STAŇME SE DOBROVOLNÍKY! :)

03.09.2014 19:47

 

STAŇME SE DOBROVOLNÍKY! :)

    

     Způsobů, jakými můžeme prospět bližnímu svému, je jistě vícero. Mimo poskytnutí finanční podpory, za kterou si následně potřebný spoluobčan může jím vytoužené služby a věci směnit, je neméně důležitá a snad i více ceněná také naše pomoc v podobě přímého aktivního přičinění.

 

     Mít o druhého zájem a věnovat mu svůj čas, sdílet s ním své zkušenosti a poznatky, nabídnout mu veškeré své nejlepší schopnosti a dovednosti nebo jej „pouze“ vyslechnout a pobýt s ním, když o to požádá. Veškeré takovéto projevy laskavosti a péče jsou velmi silné a krásně obohacující všechny zúčastněné. Jsou důkazem určité dostatečné vyzrálosti člověka a jeho srdečné touhy po sdílení svého duchovního a materiálního bohatství. Touhy, která je ve skutečnosti přímo nezbytná k tomu, aby se svět udržoval na dostatečně vysoké úrovni lidskosti a nestal se z něj jen jakýsi pouhý obchodní market.

     Jednou z vítaných forem přímé podpory potřebných je poskytnutí dobrovolnické služby v institucích, ve kterých o takové lidi pečují. Můžeme tak jistě činit tzv. „na vlastní triko“ jako individuální návštěvník znevýhodněného zájemce, nebo můžeme využit záštity, částečné organizovanosti a podpory tzv. vysílající charitativní organizace, která se na dobrovolnickou službu zaměřuje a na základě monitoringu aktuálních potřeb ve svém okolí se snaží zajistit  dobrovolníky, které posléze vysílá do přijímajících organizací.

 

TAKÉ JSME SE ZAPOJILI…

 

Vzadu zleva: Jarda, Péťa, Milda, Robí,    vpředu: Pavel s Péťou

 

     I v našem občanském sdružení jsme se rádi zapojili do dobrovolnické služby. Člen Rady sdružení Pavel Badač dojíždí jednou týdně do Frýdlantu nad Ostravicí za kluky a pány a od nedávná také za jednou dámou Alenkou, kteří žijí s mentálním postižením (ve frýdlantské pobočce především s lehčím postižením) a mají nynější domov v organizaci Náš svět, která poskytuje svým uživatelům stálou péči podle jejich potřeb.

 

Občas za kluky jezdí spolu s Pavlem i kamarád Sterio (vzadu uprostřed) a dle možností i naše Maruška. Ta to má však za kluky daleko. U domu mají uživatelé k dispozici rozlehlý hezký park. Pavel může za kluky dojíždět díky speciálně upravené dodávce. Brzy přineseme o tomto autu a jeho úpravě pro vozíčkáře bližší informace.

 

 

Ohniště je v zařízení hojně využíváno Kluci procházejí přilehlým parkem Neodmyslitelnými obyvateli zařízení ve Frýdlantě jsou také králici, křepelky a kocour Mikeš!
Frýdlantská pobočka Našeho světa je situovaná na krásném místě v podhůři hory Ondřejník. Uživatelé (nyní 28 lidí) jsou však zde pouze dočasně. Brzy se jim zrekonstruuje jejich stále sídlo ve Frýdku-Místku, kde budou mít zdatnější klienti k dispozici své byty, tzv. chráněné bydlení. Již se na to mnozí moc těší.

 

     Pavel navštěvuje kluky pravidelně od začátku června, a od poloviny července pak za uživateli jezdí již jako dobrovolník humanitární organizace ADRA. Od počátku své činnosti si Pavel všechny moc oblíbil, kluky i jejich pečovatelé, a našel si vlastně nové dobré přátelé. Všichni se na sebe vždy velmi těší a při návštěvě spolu tráví moc příjemný čas (2 – 3 hod.). Poklábosí o novinkách a spoustě témat, které kluky zajímají, podle počasí zajdou do okolí na menší procházku, zahrají si společenské hry jako stolní fotbal nebo nejčastěji hru v kostky. V oblibě je také vzájemné půjčování CD s hudbou.

 

Často pobýváme v altánku a jen tak si povídáme. Kostky jsou mezi kluky hodně oblíbené :)

 

POMÁHEJTE PROSÍM I TAKTO SPOLU S NÁMI

     Budeme velmi rádi, pokud se i k této pomoci, formou dobrovolnictví,  přidáte k nám! Kluci jsou velmi přátelští, hodní lidé, otevření novým známostem a toužící po nových přátelích. Velmi uvítají každou návštěvu, která v dobrém přichází. Byť i sebekratší kontakt s tzv. „zdravou společností“ jim vždy moc zpestří každý den, rozšíří jejich obzory a naučí je něco nového. To vše jim podstatně zkvalitní život. Ze zkušenosti lze však navíc říct, že při takových návštěvách dochází k oboustrannému obohacení. Styk s lidmi, kteří mají vlivem svého zdravotního znevýhodnění jiné starosti, priority, hodnoty a celkové nazírání na život, je pro většinovou společnost v mnohém přímo balzámem na duši a odpočinkem, při kterém se aktivně tzv. dobíjejí baterky! Kluci jsou opravdoví miláčci! :)

     Přijďte prosím tedy do Našeho světa, ať už ve Frýdlantě nebo jeho hlavní rozsáhlé základně v Pržně. Věnujte svůj čas (stačí např. i 1 – 2 hod. týdně) lidem s mentálním případně i kombinovaným postižením. Možností, co lze s klienty dělat, je mnoho. Povídání, společenské hry, procházky a případně kratší výlety, hra na jednodušší hudební nástroje – zpěv, apod. Některé klienty s lehčím postižením lze učit např. zacházet s chytrým telefonem či internetem. Přijďte nejlépe i se svými dětmi, pro všechny to bude veliké obohacení. Není se čeho obávat!

 

Náš svět p.o. - Centrum Pržno (pohled z letadla)

 

DOBROVOLNICTVÍ POD ZÁŠTITOU VYSÍLAJÍCÍ ORGANIZACE

    Dobrovolnickou službu v Našem světě zprostředkovává humanitární organizace ADRA, dobrovolnické centrum Frýdek-Místek.  Noví zájemci jsou moc vítání, budou profesionálně proškolení milými lidmi, a pokud se rozhodnou vykonávat dobrovolnictví přes ADRU (nemusí se jednat o službu u zdravotně postižených, lze také například i v Dětských domovech, nemocnicích, penzionech pro seniory, hospicích, charitativních obchůdcích apod.), budou po dobu služby u potřebných pojištění proti úrazu a hmotné odpovědnosti za případně způsobené škody. Lze také proplácet cestovní náklady (MHD, veřejná doprava). Zájemci se mohou hlásit nebo více informací vyžádat přímo v Dobrovolnickém centru ADRY ve Frýdku-Místku.


 

PODPOŘTE PROSÍM NAŠÍ DOBROVOLNICKOU SLUŽBU!

     Rádi byste pomáhali jako dobrovolník, ale z časových nebo jiných důvodů si to nemůžete dovolit? Přesto je vám tato forma pomoci sympatická? Podpořte tedy prosím alespoň naší dobrovolnickou službu!

     V organizaci je o kluky v rámci možností moc dobře postaráno. Přesto není finančních prostředků nazbyt, klienti s celoročním pobytem v zařízení si musí měsíčně vystačit na osobní spotřebu (zbude jim z jejich příjmu po uhrazení pobytu a služeb) s částkou ve výši cca 15 % jejich měsíčního příjmu.

     Rádi bychom klukům a pánům z Frýdlantu ještě alespoň trošku více zkvalitnili jejich pobyt v zařízení. Kluci mají rádi dobré jídlo, bábovky, buchty, koláče apod., různé dobroty, sladkosti, brambůrky, ale také ovoce. Snažíme se vždy něco malého pro zpestření jídelničku přivézt. Zatím se nám to daří financovat z vlastních osobních zdrojů, to však nelze dlouho vydržet! :(

     Mezi klienty by byl také zájem o drobnou elektroniku. Zejména radiomagnetofony s CD a případně nejlépe i s USB vstupem. Je to přání čtyř kluků, kterým takovéto dosavadní zařízení již dosluhuje či si jej zatím ještě vůbec nemohli dovolit pořídit. Máte-li nějaké takové (i starší) audio a můžete-li je postrádat, darujte je prosím nebo alespoň na chvíli klukům propůjčte. Budeme se snažit pořídit nové. Jedno vyhovující zařízení se pohybuje cca kolem 1 000,- Kč. Každému bychom postupně chtěli pořídit něco pro radost, dle jejich realizovatelných přání.

 

UVÍTÁME VAŠÍ PŘÍPADNOU FINANČNÍ PODPORU NA POŘÍZENÍ TĚCHTO VĚCÍ.

 

     V rámci našeho projektu Nebe na Zemi jsme zřídili pro kluky z frýdlantské pobočky Našeho světa sbírku.

Své případné příspěvky pro kluky zasílejte prosím na náš

transparentní účet č. 2700441519/2010 Variabilní symbol: 3121

 

     Můžeme také přispívat na dárky pro jednotlivé kluky, respektive pány.

 Přehled jejich přání lze najít v žádostech Nebe na Zemi zde.

 Vývoj jednotlivých sbírek je možno sledovat v přehledu sbírek Nebe na Zemi.

 

     Od veškerých věcí a dárků, které pro kluky pořídíme z darovaných peněz, zveřejníme účtenky a paragony. Případně pořídíme z předávky hodnotných darů fotodokumentaci či videozáznam. Zájemcům vystavíme darovací smlouvy. Děkujeme všem za pomoc.

 

     Mnozí uživatelé Našeho světa, za nimiž dojíždíme, se spokojí třeba i se staršími věcmi, které my mnozí již doma nevyužíváme. Takové jimi žádané položky je možno jim doručit osobně, nebo po domluvě zaslat na jejich jméno a adresu frýdlantské pobočky Našeho světa.

     A samozřejmě, že tím nejhodnotnějším, co můžeme lidem s postižením a těžkými nemocemi nabídnout, je náš čas a kontakt s nimi. To peníze nevynahradí! Zvažte tedy prosím, zda si opravdu nemůžete ze svého času vyšetřit alespoň 1 hodinu týdně na návštěvu potřebných!

 

 

                                                                                                                     FREE WILL o. s.

 

 

 

DĚKUJEME, ŽE POMÁHÁTE SPOLU S NÁMI!