SENIOŘI

ZAUJALY NÁS I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

 

 

2018

 

NOVÝ MINISTR CHCE OZNÁMIT PLÁNOVANÉ ZMĚNY V DŮCHODECH

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál hodlá do dvou týdnů oznámit změny, které chystá v oblasti penzí. Zatím vybírá odborníky do pracovních skupin - zřídí i novou důchodovou komisi.

 

 

ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODU V PŘÍŠTÍM ROCE

Důchody by se od nového roku mohly ještě zvýšit. Poslanci dnes totiž odhlasovali změnu, podle které se pevná část důchodů zvýší o procentní bod - tedy na deset procent průměrné mzdy.

 

 

DALŠÍ NEREGISTROVANÁ ZAŘÍZENÍ PRO SENIORY

Krajský úřad Moravskoslezského kraje prověří fungování penzionu Wendy senior ve Vratimově. Jeho majitel čelí kritice, že podmínky v zařízení nejsou dostatečně uzpůsobeny potřebám seniorů. On sám to popírá. Kraj mu už odeslal dopis, ve kterém ho informuje o zahájení správního řízení. To má mimo jiné prověřit, jestli vlastník klientům neposkytuje sociální služby. Pro ty mu totiž chybí registrace. Neregistrovaná zařízení vznikají i proto, že v kraji chybí lůžka pro seniory ve státních domovech. 

 

 

VÝKYVY POČASÍ OHROŽUJÍ SENIORY

Po tropických dnech se prudce ochladilo. V průměru teploty klesly o 10-15 stupňů. Může za to studená fronta, přes naše území přešla včera večer a s sebou přinesla i silné bouřky. Hasiči kvůli nim museli vyjet k desítkám případů. Silný vítr lámal hlavně větve a stromy. Až devět tisíc domácností v olomouckém a MS kraji mělo výpadek proudu. Následky bouřek doznívaly ještě dnes. 

 

OPRAVY DOMOVŮ

V domovech pro seniory na jižní Moravě pořád chybí volná místa a současná zařízení klientům neposkytují dostatečný komfort. Na některá lůžka se čeká i víc než rok, aktuálně je na seznamu skoro 2500 čekatelů. 

 

ODDĚLENÍ DŮCHODOVÉHO ÚČTU O ROZPOČTU

Odborům se nelíbí jeden z bodů chystaného programového prohlášení vlády. Vidí velké riziko v oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu.

 

ZPĚTNÉ HYPOTÉKY

V Česku přibývá seniorů nad 60 let, kteří využívají takzvanou zpětnou hypotéku. Tedy typ půjčky, kterou získají oproti zástavě svého bytu nebo domu. 

 

 

SLEVY NA JÍZDNÉ AŽ OD ZÁŘÍ

Slevy na jízdné pro studenty a lidi nad pětašedesát let začnou platit až od prvního září. Řekl to premiér v demisi Andrej Babiš. 

 

STAVBA DOMOVA PRO SENIORY V HORAŽĎOVICÍCH SE ODKLÁDÁ

Vítězná firma totiž předložila rozpočet o sto milionů vyšší, než předpokládali radní. Přitom město zařízení pro staré lidi potřebuje. Stavět původně chtělo město i bez dotace. Nejbližší zařízení pro seniory jsou zhruba dvacet kilometrů daleko. 

 

SENIOŘI BEZ DOMOVA

Charitativní organizace zaznamenávají, že mezi bezdomovci přibývá seniorů: Nejčastější příčiny jsou dvě - zůstanou sami bez partnera nebo bez rodiny a nemají, kam jít; anebo jim nízký důchod nestačí na placení nájmu. 

 

 

JAK POZNAT ALZHEIMEROVU NEMOC

Víc než 150 tisíc lidí trpí v Česku Alzheimerovou nemocí. Do roku 2050 by jich podle Světové zdravotnické organizace mohlo být až třikrát víc.

 

SENIOŘI ZA VOLANTEM

Přes 6 a půl tisíce dopravních nehod zavinili loni řidiči-senioři. Zemřelo při nich 56 lidí. Nejčastějšími příčinami jsou nepozornost, nezvládnutí řízení, ale i zdravotní důvody. 

 

DOMOV PRO SENIORY V MENŠÍCH OBCÍCH

Postarat se o své obyvatele i ve stáří se na jižní Moravě snaží stále víc obcí. Současné kapacity domovů pro seniory nestačí, nejbližší zařízení jsou navíc často až v několik kilometrů vzdálených městech. 

 

SENIOŘI PODCEŇUJÍ CHŘIPKU

Počet nemocných chřipkou na jihu Čech stoupá. Podle hygieniků je kraj na prahu epidemie. Chřipku podceňuje velká ščást seniořů, kteří nechodí na očkování. Na komplikace spojené s chřipkou zemřeli od začátku roku dva lidé. 

 

 

2017

 

NEDOSTATEČNÁ PÉČE O SENIORY V OLEŠNÉ

Živý vstup redaktora.

 

 

MÁLO PENĚZ NA NOVÝ DOMOV SENIORŮ V JIHLAVĚ

Aby v Jihlavě vznikl nový domov pro seniory, bude na to muset Kraj Vysočina vydat mnohem víc peněz, než původně předpokládal. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž Vysočině výrazně zkrátilo dotaci.

 

PROBLÉMY S DOMOVEM PRO SENIORY

( od 14:57s)

 

SLUŽBY PRO SENIORY V PLZNI

(od 22:53s)

 

VZPOMÍNKOVÁ MÍSTNOST

Takzvanou vzpomínkovou místnost staví vedení Domova seniorů v Břeclavi. Pomoct má především klientům s Alzheimerovou chorobou.

 

PROGRAM MENŠINOVÉ VLÁDY HNUTÍ ANO

Základní body programu chystané menšinové vlády hnutí ANO jsou podle Andreje Babiše hotové. Patří k nim menší daně z příjmu, snížení DPH u potravin, vyšší důchody, elektronizace státní správy i výjimky z EET pro drobné živnostníky.

 

PŘÍLIŠ MNOHO LÉKŮ PRO SENIORY

Průměrně osm léků denně užívá jeden senior v domově důchodců. Za bezpečnou hranici, kdy se jednotlivá léčiva vzájemně negativně neovlivňují, přitom lékaři považují o dva až tři medikamenty méně.

 

POKRAČOVÁNÍ DŮCHODOVÉ REFORMY

Končící důchodová komise představila návrhy, jak reformovat penzijní systém. Doporučuje třeba, aby firmy povinně spořily na dřívější odchody do penzí lidem v náročných profesích.

 

 

PRŮMĚRNÝ VĚK DOŽITÍ

Česká společnost stárne a lidé umírají ve stále pozdějším věku.

 

 

PÉČE O SENIORY

V domovech pro seniory na jižní Moravě stále akutně chybějí volná místa. Na některá lůžka čekají žadatelé i víc než rok - aktuálně je na seznamu skoro 2500 čekatelů. Kraj proto plánuje stavbu čtyř nových zařízení. 

 

SVRAB UŽ SE V DOMOVĚ PRO SENIORY NEŠÍŘÍ

Opatření hygieniků proti šíření svrabu v havířovském domově pro seniory GrandPark zřejmě zabrala. Nemoc, která se tam objevila u 3 desítek klientů a 11 zaměstnanců na začátku září, se podle lékařů už nešíří. Brzy by tak mohl skončit zákaz návštěv. Kdo sem nákazu zanesl, se už asi zjistit nepodaří

 

NOVÉ PŘÍPADY VÝSKYTU SVRABU

Moravskoslezští hygienici řeší letos už třetí případ výskytu svrabu v zařízení pro seniory. Tentokrát nemoc potvrdili v soukromém zařízení v Havířově-Šumbarku. Kdo nákazu do zařízení zanesl ale zatím není jasné. S největší pravděpodobností někdo z nově přijatých klientů.

 

 

DŮCHODOVÝ ÚČET V PLUSU

Stát plánuje na příští rok - poprvé po deseti letech - přebytek na důchodovém účtu. Očekává, že na penze vybere o devět miliard víc, než za ně vydá. 

 

SOUCIÁLNÍ SLUŽBY V PAVLAČICÍCH

Vůbec nejmenší obcí na Zlínsku, která provozuje vlastní domov pro seniory a lidi se zdravotním postižením, se staly Pačlavice na Kroměřížsku. 

 

NEREGISTROVANÉ SLUŽBY PRO SENIORY

Lůžek pro seniory je v MS kraji stále málo. Situace nahrává provozovatelům neregistrovaných služeb. Majitelé některých z nich svou službu schovávají např. za tzv. sdílené bydlení, kdy na ně úředníci krajského úřadu nemohou. To je i případ spolku, který poskytuje ubytování seniorům u Komenského sadů v centru Ostravy. Přestože majitelka říká, že má všechna potřebná povolení, příbuzní některých klientů mluví o otřesných podmínkách uvnitř domu.

 

TŘI MĚSÍCE BEZ VÝTAHU

Už téměř tři měsíce se někteří nájemníci domu s pečovatelskou službou ve Frenštátu pod Radhoštěm nedostali ven. Nefunguje výtah. 

 

SENIOŘI ZŮSTAVAJÍ BEZ VÝTAHU

Už přes 2 měsíce se někteří nájemníci domu s pečovatelskou službou ve Frenštátu pod Radhoštěm nedostali z domu ven. Tak dlouho tam totiž nefunguje výtah. Firma, která má zakázku na starosti, se hájí tím, že problém je nedostatek pracovníků, kteří by zakázku včas dokončili. 

 

CO S DŮCHODOVÝM SYSTÉMEM

Velká reforma anebo jen drobné úpravy. Politici řeší, jak do budoucna měnit penzijní systém. Loni skončil takzvaný důchodový účet zhruba v 16miliardovém deficitu. 

 

 

SLOŽITÁ LÉČBA NEMOCNÝCH SENIORŮ

Dostávají, co nepotřebují, a nedostávají, co jim chybí. Častá situace pacientů nad osmdesát let. Stanovit vhodnou léčbu bývá i kvůli množství různých nemocí složité. 

 

DLOUHOVĚKOST

Největší naději na dožití v Jihomoravském kraji mají lidé v Brně. Vyplývá to z nejnovějších dat Českého statistického úřadu. Region se drží na špici i ve srovnání se zbytkem republiky - ženy na jihu Moravy se průměrně dožívají 82-ti a půl roku - to je dru nejvyšší číslo v česku. 

 

REFORMA PENZÍ

Vláda dnes zveřejnila analýzu, co dál s důchody. Zkoumala zkušenosti států od Jižní Ameriky až po Evropu. Česku doporučuje inspirovat se Švédskem.

 

SPOŘENÍ NA DŮCHOD

V Česku si na důchod spoří čím dál míň lidí - momentálně něco přes 4 a půl milionu. Uložená suma ale roste, dosahuje skoro 400 miliard korun. 

 

POČET STOLETÝCH A STARŠÍCH LIDÍ V ČR

Počet sto- a víceletých lidí v Česku klesá.

 

 

DOVOLENÁ NA SPLÁTKY

Čeští důchodci patří mezi jedny z nejaktivnějších cestovatelů v Evropě. Na dovolenou vyrazí až 24 procent zdejších penzistů. Téměř polovina z nich míří za hranice. 

 

DOMOV DŮCHODCŮ V JUNDŘICHOVICÍCH POD SMRKEM VYHLÁSIL KORESPONDENČNÍ VÁLKU VZP

Důvodem jsou jen částečně proplacené faktury za poskytované zdravotní úkony. 

 

SENIOŘI PROTI DEMOLICI DOMU

Dva seniorské páry ve sporu s pardubickou radnicí - odmítají opustit dům, který je určený k demolici. Zpochybňují vystěhování ve veřejném zájmu. 

 

    HORAŽĎOVICE NA KLATOVSKU SE JEŠTĚ LETOS DOČKAJÍ STAVBY DOMOVA PRO SENIORY

Radnice ho plánovala už před deseti lety. Jenže žádosti o umístění už podalo přes osmdesát tamních důchodců. A často do vzdálených zařízení. 

 

PROBLÉMY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Sociálním službám hrozí podle asociace jejich poskytovatelů kolaps kvůli nedostatku zaměstnanců. Můžou za to především nízké platy, které nemohou konkurovat například mzdám v průmyslových zónách anebo obchodech.

 

DŮCHODOVÁ NOVELA

Zásadní zpráva pro ty, kdo se narodili v roce 1971 a později. Do důchodu by měli jít nejpozději v 65 letech – shodla se na tom sněmovna. 

 

EXEKUCE NA KARLOVARSKU

Karlovarsko: Tam, v Chebu, je jedním z nejzadluženějších důchodce Ladislav Bendík - dodavatelům energií a městu dluží statisíce.

 

PORADENSKÉ LINKY PRO SENIORY

Policie při vyšetřování naráží taky na problémy seniorů pachatele identifikovat. Pomáhat se snaží některé organizace – třeba formou poradenských telefonních linek. 

 

NEVHODNÉ DÁVKOVÁNÍ LÉKŮ SENIORŮM

Zdravotní stav klientů v domovech seniorů v Česku se podle statistik v posledních letech zhoršuje. Příčinou je nesprávné užívání léků. Kraj Vysočina nechal otestovat zatím 3 z 11 domovů, a to díky projektu Senior. 

 

POKUTY ZA PŘEDVÁDĚCÍ AKCE

Většina předváděcích akcí v Česku dál porušuje pravidla. Inspektoři jich vloni zkontrolovali 321. Pochybily tři čtvrtiny z nich. A dostaly pokuty ve výši skoro třicet milionů korun.

 

ODLOŽENÍ OTEVŘENÍ DOMOVA PRO SENIORY

Otevření domova pro seniory se zvláštní péčí v Nepomuku na Plzeňsku se odkládá a hledá se nový provozovatel. Kvůli stárnutí populace přitom roste počet lidí, kteří podobnou péči potřebují.

 

 

ODCHODY DO DŮCHODU

Nárok na přiznání starobního důchodu mají letos lidé, kteří mají takzvaně "odpracováno" – tedy přispívali do systému důchodového zabezpečení – alespoň 33 let. 

 

PROBLÉMY DOMOVŮ DŮCHODCŮ

Královéhradecký kraj se potýká s nedostatkem zaměstnanců v sociálních službách. 

 

 

ODCHODY DO PENZE

Doba, kterou lidé stráví v důchodu, se v Česku dál prodlužuje. V průměru už je to 24 let - u žen o něco víc. I když se do penze odchází stále později, věk dožití roste ještě vyšším tempem. 

 

OBĚDY PRO SENIORY

Brněnské domovy důchodců přestaly vařit obědy pro ty, co u nich nebydlí. 

 

2016

 

DŮCHODY V LEDNU O DEN POZDĚJI

Zhruba 55 tisíc lidí, kteří pobírají důchod na bankovní účet druhý den v měsíci, dostanou první výplatu v novém roce o den později – až v úterý třetího ledna. Nedotkne se to těch, kteří si pro peníze chodí na poštu. 

 

POTŘEBNÁ PÉČE PRO SENIORY

Za třicet let má být v Česku dvakrát víc lidí starších pětašedesáti let než teď. Seniorů přibývá rychle.

 

V MS KRAJI CHYBÍ DOBROVOLNÍCI

(od 17:42s)

 

DOPADY PRODLUŽOVÁNÍ ŽIVOTA

Téma, které fascinuje lidi od nepaměti - tajemství dlouhověkosti. Medicína i další vlivy dokazují to, o čem po staletí jenom snili. Evropani žijí déle. V průměru 81 let, o šest déle než v roce 1990. 

 

POMOC OSAMĚLÝM SENIORŮM

Lidská blízkost a vzájemnost – o adventu téměř všudypřítomná slova – o to víc vyniká opak: osamělost. Například u seniorů.

 

NEJLEPŠÍ PEČOVATELÉ TOHOTO ROKU

Naše téma od cca 29:45 min

Jsou potřební, ale nedocenění. I proto se už čtvrtým rokem vyhlašuje Pečovatel roku. Čtyři nejlepší pečovatelé si toto ocenění převzali tento týden.

Dodatek k reportáží

 

DOMOVY PRO SENIORY

Podle posledních statistik je v Česku registrováno 528 domovů pro seniory. V loňském roce využilo jejich služby na 48 000 klientů.

 

MÁLO MÍST PRO SENIORY

(od 0:56s)

 

OBSAZENOST SOCIÁLNÍCH ZAŘÍZENÍ

(od17:23s)

 

VERDIKT ÚSTAVNÍHO SOUDU K EXEKUCI DŮCHODU

Důchodů se týká i dnešní nález Ústavního soudu. Ten se zastal muže, kterému exekutor strhl příliš velkou část penze z účtu v bance. Dotkl se i nezabavitelného minima. 

 

 

VÝPOČET DŮCHODU

(od 0:38s)

 

TŘI LÉKAŘE Z NYMBURKA OBVINILA POLICIE ZA SMRT SENIORA

Při jeho hospitalizaci měli přehlédnout, že je diabetik, který potřebuje inzulín. Ten seniorovi ale nezajistili a následně se pokusili zfalšovat lékařské zprávy. Hrozí jim za to až šest let vězení.

 

VÝDĚLKY A DLUHY SENIORŮ

Čím dál víc důchodců si přivydělává. V pololetí jich pracovalo 356 tisíc, což je dvakrát víc než v půlce 90. let. Přibývá ale i zadlužených seniorů - v exekuci jich k červnu bylo skoro 85 tisíc.

 

PENÍZE NA SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Odbory žádají další půlmiliardu na sociální služby. Podle jejich zástupkyně Dagmar Žitníkové budou příští rok chybět peníze na slíbený čtyřprocentní růst platů i na rozvoj činnosti. 

 

MAXILMÁLNÍ VĚK ODCHODU DO DŮCHODU

Dobrá zpráva pro všechny, kteří si chtějí důchodu užívat co nejdřív a co nejdéle. Vláda přes původní neshody schválila maximální věk odchodu do penze, a to 65 let. 

 

VĚKOVÁ HRANICE PRO ODCHOD DO DŮCHODU

Politici zřejmě schválí pevný věk odchodu do důchodu. Na hranici pětašedesáti let se dnes shodly koaliční strany. 

 

PEVNÝ ODCHODU DO DŮCHODU

Spor koaličních stran o stanovení věku pro odchod lidí do důchodu se vyostřuje. ČSSD dnes obvinila politiky z ANO z porušení slibu.

 

VĚK PRO ODCHOD DO PENZE

Do důchodu maximálně v šedesáti pěti letech. Vláda zítra rozhodne o tom, jestli zavede maximální věk odchodu do penze. Pětašedesátiletý strop prosazují sociální demokraté, vláda ale bude jednat i o variantě limitu na 67 let. 

 

 

ZADLUŽENÍ SENIORŮ KVŮLI PŘÍBUZNÝM

Senioři si přitom půjčují hlavně na životně důležité věci - jako je třeba nájem. Někteří ale upadnou do dluhové pasti kvůli svým příbuzným - vlastním dětem nebo vnoučatům.

 

KVALITA JÍDLA PODÁVANÁ SENIORŮM

Moravskoslezští hygienici se zaměřili na kvalitu jídla v zařízeních pro seniory. 

 

DANĚNÍ VYSOKÝCH DŮCHODŮ

Ústavní soud zrušil daňové znevýhodnění důchodců s vysokými příjmy. 

 

SENIOŘI S EXEKUCÍ

Zadlužování se nevyhýbá ani nejstarší generaci. Počet exekucí na důchody roste.

 

MÁLO MOBILNÍCH HOSPICŮ

Podle agentury STEM/Mark - by si 80 procent lidí přálo umírat doma. Jenže tzv. mobilních hospiců, které by rodinám pomáhaly péči o nevyléčitelně nemocné zvládnout, je v Česku pořád jen minimum

 

ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODŮ

Vláda by mohla i v dalších letech zvyšovat důchody. Schodek na příslušném účtu by totiž měl do roku 2019 klesnout na čtyři miliardy. 

 

ZAMĚSTNÁVÁNÍ SENIORŮ

Stovky tisíc lidí budou do roku 2030 chybět na českém pracovním trhu. Vyplývá to z mezinárodní studie, do které se zapojili i odborníci z brněnské Mendelovy univerzity.

 

Na českých seniorech se za poslední rok snažila vydělat skoro stovka nelegálních ubytovacích a sociálních zařízení.

 

POKUTY ZA NELEGÁLNÍ DOMOVY PRO SENIORY

Nelegální podnikání s ubytováváním a péčí o nemocné seniory. MPSV potvrdilo další tři pokuty, které navrhl úřad MS kraje. Ve všech případech kontrola prokázala, že podnikatelé nabízejí služby bez potřebných povolení. 

 

 

MOŽNOSTI BYDLENÍ PRO SENIORY

36 seniorů se už na konci července mělo stěhovat do nového komunitního domu v Hodoníně. Vzniknout měl z budovy bývalé školy. Zatím se ale s opravami nezačalo. 

 

ZMĚNY V DŮCHODECH

Vláda má mít pravomoc sama zvyšovat důchody, pokud by automatická valorizace byla příliš nízká. Schválili to poslanci, i s limitem. Kabinetem nařízený růst penzí by neměl přesáhnout 2,7 %

 

VĚK ODCHODU DO PENZE

Vládní strany se zatím nedohodly na stanovení horní hranice odchodu do důchodu. K ukončení zvyšování důchodového věku se zavázaly už v koaliční smlouvě. Na stole jsou teď dvě varianty. 

 

ZMĚNY V DŮCHODOVÉM SYSTÉMU

Odborníci znovu varovali, že stát bude muset dávat na důchody čím dál víc peněz, pokud se systém nezmění.

 

PŘIBYLO ILEGÁLNÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Nelegální domovy pro seniory v Česku stále přibývají. Zatímco v roce 2014 věděli úředníci zhruba o padesáti, loni se jejich počet zdvojnásobil. Majitelé zařízení, na která před rokem upozornila média, ale svůj byznys se starými lidmi ukončili. 

 

ODHALENÝ PŘÍPAD VYDÍRÁNÍ DŮCHODCE VE FRÝDKU-MÍSTKU

Nový trik jak okrást důchodce o peníze vyšetřují policisté ve Frýdku-Místku. Gang takzvaných šmejdů se tentokrát zaměřil na seniory, kteří chodí na hřbitovy za svými pozůstalými. 

 

NÁSILÍ NA SENIORECH

Policie dopadla muže ze Slovenska, který v Ústí nad Labem na přelomu roku přepadl a okradl pět starších mužů.

Právě kvůli takovým útokům senioři chtějí, aby pachatele automaticky vyšší tresty.

 

DOPLATKY SENIORŮ ZA LÉKY

Ministerstvo zdravotnictví zjišťuje, nakolik seniory zatěžují doplatky na léky. Nechává si zpracovat rozbor, jestli současné krokyfungují a stačí.

 

DLOUHODOBÁ PÉČE O SENIORY

Česko selhává v dlouhodobé péči a není připravené na stárnutí populace. Největším problémem je

podle odborníků nedostatečná provázanost zdravotního a sociálního systému.

 

ROZHOVOR S JANEM BARTOŠKEM (KDU-ČSL) KE ZVYŠOVÁNÍ  DŮCHODOVÉHO VĚKU

Hostem Událostí místopředseda KDU-ČSL, místopředseda PS Jan Bartošek.

 

ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODOVÉHO VĚKU

V česku se dosud do důchodu chodilo i dřív než v 60 letech.

 

LIMITNÍ VĚK ODCHODU DO DŮCHODU

Experti koaliční rady se shodli na stanovení maximálního věku odchodu do penze.

 

 

2015

 

VÁNOCE V DOMOVECH SENIORŮ

Vánoční atmosféra zaplnila i domovy seniorů na jižní Moravě. Největší nápor návštěv je čeká právě během těchto

svátků. Z domovů, kde natáčel náš štáb, totiž s rodinou stáví Vánoce jen málokdo.

 

NECHTĚNÉ DOMOVY PRO SENIORY

Změna názoru radních zřejmě zmaří investici do komunitních domů pro seniory. V obci Morávka na Frýdecko-Místecku se

měly postavit dva. S projektem přišel místní podnikatel, který by tak chtěl nabídnout bydlení seniorům z okolních obcí.

 

NEDOSTATEK GERIATRŮ

Spolu s rostoucím množstvím seniorů chybí také lékaři, kteří by se na jejich péči specializovali.

 

V ČESKU JE MÁLO GERIATRU

Třeba na severu Čech je specializovaná péče pro seniory prakticky nedostupná. Se stárnoucí populací a prodlužující se dobou dožití ale budou podle expertů čím dál víc zapotřebí.

 

PRÁCE PO PADESÁTCE

Nejen zdravotní stav, ale také zapojení do aktivního života je problém, který trápí řadu seniorů. Trend se potvrzuje i u lidí starších 50 let: v Česku jich je bez práce více než 160 tisíc.

 

DO DŮCHODU V 65 LETECH?

Premiér Sobotka chce znovu stanovit nejvyšší možný věk odchodu do důchodu. Konkrétní číslo řekl v rozhovoru pro ČT.

 

ODCHODY DO DŮCHODU

Dnes lidi odcházejí do penze podstatně dřív než v 65 letech.

 

 

MÁLO MOBILNÍCH HOSPICŮ

Podle agentury STEM/Mark - by si 80 procent lidí přálo umírat doma. Jenže tzv. mobilních hospiců, které by rodinám pomáhaly péči o nevyléčitelně nemocné zvládnout, je v Česku pořád jen minimum