 500 handicapovaným.

 

ZPRÍSTUPNĚNÍ RADNICE V PLZNI PRO VOZIČKÁŘE

Historická budova plzeňské radnice bude přístupná i pro vozíčkáře.

 

ŠANCE PRO PACIENTY SE SVALOVOU DISTROFIÍ

Naděje pro pacienty se spinální svalovou atrofií. V USA schválili nový druh léčby, který dokáže projevy nemoci mírnit a zlepšit zdravotní stav postižených. V Evropě zatím lék na registraci čeká.

 

VÝSTAVNÍ EXPONÁTY PRO NEVIDOMÉ

3D tisk jako možnost, jak přiblížit výstavní exponáty i nevidomým. Jednu z expozic teď zrakově handicapovaným dětem přizpůsobilo Národní technické muzeum v Praze.

 

 

KLIENTI REHABILITAČNÍHO ÚSTAVU V KLADRUBECH  PŘEKONALI PŘEKONALI PRŮLIV LA MANCHE

Bazén rehabilitačního ústavu v Kladrubech na Benešovsku se proměnil v kanál La Manche. Koná se tam stejnojmenný závod plavců z řad klientů a přátel léčebny, kteří překonávají právě šířku průlivu mezi Evropou a Velkou Británií.

 

2016

 

ČEKÁ ČESKY SLEPECKÝ PÁR VYTOUŽENÁ ADOPCE?

(od 8:25s)

 

 

STÁT POMŮŽE S VÝCVIKEM ASISTENČNÍCH PSŮ

Výcvik asistenčních psů bude snadnější. Ministerstvo práce a sociálních věcí na něj dá pět milionů. Doteď musely organizace, které se tréninku těchto zvířat věnují, shánět peníze od sponzorů a dárců.

 

UŽ ŽÁDNÉ VELKOKAPACITNÍ ÚSTAVY

(od 16:52s)

 

UŽ ŽÁDNÉ VELKOKAPACITNÍ ÚSTAVY

(od 16:52s)

 

STUDIE INTENZIVNÍ REHABILITACE

(od 17:29s)

 

 

BEZBARIEROVÉ ÚŘADY

Výtahy, speciální plošiny nebo toalety pro lidi na vozíku. Ministerstvo pro místní rozvoj dá v příštím roce obcím 20 milionů na odstranění bariér na městských a obecních úřadech a taky v domech s pečovatelskou službou.

 

AGRESIVNÍCH PACIENTŮ VÝRAZNĚ UBYLO

(od 20:21s)

 

 

POMŮCKA PRO ZRAKOVĚ POSTIŽENÉ

(od 15:56s)

 

LÁZNĚ OPĚT PROSPERUJÍ

(pd 10:06s)

 

VZDĚLÁVÁNÍ HANDICAPOVANÝCH

(od 0:38s)

 

HVĚZDÁRNA ĎÁBLICE MÁ BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP

Díky unikátnímu projektu mohou vozíčkáři využít astronomický dalekohled, to jinde není možné.

 

ZAČAL TÝDEN RANNÉ PÉČE

(od 16:23s)

 

LESNÍ STEZKY PRO VOZIČKÁŘE

(od 22:16s)

 

PROPOJENÝ SVĚT SPOORTOVCŮ

Šampioni a borci - kalendář, který na společných snímcích zachycuje české olympioniky a paralympioniky. Jejich světy propojuje objektivem Robert Vano.

 

ELEKTRICKÝ VOZÍK PRO POSTIŽENÉ DĚTI

Nemůžou se samy hýbat. Přestože se jinak od ostatních dětí neliší, brzdí je to v začleňování i dalším vývoji. Pomoci může elektrický vozík.

 

PRACOVNÍ MÍSTA PRO ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÉ

(od 10:23s)

 

DOROVNÁNÍ MINIMÁLNÍ MZDY PRO HANDICAPOVANÉ

Zdravotně postižení zřejmě nakonec budou mít od příštího roku stejnou minimální mzdu jako zdraví lidé. Ministerstvo práce našlo v rozpočtu peníze na zvýšení příspěvků na platy těchto lidí. 

 

MEZINÁRODNÍ DEN NESLYŠÍCÍCH V NEMOCNICI HAVLÍČKŮV BROD

Nemocnice v Havlíčkově Brodě k dnešnímu Mezinárodnímu dni neslyšících připravila bezplatné konzultace a poradenství. Lidí s poruchami sluchu totiž přibývá a ti zdraví se zase s neslyšícími často ostýchají komunikovat.

 

KNIHOVNY PRO SENIORY A NEVIDOMÉ

Knihovny zavádějí novou službu pro nevidomé a seniory. Začaly ozvučovat počítače, aby lidé měli snadnější přístup k informacím. 

 

KDYŽ NESTAČÍ SLUCHADLA

Kochleární implantáty - sluchové protézy - má v Česku přes 900 lidí. Podle specialistů je to pořád málo. Dostává se k nim jen polovina pacientů, kterým by tato náhrada mohla pomoci.

 

PŘÍSPĚVKY PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ

Víc peněz pro nejvážněji postižené nebo míň papírování při žádosti o příspěvek. I to navrhuje Národní rada zdravotně postižených.

 

VZDĚLÁVÁNÍ HANDICAPOVANÝCH DĚTÍ

Co kraj, to jiný přístup ke vzdělávání handicapovaných dětí. Zjistila to analýza Nadace Open Society Fund Praha. Kraje se podle ní významně liší nejen v posuzování speciálních vzdělávacích potřeb žáků, ale i v jejich financování.

 

DOBROVOLNICKÁ POMOC ZA MILIARDY

Práci za několik miliard korun ročně odvedou zdarma dobrovolníci. Přes rok pomáhají třeba handicapovaným nebo seniorům, ale i při ochraně přírody nebo památek.

 

VÍC NÁDRAŽÍ BEZ BARIÉR

Nádraží by měla dostat lepší vybavení pro cestující s handicapem. Plánuje to nový vlastník – správa železnic.

 

BEZ VOZÍKU NA MONT BLANC

Skupina pěti českých elitních horských nosičů se chystá na netradiční expedici. Na konci července vyrazí zdolat vrchol hory Mont Blanc. Na tom by nebylo nic až tak ojedinělého, kdyby ovšem přitom na zádech nenesli dva vozíčkáře. 

 

 

ŠUMAVOU NA ELEKTRICKÉM SKÚTRU

Nejatraktivnější místa Šumavy můžou vidět i hendikepovaní návštěvníci - ze sedadla elektrického skútru. 

 

KARLOVARSKÝ FILMOVÝ FESTIVAL POMÁHÁ HANDICAPOVANÝM

Každý rok dává příležitost neziskovým organizacím. Letos je to Sirius a projekt Chodící lidé. Jeho smyslem je naučit veřejnost pomáhat lidem se zdravotním postižením.

 

UHLIČITÉ KOUPELE PRO DĚTI

Dětí s dýchacími a kožními problémy přibývá. Někteří lékaři mluví o civilizační chorobě. Například Lázně Luhačovice proto rozšiřují kapacitu a dokončily nový provoz s uhličitými koupelemi. 

 

 

LÁZEŇSKÁ SEZÓNA ZAČALA

Lůžka mají volná, přesto musí pacienty odmítat. České lázně se dostaly do paradoxní situace. Zatímco před pár lety bojovaly s nedostatkem klientů, teď jim naopak chybí personál. Asi nejvíc je to znát právě teď – na začátku lázeňské sezóny.

 

VOZIČKÁŘI SE POTKALI S DĚTMI ZŠ

Desítky ostravských školáků se potkaly s lidmi s hendikepem. Smyslem akce je ukázat, že toto není překážkou pro přátelství. 

 

BĚH PRO PRARAPLE

V pražských Letenských sadech se konal 17. ročník charitativního Běhu pro Paraple. 

 

ÚSPĚCH NEVIDOMÝCH MARATONCŮ

Pět tisíc sto šedesát čtyři schodů do historie udělala dvojice nevidomých Čechů na Velké čínské zdi. Jan Bauer z Prahy a Ondřej Zmeškal z Vysočiny zdolali jako první zrakově handicapovaní jeden z nejnáročnějších maratonů světa.

 

BĚH PRO SVĚTLUŠKU

Brněnský park v Lužánkách včera rozzářilo téměř tisíc čelovek účastníků nočního běhu. Startovné putovalo nadaci Světluška - na podporu nevidomých se podařilo vybrat přibližně 350 000 korun. 

 

 

JINDŘICHOHRADECKÁ ÚZKOKOLEJKA ZAČNE PŘEPRAVOVAT I VOZIČKÁŘE

Na úpravu vagonů, pořízení nájezdů a plošin čekali dvě desítky let. Na nerovné podmínky pro cestující si opakovaně stěžovali. S protesty uspěli. Provozovatelé úzkokolejky pořídili nájezdy do vagonů, podle amerického kosmického patentu.

 

POMOC OD SRDCERVÁČŮ

Charitativní projekt Srdcerváči už pomohl najít práci dvěma stům handicapovaných. Podpořil desítku firem, které zaměstnávají lidi se zdravotním znevýhodněním. 

 

STÁT LÁZNĚ NEPRODÁ

Stát neprodá léčebnu v Janských Lázních. Včera o tom rozhodla vláda. Nejistota kolem privatizace lázní trvala od začátku devadesátých let.

 

ZVÝŠENÍ PŘÍSPĚVKU NA PÉČI

Zvýšení příspěvku na péči o handicapované o deset procent znovu ve sněmovně. Na návrhu se poslanci shodnou a měli by ho schválit i v závěrečném hlasování.

 

NADĚJE PRO DĚTI S POŠKOZENÍM MOZKU

Rehabilitační program pro děti s poškozením mozku by mohl být plně hrazen pojišťovnami. Má je přesvědčit novinka zaváděná v Sanatoriích Klimkovice

 

ÚSTAV V NOVÉ HORCE NA NOVOJIČÍNSKU KONČÍ

Proces transformace sociálních služeb v Moravskoslezském kraji jde do finiše. Jedeno z největších zdejších zařízení poskytujících sociální péči, zámek Nová Horka na Novojičínsku, dnes opustilo posledních 18 klientů.

 

(cca od 3:10 min.)

 

PENÍZE ZA PÉČI O BLÍZKÉ

Dlouhodobé ošetřovné - tedy náhrada za mzdu, když je potřeba starat se o blízkého - ať už v případě vážné nemoci či postižení. Jeden z návrhů ministerstva práce, který by měl zlepšit situaci takzvaných neformálních pečujících.

 

LÉČEBNY PRO DĚTI I RODIČE

Zájem rodičů strávit pobyt v léčebně s dětmi roste. V dětských léčebnách na Blanensku proto v letošním roce přibudou další pokoje. Do jejich přestavby kraj investuje 26 milionů korun.

 

SPECIÁLNÍ TERAPEUTICKÁ SKUPINA

Chlapi sobě - terapeutická skupina výhradně pro muže, kteří mají dítě s handicapem. V Ostravě funguje třetím rokem,

další podobná je v Praze.

 

CHARITA OPAVA ZAMĚSTNÁ 30 HANDICAPOVANÝCH

Jistota pro lidi se zdravotním postižením. Charita Opava vyhrála výběrové řízení na zpracování elektroodpadu. Třicet handicapovaných

bude celý rok rozebírat 300 tun televizorů a monitorů

 

2015

 

ZAHRANIČNÍ DOBROVOLNÍCI VE SLEZSKÉ DIAKONII

Už 10 let jezdí do středisek krnovské Slezské diakonie pomáhat dobrovolníci ze zahraničí. Soustřeďují se zejména na práci

s tělesně nebo duševně handicapovanými lidmi, ale pomáhají také v péči o seniory a rodinám s dětmi.

 

VYŠŠÍ PODPORA SENIORŮ A HANDICAPOVANÝCH

Víc peněz na péči pro handicapované a seniory. Vláda podpořila návrh, který od 1. srpna 2016 zvedá

příspěvek na péči o 10%. Stát tak mezi víc než 300 tisíc lidí rozdělí o miliardu víc

 

MAPA PAMÁTEK BEZ BARIÉR

Lidé pro konto bariéry zmapovali přístupnost šesti památek pro handicapované, rodiny s kočárky

nebo senióry. Všímali si nájezdových ramp, šířky dveří nebo rozměrů výtahů.

 

BYDLENÍ PRO HANDICAPOVANÉ

Rozpouštění někdejších velkokapacitních Ústavů sociální péče pokračuje. Klienty čeká úplně nová, samostatnější etapa života. V malých komunitách, už ale ne v izolaci. Teď aktuálně končí ústav v Zašové na Vsetínsku i Velehradě na Uherskohradišťsku.

 

JAK ZAČLEŇOVAT SPECIFICKÉ ŽÁKY MEZI ŠKOLÁKY

Učitelům by brzy měl pomoc nový manuál, který pro ministerstvo školství připravují odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci. Prosazovat integraci žáků s nejrůznějšími problémy do běžných škol chtějí taky rodiče takových dětí.

 

BĚH PRO PRARAPLE

V pražských Letenských sadech se konal 17. ročník charitativního Běhu pro Paraple.