SENIOŘI

LÍBÍ SE NÁM I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

ROZHOVORY:

 

 

 

 

2017

 

Hosty jsou Jarmila Vrzáčková, redaktorka Mária Pfeiferová, pečovatelka Eva Šebová a biskup Vlastimil Kročil. Mluví o svém setkání s papežem v rámci projektu Ježíškova vnoučata.

 

 

Hostem je JUDr. Viktor Rossmann, Právník roku 2016 v kategorii Pro bono pomáhající seniorům, kteří se stali obětí šmejdů. 

 

 

 

REPORTÁŽE:

 

 

 

 

2018

 

 

VYŠŠÍ DŮCHODY SCHVÁLENY

Pro vládní návrh zákona nakonec hlasovali všichni přítomní poslanci - a to i ti, kteří upřednostňovali senátní verzi zvýšení důchodů, která počítala s tisícovkou navíc pro penzisty, kteří jsou v důchodu víc než 25 let. 

 

DOPLATKY ZA LÉKY

Statisíce seniorů letos ušetří za léky na předpis. Snížený limit na doplatky, po jehož překročení pojišťovny vracejí lidem peníze, jen za první pololetí pomohl skoro třem stům čtyřiceti tisícům pacientů. Drtivou většinu z nich tvoří právě penzisté.

 

 

VALORIZACE DŮCHODŮ

Důchodci starší 85 let by měli v příštím roce dostat k 900korunovému průměrnému zvýšení penzí dalších tisíc korun navíc.

 

 

SENIOŘI SI ZDOKONALUJÍ ŘIDIČSKÉ SCHOPNOSTI

Vyšší podíl řidičů v seniorském věku a zvyšující se nároky na bezpečnost v dopravě. Až 4 tisíce řidičů starších 65 let mohou zdokonalit své schopnosti za volantem v jednom z osmi center bezpečnostní jízdy napříč celou republikou.

 

 

JAK POROSTOU DŮCHODY

Téměř dvěma a půl milionu důchodců by měla v příštím roce vzrůst průměrná penze zhruba o 900 korun. Vyplývá to z nových zpřesněných propočtů, které Česká televize získala od ministerstva práce a sociálních věcí. 

 

 

SLEVY NA JÍZDNÉM MIMO MĚSTA

(od 17:27s)

 

 

V OLOMOUCI VRCHOLÍ HRY SENIORŮ

V Olomouci proběhly mezinárodní hry seniorů. Na 170 závodníků se právě teď slavnostně sešlo na závěrečném vyhlášení. Během tří dnů soutěžili v deseti disciplínách. Třeba v běhu, hodu na cíl nebo v petanque. Nejstarší závodnice pochází z Havířova a letos oslaví 84. narozeniny. S českými seniory soupeřily i týmy z Polska, Slovenska, Maďarska a Německa.

 

SENIOŘI VYRAZILI NA TÁBOR DO HARRACHOVA

Tábor pořádá Komunitní středisko Kontakt Liberec ve spolupráci s Frýdlantem a Jabloncem nad Nisou. 

 

 

MÍSTO PRÁZDNIN BRIGÁDY

150 mladých z celé země pojalo neobvykle začátek prázdnin a dovolenou – na Jesenicku při dobrovolných brigádách pracují u místních obyvatel. 

 

SENIOR TAXI VE VSETÍNĚ

Na mapě měst, kde jezdí radnicemi dotované senior taxi, přibyl Vsetín. Starší a hůř pohybliví obyvatelé se tak pohodlněji dostanou k lékaři, na nákup anebo třeba do kostela. Za jízdu zaplatí 25 korun bez ohledu na počet ujetých kilometrů. 

 

DOMOV DŮCHODCŮ V RÁZOVÉ

V Razové otevírají Komunitní dům pro seniory. Bude v něm 11 bytových jednotek dohromady pro 13 lidí. Celá stavba vyšla na necelých 13 mil. Kč, polovinu čerpala obec z dotace MMR ČR, druhou pak z vlastního rozpočtu. 

 

 

PODNIKÁNÍ V DŮCHODOVÉM VĚKU

Důchodců podnikatelů je poprvé v historii více než těch pod 36 let. Každá pátá osoba samostatně výdělečně činná je tak starší 61 let. Dohromady je jich už skoro dvě stě tisíc.

 

 

SBÍRKA PLNÍME PŘÁNÍ  SENIORŮM

Pomáhat žít aktivně a společensky - cíl sbírky Plníme přání seniorům. Akce potrvá do konce června. Celkem mohou lidé přispívat na pět a třicet projektů seniorských organizací. 

 

CVIČENÍ HASIČŮ SE SENIORY

Cvičení v pečovatelském domě na přání hasičů. Jednotky otestovaly dojezdové časy, spolupráci s personálem a hlavně se seniory. Zásahy u starších lidí totiž bývají náročné. Podobných akcí proto přibývá. 

 

 

JE MU 92 LET  A STÁLE PRACUJE

Jiří Janisch je v penzi už 32 let, ale odejít do důchodu se zatím nechystá, Oplývá stálým optimismem a vitalitou. 

 

POMOC SENIORŮM S OČNÍMI VADAMI

Každého druhého člověka nad 70 let trápí zamlžené a rozostřené vidění. Spousta z nich to připisuje stáří a nekoná. Většinou ale mají šedý zákal, který odstraní operace plně hrazená pojišťovnou. 

 

 

DŮCHODY VE SNĚMOVNĚ

Senioři by od příštího roku mohli dostávat víc. Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu, podle které by pevná výměra penzí měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo současných devíti. 

 

 

ŘIDIČSKÉ KURZY PRO SENIORY ZDARMA

Zdokonalit techniky řízení auta či seznámit se s novinkami v dopravní vyhlášce. Takovou možnost budou mít v následujících pěti měsících zdarma senioři v celé republice. 

 

KRÁLOVEHRAVÉCKÝ KRAJ MUSÍ NAVYŠOVAT KAPACITY DOMOVŮ PRO SENIORY-REKONSTRUKCEMI I VÝSTAVBOU NOVÝCH BUDOV MAJÍ VZNIKNOUT STOVKY DALŠÍCH MÍST

Už dnes totiž v regionu žije nejstarší obyvatelstvo z celé České republiky a situace bude ještě komplikovanější.

 

 

STUDENTI A SENIOŘI UŠETŘÍ ZA JÍZDNÉ VE VLACÍCH A AUTOBUSECH

Rozhodla o tom vláda v demisi. Studenti do 26 let a lidé nad 65 let budou mít slevu 75 procent z ceny jízdenky.

 

 

BIBLIOTERAPII NABÍZÍ SENIORŮM

Léčbu knihou nebo tzv. biblioterapii nabízí Slezské zemské muzeum v Opavě. Prozatím převážně za seniory vyjíždí s knihou a historickým kostýmem dlouholetá pedagožka muzea, Eva Schwanová. Od května chce službu nabídnout i široké veřejnosti. 

 

MĚSTŠTÍ POLICISTÉ ŠKOLÍ SENIORY

První přednáškou dnes v Krnově začíná tzv. Senior akademie. Policisté, hasiči nebo psychologové budou v sérii přednášek radit seniorům v oblastech prevence kriminality, sebeobrany nebo životního stylu. Senioři totiž patří obecně k nejčastějším obětem kriminálních činů. 

 

PRIOR SE ZMĚNÍ V ALZHAIMERCENTRA

Z kdysi velmi populárních obchodních domů Prior v Otrokovicích a v Kroměříži se jejich majitelé rozhodli udělat soukromá zdravotnická zařízení pro nemocné seniory. Na trhu je nedostatek míst zejména pro lidi trpící Alzheimerem. 

 

SENIOŘI PÍŠÍ WIKIPEDII

Brněnští senioři už třetím rokem plní Wikipedii. Úpravy aktuálního dění, nebo i nové články píší v rámci kurzu v Moravské zemské knihovně. Boří tak mýty o důchodcích bez elánu a chuti učit se nové věci. 

 

ŠTERNBERK SPUSTÍ SLUŽBU SENIOR TAXI

Šternberk zavede službu senior taxi. Přidá se tak k dalším městům v Olomouckém kraji, která službu už delší dobu úspěšně provozují. Třeba v Uničově vyjela auta Senior taxi poprvé minulý týden v pátek. Dnes už je na městském úřadě zaregistrovaných skoro 150 důchodců.

 

SENIOŘI ZÁVODÍ NA ROTOPEDECH

Jedeme v tom společně. To je název mezinárodního projektu, který dnes odstartoval v domovech seniorů napříč ČR a Slovenskem. Jejich klienti mají za úkol během 2 měsíců na rotopedech a ručních šlapadlech ujet pomyslnou trasu z Pradědu na Slovensko a zpátky. 

 

 

PEČOVATELKY PRACUJÍ I MRAZU

Jak už jsme slyšeli, nejnižší teploty zaznamenaly meteorologové na Valašsku. Tam ale v některých místech paradoxně ani třeskuté mrazy nemusí znamenat žádnou kalamitu. 

 

 

ZVÝŠENÍ DŮCHODŮ

Vláda v demisi dnes schválila zákon, který by všem důchodcům příští rok zvýšil penzi o 320 korun měsíčně. Spolu se standardním zvýšením důchodů tak má vzrůst příští rok penze v průměru celkem o 918 korun. 

 

MATURANTKOU V 92 LETECH

Maturantkou ve dva a devadesáti letech. Čestné maturitní vysvědčení gymnázia na třídě Kapitána Jaroše převzala Doris Grozdanovičová. Kvůli židovskému původu jí nedovolili dostudovat nacisti. 

 

RŮST DŮCHODŮ V ČR

Vláda chce od ledna zvýšit průměrné důchody o víc než 900 korun. České televizi to řekl premiér v demisi Andrej Babiš. Pravidelná valorizace by zvedla penze o šest set.

 

PENÍZE NA SOCIÁLNÍ SLUŽBY V PARDUBICKÉM KRAJI

Pardubický kraj hlásí, že peněz na sociální služby má dost: Pocítit by to na platech měli pracovníci v této oblasti. A ještě by mělo zbýt na projekty, o kterých se dlouho jen mluvilo. 

 

 

PROPLÁCENÍ JÍZDENEK SENIORŮM

Zájem boskovických seniorů o bezplatné cestování hromadnou dopravou předčil očekávání. Město obyvatelům nad 70 let od začátku roku nově proplácelo roční jízdenky. 

 

 

PŘÍPAD NAPADENÉ SENIORKY

Policie nebude stíhat seniorku za to, že loni v září zabila zloděje, který se dobýval do jejího domu. Vyšetřovatelé případ odložili s tím, že žena jednala v mezích nutné obrany. 

 

STUDENTI HRAJÍ PRO SENIORY

Parta středoškoláků z Havířovska bude pravidelně vyjíždět za lidmi, kteří žijí v domovech pro seniory. Mladí dobrovolníci ADRY nazkoušeli úryvky z filmů, na které tato generace chodila do kina. Premiéru viděli obyvatelé havířovského domova Helios.

 

 

LÉKAŘI UŽ NEMUSÍ CHODIT ZA PACIENTY

Kontrola pacientů v reálném čase bez nutnosti návštěvy lékaře. Ve stále více zařízeních v MS kraji funguje takzvaná telemedicína. Díky speciálnímu softwaru lékaři skupinově sledují fyziologické funkce u stovek pacientů. 

 

UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU NA LÉKAŘSKÉ FAKULTĚ UNIVERZITY KARLOVY V PLZNI FUNGUJE UŽ 30 LET

Posluchači tu mohou studovat čtyřsemestrální obor Člověk ve zdraví i v nemoci.

 

BEZPEČNOSTNÍ NÁRAMKY PRO SENIORY

Bezpečnostní náramky pomáhají třeboňským seniorům. Město zapůjčilo tato zařízení osamoceným lidem a osobám s vážnými zdravotními problémy. Náramky s červeným tlačítkem už přispěly k záchraně osmi životů. 

 

OLOMOUCKÉ HEJTMANSTVÍ ZKRÁTÍ ČEKÁNÍ NA DOMOVY SENIORŮ

Olomoucký kraj začíná kontrolovat pořadníky na umístění v domovech seniorů. Některé se už léta neaktualizovaly. Hejtmanství chce zjistit, zda v nich nejsou některá jména vícekrát nebo jestli zájem žadatelů stále trvá. Čekací doby na umístění do některého z krajských zařízení se tak výrazně zkrátí. Lidé mnohdy čekali i několik let.

 

 

AKADEMIE PRO SENIORY

Zpěv, tanec nebo kreslení - obory, kterým se ve volném čase věnují nejen děti, ale i senioři. Třeba v Praze pro ně kurzy organizuje už 12 základních uměleckých škol, na jejichž činnost přispívá magistrát. Zájem podle lektorů roste. 

 


2017

 

POMOC SENIORŮM

Pomoci seniorům zůstat ve svém bytě, zabránit předčasnému odchodu do domova důchodců a zároveň ulehčit potomkům.

 

VEČEŘE PRO OSAMĚLÉ SENIORY

Sami u sváteční večeře. Takhle tráví Štědrý den statisíce lidí v Česku, hlavně senioři nad 65 let. Podle statistiků jich bylo letos přes půl milionu a jejich počet každým rokem roste. Právě pro ně připravilo sdružení Život 90 na 24. prosince program.

 

STAROBNÍ DŮCHODY

Dál se prodlužuje doba, po kterou lidé pobírají penzi. Ženy jsou v důchodu v průměru přes 27 a půl roku, u mužů je to něco přes 19 let. Aktuální čísla nabídla správa sociálního zabezpečení. 

 

NA VÁNOCE SE CHYSTAJÍ I V DOMOVECH

Pozítří je Štědrý den. Přípravy na vánoční svátky vrcholí nejen v domácnostech, ale také v domovech pro seniory i v dětských domovech. Štědrovečerní večeři mnohé děti i senioři budou trávit se svými rodinami. V příštím týdnu se do zařízení opět vrátí. 

 

DOBROČINNOST O VÁNOCÍCH

Předvánoční čas je spojený i s pomocí potřebným. Třeba Diecézní charitě se v Brně povedlo mezi lidmi vybrat víc než 70 dárků pro děti z azylových domů. Lidé myslí i na opuštěné seniory.

 

SENIOR TAXI BUDE V KARVINÉ I PŘÍŠTÍ ROK

Speciální taxi, které seniory zaveze k lékaři nebo na úřad, bude v Karviné jezdit i v příštím roce. Registrovat se senioři mohli od dnešního rána a zájem byl velký. Přesto se podle magistrátu dostane na každého zájemce. Požádat o kartičku může v Karviné až 8 tisíc seniorů. V letošním roce využila službu čtvrtina z nich.

 

SENIORKY PLETOU PRO AFRIKU

Obrovskou vlnu solidarity vyvolala reportáž o seniorkách z Rychvaldu a Orlové. Ty pletou deky pro děti v africkém Malawi a ponožky pro seniory v domovech. V Událostech v regionech jsme odvysílali, že by rády pletly více, ale dochází jim materiál. Teď mají díky divákům zásobu na dlouhou dobu dopředu. 

 

SENIOŘI KAPITÁNY NA VODĚ

Místo odpočinku si udělali kapitánské zkoušky a teď vozí turisty po řece Moravě. Díky unikátnímu olomouckému projektu. Mladý kapitán Šimon Pelikán se tak snaží seniory zapojit do aktivního života. Nabídnout jim nové zkušenosti nebo možnost vrátit se ke své celoživotní lásce – lodím a vodě.

 

 

SENIOŘI CVIČÍ PAMĚT

Olomoucká Pevnost poznání učí seniory, jak stárnout moudře. Už poněkolikáté tady probíhá cyklus interaktivních přednášek a cvičení pro seniory s názvem Blízká setkání třetího věku. Senioři trénují paměť, koordinaci pohybů, učí se o psychologii nebo fyziologii. 

 

 

LEPŠÍ ŽIVOT DŮVOT DŮCHODCŮ

Důstojná valorizace penzí, náměstek pro seniory na ministerstvu práce, podpora aktivního stáří - hlavní úkoly, které Svaz důchodců formuloval na svém sjezdu.

 

 

PLÁNOVANÝ DŮCHODOVÝ ÚČET

Český důchodový systém je v nejlepší kondici za posledních devět let.

 

ÚČINNĚJŠÍ VAKCÍNY PRO SENIORY

Už druhý měsíc zdravotní pojišťovny proplácejí seniorům účinnější vakcínu proti pneumokokovým infekcím. Nově jim vydrží už na celý život.

 

POMÁHAJÍ DĚTEM Z MALAWI

Dětem ze středoafrického státu Malawi se rozhodly pomáhat členky Červeného kříže v Orlové a Rychvaldu na Karvinsku. Seniorky pro ně pletou deky a ponožky. První část věcí už česko-slovenská organizace International Humanity v Africe předala. Ženy ale pletou dál. A teď chtějí pomáhat i svým vrstevníkům. 

 

UNIVERZITY TŘETÍHO VĚKU

Univerzity třetího věku zahájily přednášky. Zájem často převyšuje kapacitu – na 1. lékařské fakultě v Praze museli letos posluchače rozdělit do dvou skupin. 

 

VÍC PENĚZ PRO DŮCHODCE

Vrcholí přípravy státního rozpočtu na příští rok. Po dnešku je jasné, že bude štědřejší k důchodcům. Návrh počítá, že dostanou v průměru 475 korun měsíčně navíc.

 

NEFORMÁLNÍ PÉČE

Už rok funguje v Hodoníně projekt takzvané neformální péče. O nemohoucí se tam po krátkém zaškolení mohou starat i laici. 

 

KURZY ANIMACE PRO SENIORY

Důchodci, děti a moderní technologie - tuto netradiční kombinaci teď propojuje Studio Scala, které pořádá kurzy animace pro seniory. V prvním domově už dílny probíhají, na řadě budou ještě další dva – a to v září a v listopadu. Projekt se snaží ukázat, že vytvořit film můžou všichni bez rozdílu věku.

 

 

HVĚZDY UŽ SBÍRAJÍ I SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Prestižní ocenění pěti hvězdami získalo Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim. Jako jedno ze dvou zařízení tohoto typu v republice.

 

 

PLACENÉ OŠETŘOVATELSKÉ VOLNO

Nová dávka pro lidi, kteří se doma starají o nemocné příbuzné. Poslanci dnes schválili dlouhodobé ošetřovné. 

 

 

PENÍZE NA SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Pečovatelky a další zaměstnanci v sociálních službách na jižní Moravě pracují od začátku prázdnin za vyšší plat.

 

SPORTOVNÍ HRY SENIORŮ

Senioři z Česka i okolních zemí se utkali v mezinárodních sportovních hrách. Do Plzně se sjelo 20 týmů. Soutěžili například v běhu, hodu na koš nebo střelbě do branky. 

 

 

DOBROVOLNÍCI POMÁHAJÍ STARŠÍM LIDEM Z JESENICKA

(od 22:11s)

 

 

VÝLET MÍSTO PŘEDVÁDĚCÍ AKCE

(od 23:57s)

 

 

MŠ SHÁNĚJÍ SENIORY NA VÝPOMOC

(od 20:17s)

 

 

OBLIBA SOS HODINEK

Velký zájem mají obyvatelé Břeclavi o takzvané SOS hodinky, které jim dokážou zavolat pomoc třeba při zdravotních problémech.

 

DŮCHODY V ČR

Průměrný důchod víc než dvou milionů českých penzistů by mohl příští rok vzrůst o 400 korun. S číslem přišel ministr financí Andrej Babiš. 

 

SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Pečovatelé, kteří pomáhají seniorům nebo zdravotně a mentálně handicapovaným, mají podle návrhu ministerstva práce dostat přidáno.

 

ZOOTERAPIE PRO SENIORY

Kozy nebo šneci jako společníci pro volný čas. Některým seniorům v regionu teď pomáhají zlepšit psychickou pohodu. Takzvanou zooterapii totiž využívá čím dál tím víc pečovatelských zařízení. Jako podpůrný doplněk programu ji navíc doporučují i lékaři. 

 

JEDEME V TOM SPOLEČNĚ

Jedeme v tom společně. To je název projektu, který dnes odstartoval ve 53 domovech seniorů napříč celou republikou. Projekt vznikl na podporu pohybu seniorů a jejich zapojení do společnosti. Senioři mají během dvou měsíců za úkol na rotopedech ujet pomyslnou trasu z Vrbna pod Pradědem do Paříže. Akce odstartovala dnes dopoledne a celkem se do ní zapojilo zhruba 500 seniorů. 

 

 

ZMĚNY V PŘIDĚLOVÁNÍ MÍST V DOMOVECH

Brno se chystá na revoluci v péči o seniory. Radní schválili novou koncepci, která má od základu změnit postup, jakým se přidělují místa v domovech. Vznikne centrální systém, který upřednostní ty nejvíc potřebné. Radní taky plánují rozšířit počet dosavadnÍch míst.

 

TAXI VÝHRADNĚ PRO SENIORY

Přímo od domovních dveří taxíkem k bráně nemocnice. Za 10 až 20 korun. Kromě trvalého bydliště je jedinou podmínkou věk.

 

CVIČENÍ SENIORŮ

Ve zdravém těle zdravý mozek. Na potvrzení nebo vyvrácení této věty teď pracují brněnští vědci z Masarykovy univerzity. Testují, jaký vliv má pravidelný pohyb seniorů na jejich paměť, pozornost i pohotovost.

 

DOMOV PRO LIDI S ALZHEIMEROVOU CHOROBOU

V Přerově by mohl vzniknout pečovatelský dům pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Právě taková služba ve městě zatím chybí. O lidi s touto formou demence se sice postarají také v přerovském domově pro seniory, ten ale poptávku pokrýt nedokáže. Domov Alzheimer by mohl vzniknout rekonstrukcí starého objektu Chemoprojekt, kterého by se radnice chtěla zbavit. 

 

 NOVÉ BYDLENÍ PRO SENIORY

Nový majitel zařídil terénní pečovatelskou službu a chce nabídnout i relativně nízké nájmy. 

 

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

Začala v celém Česku. Potrvá do 15. ledna. Vloni vybrali koledníci 98 miliónů korun. 

 

VYŠŠÍ PENZE PRO SENIORY

V Česku Nový rok změnil řadu věcí. Důchodci mají ode dneška vyšší penze - v průměru o 308 korun měsíčně. Řada seniorů ale na tuhle částku nedosáhne. 

 

2016

 

SBÍRKY PRO OPUŠTĚNÉ SENIORY

Darovat peníze na zdravotní pomůcky nebo osobní asistenty a další služby mohou lidé po celé republice ve sbírkách pro seniory. Ti, kteří žijí v domovech důchodců mnohdy nemají příbuzné, a tak jsou závislí na dobročinnosti ostatních. 

 

VÝRAZNĚJŠÍ VALORIZACE PENZÍ

Návrh výraznější valorizace penzí má kabinetu předložit ministryně práce Michaela Marksová. Po bilanční schůzce to řekl premiér.

 

PRVNÍ SDÍLENÉ BYDLENÍ PRO SENIORY

Svůj pokoj v prvním sdíleném bydlení na jižní Moravě mají už tři senioři. Byt o velikosti čtyř set metrů čtverečních v centru Brna vyčlenil Magistrát. Postupně se do něj nastěhuje 11 nájemníků, které vybere bytová a sociální komise města. Projekt má nabídky. 

 

LEVNĚJŠÍ LÉKY PRO DĚTI A SENIORY

Menší útraty seniorů a dětí za léky - respektive nižší strop u doplatků. Priorita nového ministra zdravotnictví. Potřebný zákon je hotový a Miloslav Ludvík ho chce předložit co nejdříve. 

 

HOTEL STROJAŘ ČEKÁ DEMOLICE

(od 18:08s)

 

JEŽÍŠKOVA VNOUČATY - NOVÝ PROJEKT NA POMOC OPUŠTĚNÝM SENIORŮM

Projekt se setkal s velkým ohlasem a zájmem. Lidé sdružující se na sociálních sítích mohou jeho prostřednictvím splnit vánoční přání opuštěným seniorům.

 

POLICISTÉ  ČTOU SENIORŮM

(od 20:07s)

 

NEJLEPŠÍ PEČOVATELÉ TOHOTO ROKU

Jsou potřební, ale nedocenění. I proto se už čtvrtým rokem vyhlašuje Pečovatel roku. Čtyři nejlepší pečovatelé si toto ocenění převzali tento týden. 

 

SLAVÍ 100 LET V PLNÉ SÍLE

(od 17:09s)

 

TLAČÍTKA PRO SENIORY VE ŠTERNBERKU

(od 15:32s)

 

ALTERNATIVNÍ BYDLENÍ SENIORŮ

(od 15:17s)

 

VZTAHY DĚTÍ A SENIORŮ

(od 12:44s)

 

NEFORMÁLNÍ PÉČE

(od 12:02s)

 

NOVÉ DOBROVOLNICKÉ CENTRUM

(od 11:46s)

 

POŘADNÍK NA TLAČÍTKA

Ostrava nabízí osamělým seniorům bezpečnostní tlačítka. Zájem o tuto bezplatnou službu městské policie je obrovský. I když teď město k současným 240 pořídilo díky státní dotaci dalších 66 kusů, desítky žadatelů si budou muset na tuto službu počkat. Strážníci zatím nevědí, jestli na projekt dostanou peníze i příští rok.

 

I V 90 LETECH JE DOBROVOLNICTVÍ

(od 22:22s)

 

OCENĚNÍ VYJÍMĚČNÝCH SENIORŮ

Výjimečné osobnosti ve zralém věku i spolky, které se věnují starším lidem ocenila Nadace Charty 77, a to u příležitosti Dne seniorů. Snaží se tak okolí představit lidi, kteří na vlastní věk nehledí a pomáhají druhým. 

 

 

NAVÝŠENÍ DŮCHODU

Maximální navýšení důchodů bude ministerstvo práce navrhovat i v příštím roce. Tento týden vláda souhlasila s tím, že penze udrží na 40ti procentech průměrné mzdy.

 

SPORTOVNÍ HRY SENIORŮ

Sportovat se dá v každém věku a za každého počasí. Důkazem toho byly dnes Sportovní hry seniorů v Českých Budějovicích. Účast na nich byla rekordní. 

 

JEŠTĚ VYŠŠÍ RŮST DŮCHODU

V průměru o 300 korun vzrostou v příštím roce starobní důchody. Dohodly se na tom dvě největší koaliční strany - ČSSD a hnutí ANO.

 

DIVADLEM PROTI ŠMEJDŮM

Olomoucký kraj rozjel projekt - Nedáme se. Divadelní hrou až pěti stovkám seniorů přiblížil nekalé praktiky prodejců, takzvaných šmejdů. Podle odborníků, počet seniorů, kteří čelí jejich psychickému nátlaku, stále neklesá. Díky divadelnímu prožitku by se starší lidé měli lépe naučit říkat ne.

 

PŘIVÝDĚLEK V DŮCHODU

V Česku roste počet pracujících seniorů. Zatímco před dvaceti lety si vydělávalo necelých 170 tisíc lidí nad šedesát let – loni už to byl podle statistiků víc než dvojnásobek.

 

ODLEHČOVACÍ SLUŽBY PRO RODINY PEČUJÍCÍ O SENIORY

Dovolená nebo lázně - pro rodiny, které se doma starají o nemohoucí seniory, často nemyslitelný odpočinek. Momentálně je i proto mimořádný zájem o takzvané odlehčovací služby, kde péči o starší lidi na pár týdnů převezmou.

 

LETNÍ AKCE PRO OSAMOCENÉ SENIORY

Léto - pro seniory jedno z nejtěžších období v roce. Potvrzují to stovky hovorů jen za tento měsíc na krizové lince. Většinu času totiž tráví sami.

 

POHYB SENIORŮ

Přestože se domovy seniorů v poslední době snaží zavádět pro své klienty cvičení, pravidelně se podle lékařů hýbe jen 10–13 % starších lidí.

 

LETNÍ TÁBOR PRO SENIORY V ČESKÉM RÁJI

Pět desítek penzistů tu týden aktivně tráví čas se svými vrstevníky.

 

 

STUDENTSKÝ NÁPAD POMÁHÁ SENIORŮM

Studentům z gymnázia ve Stříbře, kteří v rámci studia založili firmu, přibývají zájemci. Teenageři projektují parky pro seniory.

 

CHYBĚJÍCÍ MÍSTA VDOMOVECH DŮCHODCŮ

Domovy důchodců musely loni odmítnout přes 60 tisíc žadatelů. Některým by přitom mohly vyhovět. Líbí se nám přibývající terénní práce pečovatelů, kteří docházejí pomáhat seniorům přímo do jejich domovů. Senior díky tomu může déle pobývat ve svém známém prostředí, ke kterému má vytvořenou často dlouhodobou vazbu.

 

ZVYŠOVÁNÍ PENZÍ

Vládní koalice chce od příštího roku zvýšit důchody o 200 korun. Valorizační pravidla ale tak velký růst neumožní.

 

VEŘEJNÉ LEDNICE

Jedním ze způsobů, jak darovat jídlo, jsou třeba takzvané veřejné lednice.

 

PENÍZE NA DŮCHODY

Stát bude mít podle Ministerstva financí dost peněz na důstojné důchody minimálně do roku 2060.

 

SITUACE V DOMOVECH PRO SENIORY

Újezd u Brna: dnes představili nový domov pro seniory.

 

RŮZNÉ OBCE, RŮZNÉ SENIORY

Mnohé obce se snaží nalákat nové občany, nebo spíš udržet ty stávající. Používají k tomu nejrůznější příspěvky. Někteří cílí na mladé, jiní naopak na seniory. 

 

VĚK ODCHODU DO PENZE 

65 let jako nejpozdější věk, kdy mají mít lidé nárok na odchod do penze. Návrh ministryně práce dnes doporučila legislativní rada vlády. 

 

VALORIZACE DŮCHODU

Vláda posílá do sněmovny návrh, který by kabinetu umožnil valorizovat penze nad rámec stanovený zákonem.

 

 

ČTENÍ POMÁHÁ SENIORŮM

Číst a zároveň přispívat na dobrou věc. Do akce s názvem Čtení pomáhá se zapojili i studenti brněnského gymnázia. Přispívají tím na charitativní projekty. Třeba na dobrovolníky, kteří budou dělat společnost seniorům. 

 

SENIOŘI ČTOU DĚTEM

Kdopak přečte pohádku. To je brněnský projekt, který má propojit dvě generace - předškoláky a seniory. Starší lidé jako dobrovolníci dochází do mateřských škol, kde děti uspávají četbou.

 

SOS HODINKY PRO SENIORY

Jde o pilotní projekt v rámci celého Česka. Přístroje můžou nově třicítce seniorů nebo hendikepovaných lidí přivolat pomoc v krizových situacích. 

 

 

O SLUŽBU SENIOR EXPRES V PLZNI JE OBROVSKÝ ZÁJEM

Lidé v Plzni mají obrovský zájem o taxíky pro seniory. Kvůli vytíženosti dispečeři koncem roku odmítali desítky klientů.

Magistrát teď koupil další auto.

 

STRÁŽNÍCI Z FRÝDKU-MÍSTKU INSTALUJÍ SENIORŮM DO BYTU ŘETÍZKY

Městští policisté ve Frýdku-Místku pomáhají zabezpečit seniorům jejich domovy bezpečnostními řetízky na dveřích.

Zdarma je dostávají všichni starší lidé, kteří o to požádají.

 

OČKOVÁNÍ PROTI PNEUMOKOKOVI

Očkování proti pneukokovým  infekcím už je dostupné zdarma pro všechny lidi 65 let.

 

ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODU

Rozhovor s ministryní Michaelou Marksovou.

 

DŮCHODOVÝ SYSTÉM

Český důchodový systém je teď v nejlepší kondici za posledních 8 let.

 

ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODU

Vláda chce prosazovat zvyšování důchodu sama. Letos se penze podle automatické

valorizace jen o půměrných 40 korun.

 

 

2015

  

DŮCHODY V ROCE 2016

Penzisti dostanou v únoru jednorázový příspěvek 1200 korun-rozhodli o tom senátoři.

 

NOVINKY V SOCIÁLNÍ PÉČI

Zařízení sociálních služeb by měla mít podobně jako nemocnice stanovené podmínky,

za kterých mohou fungovat

 

PRACUJÍCÍ DŮCHODCI

Téměř 90% českých seniorů nepracuje a spolehá jenom na podporu státu. V práci jim ale podle nové studie nebrání zdraví ani nedostatek pracovních míst.

 

AKCE PRO SENIORY

Bezmála 600 seniorů se projelo adventní Prahou. S průvodcem navštívili tradiční i míň známé památky. Akce je určená osamělým a zdravotně handicapovaným důchodcům.

 

 

 2014

 

NEJLEPŠÍ PÉČE O SENIORY V ČESKU

Nejlépe v celé zemi se starají o seniory v domově důchodců v Karviné. Zařízení Nový domov ocenili odborníci hlavně kvůli široké nabídce péče, kterou jeho pracovníci poskytují svým klientům.

 

 

PENÍZE NA DŮCHODY

Stát bude mít podle Ministerstva financí dost peněz na důstojné důchody minimálně do roku 2060.

 

PŘIVÝDĚLEK V DŮCHODU

V Česku roste počet pracujících seniorů. Zatímco před dvaceti lety si vydělávalo necelých 170 tisíc lidí nad šedesát let – loni už to byl podle statistiků víc než dvojnásobek.