LIDÉ SOCIÁLNĚ SLABÍ

LÍBÍ SE NÁM I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

 

 

 

2018

 

 

VÍCE JÍDLA PRO POTRAVINOVÉ BANKY

Víc jídla zdarma pro víc lidí. Potravinové banky zaznamenávají výrazný nárůst – zákon od letoška nařizuje supermarketům darovat zboží, které dřív často končilo na skládce kvůli poškozenému obalu nebo prošlému datu minimální trvanlivosti. 

 

PODPORA PRO MLADÉ DO 36 LET

Lidi měli možnost požádat o výhodnou státní hypotéku, která mohla dosáhnout až výše dvou milionů korun s jednoprocentním úrokem. K dnešnímu dni podali zájemci celkem 384 žádostí o víc než 400 milionů korun. 

 

BEZDOMOVCI PROVÁZÍ OSTRAVOU

Bezdomovci provázející po ulicích Ostravy. Projekt Pragulic, který lidem bez domova dává práci, odstartoval před šesti lety v Praze. O procházky po městě s člověkem, jenž v ulicích trávil celé dny i noci, je velký zájem. 

 

 

E-SHOPŮM ROSTOU TRŽBY

Útraty zákazníků na internetu dál rostou. V letošním prvním pololetí v e-shopech nakoupili zboží za víc než 51 miliard korun.

 

 

FRONTY KVŮLI PŮJČCE NA BYDLENÍ

O polovinu peněz, které stát půjčí mladým na bydlení, zažádali lidé už dnes - během prvního dne. Státní fond rozvoje bydlení má pobočky v Praze a Olomouci - tam lidé čekali už od noci. 

 

 

PŮJČKY NA BYDLENÍ PRO MLADÉ

Až 650 milionů korun jde jen letos na bydlení pro mladé rodiny. Od zítřka začne stát prostřednictvím Fondu rozvoje bydlení nabízet zvýhodněné půjčky na pořízení nebo rekonstrukci bytu či domu.

 

 

RŮST PRŮMYSLU

Průmyslu se pořád daří. Meziročně si polepšil skoro o 3 a půl procenta. 

 

 

BRNĚNSKÁ NEZÁVISLA ORGANIZACE VEČERNICE

( od 11:24s)

 

 

NEZAMĚSTNANOST OPĚT KLESLA

Nezaměstnanost v Česku klesla pod tři procenta. Lidí bez práce tak v červnu bylo zhruba 223 800. To je nejmíň za víc než 20 let. 

 

TRŽBY V MALOOBCHODĚ

Češi dál ochotně utrácejí. V květnu rostly tržby obchodníkům o pět procent – a zvyšují se tak už čtyři roky v řadě. 

 

ČEŠI A SPLÁCENÍ DLUHŮ

Čeští dlužníci jsou ve splácení svých závazků druzí nejúspěšnější v Evropě - lépe splácí už jen Němci. I tak v posledních deseti letech zároveň usilovalo o oddlužení 200 tisíc lidí. 

 

 

POTRAVINOVÉ BANKY

Čím dál víc neprodejného jídla se v Česku daří darovat potřebným. Loni se k nim dostalo přes 2 300 tun - skoro o tisíc tun víc než v roce 2016.

 

 

OLOMOUC MÁ NOVÝ DOBROČINNÝ OBCHOD

Olomoucká charita otevřela novou dobročinnou prodejnu. Nabízí zboží z chráněných dílen nebo výrobky z recyklovaných materiálů. V obchodě budou pracovat lidé bez domova nebo duševně nemocní. Výtěžek z prodeje poputuje na sociální projekty. 

 

 

ZKOUŠKY VĚŽŇŮ VE VALDICÍCH

Dvě desítky odsouzených ve valdické věznici skládaly závěrečné učňovské zkoušky. Po třech letech dokončili obor obráběč kovů. 

 

BEZPLATNÁ POMOC PRO CHUDÉ

Bezplatná právní pomoc, o kterou je mezi lidmi mimořádný zájem, se rozšíří. Služby advokáta zdarma začne od července nabízet stát lidem s nízkými příjmy. 

 

ZADLUŽENÍ OBYVATELÉ ČESKA

Zadlužení obyvatelé Česka teď splácejí své závazky nejrychleji za poslední čtyři roky. 

 

PODÍL LIDÍ S VOLNÝMI FINANČNÍMI PROSTŘEDKY

Jedním z hlavních motorů růstu české ekonomiky je teď spotřeba domácností. Jejich výdaje se stále zvyšují. 

 

PROGNÓZA HOSPODÁŘSKÉ KOMORY

Hospodářská komora dnes přišla s novým odhadem vývoje ekonomiky. Předpokládá, že HDP letos posílí o čtyři celá a dvě desetiny procenta.

 

MALOOOBCHODNÍ TRŽBY VZROSTLY

Spotřeba domácností zůstává spolehlivým tahounem české ekonomiky, dokládají to právě zveřejněná dubnová data. 

 

REKORDNÍ RŮST MEZD

Nová data statistiků potvrzují rekordní růst mezd v Česku. Meziroční nárůst je osm a půl procenta - i když zohledníme zdražování, je to nejvyšší skok od roku 2003. 

 

ODSOUZENÉ MATKY SE MOHOU UŽ 15 LET STARAT O MALÉ DĚTI V JEDINÉ VĚZNICI V ČESKU. VE SVĚTLÉ NAD SÁZAVOU

Za tu dobu prošlo věznicí 153 dětí. recidiva na speciálním oddělení je minimální-10%.

 

VÍCE PENĚZ PRO RODINY S DĚTMI

Víc peněz pro rodiny s dětmi. Zvýšení rodičovského příspěvku požaduje v rámci vyjednávání s hnutím ANO sociální demokracie. 

 

PROJEKT OBĚDY ZADARMO POKRAČUJE

MS kraj chce i v příštím školním roce pokračovat v projektu Obědy do škol. Díky němu mohou děti ze sociálně slabších rodin dostat příspěvek na stravování. Obědy v tomto školním roce bezplatně získalo přes 3 000 dětí a zapojilo se do něj 85 MŠ a ZŠ nebo víceletých gymnázií. 

 

 

PROGNÓZA VÝVOJE ČESKÉ EKONOMIKY

Ekonomika letos poroste o tři celá a šest desetin procenta. Česká bankovní asociace dnes zlepšila svůj odhad. Přesto je ale hospodářství podle nejvýznamnějších bankéřů v Česku už za vrcholem růstu a bude zpomalovat i v roce 2019. 

 

VĚZNI STAVÍ HRAD

Odsouzení z věznice v Litoměřicích jezdí v tyto dny pomáhat historikům a archeologům s pracemi na zřícenině hradu Kalich v Českém středohoří nad městem - hradu, který si nechal postavit sám husitský vojevůdce Jan Žižka. 

 

 

EKONOMICKÁ SITUACE V ČESKÝCH DOMÁCNOSTECH

Ekonomická situace českých domácností se zlepšuje. Klesl dokonce i počet lidí ohrožených materiálním nedostatkem – podle Českého statistického úřadu se loni snížil ze zhruba půl milionu na 390 tisíc. 

 

 

NEZAMĚSTNANOST V ČESKU

Nezaměstnanost v Česku zůstává nejnižší v Evropské unii. V rámci celého společenství lidí bez práce taky ubývá - průměrná míra v únoru jen těsně přesáhla 7 procent. 

 

RŮST MEZD

Výrazný růst mezd mohou letos dál čekat zaměstnanci tuzemských automobilek, ale i lidé z průmyslových oborů. Ekonomice se bude podle předpovědí dařit. 

 

BANKY JSOU V REKORDNÍM ZISKU

Bankám a spořitelnám se rekordně daří. Za rok 2017 dosáhly nejvyšších zisků v historii.

 

 

PROJEKTY PRO BEZDOMOVCE

(0:38s)

 

 

PRVNÍ FOODBOX PRO POTŘEBNÉ

Rýži, těstoviny a taky konzervované potraviny pro potřebné můžou lidé nově vkládat do takzvaného foodboxu. Ten je v tuzemsku zatím jen jeden – v nákupním centru Avion v Brně. 

 

 

FIREM PŘIBÝVÁ

Počet firem v Česku poprvé v historii přesáhl půlmilionovou hranici. V lednu vzniklo přes 3 tisíce obchodních společností.

 

ÚTRATY ČECHŮ

Češi už dlouho neutráceli tolik jako na začátku tohoto roku. A ten, kdo má obchod, zažívá dobré časy. Tržby během ledna meziročně stouply víc než o 8 procent. 

 

RŮST INFLACE

Česká národní banka počítá v příštích měsících taky s mírným růstem inflace a v příštím roce s pomalejším zvyšováním mezd. V Otázkách Václava Moravce to řekl guvernér Jiří Rusnok. 

 

 

RŮST MALOOBCHODNÍCH TRŽEB

Češi utrácí za nákupy stále víc peněz. Jen v lednu stouply maloobchodníkům tržby v porovnání s předchozím rokem víc než o 8 procent. 

 

Z ULICE ZPÁTKY DO ŽIVOTA

Závislost na alkoholu nebo drogách spojuje muže, kteří se dobrovolně rozhodnou žít v Domě pod svahem. Je v Havířově a provozuje ho Armáda spásy. Po 18 měsících jej teď opustili dva muži, kteří v Armádě spásy začali pracovat. Jeden z nich Petr Fitřík, bývalý úspěšný podnikatel vyhrál výběrové řízení a nastoupil jako vedoucí provozu sociálních služeb. 

 

ČEŠI VÍCE ŠETŘÍ

Češi začali víc šetřit - dokládají to čerstvá data České bankovní asociace. Finanční rezervy si podle ní vytváří téměř tři čtvrtiny domácností - o 13 procent víc než loni. 

 

 

NEJVĚTŠÍ VELETRH PRACOVNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ V MS KRAJI

Více než stovka firem z celé republiky se představila na veletrhu pracovních příležitostí Kariéra PLUS. Tu tradičně pořádá Vysoká škola báňská v Ostravě. Firmy tímto způsobem hledají své potenciální zaměstnance, nabízejí práci nejen absolventům, ale i nejrůznější brigády a praxe už během studia.

 

 

PRŮMĚRNÁ MZDA V ČESKU

Průměrná mzda v Česku loni stoupla na dvacet devět a půl tisíce korun, vzrostla tak o sedm procent. Ve čtvrtém čtvrtletí se dokonce vyšplhala nad 31 a půl tisíce.

 

NEZAMĚSTNANOST V ÚNORU

Nezaměstnanost v únoru klesla na 3,7 procenta - je to nejnižší únorová hodnota od roku 1997. Úřady hlásí necelých 281 tisíc uchazečů.

 

DOTOVANÉ OBĚDY PRO DĚTI

Stále populárnější je projekt potravinové pomoci pro děti z neúplných a sociálně slabších rodin. Peníze od státu, prostřednictvím kraje tak umožňují chodit na oběd do školy.

 

 

PŘÍBĚH BEZDOMOVCE

A teď ještě jeden dobrý, pozitivní příklad: Najít cestu zpátky do běžného života - je pro lidi bez domova snazší, když jim pomocnou ruku podají jejich blízcí, nebo aspoň známí. 

 

ŠANCE NA VÝHODNÉ BYDLENÍ V PARDUBICÍCH

Pardubice po čase znovu nabídly dotované nájemné pro mladé – a zájem desetinásobně převýšil možnosti. Nižší sazby platí pro lidi do 30 let. 

 

 

Z HOSPODY BYDLENÍ SOCIÁLNĚ SLABÉ

Z někdejší hospody Automat v Litvínově, jejíž prostory jsou už 9 let nevyužívané, má vzniknout bydlení pro sociálně slabé. Rozhodli o tom městští radní. Horní patra v této budově už teď částečně slouží jako penzion pro seniory. 

 

NOVÉ VÝVOJOVÉ CENTRUM

V Ostravě vzniklo nové vývojové centrum světelné techniky pro vývoj a konstrukci nejmodernějších osvětlovacích systémů. Práci nabídne až 130 lidem. Podle ostravského primátora i hejtmana kraje je centrum dalším z kroků přeměny ekonomiky města od bývalého těžkého průmyslu k moderní budoucnosti. Centrum bude spolupracovat s vysokými školami. Zaměstná vysokoškolsky vzdělané techniky. 

 

 

DOHLED NAD VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÝMI PRACEMI

(od 21:16s)

 

 

RŮST TRŽEB ZA SLUŽBY

Češi utrácejí víc nejen v obchodech, ale také za služby. Jejich poskytovatelům vloni podle statistiků vzrostly tržby o 3 celá a 6 desetin procenta. 

 

BEZDOMOVCI VYRÁBĚJÍ SÝRY

Vlastní sýrárnu otevřela Armády spásy ČR na farmě ve Strahovicích na Opavsku. Už téměř 20 let původně rozpadlou zemědělskou usedlost postupně opravují a o domácí zvířata se starají převážně lidé, kteří se dostali na okraj společnosti. 

 

 

VÍCE POTRAVIN POTŘEBNÝM

V ostravské potravinové bance se zvýšily zásoby potravin. V loňském roce se jich podařilo měsíčně nashromáždit zhruba 22 tun, teď až dvojnásobek. Od letoška totiž musí obchody s plochou nad 400 metrů čtverečních povinně nabízet jídlo na charitativní účely. Potravinová banka tak navázala spolupráci s mnoha hypermarkety.

 

 

TRŽBY OBCHODNÍKŮ

Maloobchodníkům se loni dařilo, tržby jim rostly o pět celých a šest desetin procenta. A zvyšovaly se ve všech měsících roku. Aktuální čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

 

 

RŮST V R. 2017

Česká ekonomika vloni rostla a s ní i jednotlivá odvětví. Průmysl podle dnešních dat statistiků posílil skoro o 6 procent. 

 

PŘEROV MÁ ZÓNY BE DOPLATKU NA BYDLENÍ

Přerov vyhlásil zónu bez dávek na bydlení. Tímto opatřením chce ve městě omezit sociální ubytovny. Vedení Přerova vybralo šest ulic, do kterých se už nemohou nastěhovat lidé pobírající doplatek na bydlení. Nájemníků, kteří v těchto ulicích bydlí, se nové opatření nedotkne. 

 

 

BUDOUCNOST BRNĚNSKÉ LDN

Areál na Červeném kopci v Brně, který před měsícem opustili pacienti léčebny dlouhodobě nemocných, najde další využití. Město tam ve spolupráci s Nemocnicí Milosrdných bratří zřídí útočiště pro lidi bez domova. První klienti se nastěhují zřejmě už v únoru. 

 

EXPORT ČESKÝCH FIREM

(od 10:18s)

 

 

PRACUJÍ Z DOMU

I když je to místo, kde byla nezaměstnanost v procentech na konci roku dvakrát vyšší než ve zbytku České republiky, hory a příroda lákají do Bílé Vody na Jesenicku nové obyvatele. Před několika lety se sem přestěhovali i Vránovi - práci si přivedli s sebou - stačil jim k tomu internet. 

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

Víc než 114 milionů korun letos vybrala Charita v Tříkrálové sbírce - to je rekordní částka. 

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA VYNESLA V MS KRAJI 18 MILIONŮ

(od 11:20s)

 

 

REKORDNÍ VÝTĚŽEK TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

Živě Martin Hořínek, koordinátor Tříkrálové sbírky.

 

NEZAMĚSTNANOST NA SOKOLOVSKU

Německá automobilka chce na Sokolovsku v rámci svého projektu zaměstnat několik stovek lidí. Potřebuje nejen inženýry, ale i dělnické profese.

 

Z KRUHU VEN

Předejít recidivě a zvýšit uplatnění na trhu práce chce nový projekt občanského sdružení Ratolest Brno s názvem Z kruhu ven. Určený je pro mladé, kteří překročili zákon nebo k tomu směřují. Zapojilo se jich už dvanáct.

 

VÝTĚŽEK TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

Výtěžek Tříkrálové sbírky letos pravděpodobně překoná loňský rekord – ten činil 104 milióny korun. Charita České republiky sečetla 75 procent kasiček, ve kterých už teď pořadatelé napočítali 88 miliónů korun.

 

UNIE A RADIKÁLNÍ ZMĚNA U DPH

Dětské pleny v Česku by mohly zlevnit. Evropská unie už nebude bránit tomu, aby Praha u nich snížila daň. Brusel totiž navrhuje radikální změnu v DPH. 

 

NOVÁ ORDINACE PRO BEZDOMOVCE

Ostrava má novou ordinaci praktického lékaře. Otevřela ji Armáda spásy ČR v areálu azylového domu pro muže v Mariánských Horách. I když je předpoklad, že ji budou využívat převážně lidé bez domova z azylových zařízení, zaregistrovat se může zatím kdokoliv. Podle odhadů žije na ulici jen v moravskoslezské metropoli 900 lidí. 

 

VÝTĚŽEK TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

Výtěžek Tříkrálové sbírky letos pravděpodobně překoná loňský rekord – ten činil 104 milióny korun. Charita České republiky sečetla 75 procent kasiček, ve kterých už teď pořadatelé napočítali 88 miliónů korun

 

VYSYPÁVÁNÍ POKLADNIČEK Z TŘÍKARÁLOVÉ SBÍRKY

Pracovníci charity počítají obsah kasiček z Tříkrálové sbírky. Ta skončila v neděli a zatím vše nasvědčuje tomu, že by mohl být překonán rekord z loňské sbírky. V rámci olomoucké arcidiecéze už bylo otevřeno 80 % kasiček. Výtěžek je zatím 23 mil. Kč. Loni to bylo o necelé 3 mil. Kč víc. 

 

POMOC RODINĚ PŘI POŽÁRU

Lidé pomáhají rodině, která přišla při požáru hájenky v Kajetíně na Táborsku o všechno. Otec a roční dítě leží s vážnými popáleninami v pražské nemocnici. Matka s dalšími dvěma dětmi se nemůže vrátit domů. 

 

MALOOBCHODNÍ TRŽBY

Obyvatelé Česka utrácejí ve velkém. Obchodníci loni v listopadu utržili skoro o 8 procent víc než rok předtím.

 

 

RŮST ČESKÉ EKONOMIKY

Česká ekonomika posiluje nejvíc za poslední dva roky. Statistici dnes potvrdili své odhady a uvedli, že ve třetím čtvrtletí zrychlilo HDP meziroční růst na rovných pět procent.

 

 

OBEC S NULOVOU NEZAMĚSTNANOSTÍ

Nezaměstnanost v prosinci oproti listopadu mírně vzrostla, a to na 3,8 desetin procenta. Přesto je tato hodnota nejnižší za prosinec od roku 1997. Na jižní Moravě jsou dokonce čtyři obce s nulovou nezaměstnanost

 

 

RŮST ČESKÉHO PRŮMYSLU

Ekonomika roste a s ní i průmysl. Podle aktuálních dat výroba v listopadu meziročně stoupla o osm a půl procenta. Dařilo se hlavně energetice, producentům elektrických zařízení a aut. 

 

 

TŘÍ KRÁLOVÝ KONCERT

Živý vstup redaktorky.

 

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

Následující víkend bude v Česku patřit Třem králům. Naplno vyvrcholí známá Tříkrálová sbírka. Na 60 tisíc koledníků se po celé zemi vydává do ulic. Vybírají peníze na pomoc opuštěným seniorům, matkám a dětem v nouzi i vážně nemocným. Loni sbírka vynesla rekordní částku přes sto miluonů korun.

 

POTRAVINY POTŘEBNÝM

Od ledna musí všechny obchodní řetězce s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních darovat charitám neprodejné jídlo, které by jinak skončilo na skládkách. 

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

(od 19:00s)

 

 

2017

 

VYŠŠÍ DÁVKY

Štědřejší bude ale stát s novým rokem i v dalších případech. Vzroste třeba sleva na dani za každého potomka. 

 

 

VÍC PENĚZ PRO RODINY S DĚTMI

Na dávky dosáhne od ledna větší počet rodin. Tam, kde alespoň jeden rodič pracuje, se taky vyplácené částky zvednou. 

 

PŘÍPAVY NA TŘÍKRÁLOVOU SBÍRKU VRCHOLÍ

(od 0:49s)

 

DAŇOVÉ ZMĚNY

Víc než milion rodin s dětmi bude v příštím roce platit nižší daně. Od ledna vzroste sleva i na první dítě a zároveň si budou moci lidé odečíst i vyšší částku, kterou zaplatí za školku. 

 

ODHAD RŮSTU ČESKÉ EKONOMIKY

V příštím roce si má česká ekonomika udržet solidní růst - přesahující tři procenta. 

 

POLÉVKA PRO CHUDÉ

Tři stovky potřebných dostaly jídlo v Arcibiskupském paláci v Praze. Na tradiční oběd s bezdomovci, seniory a handicapovanými přišel i arcibiskup Dominik Duka.

 

 

VÁNOČNÍ CHARITATIVNÍ AKCE

Do 24. prosince zbývá 1 a půl dne a kromě soukromých příprav v rodinách vrcholí i dobročinné akce, které se s adventem pojí.

 

 

NA VÁNOCE SE PŘIPRAVUJÍ I ODSOUZENÍ

V českých věznicích jich je přes 22 tisíc. Někteří z vězňů v Novém Sedle si ale už dnes mohli užít vánoční oběd. Pro odsouzené, kteří nastoupili do výkonu trestu, jako drogově závislí jde totiž o tradiční závěr terapeutického roku. 

 

 

BEZDOMOMOVCI SE CHYSTAJÍ NA VEČEŘI

Olomoucká charita finišuje s přípravami na Štědrý den. Bramborový salát s řízkem připravuje pro 350 bezdomovců z Olomouce. Pracovnice pro ně pečou i vánoční cukroví. Připravené je i tradiční štědrovečerní setkání s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem a návštěva kostela Panny Marie Sněžné.

 

VYŠŠÍ PLATY PRO ZAMĚSTNANCE V PRŮMYSLU

Platy zaměstnanců některých průmyslových podniků v Moravskoslezském kraji příští rok vzrostou. Zvýšení mezd už vyjednali například odboráři firmy OKD nebo Třineckých železáren. Tamní průměrná mzda příští rok stoupne o zhruba tisíc korun oproti letošnímu roku. V těchto dnech finišují i jednání o mzdách pro zaměstnance ostravské huti ArcelorMittal. 

 

BRIGÁDA I PRO DOBROVOLNÍKY

Pracovat ovšem budou zadarmo a odměnou jim bude hlavně dobrý pocit. 1. ledna totiž začne Tříkrálová sbírka. 

 

VĚZNI HRAJÍ DĚTEM

Vězeňské divadlo – originální projekt, se kterým přišli odsouzení z odolovské věznice. Ve svém volnu připravili a secvičili loutkové představení pro děti. Objíždějí s ním mateřské školy v okolních vesnicích. A mají úspěch. Netradiční volnočasová aktivita ponáhá i jim samotným. 

 

 

SKUTEČNÝ DÁREK JAKO POMOC NEJCHUDŠÍM

Pomoci těm nejchudším lidem k samostatnosti a důstojnému životu. To je smyslem rozvojové pomoci řady neziskových organizací. 

 

CENY DOBROVOLNÍKŮM

Živě s redaktorkou.

 

OKD NABÍRÁ NOVÉ ZAMĚSTNANCE

Těžební společnost OKD, která v březnu propouštěla z Dolu Paskov stovky horníků, teď obtíženě shání nové zaměstnance.

 

 

ADRA VAŘÍ POLÉVKU PRO CHUDÉ

Polévku pro lidi z ulice vaří v předvánočním čase v havířovské pobočce ADRY. Teplé jídlo pak večer rozdají mužům bez domova, kteří přijdou přespat do noclehárny havířovského azylového domu. Ten provozuje Armáda Spásy. Vzájemná spolupráce mezi oběma charitativními organizacemi začala před 4 lety.

 

NEZAMĚSTNANOST V LISTOPADU

Nezaměstnanost v listopadu překonala další rekord – klesla na 3,5 procenta a stále je nejnižší v Unii. 

 

KARVINÁ ZRUŠILA POPLATKY ZA ODPAD

Obyvatelé Karviné nemusí od příštího roku platit povinný poplatek za svoz odpadu. 500 Kč úsporu ročně pro ty, co poctivě v minulosti platili, dnes schválili zastupitelé. Městská kasa tak každoročně přijde o cca 27 mil. Kč.

 

 

PERSONALISTÉ SE POTKALI S ODSOUZENÝMI

Personalisté se v Ostravě potkali s odsouzenými, se kterými nanečisto trénovali pracovní pohovory. Zájemce o práci, kteří ale mají trestní minulost možným zaměstnavatelům vybrala Probační a mediační služba společně s věznicí Heřmanice a neziskovou organizací Rubikon. 

 

VYŠŠÍ DÁVKY NA BYDLENÍ

Dávky na bydlení se od příštího roku zvýší. Na svém posledním zasedání o tom rozhodla vláda. Mírně upravila základ, ze kterého se příplatky vypočítávají.

 

ROZDĚLUJÍ POTRAVINOVOU SBÍRKU

Armáda Spásy začala rozdělovat jídlo z potravinové sbírky. Lidé v ní letos darovali rekordních více než 370 tun jídla. Armáda v rámci projektu prevence bezdomovectví rozdělí balíčky 120 domácnostem, které žijí na hranici bídy. Podle sociálně terénních pracovnic je většina klientů vděčná za cokoliv. 

 

Z BOHUMÍNA ZMIZELO GHETTO

Poslední ghetto v Bohumíně-Pudlově už zanedlouho zmizí. Do opraveného domu na Drátovenské ulici se začínají stěhovat první noví nájemníci. Polovinu bytů dostala do nájmu Armáda spásy. Ta společně s městem bude rozhodovat o tom, komu byt první kategorie přidělí. 

 

 

V PLZEŇSKÉM KRAJI REKORDNĚ KLESLA NEZAMĚSTNANOST

Počet nabízených pracovních míst už překračuje dvojnásobně počet uchazečů evidovaných na úřadech práce. A nepomáhá ani nabídka nadstandardních platů. Problémy teď před zimou mají hlavně lyžařská střediska.

 

 

SOCIÁLNÍ PRÁVA

Sociální práva jsou prioritou Evropské unie, shodli se její lídři na neformálním summitu. 

 

 

5. ROČNÍK NÁRODNÍ POTRAVINOVÉ SBÍRKY

Už zítra ráno odstartuje po celé České republice Národní potravinová sbírka. Do 5. ročníku se jenom na jižní Moravě zapojilo přes 60 obchodů.

 

 

NEZAMĚSTNANOST V OL A MS KRAJI

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji klesl v říjnu o 0,3 % bodu na 5,6 %. Přesto kraj zůstává regionem s nejvyšší nezaměstnaností v České republice. Práci na konci měsíce nemělo 49 020 lidí. Nejvyšší nezaměstnanost byla na Karvinsku - 8,4 %.

 

 

SCHOPNOST SPLÁCET DLUHY

Schopnost Čechů hradit dluhy se zlepšuje. Podíl těch, kteří neplatí včas, je nejnižší od roku 2008. Ve třetím čtvrtletí mělo dluhy po splatnosti přes 7 % dospělých. 

 

 

SPOKOJENOST V ZAMĚSTNÁNÍ

Zaměstnanci v Česku jsou v práci spokojenější než dříve. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Workmonitoru, který cituje server e15. 

 

 

ODHAD RŮSTU ČESKÉ EKONOMIKY

Česká národní banka výrazně zlepšila odhad vývoje české ekonomiky. 

 

AZYLOVÝ DŮM PRO MATKY S DĚTMI

Úplně nový azylový dům pro matky s dětmi za 39 milionů korun funguje v Třebíči. Zařízení je nabídkou svých služeb jediné na Vysočině. Poskytuje ubytování i ženám bez domova nebo rodinám v tíživé situaci. A to dosud v regionu chybělo.

 

 

NOVÁ TOVÁRNA NA SVITAVSKU

(od 9:18s)

 

NEZAMĚSTNANOST V ČR

Nezaměstnanost dlouhodobě klesá. V září dosáhla nového rekordu - 3,8 procenta. Firmy přitom stále postrádají přes 280 tisíc lidí. 

 

 

PROTI NEPŘÍZPŮSOBIVÝM CHRÁNÍ DOMY PLOT

V Karviné-Novém Městě odstartoval pilotní projekt tzv. bezpečného bydlení. Bytové domy v klidnější části této čtvrti jejich majitel nechal oddělit plotem. Zabránit tím chce vandalismu a tomu, aby se nepřizpůsobiví sousedé dostali třeba na předzahrádky. S nápadem přišli sami obyvatelé vnitrobloku. Už v dubnu tento krok odsouhlasila také karvinská radnice.

 

V LIBERCI ZAČAL NEJVĚTŠÍ VELETRH VZDĚLÁVÁNÍ A PRACOVNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ V CELÉM LIBERECKÉM KRAJI

Educa MyJob se koná už po jedenácté a každoročně přiláká tisíce návštěvníků.

 

NEZAMĚSTNANOST OPĚT KLESLA

Nezaměstnanost v Česku se oproti srpnu snížila. Z původních 4 % klesla na 3,8 %. Uchazečů o práci bylo necelých 285 tisíc, což je nejméně od května 1998. Dnes to oznámil Úřad práce ČR. Jak se nezaměstnanost vyvíjí v MS a Olomouckém kraji v následujících přehledech.

 

RŮST ČESKÉ EKONOMIKY

Česká ekonomika rychle roste. Statistici potvrdili, že se hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšil skoro o 5 procent.

 

STÁTNÍ DLUH KLESÁ

Státní dluh dál klesá a je teď nejnižší za posledních 6 let.

 

PLZEŇ ZAČALA LIKVIDOVAT NELEGÁLNÍ PŘÍBYTKY LIDÍ BEZ DOMOVA

Z vytipovaných míst dnes popeláři odvezli několik kontejnerů odpadků - včetně postelí a nábytku. A s vyklízením bude město pokračovat.

 

NEZAMĚSTNANÍ DĚLAJÍ SVAČINY

Podpořit lidi, kteří mají problém s uplatněním na trhu práce, a zároveň nabídnout především školákům zdravé svačiny. V Ostravě dokazují, že to jde dohromady. Diecézní charita ostravsko-opavská založila sociální firmu, která se zaměřuje právě na výrobu a distribuci svačin do škol i některých firem.

 

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE

Jihomoravským úřadům práce se v posledních třech letech podařilo zapojit každoročně víc než tisíc uchazečů do veřejně prospěšných prací. Na jednoho dostávají radnice příspěvek asi 15 tisíc měsíčně.

 

NEZAMĚSTNANOST OPĚT KLESLA

Nezaměstnanost v MS kraji opět klesla, a to na 6,1 procenta. Stále je ale nejvyšší v ČR, práci tady nemá skoro 54 tisíc lidí. Pokles nastal i v Olomouckém kraji. 

 

 

ZÓN BEZ DOPLATKŮ PŘIBÝVÁ

První města a obce začínají v praxi využívat novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ta jim umožňuje označit lokality, kde se potýkají s vysokým výskytem nežádoucích sociálních jevů, jako zóny bez doplatků na bydlení. Ty úřad práce nevyplatí nikomu, kdo se do těchto zón nově přistěhuje. Opatření má být podle měst mj. taky účinným nástrojem v boji proti byznysu s předraženými ubytovnami. Zóny už vymezili třeba v Bohumíně nebo Ostravě-Jihu. Další vznikne kvůli problematickým obyvatelům ubytovny nejspíš i v dalším ostravském obvodu. 

 

 

OČKOVÁNÍ LIDÍ BEZ DOMOVA

Brno přitvrdilo v boji proti žloutence. Preventivně proti ní proočkuje zatím dvě stovky lidí bez domova. Ti spadají do té nejohroženější skupiny, ve které se takzvaná nemoc špinavých rukou šíří. 

 

RŮST MNINIMÁLNÍ MZDY

Vláda dnes schválila nejvyšší růst minimální mzdy v české historii. Lidé s nejnižším příjmem si příští rok polepší o 1200 korun měsíčně. 

 

ČESKÁ EKONOMIKA NA ŠPIČKOVÉ ÚROVNI

Hospodářství se daří výrazně nad očekávání. Hrubý domácí produkt rostl ve druhém čtvrtletí ve srovnání s loňskem o 4,5 procenta. A to je číslo, které překonalo všechny odhady.

 

SPOLEK TADEÁŠEK PODPORUJE RODIČE - SAMOŽIVITELE

Sídlí v Jablonci nad Nisou, materiální a psychickou pomoc směruje i mimo něj. Funguje teprve od ledna letošního roku a na kontě už má desítku rodin, kterým pomohl.

 

ODHAD RŮSTU EKONOMIKY

České ekonomice se má podle nové prognózy dařit ještě lépe, než se dosud očekávalo. 

 

ROZŠÍŘENÍ POMOCI LIDEM V NOUZI

Lidi v nouzi dostanou kromě jídla nově i nádobí nebo textil. Nabídku rozšířila druhá vlna potravinové a materiální pomoci ministerstva práce a sociálních věcí.

 

NOVÝ JIČÍN A BOHUMÍN ZAVÁDÍ VEŘEJNOU SLUŽBU

(od 0:48s)

 

REKORDNĚ NÍZKÁ NEZAMĚSTNANOST

 

Nejméně lidí bez práce za posledních devatenáct let. Nezaměstnanost v červnu opět klesla – a to na rovná čtyři procenta. 

 

PENÍZE NA OBĚDY PRO ŠKOLÁKY

Rodiny, které nemají peníze na obědy pro děti ve školách, můžou teď v červenci žádat o pomoc na úřadech práce. Ministerstvo sociálních věcí vyčlenilo z evropských peněz 56 milionů pro dalších 10 tisíc dětí.

 

 

OCHOTA ČECHŮ SPLÁCET ZÁVAZKY

(od 34:36s)

 

PŘÍVĚTIVOST ÚŘADŮ K OBČANŮM

(od 42:42s)

 

RŮST ČESKÉ EKONOMIKY NAD OČEKÁVÁNÍ

České ekonomice se daří nad očekávání. V prvním čtvrtletí rostla podle statistického úřadu o téměř tři procenta. Daří se všem odvětvím hospodářství. Hlavním tahounem je pak vývoz českých firem a spotřeba domácností.

 

VÝVOJ EKONOMIKY

České hospodářství letos poroste o 2,6 procenta - především díky spotřebě domácností a částečně i exportu.

 

NEZAMĚSTNANOST KLESLA

(od 5:59s)

 

 

ODHAD RŮSTU ČESKÉ EKONOMIKY

Česká ekonomika je stabilní a silná. Centrální banka proto zlepšila odhad jejího vývoje. Pro letošek růst zvýšila na 2,9 procenta. 

 

 

POMOC LIDEM BEZ DOMOVA

Mimořádnou solidaritu vyvolal nový projekt - tzv. Nocleženky. Až šest tisíc lidí díky nim pomohlo lidem bez domova přežít mrazivé období.

 

LESY DALY PRÁCI NEZAMĚSTNANÝM

Lesy České republiky daly práci až čtyřem stovkám nezaměstnaných z úřadu práce. Do projektu se letos zapojilo všech 72 lesních správ. Za likvidaci černých skládek nebo za opravu lesních cest dostanou lidé přes 16 tis. Kč měsíčně. Třeba v lesích na Prostějovsku budou 8 měs. pomáhat 3 pracovníci.

 

OBĚDY PRO DĚTI ZE SOCIÁLNĚ SLABÝCH RODIN

Projekt MPSV zaplatí obědy školákům z nemajetných rodin. 

 

REKORDNĚ NÍZKÁ NEZAMĚSTNANOST

Končící týden přinesl rekordně nízkou hodnotu nezaměstnanosti - čtyři celá a osm desetin procenta. České firmy hodlají nabírat i v dalších měsících - podle jednoho z průzkumů v devíti z deseti odvětví.

 

PODPORA RODIN

Poslanci dnes schválili řadu výhod pro rodiny s dětmi – pomůžou třeba těm s vícerčaty. Vyšší daňovou slevu ale bude moct uplatnit i rodič jediného potomka. 

 

MOTIVACE PRO NEZAMĚSTNANÉ

Úřad práce zítra zveřejní, kolik lidí bylo v březnu bez místa. Data, na která se čeká a která zřejmě potvrdí dobrou kondici české ekonomiky. Nezaměstnanost podle odhadů klesla pod 5 procent. Už teď je nejnižší ze všech zemí Evropské unie.

 

POMOC PRO PSY BEZDOMOVCŮ

Pomoct bezdomovcům, kteří se starají o psy, se už několik let snaží brněnská filantropka Milada Váňová. Zvířatům pravidelně zajišťuje očkování nebo jídlo, teď chce pro ně nechat postavit zateplené boudy. K dispozici by měly být na dvorech některých sociálních zařízení.

 

NOVELA ZÁKONA O SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Novela o sociálních službách – jeden z posledních opravdu důležitých zákonů, které projednala současná vláda. Ministři schválili výraznější podporu rodin se třemi a více dětmi a vyšší příspěvky na péči. 

 

BYT PRO  BEZDOMOVCE

Deset let strávil Tomáš Máša na ulici. Když ho před Vánoci vystěhovali i z azylového domu, vypadalo to s ním zle. Na podporu tohohle hradeckého bezdomovce se ale rozjela nečekaná vlna solidarity. Dnes bydlí ve svém.

 

 

PŘÍDAVKY NA DĚTI

Rozhovor s ministraní práce a sociální věcí.

 

 

ZÁJEM O VEŘEJNOU SLUŽBU 

V Česku od února existuje tzv. veřejná služba, která má dlouhodobě nezaměstnané víc motivovat, aby si hledali práci - v obcích nebo neziskových organizacích.

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

Tříkrálová sbírka letos překonala další rekord. Koledníci vybrali přes sto milionů korun. 

 

 

VÍCE PENĚZ PRO RODINY S VÍCERČATY

Návrh na zvýšení rodičovského příspěvku předloží ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Podporu má jeho plán jak mezi koaličními, tak opozičními stranami. 

 

VÝSLEDEK TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

23 a půl milionu korun vybrali koledníci v letošní Tříkrálové sbírce v brněnské diecézi - lidé byli opět štědřejší než v předchozím roce. Charita díky vykoledovaným penězům založí hned tři nové mobilní hospice, zaplatí dětem tábory nebo pomůže starým a nemocnicím.

 

KONEC TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

Živý vstup redaktorky.

 

NOVÁ POMOC POTŘEBNÝM

Jídlo, hygienické pomůcky i potřeby pro děti - nabídka materiální pomoci pro nejchudší se rozšířila.

 

TŘIKRÁLOVÝ KONCERT

1 milion 313 tisíc 571 korun - to je částka, kterou lidé přispěli do sbírky během včerejšího desátého Tříkrálového koncertu.

 

Z ULICE DO VLASTNÍHO BYDLENÍ

Armáda spásy v Ostravě získala do nájmu dalších 5 bytů. Nabízí je lidem z azylových domů. Ti musejí souhlasit s tím, že budou nejen pravidelně platit nájem, ale taky budou v kontaktu se sociálními pracovníky. Projekt prevence bezdomovectví funguje v Moravskoslezském kraji už 11 let. 

 

2016

 

ŽEHNÁNÍ KOLEDNÍKŮM

(od 22:10s)

 

ASISTENTI KRIMINILITY POMÁHAJÍ V BOHUMÍNĚ

(od 20:29s)

 

CHARITA O VÁNOCÍCH

Tisíce lidí v nouzi na jihu Moravy oslavily Vánoce s předstihem. Charita a další organizace pro ně přichystaly besídky nebo různá pohoštění. Dnes si například lidé bez domova ve Znojmě mohli dát k obědu řízek a brambory. 

 

VÁNOČNÍ DÁRKY PRO DĚTI Z CHUDÝCH RODIN

Už popáté se lidé mohli zapojit do projektu Krabice od bot, která je určená pro děti z chudých rodin. Těm dárky do krabice od bot balí právě jejich vrstevníci. Projekt má pomoci dopřát Vánoce i těm, kteří žijí třeba v sociálně vyloučených lokalitách.

 

VÁNOČNÍ DOBROČINNÉ AKCE

Dobročinné projekty pořádají v předvánočním období stovky organizací i jednotlivců. Přispět na dobrou věc se rozhodli například i hokejisté ze středočeských Neratovic. Na charitativním zápase pod názvem Buldoci mají srdce vybrali v sobotu 120 tisíc korun.

 

PŘÍSPĚVEK NA DOJÍŽDĚNÍ

O roční příspěvek na dojíždění do práce mohou už měsíc a půl žádat všichni nezaměstnaní, kteří najdou uplatnění mimo bydliště. Dřív se podpora týkala jen vybraných krajů. 

 

DALŠÍ KONTEJNERY AS V KOPŘIVNICI

(od 16:57s)

 

REKORDNĚ NÍZKÁ NEZAMĚSTNANOST

Nezaměstnanost v Česku dál klesá - dostala se desetinu pod 5 procent a v osmadvacítce je nejnižší. Nabídka míst je nejbohatší za posledních 9 let.

 

ÚKOLY PRO UŘADY PRÁCE

Úřady práce se podle premiéra Bohuslava Sobotky musí zaměřit na dlouhodobě nezaměstnané. Zároveň mají bojovat se zneužíváním dávek. Předseda vlády to řekl po návštěvě Generálního ředitelství úřadu práce.

 

V PRAZE  DNES OTEVŘELO UNIKÁTNÍ CENTRUM BEZ DOMOVA

Až pět tisíc lidí bez domova. Tolik jich podle odhadů odborníků žije v hlavním městě. Z toho jednu pětinu tvoří ženy.

 

SVITAVY CHYSTAJÍ KONTEJNEROVÉ BYDLENÍ PRO BEZDOMOVCE

Radnice připravuje projekt za 22 milionů korun. Bezdomovce chce nejen ubytovat, ale naučit je také pracovat. 

 

SVĚTOVÝ DEN DOBROVOLNICTVÍ A DÁRCOVSTVÍ

(od 20:20s)

 

NOVÝ PROJEKT OSOBLAŽSKÉHO CECHU

(od 11:47s)

 

 

BOHUMÍN MĚNÍ ČÁST MĚSTA

(od 15:54s)

 

DEN BEZ DLUHŮ

(od 21:38s)

 

 

BOJ PROTI BEZDOMOVECTVÍ

Plzeňská radnice chce víc bojovat proti tomu, aby lidé končili na ulici. Víc posvítit si tak chce na pracovní agentury, které do města přiváží cizince. Ti totiž tvoří nejpočetnější skupinu lidí bez domova. Ve spolupráci s ministerstvy, úřadem práce a policií

 

VÝSTAVA NA POMOC LIDEM BEZ DOMOVA

Osudy bezdomovců v Praze přibližuje kampaň s názvem Ulice není moje volba. Má za cíl přimět veřejnost k větší toleranci vůči lidem bez domova. Dnes začala další část kampaně - a to výstava v prostorách hlavního vlakového nádraží.

 

NÁRODNÍ POTRAVINOVÁ SBÍRKA

Národní potravinová sbírka má nový rekord. Lidé nakoupili a pak hned darovali potřebným přes tři sta tun zboží.

 

POTRAVINOVÁ SBÍRKA PRO POTŘEBNÉ

Počtvrté lidé v Česku nakupují jídlo pro potřebné. Po celý den přispívají v rámci Národní potravinové sbírky. 

 

NEZAMĚSTNANOST V ŘÍJNU

Nezaměstnanost v Česku neustále klesá - momentálně je pětiprocentní. Úřady práce evidují 366 tisíc lidí. Nejmíň od prosince 2008.

 

NOCLEHÁRNÁM ZAČÍNÁ ZIMNÍ PROVOZ

(od 15:01s)

 

PARDUBICE MAJÍ ORDINACI PRO BEZDOMOVCE

Pacienti mají často dlouhodobě neléčené zdravotní problémy. Specializovaná ordinace pomůže i bezdomoveckým noclehárnám a denním centrům – jejich klienty totiž vyšetří na infekční choroby.

 

ODSTARTOVALY DNY PROTI CHUDOBĚ

Odstartoval mezinárodní projekt Dny proti chudobě. Stěžejním tématem letošního ročníku je plýtvání potravin. V Olomouci akci pořádá místní charita, jejíž součástí je také luštěninová sbírka. Ještě do konce letošního roku vznikne v Olomouci potravinová banka. Dosud tento region zásobovala potravinová banka z Moravskoslezského kraje. 

 

POKLES NEZAMĚSTNANOSTI V MSK

Nezaměstnanost v září klesala v celé České republice a dostala se na úroveň roku 2008. V Moravskoslezském kraji přesto zůstává druhou nejvyšší v zemi. Výhled do konce roku podle Úřadů práce pesimistický není. Přesto se čeká na vývoj u několika největších zaměstnavatelů. Nejasná situace je stále kolem dolu Paskov společnosti OKD a do konce roku má proběhnout i jednání o případné reorganizaci tří dceřiných firem Vítkovického holdingu.

 

KARVINÁ ŘEŠÍ UBYTOVNY

(od 0:50s)

 

SPOLEČNÉ SETKÁNÍ PRO LIDI BEZ DOMOVA

(od 22:37s)

 

DOUČOVÁNÍ SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝCH DĚTÍ

(od 10:23s)

 

POMOC LIDEM BEZ DOMOVA

Víc denních center, terénních pracovníků i míst v noclehárnách. Novinky, které chystá Praha pro lidi bez domova. Dnes zároveň odstartovala v metropoli kampaň s názvem Ulice není moje volba.

 

RŮST MINIMÁLNÍ MZDY

Vláda dnes schválila historicky nejvyšší růst minimální mzdy. Ta od příštího roku stoupne o 1100 korun na 11 000 měsíčně. Kabinet tak chce zajistit, aby lidé pracující za nejnižší plat měli vyšší životní úroveň než lidé pobírající sociální dávky.

 

LITVÍNOV POSÍLÍ POMOC VE VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH

Z evropských fondů na to dostal přes 14 milionů. Město přijme další sociální pracovníky. Pomáhat budou třeba s řešením exekucí nebo rodinným rozpočtem. Zaměří se hlavně na rodiny s dětmi.

 

PRÁCE PRO LIDI BEZ DOMOVA

Lidi bez domova už rok zaměstnává velká firma. V ojedinělém projektu jim platí bydlení a pomáhá i s oddlužením. 

 

DOMOVNÍCI PREVENTISTÉ

Plzni se osvědčuje projekt tzv. domovníků-preventistů. V problémových městských bytových domech pomáhají udržovat pořádek a snižovat kriminalitu.

 

OBLEČENÍ PRO CHUDÉ

Některé obchodní řetězce začali nově darovat vyřazené oblečení na charitu. Podobně jak to dělají už delší dobu s jídlem. Zároveň přiznávají, že by věcí mohlo být víc. 

 

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE

S Úřadem práce vyjednávají starostové menších obcí o veřejně prospěšných pracích. Chtějí, aby dlouhodobě nezaměstnaní mohli tuto činnost vykonávat déle než jen jeden rok.

 

TÁBORY PRO DĚTI Z CHUDŠÍCH RODIN

Na tábory letos vyjíždí víc dětí ze sociálně slabých rodin, které nemají peněz nazbyt. Leckde totiž mohou vyrazit zadarmo nebo jen za pár stovek. Peníze na to našly některé radnice, kraje i úřad práce.

 

 

SPLÁCENÍ ÚVĚRŮ NA BYDLENÍ

Lidé zvládají splácet hypotéky lépe. Podle České národní banky klesl počet dlužníků za poslední tři roky zhruba o čtvrtinu. Případná exekuce nemovitosti je tak v zemi už jen ojedinělou záležitostí. 

 

NOVÁ PRACOVNÍ MÍSTA NA VYSOČINĚ

Až 500 nových pracovních míst vznikne v nové továrně v průmyslové zóně v Bystřici nad Pernštejnem, V regionu ohroženém propouštěním horníků z uranových dolů začala novou výrobní halu stavět firma vyrábějící komponenty automobilových motorů.

 

V TŘEBÍČÍ ZAČALI STAVĚT NOVÝ AZYLOVÝ DŮM PRO MATKY A OTCE S DĚTMI

Zařízení ve kterém teď matky bydlí je dlouhodobě nevyhovující . 

 

NEZAMĚSTNANOST V KRAJI KLESLA

Až 50 nových pracovních míst by během pěti let mělo vzniknout v Bruntále. Jde o připravovaný projekt města s názvem sociálně zemědělský podnik, který by měl dát práci především dlouhodobě nezaměstnaným a lidem bez kvalifikace.

 

POČET NEZAMĚSTNANÝCH KLESÁ: 385 TISÍC

Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské Unii - 5,2 procenta. Na Úřadech práce bylo v červnu zhruba 385 tisíc uchazečů - a to je nejmíň od prosince roku 2008. Meziročně taky stoupl počet volných míst - o 37 tisíc.

 

 

POČET NEZAMĚSTNANÝCH KLESÁ: 385 TISÍC

Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské Unii - 5,2 procenta. Na Úřadech práce bylo v červnu zhruba 385 tisíc uchazečů - a to je nejmíň od prosince roku 2008. Meziročně taky stoupl počet volných míst - o 37 tisíc.

 

 

CHARITATIVNÍ PROJEKT PRO LIDI V NOUZI

4 500 balíčků s potravinami, hygienickými potřebami nebo oblečením v hodnotě 2 milionů korun začala rozdávat Diecézní charita Brno lidem v nouzi. Mezi prvním dostali krabice s potravinami klientky Domova sv. Markéty v Brně. 

 

BYTY PRO NEMAJETNÉ RODINY

V Brně by se měly od srpna 2016 začít stěhovat první desítky nemajetných rodin do nových bytů. Rodiny byly vybrány losem a vytipovány Magistrátem města z cca 400 potřebných rodin. Nájemné v těchto bytech je 40,- Kč/m, tedy cca pětkrát míň než u tržních nájmů. Nové bydlení by mělo vést ke stabilizaci rodin, jejichž dětí nyní často žijí v ústavní péči. Cílem tedy je i navrátit tyto děti zpět do rodin.

 

NEZAMĚSTNANOST V ČR

Nezaměstnaných v Česku znovu ubylo. Oproti dubnu klesl jejich počet o tři desetiny procenta na současných 5,4 %. 

 

 

RYCHLÝ RŮST PRŮMĚRNÉ MZDY, JE UŽ NA 26 480 KČ

Mzdy rostou nejrychleji za šest a půl roku, stále ale platí, že dvě třetiny Čechů na průměr nedosáhnou.

 

VÝVOJ ČESKÉ EKONOMIKY

Česká ekonomika rostla v prvním čtvrletí o tři procenta. Oproti původnímu odhadu je to sice zhoršení o desetinu procenta, i tak ale meziroční růst ukazuje na dobrou kondici zdejšího hospodářství.

 

BYT PRO LIDI V NOUZI

Lidé, kteří ztratí domov, by už příští rok mohli v Pardubicích žádat o náhradní bydlení.

 

ZVYŠOVÁNÍ MINIMÁLNÍ MZDY

K růstu minimální mzdy na úroveň čtyřiceti procent průměrného výdělku, což představuje zhruba jedenáct tisíc dvě stě korun, se zavázaly vládní strany v koaliční smlouvě. 

 

NEZAMĚSTNANÍ V LESÍCH

Stovky nezaměstnaných lidí pomáhají v lesích. Lesy České republiky je v rámci veřejně prospěšných prací najímají na pomocné práce.

 

BOJ S PLÝTVÁNÍM JÍDLEM

Stát chce zamezit plýtvání jídlem. Supermarkety ho ročně vyhodí tuny. Změnit to má novela zákona.

 

VEŘEJNÉ LEDNICE

Jedním ze způsobů, jak darovat jídlo, jsou třeba takzvané veřejné lednice.

 

NEZAMĚSTNANOST V ČR

Lidí bez práce opět ubylo - je jich už méně než 450 tisíc. Míra nezaměstnanosti v Česku tak klesla na 6,1%.

 

DLOUHODOBĚ NEZAMĚSTNANÍ LIDÉ MÍŘÍ DO ČESKÝCH LESŮ

Unikátní stavba má propojit břehy tří zemí. Jenže na takový projekt není možné sehnat dotaci.

 

LEVNĚJŠÍ ŽIVOT V ČESKU

Život v Česku je levnější než ve většině ostatních zemí Evropy. České ceny v souhrnu dosahují šedesáti procent unijního průměru. A jsou taky nižší než ty slovenské nebo chorvatské.

 

ZMĚNY V SOCIÁLNÍM BYDLENÍ

Jak už jsme informovali minulý týden, Brno schválilo strategii sociálního začleňování. Do roku 2025 chce mimo jiné docílit toho, aby se lidé nedostávali do bytové nouze. 

 

PLÁNY PRO SOCIÁLNĚ SLABÉ

Začlenění tak zvaně sociálně vyloučených lidí do společnosti má vyřešit přelomový strategický plán, který dnes schválili brněnští zastupitelé.

 

ZÁJEM O VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE

Živý vstup reportérky.

 

ZIMNÍ PROGRAMY PRO BEZDOMOVCE

S mrazem se naplno rozběhly zimní programy pro bezdomovce. Větší města otevřely noclehárny - v ulicích pomáhají terénní

pracovníci. 

 

 

SČÍTÁNÍ TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRKY

Tříkrálová sbírka je u konce - koledníci po celé zemi už svou práci odvedli, teď nastává velké sčítání pro pracovníky Charity. Loni se v celé zemi

vykoledovalo přes 89 milionů korun.

 

 

2015

 

JEDNOTLIVCI I FIRMY PŘISPÍVAJÍ NA CHARITU

Češi ukazují, že nejsou lakomí. Na dobročinné účely jde každým rokem víc peněz.

Příspívají jak firmy, tak i jednotlivci ve veřejných sbírkách.

 

 

PŘÍPRAVY NA TŘÍKRALOVOU SBÍRKU

Tisíce koledníků vyrazí od pátku do ulic českých měst a obcí. Začne už tradiční tříkrálová sbírka. Peníze půjdou třeba  na pomoc pro nemocné

seniory nebo pro lidi postižené přírodními katastrofami.

 

ŠANCE NA VLASTNÍ DOMOV

Rodinám z Ostravy, které už nechtějí žít na ubytovnách a v nejistých podnájmech, nabízí pomoc charita.

 

 

2014

 

POTRAVINOVÝMI BANKAMI PROTI PLÝTVÁNÍ

Ministerstva zemědělství a financí se dohodla s obchodníky, jak podpořit omezení plýtvání potravinami, kterým končí trvanlivost.

 

ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY

Minimální mzda vzroste od ledna o 700 korun. Lidé s nejnižšími příjmy tak budou brát 9 200 korun měsíčně místo dnešních 8 500.

 

 

DOMOVNÍCI PREVENTISTÉ

Plzni se osvědčuje projekt tzv. domovníků-preventistů. V problémových městských bytových domech pomáhají udržovat pořádek a snižovat kriminalitu.