OCHRANA ZVÍŘAT

ZAUJALY NÁS I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

 

 

REPORTÁŽE:

 

 

 

2018

 

 

ZEMĚDĚLCE TRÁPÍ NEDOSTATEK  KRMENÍ PRO DOBYTEK

Někteří farmáři na Vysočině proto uvažují také o redukci počtu zvířat. Nedá se sehnat seno a na polích, místo aby dozrávala, usychá kukuřice. 

 

NEBEZPEČNÝ RAK NA LIPNĚ

Lipensko ohrožuje rak pruhovaný. Narušuje totiž přirozený ekosystém v přehradě a jejích přítocích. Za posledních deset let se tam masivně rozmnožil a ohrožuje původní druhy raků. Hlavně tím, že přenáší račí mor. 

 

KONTROLY CHOVŮ SLEPIC

Zatím 3 pochybení našla veterinární správa při kontrolách chovů slepic v Česku. Nejčastěji šlo o přeplněné klece. 

 

 

JAK SE CHOVÁ SERVAL?

Soukromý chov exotických šelem. Koníček, který má v Česku stále více zájemců. V současnosti se u nás více šelem nachází ve vlastnictví soukromých majitelů než v zoologických zahradách. Například z 236 lvů v zoo žije jen 40. Podmínky, které musí chovatelé splňovat, jsou však náročné, což může potvrdit i mladá chovatelka z Opavska. Pořídila si totiž servala. 

 

 

BYT PLNÝ NETOPÝRŮ

Nečekaní návštěvníci, kteří nechtěli pryč, se objevili v bytě v Brně-Králově Poli. Majitelka zavolala na pomoc strážníky a ošetřovatele ze záchranné stanice tamní zoo.

 

OBSAZENOST HOTELŮ PRO PSY

(od 18:49s)

 

 

ÚHYN RYB

(od 0:41s)

 

 

LIKVIDACE UHYNULÝCH RYB

Už od pátku odklízejí rybáři desítky tun ryb, které kvůli suchu uhynuly v největším moravském rybníku Nesyt. Škody jsou zatím vyčíslené na 5 milionů korun. Podle jednatele společnosti, která rybník obhospodařuje, skončí práce pravděpodobně zítra. 

 

 

ÚHYN RYB V RYBNÍKU NESYT

(od 18:20s)

 

 

ÚHYN STOVEK RYB

(od 18:46s)

 

 

ZOO LIBEREC MÁ NEDOSTATEK VODY

(od 22:19s)

 

ZVLÁŠTNÍ CHOVÁNÍ VLČICE

( od 20:37s)

 

 

VYPUŠTĚNOU VLČICI MUSELI ZNOVU ODCHYTIT VETERINÁŘI

Vlčice, kterou odborníci v pátek odchytili u Vrchlabí v ohradě ovcí a pak vypustili, skončila v karanténě Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. 

 

 

KVŮLI SUCHU UBÝVÁ ŽÍŽAL

Dlouhotrvající sucho netrápí jen nás, ale i většinu živočichů. A mezi nimi jsou žížaly. Ty jsou celosvětově vnímané jako nejvýznamnější složka půdních organismů. V posledních letech jich ale ubývá, u nás nejvíce na Jižní Moravě nebo Středních Čechách.

 

 

KOČKY ZAPINILY ÚTULKY

Extrémně přemnožená populace koček. V těchto dnech jsou útulky v celé zemi přeplněné kočkami. V Ostravě trvá problém už přibližně od května, kdy se kočky rozmnožují nejvíce. Situaci zhoršují hlavně lidé, kteří vozí do útulků zdravé, volně žijící kočky. V létě navíc počet zájemců o kočičí adopci klesá. 

 

 

U VRCHLABÍ PŘISTIHL CHOVATEL PAVEL SMEJKAL ŽIVOU VLČICI PŘÍMO V OHRADĚ S OVCEMI

Podle všeho patří ke smečce, která chovateli už dřív 4 ovce roztrhala. Pracovníci Správy Krkonošského národního parku zvíře odchytili a pustili na svobodu. 

 

 

PŘÍSNĚJŠÍ PODMÍNKY PRO CHOV ŠELEM

( od13:12s)

 

POTÍŽE RYBÁŘŮ KVŮLI SUCHU

( od 40:43s)

 

 

ČÁPI UHYNULÍ NA DRÁTECH VYSOKÉHO NAPĚTÍ

Ornitologové na Ostravsku upozornili na relativně velké množství uhynulých čápů v ostravské městské části Hrušov. Každý rok tam nacházejí zhruba desítku těchto mrtvých ptáků. Na vině jsou podle nich především sloupy vysokého napětí, které ptáky při kontaktu prakticky okamžitě usmrtí. Do roku 2024 by měly podle energetického zákona všechny takovéto sloupy v ČR projít bezpečnostními opatřeními

 

VODA CHYBÍ I CHOVATELŮM DOBYTKA

( od 33:10s)

 

 

NELEGÁLNÍ OBCHOD S CHRÁNĚNÝMI ZVÍŘATY

Kriminalisté i celníci pokračují v rozkrývání nelegálního obchodu s chráněnými zvířaty.

 

PŘÍPAD NELEGÁLNÍHO NAKLÁDÁNÍ SE SE ZVÍŘATY

Při pondělním zátahu kvůli nelegálnímu nakládání se zvířaty našli celníci a policisté nejen tělo čerstvě usmrceného tygra, ale i kůže velkých kočkovitých šelem. 

 

KONTROLA TYGRŮ A LVŮ

Klec v bioparku Štít u Chlumce n.C., odkud včera utekli 2 tygři a lev, nebyla dostatečně zajištěná. Zjistili dnes při kontrole veterináři ze SVS.

 

UTEKLY TŘI ŠELMY

Lev a dva tygři utekli z klece Bioparku Štít u Chlumce nad Cidlinou. Veteriáři je uspali a ošetřovatelé znovu vrátili za mříže klece. Zasahovali policisté včetně elitní zásahové jednotky.

 

 

STĚHOVÁNÍ DINOSAURŮ Z CHVALKOVIC

Po osmi letech mizí prehistorický park z návsi Chvalovic na Znojemsku. Obec stavbu koupila za devět milionů korun od soukromého majitele. 

 

PŘÍSNĚJŠÍ PRAVIDLA PRO SOUKROMÉ ZOO

(od 25:29s)

 

UHYNULÉ SLŮNĚ

Smutná zpráva ze zlínské zoo – dlouho očekávané mládě slona afrického přišlo na svět mrtvé. Mělo jít o první slůně africké narozené v Česku. Slonice Zola je po téměř dvouleté březosti a jinak bezproblémovém porodu v pořádku.

 

NA JIHU ČECH UBÝVÁ CHOVANÝCH PRASAT

V jihočeských chovech za posledních 10 let rapidně ubylo prasat. Zatímco v roce 2008 jich v jihočeských chovech bylo přes 300 tisíc, letos je to o 200 tisíc méně. Za 10 let tak zbyla jen třetina chovaných vepřů.

 

VE ZVOLI UTEKLA PUMA

Z nelegálního zooparku ve Zvoli u Prahy - zase - utekla puma. Stalo se to už před rokem - tehdy tam v noci někdo poškodil klec; a šelmu se podařilo chytit.

 

OSTRAVSKÁ ZOO PROTI PAŠOVÁNÍ ZVÍŘAT

Ostravská zoo dnes společně s oddělením inspekce životního prostředí CITES a organizací Kukang Rescue Program představila novou informační kampaň s názvem Ukradená divočina. Ta se zaměřuje na problematiku nelegálního obchodu a ohroženými druhy zvířat. Jedná se o historicky první takto komplexní českou kampaň, která poukazuje na přehlížená fakta o tomto druhu mezinárodního zločinu u nás i v Evropě. 

 

ROK OD AFRICKÉHO MORU PRASAT

Přesně rok uplynul od potvrzení historicky prvního výskytu afrického moru prasat v České republice. Nemoc veterináři zjistili u dvou set 30-ti uhynulých nebo ulovených divočáků. Živě s redaktorem.

 

NÁKAZA AFRICKÝM MOREM  V ČESKU JE NA ÚSTUPU

Nákaza africkým morem prasat v Česku je definitivně na ústupu: Od dubna není hlášený žádný nový případ tohoto onemocnění.

 

KROUŽKOVÁNÍ ČÁPŮ

Na jihu Čech je v plném proudu kroužkování letošních mláďat čápů. Ornitologové teď několik dní objíždějí celý kraj a monitorují desítky hnízd. Podle předběžných odhadů bude letos čápat v kraji méně, než loni. Na vině je například počasí. 

 

NEJVĚTŠÍ POČET ODEBRANÝCH PSŮ JEDNOMU MAJITELI

Přes padesát týraných zvířat odvezli ve středu inspektoři chovatelce z Vlčic v Podkrkonoší. Státní veterinární správa na ni podala i trestní oznámení. 

 

NUŇÁK SE VRACÍ DO ÚSTÍ

Zvířecí filmová hvězda - orangutan Ňuňák - se vrací do Ústí nad Labem. Loni ho ZOO musela utratit kvůli tomu, že měl plíce zasažené tasemnicí liščí. Teď bude vycpaný součástí expozice tamního muzea.

 

SEZONA DRAVCŮ NA ČESKÝCH ŘEKÁCH

Na přehradách a řekách v Česku začíná sezona, kdy lze na udici chytat dravce - především štiky, sumce nebo candáty. Podle rybářů jich ale ubývá. 

 

OCHRANA PTÁKŮ VE MĚSTECH

Sítě, které chrání některé budovy ve městech proti holubům, můžou být pro jiná zvířata pastí. Na problém ukázal případ z Brna, kde v síti zahynulo několik chráněných rorýsů obecných. 

 

KAUZA NEPOVOLENÉHO VÝBĚHU PRO LVA

Delikátní problém řeší Zděchov na Vsetínsku. Obecní vyhláškou hodlá stanovit pravidla pro chov dvou lvů. 

 

 

DVOULETÁ PODMÍNKA A ZÁKAZ CHOVŮ PSŮ NA 10 LET-TREST RPO MANŽELÉ Z KAMENICE NAD LIPOU. V LEDNU U NICH VETERINÁŘI PŘI PROHLÍDCE  NAŠLI PŘES 200 ZVÍŘAT-PODVYÝŽIVĚNÁ, ZNEČIŠTĚNÁ A NEMOCNÁ

Trest pro trýznitele psů. 

 

PROBLÉMOVÝ DODAVATEL MLÉKA

Mlékárna Madeta zastavila dodávky mléka od dodavatele z Táborska kvůli špatnému zacházení se zvířaty. Krávy tu několik dní ležely v neodklizeném hnoji, špinavé od kejdy, bez možnosti lehnout si na suché místo

 

OPATŘENÍ PROTI VČELÍMU MORU

Včelaři na východě republiky bojují s tzv. včelím morem. Ten dokáže během krátké doby doslova zdecimovat celou populaci včel v úlu a nepodniknou-li chovatelé potřebná opatření, snadno se šíří. Jedním z nejpostiženějších krajů je právě ten Moravskoslezský. Víc ohnisek teď Veterinární správa eviduje už jen ve Zlínském a Olomouckém kraji. 

 

SEZÓNA KLÍŠTAT

Teplé počasí těchto dní je přímo ideální pro výskyt klíšťat. Podle aktuálních předpovědi je jejich aktivita hlášena na nejvyšším stupni. A zvyšuje se tak i riziko nákazy klíšťovou encefalitidou. Toto onemocnění už zaznamenali třeba také v Opavské nemocnici. 

 

 

I PŘES ZÁKAZ ČINNOSTI POKRAČUJE DÁL CHOV EXOTICKÝCH ZVÍŘAT V KLETEČNÉ NA PELHŘIMOVSKU

Chovatele potrestal soud pětiletým zákazem činnosti. Ten ale převedl chov na manželku a jejich zařízení funguje dál. Letos se jim navíc podařily vzácné odchovy např. lvů, rysů nebo pum.

 

ŽENA NAPADENÁ LIŠKOU OPUSTILA NEMOCNICI

Případ, který ani lékaři, ani veterináři nepamatují. Nedaleko Klokočova na Vítkovsku napadla liška ve volné přírodě ženu. Ta naštěstí rychle vyhledala lékařskou pomoc a dnes byla propuštěna do domácího léčení. Jestli byla liška nakažená vzteklinou, se neví. 

 

BÝK NA SÍDLIŠTI

Ke kurióznímu zásahu vyjeli včera trutnovští profesionální hasiči. Na tamní sídliště Zelená louka se zatoulal býk, který utekl asi z kilometr vzdáleného výběhu na statku.

 

PSEUDOMOR DRŮBEŽE NA ZLÍNSKU

Živý vstup redaktora.

 

 

OPATŘENÍ ZEMĚDĚLCŮ PROTI VLKŮM

Zemědělci v Krušných horách se snaží ubránit před vlky, na jaře tady zaútočili na telata. Na vybraných místech chovatelé natahují sítě. Horský statek v Abertamech pak rozšiřuje smečku speciálních pasteveckých psů – španělských mastinů. 

 

 

VYSOKÁ AKTIVITA KLÍŠŤAT

Aktivita klíšťat je - podle námi oslovených odborníků - mimořádně vysoká. V uplynulých dnech už dosáhla desátého nejvyššího stupně a o víkendu ho bude znovu atakovat. Takové hodnoty bývají obvyklé až v červnu. 

 

ÚHYN RYB V BŘECLAVI

V náhonu u zámeckého mlýna v Břeclavi vylovili rybáři na padesát kilo mrtvých ryb. Co bylo příčinou jejich úhynu, tamní úřad teď prošetřuje. Nejpravděpodobnější příčinou je zatím velké sucho a s tím spojený nedostatek kyslíku ve vodě.

 

NEDOSTATEK VČEL

Zemědělce a sadaře trápí nedostatek včel v přírodě, a tedy opylovačů. Stále častěji je proto nahrazují čmeláci, kteří mají oproti včelám i výhody. 

 

HAVRANI RUŠÍ VÝUKU

Jihočeský Tábor patří mezi města, ve kterých lidem ztrpčují život kolonie havranů. Uhnízdili se taky blízko základní školy, kde ruší výuku dětí. 

 

 

PTÁCI POPÁLENÍ OD PROUDU

Až 350 tisíc ptáků, hlavně dravců, ročně zahyne po úrazu elektrickým proudem. Vyplývá to ze studie Agentury ochrany přírody. Aby pomohli snížit tento počet, montují pracovníci distribučních společností na stožáry vysokého napětí speciální tyče. 

 

 

SLONICE V MYČCE

Negativní reakce na sociálních sítích vyvolávají záběry slonice, kterou její ošetřovatelé z cirkusu zavedli do samoobslužné myčky v Kutné Hoře. 

 

JEDINEČNÉ RYBÁŘSKÉ MATURITY

Jedinečné maturity v přírodě skládají v těchto dnech studenti Rybářské školy ve Vodňanech. Praktické zkoušky u rybníků absolvuje 21 studentů. Ti si vybrali obor chov ryb. Pro budoucí rybáře je to nejzajímavější část maturit. 

 

BOJ S POTKANY VE MĚSTECH

Jarní deratizace v některých městech začala. Hlodavců v posledních letech přibývá - i kvůli mírným zimám. Rozmnožují se i během zimních měsíců. 

 

UBÝVÁ RYBÁŘŮ

Ubývá lidí, kteří se starají o to, aby byly v řekách a přehradách ryby. Mladým se k sádkám a k rybníkům nechce. 

 

OPICE A ŽLOUTENKA

Epidemie žloutenky na Ústecku i přes všechna očekávání hygieniků stále nekončí. Po třech týdnech bez jediného případu teď zaznamenali lékaři další. 

 

KDYŽ SE PŘED LÉTY V OBCÍCH ZAČALY STAVĚT ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD, RYBÁŘI SE RADOVALI, ŽE V ŘEKÁCH BUDE VÍC RYB

Jenže opak je pravdou. Některé druhy mizí ve velkém – třeba lipan podhorní. 

 

VYŠETŘOVÁNÍ ODLOŽENO

Přerovští policisté odložili případ neznámého střelce, který loni v létě zastřelil na poli u Kojetína na Přerovsku více než dvacet zákonem chráněných dravců. Za oběť mu tehdy padli i dva motáci lužní, kteří jsou zařazeni mezi silně ohrožené druhy. Viníka se dopadnout nepodařilo. 

 

BEZOHLEDNOST CHOMUTOVSKÉHO ZOOPARKU

Vlk se v jednom z výběhů zamotal do elektronického ohradníku a víc než hodinu dostával elektrošoky. Lidé místo toho, aby zavolali pomoc, tak bezmocné zvíře natáčeli. 

 

 

KORMORÁNI ŠKODÍ RYBÁŘŮM

Kormoráni způsobují jihočeským rybářům mnohamilionové škody. Rybářství, ale v posledních čtyřech letech nedostala náhrady. Od letošního roku se to změní. Stát bude rybářům vyplácet kompenzace po dobu tří let. 

 

 

MAPOVÁNÍ NEBEZPEČNÉHO PARAZITA

Výzkumníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně žádají lidi o pomoc s mapováním výskytu pijáka lužního. Jde o krevního parazita, který je podobný klíštěti. 

 

 

PSEUDOMOR DRŮBEŽE A MOR PRASAT

Lidé ze 30-ti katastrů na Zlínsku musí nejpozději dnes nahlásit přesné počty chované drůbeže kvůli takzvanému pseudomoru. Myslivci dohledávají divočáky, které zabil AMP.

 

 

ZÁKAZ VENČENÍ PSŮ V ÚTULKU

Psy umístěné ve valašsko-meziříčském útulku už dobrovolníci nesmějí brát na procházku. Venčit je můžou pouze ošetřovatelé.

 

PROTESTY VČELAŘŮ PROTI ZPŘÍSTUPNĚNÍ JEJICH ÚDAJŮ

Včelaři kritizují ministerstvo zemědělství za to, že zveřejnilo na internetu jejich osobní údaje i místa, kde mají úly. 

 

DALŠÍ VÝVOJ MORU PRASAT

Dalších čtyřicet uhynulých divokých prasat našli jen za uplynulý týden myslivci na Zlínsku. Z toho sedm zvířat prokazatelně zabil africký mor. Na podrobnosti se zeptáme našeho reportéra. 

 

PSEUDOMOR VE ZLÍNSKÉM KRAJI

Víc než 20 majitelů ptactva už nahlásilo počty chované drůbeže starostovi Šanova na Zlínsku, kde se objevil pseudomor. 

 

PSEUDOMOR DRŮBEŽE NA ZLÍNSKU

V Česku se po 20 letech objevil v chovu drůbeže pseudomor, takzvaná Newcastleská nemoc. V okolí ohniska pseudomoru v Šanově na Zlínsku vytvoří veterináři tříkilometrové a desetikilometrové ochranné pásmo, kde se zamezí přemisťování ptáků. 

 

KONĚ MIZÍ Z HOR

Z hor zmizeli koně, kteří pomáhali s pracemi po kalamitách. V devadesátých letech jich jenom v Krušných horách byly desítky. 

 

V LIBERECKÉM KRAJI JE NEDOSTATEK VČEL

Na vině je malý počet včelařů a také včelí nemoci. Kraj se snaží zlepšit situaci dotacemi pro včelaře na nové úly a vybavení. 

 

V LIBERECKÉM KRAJI JE NEDOSTATEK VČEL

Na vině je malý počet včelařů a také včelí nemoci. Kraj se snaží zlepšit situaci dotacemi pro včelaře na nové úly a vybavení. 

 

JELEN STANDA DNES OPUSTIL NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM NA KVILDĚ

Čeká ho pobyt v lánské oboře. Na jeho přemístění se dohodlo ministerstvo životního prostředí spolu se správou prezidentské obory. Koncem minulého roku jelen napadl turistu a vedení parku chtělo zvíře utratit. Proti tomu začala protestovat veřejnost.

 

CHOVATELÉ DOBYTKA  NESMĚJÍ STŘÍLET VLKY

Soud zamítl žalobu chovatelů dobytka z Broumovska na Ministerstvo životního prostředí. Chtěli kvůli ochraně stád povolit odstřel vlků. 

 

POLICISTÉ OBVINILI SENIORY Z TÝRÁNÍ ZVÍŘAT

Při domovní prohlídce u nich našli 212 psů malých plemen v zuboženém stavu. rozebraly si je soukromé útulky.

 

PROBLÉMY ZLÍNSKÝCH PEJSKAŘŮ

Pejskaři ve Zlíně si dlouhodobě stěžují na přístup města. Vadí jim, že často nemají hromádky po svých psech kam uklidit. Kromě košů jim v krajském městě chybí taky speciální sáčky a venčící louky. Radnice to chce změnit.

 

LIKVIDACE HAVRANÍCH MÍST

Chrudimská radnice si najala stromolezce, kteří likvidují v centru města a na sídlištích havraní hnízda. Obrovská hejna čítající stovky ptáků totiž otravují život místním lidem. 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Nové opatření kvůli africkému moru prasat vyhlásila Státní veterinární správa. Myslivcům na Zlínsku nařídila důkladně prohlédnout zamořenou oblast a dohledat uhynulá divoká prasata. Lhůta pro splnění úkolu je 30 dnů. Podrobnosti teď doplní  náš reportér. 

 

 

NA TŘEBOŇSKU ZAČAL NEJVĚTŠÍ JARNÍ VÝLOV

Třeboňští rybáři zahájili jarní výlovy i přesto, že počasí je stále zimní. Začali výlovem Opatovického rybníka o rozloze 160 hektarů. Ten by měl za čtyři dny vydat sto tun tržních ryb, které jihočeští rybáři připravili na Velikonoce. 

 

SEZÓNA KLÍŠŤAT

Klíšťata už jsou znovu aktivní. Podle námi oslovených odborníků je to kvůli teplotám těsně nad nulou. Nejvíc parazitů je v okolí rušných lesních cest. 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Živý vstup redaktora.

 

NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM NA ŠUMAVSKÉM SRNÍ  PŘIŠLO ZA TŘI ROKY O PĚT VLKŮ

Ti uhynuli nebo se stali obětí vůdčího páru. Vedení parku chce teď vrhy regulovat. Mladé vlky chtěla správa parku odprodat do ZOO nebo soukromých chovů. Zatím byl zájem jen o jediné zvíře.

 

NELEGÁLNÍ NÁVNADY V LESÍCH

Ochranáři stále častěji nacházejí v přírodě masité návnady. Jde o kusy uhynulých zvířat, na které myslivci lákají zvěř. Nejčastěji je umísťují v blízkosti posedů. Jenže takové vábení je nelegální a hrozí za něj až milionová pokuta. Od začátku roku našli ochranáři po celém Česku takových míst šest. Poslední o uplynulém víkendu v Beskydech.

 

ROK OD PTAČÍ CHŘIPKY

Uplynul rok od největší likvidace drůbeže v Česku kvůli ptačí chřipce. Farma na Chebsku musela nechat utratit tisíce kachen a kuřat. Škody přesáhly pět milionů korun. S následky se firma potýká dodnes. 

 

 

VÍCE PRÁCE V MRAZIVÝCH DNECH MAJÍ I OŠETŘOVATELÉ ZVÍŘAT

V ústecké ZOO se zaměřují především na exotické druhy. Omezují jejich pohyb venku a udržují je v teple.

 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Nová přísnější opatření kvůli africkému moru prasat zavedli veterináři na Zlínsku. S okamžitou platností zvětšili tak zvanou zamořenou oblast o 17 katastrů. 

 

ODŠKODNĚNÍ ZA ROZTRHANÉ OVCE

Liberecký kraj odškodní chovatele, kterým vlci roztrhali ovce: Šelmy nejvíc "řádí" v Provodíně a Brenné na Českolipsku.

 

 

VÝZKUM ČINNOSTI BOBRŮ

Chráněný bobr evropský škodí na jižní Moravě nejvíc na Břeclavsku - konkrétně v lesní správě Tvrdonice. 

 

 

PSI Z KAMENICE NAD LIPOU JSOU UŽ V DOBRÉM STAVU

Většina z nich má už i nového majitele.

 

 

VLCI POMÁHAJÍ S LOVEM JELENŮ NA ŠUMAVĚ

(od 8:40s)

 

 

KRÁLOVÉHRADEČTÍ LESNÍCI HLÁSÍ VÝRAZNÝ POKLES ZÁJMŮ O ZVĚŘINOVÉ MASO

Jestliže v minulosti poptávka převyšovala nabídku, dnes mají problém vůbec něco prodat.

 

RUŠENÍ VEPŘINŮ

Čeští chovatelé si stěžují na klesající poptávku po vepřovém mase. Menší zájem se odráží už i přímo v chovech. Nejhorší situace je v příhraničních oblastech na Karlovarsku. 

 

KAUZA PLZEŇSKÉHO ÚTULKU PRO PSY

Plzeň bude pokračovat ve výběrovém řízení na provozovatele psího útulku: Už rozhodnutý tendr totiž město loni přerušilo a provoz svěřilo městské policii. 

 

 

OBYVATELÉ ČESKÉ LÍPY TRÁPÍ PŘEMNOŽENÍ DIVOČÁCI

V noci si, jinak plaché zvíře, troufá přijít i na městské sídliště. Podle místních jsou to desítky kusů. Obavy mají hlavně pejskaři. 

 

PLZEŇSKÝ ÚTULEK

Plzeňská radnice bude muset znovu řešit, kdo povede útulek pro psy a kočky - rozhodl o tom antimonopolní úřad. 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Oblast, kterou už víc než půl roku ohrožuje africký mor prasat, je ode dneška výrazně menší. Do včerejška zahrnovala celý okres Zlín, dnes pouze 40 procent jeho rozlohy. 

 

 

NEBEZPEČNÁ DIVOKÁ PRASATA

Bezpečnostní agentura doprovází do školy děti v Bukovanech na Sokolovsku - kvůli přemnoženým divočákům. Je jich tolik, že se starosta obává o bezpečnost místních. 

 

 

CHOVATEL TÝRAL ZVÍŘATA

Dobytek uvězněný v nánosech výkalů, se špatným přístupem ke krmení a vodě. Veterináři dnes popsali, jak to vypadalo u chovatele skotu ve Rtyni v Podkrkonoší. 

 

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA

Pro veterináře byl loňský rok nejnáročnější v historii. Po deseti letech se v Česku objevila ptačí chřipka. Celkem ji likvidovali ve 39 ohniscích nákazy.

 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT NA ZLÍNSKU

Živý vstup redaktora.

 

VÍCE NEŽ STOVCE PSŮ V DOMAŽLICÍCH CHYBÍ ČIP, KTERÝ NAŘIZUJE ZDEJŠÍ VYHLÁŠKA

Strážníci kvůli tomu začali dělat namátkové kontroly v ulicích. A za porušení nařízení hrozí až desetitisícové pokuty. Každoroční odchyt a veterinární vyšetření zatoulaných psů bez mikročipu stály domažlickou radnici tisíce korun. 

 

OPATŘENÍ PROTI AFRICKÉMU MORU

Až o 90 procent snížit počty divokých prasat v Česku - jako opatření proti africkému moru to přednesl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek na veletrhu v Berlíně. Výrazně snížit jejich stavy by podle něj měla celá Evropa. 

 

 

KONTROVERZNÍ CHOV DOBYTKA V POLANCE NAD ODROU

Koně přiškrcení na řetězu, přerostlá kopyta, ovce a kozy chované v nebezpečných podmínkách. To jsou některé z typů týrání zvířat, které loni odhalili pracovníci krajské veterinární správy na statku chovatele Antonína Prokopa z Polanky nad Odrou. Na kontroverzní způsob chovu roky upozorňují i ochránci zvířat. Požadují u něj odebrání veškerého dobytka a drůbeže. Jenže to nejde, protože chování majitele je často jen na hraně zákona. Navíc on sám říká, že se o zvířata stará, jak má, jen jde alternativní cestou.

 

SOUPIS CHOVŮ DOMÁCÍCH PRASAT

Všechny obce ve Zlínském krají musí vyhotovit soupis chovů domácích prasat. Vyplývá to z nově přijatých mimořádných opatření, které dnes zveřejnila Státní veterinární správa.

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Nová přísnější opatření platí na Zlínsku kvůli africkému moru prasat. Veterináři tak reagují na rozšíření nákazy za pachové a elektrické ohradníky. Novinky se dotknou lovců divokých prasat i chovatelů domácích vepřů. 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Africký mor prasat není rizikem jen pro Zlínsko nebo Česko, ale pro celou Evropu. Údaje o nově uhynulých kusech veterináři každý den doplňují do světové databáze infekčních chorob zvířat.

 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Obavy se naplnily - africký mor prasat se poprvé objevil mimo nákazové území ohraničené elektrickými a pachovými ohradníky.

 

 

2017

 

ODSTŘEL DIVOKÝCH PRASAT

Ústí nad Labem se dlouhodobě potýká s přemnoženými divokými prasaty - ta se právě v zimě za potravou stahují i přímo do tamních parků a na sídliště.

 

PSTRUZI PLNÍ ANTIDEPRESIV

Pstruhy žijící pod čistírnami odpadních vod ovlivňují psychoaktivní látky, Do řek tečou i antidepresiva. Do vody se dostávají zbytky látek kvůli kterým jsou ryby méně ostražité. Ukázal to výzkum vědců z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

 

 

PĚSTOVÁNÍ LÉKŮ PŘÍMO NA ZVÍŘATECH

Geneticky upravit zvířata tak, aby v jejich tělech vznikaly léčivé látky. Tato metoda usnadňuje výrobu preparátů už dnes. Vědci ale chtějí zajít dál a léčiva ukládat do přírodní konzervy, jakou je třeba vejce.

 

VETERINÁŘI VYMÁHAJÍ DLUHY ZA OPERACE

10 tisíc korun. Právě tolik nejčastěji dluží majitelé zvířat veterinářům za lékařskou pomoc. Řada z nich totiž nemá na zaplacení drahých zákroků peníze, a tak se stanou vůči svému veterináři dlužníky.  

 

ZOO V ÚSTÍ NAD LABEM ZŘEJMĚ BUDE MUSE UTRATIT DVOULETÉHO ŽIRAFÍHO SAMCE

Jmenuje se Enjoy a je naprosto zdravý. Problém je ale jinde. Chovatelům se ho nepodařilo umístit do žádné jiné zahrady a v té domovské zůstat nemůže.

 

PROJEKT ZUBR

Celý loňský rok se zaměstnanci táborské zoologické zahrady věnovali tomu, aby dali dohromady chovné stádo zubra evropského. Teď od něj mají mládě, které chtějí zhruba za dva roky vypustit do volné přírody.

 

 

VETERINÁŘI POTVRDILI AUJEZSKYHO CHOROBU U UHYNULÉHO LOVECKÉHO PSA NA PÍSECKU

Předpokládají, že se nakazil od divočáka, se kterým přišel do kontaktu během lovu. 

 

NUCENÉ PORÁŽKY PRASAT NA ZLÍNSKU

Malochovatelé domácích prasat na Zlínsku mají poslední víkend na to, aby svá zvířata utratili. Nucené porážky nařídila veterinární správa v takzvané červené zóně s výskytem afrického moru prasat. 

 

PLZEŇSKÁ RADNICVE MÁ PROBLÉMY S ÚTULKEM

Plzeňský magistrát je v hledáčku antimonopolního úřadu. A to kvůli Útulku pro zvířata v nouzi. Radní zrušili výběrové řízení na jeho provozovatele a útulek převedli pod správu městské policie - a to včetně jeho stávajících zaměstnanců. 

 

VLCI NA BROUMOVSKU LOVÍ V CHOVECH

S častějšími útoky vlků a taky škodami musí počítat farmáři na Broumovsku. Ochránci přírody potvrdili, že se tamní smečka rozrostla o nová mláďata.

 

 

PYTLÁCI KAPRŮ

Porybní se v těchto dnech zaměřují na pytláky kaprů. Zřejmě kvůli rostoucím cenám ryb jich letos přibylo. Někde až až dvojnásobně oproti loňskému roku.

 

NA OPAVSKU SE STÁLE POHYBUJE LOS

Samec losa evropského se s největší pravděpodobností stále pohybuje v okolí Opavy. Včera večer zachytili jeho stopy myslivci ze Stěbořic. Podle ochránců přírody jde o stejné tříleté zvíře, které se sem zatoulalo z Polska. Na Severní Moravě a ve Slezsku jeho pohyb zdokumentovali úplně poprvé.

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Další mimořádná opatření kvůli africkému moru prasat vydali veterináři. Tentokrát už se nařízení dotýkají i drobných chovatelů domácích prasat na Zlínsku.

 

OBAVY Z MORU PRASAT

Riziko rozšíření nákazy afrického moru prasat je enormní - obavy mají myslivci i zemědělci. Podrobnosti zjišťoval redaktor české televize. 

 

OLOMOUCKÉM PUTUJE LOS

Na Hanou zabloudil tříletý samec losa evropského. Po dlouhých čtyřiceti letech. Lidé ho viděli v polích i v ulicích mezi domy. Myslivci i ochranáři mapují jeho pohyb, aby zjistili migrační trasy takto velkých zvířat. Obávají se toho, že los bloudí a neví, kudy se dostat přes dálnici. Upozorňují i na to, že samec může být nebezpečný.

 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Až do konce ledna budou elitní policejní odstřelovači na Zlínsku lovit divoká prasata ohrožená africkým morem. 

 

UHYNULÝ NOSOROŽEC

Nosorožčí samička Eliška, kterou loni převezli ze zoo ve Dvoře Králové do Tanzanie uhynula. 

 

UPRCHLÍ VLCI NA ŠUMAVĚ

Minimálně jeden z vlků, kteří minulý týden utekli z výběhu v Bavorském lese, se zřejmě pohybuje kolem české hranice. Šumavské chovatele vede k domněnce zabitá ovce, kterou našli na pastvině. 

 

ZVÍŘATA V NESNÁZÍCH

Podzim je kritickým obdobím pro volně žijící zvířata: Mění svá stanoviště, ze sklizených polí se přemísťují do lesů; a přitom musí překonat nejrůznější nástrahy. 

 

 

SPOR O ÚTULEK V PLZNI POKRAČUJE

Spor o provozování Plzeňského útulku pro psy a kočky pokračuje - tamní radnice zrušila veřejnou zakázku a útulek chce řídit přes městskou policii. S tím ale nesouhlasí spolky, které se do výběrového řízení přihlásily. 

 

ZOO SPÁLILA  NOSOROŽČÍ ROHOVINU

Třicet čtyři kilogramů rohoviny nosorožců spálili dnes v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Jednalo se o rohy uhynulých zvířat i rohy, které zahrada nosorožcům odstranila z preventivních důvodů.

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Živý vstup redaktorky.

 

 

PRAŽSKÁ ZOO UZAVŘELA PRO NÁVŠTĚVNÍKY PAVOLON CHROCHŮ

Je to kvůli dlouhodobým problémům s čistotou vody ve vnitřním bazénu. Na nevhodně řešený systém čištění upozorňuje zoologická zahrada dlouhodobě magistrát, který je investorem pavilonu. 

 

MENŠÍ STÁDA KVŮLI SUCHU A ŠPATNÉ ÚRODĚ

Kvůli suchu a špatné úrodě budou zemědělci nejen v Krušných horách zmenšovat stáda. V některých oblastech sklidili až o polovinu píce míň než v předchozích letech.

 

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Na Zlínsku začnou příští týden platit nová veterinární opatření kvůli africkému moru prasat. Státní veterinární správa od pondělí povolí odstřel divočáků v nejvíce zamořené oblasti – v tzv. červené zóně. 

 

ÚTULEK V PLZNI

Plzeňský útulek pro psy a kočky by měl mít po 25 letech nového provozovatele. Spolek pro ochranu zvířat končí, na jeho nástupce město vypsalo výběrové řízení. 

 

OTRÁVENÉ RYBY V JAROMĚŘI

Dvě tuny uhynulých ryb vylovili rybáři z chovného rybníku u Jaroměře. Ryby se pravděpodobně otrávily po té, co víkendové deště splavily do rybníka zatím neznámou látku z některého z nedalekých podniků.  

 

 

UTRÁCENÍ ZDRAVÝCH PSŮ

Utracení zdravého psa – zákonem je zakázáné, v praxi ale zřejmě není výjimkou. O usmrcení zvířete, které je na obtíž, nezřídka žádají veterináře sami majitelé.

 

DALŠÍ NÁKAZY U ZVÍŘAT V ČR

V Česku se letos ale objevila - téměř po deseti letech i ptačí chřipka. 

 

 

STAV NEBEZPEČÍ NA ZLÍNSKU

Stav nebezpečí vyhlášený v části Zlínského kraje kvůli africkému moru prasat dnes o půlnoci skončí.Neznamená to ale, že skončí omezení pro lidi na Zlínsku. 

 

KDO STŘÍLÍ DRAVÉ PTÁKY?

10 mrtvých a 8 zraněných dravců našli za poslední 2 týdny lidé v okolí Kojetína na Přerovsku. Ve většině případů se jednalo o motáka pochopa. Lidé tvrdí, že po chráněných dravcích někdo střílí a případem se tak začala zabývat i policie. Zraněné ptáky si dnes převzali ornitologové z Přerova.

 

 

CHOVY POD DOHLEDEM VETERINÁŘŮ

Veterinární správa pravidelně odebírá vzorky trusu a testuje vejce nejen kvůli Salmonelle, ale i dalším bakteriím. 

 

POKUTA ZA KOŇSKÉ MASO

Pokutu 2 miliony 280 tisíc korun bude muset zaplatit společnost Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku. Firma podle rozhodnutí soudu prodávala koňské maso označené jako hovězí. Nejvyšší správní soud zamítl i kasační stížnost společnosti. 

 

KOMPENZACE ZA SLEPICE

Jihomoravský kraj už poslal obcím postiženým ptačí chřipkou peníze, aby sumu, kterou lidé dostali od státu, dorovnal na reálnou cenu za drůbež. Ministerstvo zemědělství chovatelům vyplatilo za jednu utracenou slepici pouze sto korun, její kupní cena je přitom vyšší. 

 

 

HOLUBI NIČÍ PAMÁTKY

Cenné fresky a štuky vyškovského kostela poškozuje voda, která do něj zatéká. Může za to holubí trus, který ucpává odvody deště. Kvůli tomu se loupe taky fasáda této gotické památky z poloviny patnáctého století. A problémy kvůli holubům mají taky obyvatelé v brněnském Novém Lískovci. 

 

ELEKTRICKÝM OHRADNÍKEM PROTI MORU PRASAT

tKolem Zlína kvůli infekci přibývají metry elektrického ohradníku. Dráty pod proudem mají odradit divoká prasata od hledání nových lokalit. 

 

CHOVATELÉ OVCÍ A DALŠÍCH HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT NA ŠUMAVĚ MUSÍ LÉPE ZABEZPEČIT STÁDA

Především před vlky. Ti zaútočili před několika dny na Knížecích Pláních v jižní části národního parku. Podle vedení rezervace se tu podobný případ nestal minimálně sto let. Majitelům stád teď nabízí k vyzkoušení speciální ohradník. 

 

STAV NEBEZPEČÍ NA ZLÍNSKU

Vracíme se k situaci na Zlínsku, kde byl dnes vyhlášený stav nebezpečí kvůli africkému moru prasat.

 

BUDOUCNOST ZOO V ÚSTÍ NAD LABEM

Do čela Zoologické zahrady v Ústí nad Labem nastoupil 4. ředitel za poslední 4 roky - Roman Končel a hned po vedení města, které je zřizovatel Zoo, žádá 200 milionů korun - na provoz a nutné investice.

 

 

PTÁCI TESTUJÍ KVALITU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Ptáci jako ukazatel kvality životního prostředí. Čeští vědci sledovali přítomnost těžkých kovů v tělech sýkor, které se vyskytují v blízkosti lidí. 

 

DO ČESKA SE VE VELKÉM VRACEJÍ ŠTENICE

Častější výskyt těchto parazitů potvrzuje Státní zdravotní ústav i deratizační firmy. Důvod? Štěnice stále úspěšněji odolávají všem dostupným prostředkům, které je mají hubit. 

 

ÚHYN RYB U KUNOVIC

Stovky ryb uhynuly v řece Olšavě v Kunovicích na Uherskohradišťsku. 

 

CHROUSTI NIČÍ STROMY

S kalamitním počtem ponrav, které ničí mladé stromy, bojují lesníci na Bzenecku.

 

NOVÁ OPATŘENÍ PROTI PRASEČÍMU MORU

Živý vstup redaktora.

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Africký mor prasat v Česku - špatná a dobrá zpráva. Ta špatná, nákaza divokých prasat tímto onemocněním dál postupuje, myslivci a veterináři stále nacházejí uhynulá zvířata.

 

 

MOSTKOVICE PEČUJÍ PEČUJÍ O SMYČKU PSŮ

Mostkovice na Prostějovsku nemají na opravu chodníku. Nečekaně se totiž musí postarat o psí spřežení. Majitele devatenácti malamutů zatkla policie. Ve vězení by měl strávit tři měsíce. Obec musí hradit náklady na pobyt psů v útulku, ty odhaduje na 180 tisíc korun.

 

OPATŘENÍ PROTI AFRICKÉMU MORU ZVÍŘAT

Do konce týdne přibude podél 50 kilometrů silnic na Zlínsku 10 až 12 tisíc nových pachových ohradníků. Veterináři tak chtějí zabránit rozšíření afrického moru prasat. 

 

PROBLÉMY KVŮLI PTAČÍ CHŘIPCE

Pomoc státu zřejmě nepokryje všechny ztráty farmářů způsobené ptačí chřipkou. Farma u Františkových Lázní je největší v Česku, kterou nemoc zasáhla.

 

AFRICKÝ MOR PRASAT

Stát proto sáhl k razantním opatřením. A to nejen k přísným podmínkám v domácích chovech.

 

AFRICKÝ MOR NA ZLÍNSKU

Živý vstup redaktora. 

 

MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ KVŮLI AFRICKÉMU MORU

Veterináři od dneška rozšířili oblast, kde platí mimořádná opatření kvůli africkému moru prasat. Nově platí pro celý zlínský okres. Zatím bylo nalezeno 17 uhynulých divočáků.

 

 

PRASEČÍ MOR NA ZLÍNSKU

Africký mor prasat se ve velkochovech na Zlínsku neprokázal. Analýza vzorků krve vybraných zvířat na virus AMP byla negativní. Živě s Vendulou Březinovou.

 

SENOSEČE OHROŽUJÍ MLÁĎATA

Sezóna prvních sečí vrcholí. Plné ruce práce tak mají nejen zemědělci, ale i myslivci. Ve vysoké trávě totiž v těchto dnech rodí srny svá mláďata. Právě ta se stávají obětí zemědělských strojů nejčastěji. Preventivní akce myslivců před sekáním ročně jen v MS kraji zachrání život stovkám zvířat, včetně chráněných koroptví nebo zajíců. A stále víc se do ní zapojují i dobrovolníci.

 

ZAČALY KONTROLY VELKOCHOVŮ

Kvůli nákaze afrického moru, která se tento týden vůbec poprvé v České republice potvrdila u dvou uhynulých divočáků v obydlené části Zlína, připravuje krajské oddělení Veterinární správy MS kraje opatření, která by měla vést ke včasnému odhalení příp. nákazy v dalších regionech. Ta by měla zítra začít kontrolami velkochovatelů prasat. 

 

ÚTOKY PSŮ NA LIDI

(od 42:45s)

 

NÁKAZA AFRICKÉHO MORU

Vysoké riziko rozšíření afrického moru prasat dál trvá. Veterináři od pondělí zvětší zónu s maximální ochranou na území celého okresu Zlín.

 

PRASEČÍ MOR NA ZLÍNSKU

V Česku se poprvé objevil africký mor prasat. Živě s redaktorkou.

 

CVIČÍME SE ZVÍŘATY

V Květušíně na Českokrumlovsku nacvičovali veterináři postup, který mají dodržovat při nákazách hospodářských zvířat. 

 

 

KROUŽKOVÁNÍ PTÁKŮ

Čápi černí – v Česku stále silně ohrožený druh - začali v posledních letech přibývat. Rozšiřovat se do Čech začali v 50. letech. 

 

RYBÁŘI BOJUJÍ S VYDRAMI

Rybáři si zoufají, přemnožené přísně chráněné vydry jim totiž likvidují ryby v řekách. Zvláště pstruhy obecné a lipany podhorní. Škody jdou podle rybářů do stamilionů korun. Ty ovšem stát nahrazuje jen v případě sádek, líhní nebo třeba tůní, náhrady se netýkají řek a potoků. Rybáři proto volají po zmírnění ochrany vyder. Ministerstvo ŽP ale plošné změny nechystá.

 

ZBYTEČNĚ ODCHYCENÁ MLÁĎATA

České záchranné stanice zvířat řeší tradiční jarní problém. Lidé jim z volné přírody přinášejí zdravá mláďata. Ta pak zbytečně procházejí umělým odchovem, v dospělosti často nemohou být ani vypuštěna zpátky do volné přírody. To vše kvůli počátečnímu omylu, že zvíře zůstalo v přírodě opuštěné. 

 

ZA UBITÍ PLAMEŇÁKA ŽÁDNÝ TREST

Trojice chlapců, kteří letos v březnu ubili v jihlavské zoo samce plameňáka, trest nedostane. Policie vyšetřování ukončila kvůli jejich nízkému věku.

 

PES BUDE HLEDAT OTRÁVENÉ NÁVNADY I STROPY TRÁVIČŮM

Jen letos našli v Česku ornitologové už 18 otrávených zvířat.

 

 

VLČÍ HLÍDKY

Na stopy patnácti rysů a tří vlků narazily takzvané Vlčí hlídky během únorového mapování. Vědí také o medvědovi, který žije na slovenské straně pohoří. Podle Dany Bartošové z CHKO Beskydy tak počty těchto vzácných šelem v posledních letech stagnují. Stopy šelem jako trus, moč, chlupy nebo zbytky kořisti hledalo v terénu několik desítek dobrovolníků. 

 

UHYNULÉ VČELY KVŮLI ZIMĚ

Kvůli chladnému jaru a nákazám, které se přidaly, v Česku ve velkém hynou včely - v řádu milionů kusů. Včelaři počítají ztráty.

 

HOUSENKA POŽIRAJÍCÍ PLASTY

Jak přirozeně zlikvidovat tuny plastového odpadu? Španělští vědci objevili hmyzí larvy, které dokážou strávit igelitovou tašku a udělat z ní látku pro výrobu nemrznoucí směsi.

 

KAŽDÝ TŘETÍ DIVOČÁK ODLOVENÝ NA ŠUMAVĚ VYKAZUJE NADLIMITNÍ HODNOTY RADIOKRATIVITY

Zvířata se totiž živí jelenkou obecnou – houbou, která je schopná zadržovat velké množství radiace z půdy. Ta se na Šumavu dostala po havárii Černobylu. Odlovené kusy musí vedení parku likvidovat v kafilériích. To stojí ročně kolem šedesáti tisíc korun.

 

DÝCHÁNÍ Z ÚST DO TLAMY ZACHRÁNÍ PSA

Desítky psů podle záchranářů každoročně kolabují kvůli dopravním nehodám nebo otravám jedy. Stejně jako u člověka rozhoduje při záchraně psů každá vteřina. O přežití může na místě rozhodnout okamžitá resuscitace psa jeho majitelem nebo svědkem události.

 

VÝZKUM CHOVÁNÍ BOBRŮ

Milionové škody na porostech podél řek způsobují bobři na jižní Moravě. Jejich počet, pohyb a další informace se teď rozhodli zmapovat vědci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. 

 

PREVENTIVNÍ ŘEZÁNÍ ROHŮ NOSOROŽCŮM

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem začala svým nosorožcům uřezávat rohy - reaguje tím na událost z francouzské zoo v Thoiry, kde pytláci na začátku března kvůli rohovině jednoho nosorožce zabili a roh mu uřízli.

 

BOJ PROTI HOUSENKÁM

Pracovníci Veřejné zeleně města Brna dnes ráno začali v parcích ošetřovat keře zimostrázu. Chtějí zabránit rozmnožení takzvaného zavíječe - motýla, jehož housenky můžou keře zcela zlikvidovat. Letos poprvé namísto chemického postřiku, použili speciální pásky plné roztočů.

 

JIHLAVSKÁ ZOO BUDE ZABEZPEČENÁ

Zahrada uvažuje o kamerovém systému i dohledu strážníků po útoku dětí na plameňáky.

 

 

UNIKÁTNÍ IMUNITA MINIPRASAT

Dokáží se samovolně vyléčit ze zhoubného nádoru kůže. Melanomem jsou přitom dědičně postižená už od narození. Řeč je o světově unikátní linii miniprasat zvaných MeLiM.

 

NEPOTVRZENÝ POHYB VLKA

Ani vědcům se nepodařilo zjistit, jestli se u Raškovic pohyboval vlk, nebo ne. Původ zvířete, které před měsícem natočil na Frýdecko-Místecku iReportér, měla definitivně potvrdit genetická analýza. Srst, kterou v místě, kudy šelma běžela, našli ochránci přírody, ale nebyla pro rozbor DNA vhodná.

 

SÝČEK MIZÍ Z ČESKÉ KRAJINY

Maximálně posledních 130 párů sýčka obecného. Tolik jich zbývá v české přírodě. Za 45 let jejich počet klesl o 92 %. 

 

SAMICE RYSA OSTROVIDA ZAČÍNAJÍ NA ŠUMAVĚ VYVÁDĚT MLÁĎATA

Ukazují to snímky z fotopastí. Jejich populace ale na česko německém území stagnuje. Může za to hlavně jejich migrace do oblastí mimo národní parky. Tam se kvůli pytláctví a dopravním nehodám dožívají maximálně čtyř roků. 

 

 

DIVOČÁCI MEZI PANELOVÝMI DOMY

Tuhá zima a zasněžené lesy vyhání přemnožená divoká prasata za dostupnější potravou do měst. Z mohutně vyhlížejících zvířat mají lidé strach. 

 

OMEZENÍ VÝVOZŮ DRŮBEŽÍCH VÝROBKŮ

Čeští chovatelé drůbeže bojují i s vývozem svých produktů. Několik mimoevropských států zakázalo dovoz drůbežího masa, vajec nebo krmiv z oblastí zasažených ptačí chřipkou.

 

TOULÁ SE BESKYDAMI VLK?

Opravdový úlovek se v sobotu povedl zachytit iReporterovi nedaleko Raškovic na Frýdecko-Místecku. Jen pár set metrů od posledního domu v obci natočil zvíře nápadně se podobající vlku obecnému. Že by se skutečně mohlo jednat o vzácnou šelmu, která se lidem na očích objevuje jen zřídkakdy, se shodují i ochránci přírody.

 

 

OBAVA Z ČESKÉHO DOVOZU DRŮBEŽE

Zákaz dovozu drůbežího masa nebo živých zvířat z Česka. Některé země – mimo EU – reagují na postup ptačí chřipky. Jde třeba o Rusko a Ukrajinu. 

 

RADNICE BOJUJÍ S HOLUBY

Radnice jihomoravských měst a obcí bojují s holuby. Jen v brněnských Chrlicích jich od začátku roku ulovili přes 1200. 

 

NÁHRADY ZA ŠKODY PO PTAČÍ CHŘIPCE

Na radnice postižených obcí už přišly podat svoji žádost o odškodnění za nucené utracení drůbeže téměř všichni chovatelé. Obce a města zároveň vyčíslují svoje náklady.

 

 

TEPLOMILNÁ TROPICKÁ ZVÍŘATA V JIHLAVSKÉ ZOO SI UŽÍVAJÍ MRÁZ A SNÍH

Zatímco některá zvířata ve volné přírodě v zimě strádají a myslivci je musejí přikrmovat, zvěř chovaná v zajetí si zimní počasí užívá bez ohledu na teploty.

 

NOVÁ OHNISKA PTAČÍ CHŘIPKY

Živý vstup redaktora.

 

OPATŘENÍ PTAČÍ CHŘIPCE

Státní veterinární správa dnes rozhodla o razantním opatření - veškerá drůbež v oblasti postižené ptačí chřipkou se musí utratit. 

 

PTAČÍ CHŘIPKA

První případy jsou hlášeny z Ivančic a Moravského Krumlova.

 

PSÍ ÚTULKY PO NOVÉM ROCE

A po silvestru i vánočních svátcích se naplnily útulky pro zvířata. Některá totiž pod stromečkem neudělala tu pravou radost, jiná zase z domovů vyhnaly novoroční ohňostroje. Kapacity útulků jsou proto v lednu každoročně naplněné. 

 

2016

 

AFRICKÁ ZOO V ZIMĚ

Sníh, silný vítr a chladné počasí netrápí jenom lidi. Vyrovnat se s ním musí i exotická zvířata v zoologických zahradách. Třeba v té královédvorské, která se specializuje na faunu z Afriky. Řada tamních zvířat se ale na zimu vysloveně těší.

 

Z NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA  ZMIZELO PŘES 50 FOTOPASTÍ

Jen v okolí Železné Rudy a Kašperských Hor ukradli zloději tři desítky zařízení na monitorování rysa ostrovida. Vedení parku tak přišlo o tisíce snímků v projektu, kterým sleduje výskyt nejvzácnějších šelem a dalších chráněných živočichů.

 

ODCHYT HOLUBŮ V TÝNĚ NAD VLATAVOU

V jihočeském Týně nad Vltavou po čtvrt roce končí odchyt holubů. Ti v historickém centru i na sídlištích obtěžují obyvatele, poškozují domy a sochy a také špiní lavičky a chodníky. Městu se podařilo snížit počet holubů jen částečně.

 

ÚTULKY HLÁSÍ PLNOU KAPACITU

(od 9:16s)

 

 

OKÁČ METLICOVÝ. DALŠÍ MOTÝL, KTERÝ V ČESKU VYMÍRÁ

Vyskytuje se už jen na dvou místech. Jedním z nich je paradoxně bývalé odkaliště elektrárenského popílku u Tušimic. Podle odhadů z letošního léta je v tamní populaci asi tisíc kusů. Zvednout počty a zachránit ohrožený druh teď mají ovce a kozy.

 

 

ŘÍZENÝ ODSTŘEL HOLUBŮ

Města v Česku i letos vytáhla do boje proti zdivočelým holubům. Ničí památky i fasády domů. Některé radnice sázejí na dravce, jiné na klece a třeba v Miroslavi na Znojemsku si vybrali řízený odstřel.

 

PROTEST PROTI KOŽEŠINOVÝM FARMÁM

Několik set aktivistů prošlo Prahou na podporu zákazu kožešinových farem - na sobě měli kostýmy zvířat, které podle nich žijí v nevyhovujících podmínkách. 

 

UNIČOV PLAŠÍ HOLUBY KŘIKEM DRAVCŮ

(od 18:50s)

 

V DOKSECH FINIŠUJE VYPOUŠTĚNÍ MÁCHOVA JEZERA

Kvůli čištění Dokeské zátoky hladina vody klesla o 170 centimetrů. Ještě než začne bagrování dna, snaží se ochránci přírody do bezpečí přemístit raky a škeble, které v zátoce zůstaly.

 

PYTLÁCI OHROŽUJÍ DIVOKÉ KONĚ A ZUBRY, KTEŘÍ ŽIJÍ V BÝVALÉM VOJENSKÉM PROSTORU MILOVICE

Ochranáři objevili na stezce v blízkosti Benátek nad Jizerou dvě nastražená oka. Okamžitě přivolali policii, ta teď případ vyšetřuje. 

 

SKONČÍ V ÚSTECKÉ ZOO CHOV SLONŮ?

Chov slonů indických, který patří několik desetiletí k symbolům zoologické zahrady v Ústí nad Labem, je v ohrožení. Mladší ze dvou samic má zdravotní problémy, navíc k rozšíření sloního stáda je zapotřebí nový pavilon. 

 

ZVÍŘATA KONČÍ V ZÁCHRANNÝCH STANICÍCH

Desítky nových přírůstků hlásí záchranné stanice napříč celou republikou. Na podzim mají plnou kapacitu také v Přerově. Lidé přinášejí z přírody hlavně ježky nebo zajíce. V domnění, že mláďata jejich matka opustila. Jenže se jedná o častý omyl lidí. Umělý odchov některých druhů je pak velmi složitý a návrat do volné přírody často pro nalezená mláďata nemožný.

 

PROTESTY PROTI PŘESUNU ÚTULKU

(od 18:05s)

 

RYBÍ PŘECHODY V KRKONOŠÍCH

Jak oživit horské řeky – problém, který se teď snaží vyřešit v Krkonoších. Lidé totiž do tamních potoků nastavěli stovky překážek, které jsou pro ryby nepřekonatelné. To se teď ochranáři snaží změnit. 

 

MLÉČNÁ KRIZE POKRAČUJE

Farmáři prodávají mléko hluboko pod výrobními náklady. 

 

RAPIDNÍ POKLES POČTU SLONŮ

Slonů je ještě míň, než si vědci mysleli. Za posledních sedm let jich pytláci zabili na 150 tisíc. 

 

KRIZE ŽIVOČIŠNÉ VÝROBY

Agrosalon Země Živitelka otevřel i téma krize v živočišné výrobě. Chovatelé krav a prasat dlouhodobě prodávají maso a mléko pod cenou, hrozí jim zavírání chovů. 

 

MÍSTO HORNÍKŮ PSI

V hlubině posledního hnědouhelného dolu na Mostecku cvičili záchranáři psi. Hledali zavalené horníky. V dolu Centrum se netěží od jara. Majitelům se důl nevyplácel. Udržovali ho jen kvůli sousednímu lomu ČSA. Ten ale skončí. 

 

ZÁTAH NA PAŠERÁKY ZVÍŘAT

Policie a Státní veterinární správa nově vyráží na společné kontroly. Spolupráce má pomoci odhalovat nelegální obchod se zvěřinou, špatné skladovací podmínky anebo týrání zvířat. Na dnešek pak policejní prezidium vyhlásilo celorepublikovou akci. 

 

 

ZÁCHRANA PSŮ

Smečka víc než 50 psů u jednoho z domů ve Vražném na Novojičínsku obtěžuje celou vesnici

 

FOTOPASTI NA ŠUMAVĚ ZACHYTILY KOČKU DIVOKOU

Posledních sto dvacet jedinců bylo vypuštěno v osmdesátých letech v sousedním bavorském parku. Snímek zachytilo zařízení, které na Šumavě využívá správa parku k monitorování rysa ostrovida.

 

KROUŽKOVÁNÍ PTÁKŮ

Letos už po čtyřicáté se vydali ornitologové k jihočeskému rybníku Řežabinec. Ten se spolu s okolními tůněmi řadí mezi světové unikáty. 

 

POKUTY ZA PROHŘEŠKY MAJITELŮ PSŮ

Nepořádek po psech, venčení bez vodítka a vyhýbání se poplatkům za psy. Problémy, které některá města řeší čím dál tvrději. Trpělivost došla i radním v Karlových Varech.

 

NA TŘEBÍČSKU ZAČALA VZNIKAT NÁRODNÍ GENETICKÁ BANKA ŽIVOČICHŮ

Ve Studenci a v Mohleně vzniklo unikátní pracoviště Biologického ústavu Akademie věd, kde začali shromažďovat genetický materiál desítek tisíc různých druhů zvířat.

 

SPOR O PENÍZE PRO ZEMĚDĚLCE

Ministerstvo zemědělství má plán, jak farmářům vykompenzovat nízké výkupní ceny. Chce pro ně nižší daně a odvody.

 

ČEŠTÍ CHOVATELÉ PRASAT BOJUJÍ O PŘEŽITÍ

Problém je především v extrémně levném mase z dovozu.

 

 

ZA VYKRÁDÁNÍ HNÍZD DRAVCŮ-ČTYŘ MĚSÍČNÍ PODMÍNĚNÝ TREST

Tak rozhodl Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou v případu sokolníka z Rychnovska Karla Nejmana. 

 

ODŠKODNÉ ZA ŠKODY ZPŮSOBENÉ ŠELMAMI

O desítky jehňat přišli v tomto roce chovatelé ovcí v Nízkém Jeseníku. Na svědomí je údajně mají rysi a šakali, kteří se tady začali objevovat. Farmáři proto u ovčínů nainstalovali fotopasti. Potvrzený výskyt rysa jim totiž zaručí finanční náhradu.

 

NEBEZPEČNÉ LIŠKY

Psinku a tasemnici - obojí šíří v Plzeňském kraji lišky. První jmenovaná napadá neočkované psy, tasemnice liščí zase podle odborníků ohrožuje člověka.

 

CHOMUTOVSKÝ ZOOPARK ŘEŠÍ PŘEKRMOVÁNÍ ZVÍŘAT

V zoologických zahradách řeší problémy s překrmováním zvířat. Návštěvníci je mohou živit pouze granulemi, jenže jim dávají i pečivo, které si přinesou z domova. V chomutovském zooparku tím jednomu poníkovi způsobili zdravotní problémy.

 

 

NELEGÁLNÍ OBCHOD ZE ZVÍŘATY

Celníci na jaře zadrželi dva lidi, kteří organizovali nelegální obchod s částmi těl chráněných zvířat. Týkalo se to slonoviny, nosorožčích rohů nebo tygřích kostí. 

 

OCHRANA PTÁKŮ PŘED NAPĚTÍM

U obce Neblažov na Tachovsku energetici instalovali ochranné kryty na vedení vysokého napětí. Opatření má zabránit zbytečným úhynům především dravých ptáků.

 

ŽĎÁR MÁ ZNOVU ÚTULEK

Žďár nad Sázavou má po tři čtvrtě roce znovu útulek pro psy. Ten starý zavřeli veterináři loni v létě. Město pak nalezená zvířata vozilo do čtyřicet kilometrů vzdálené Jihlavy - nový útulek nemohl otevřít kvůli problémům se stavebním povolením.

 

OCHRÁNCI PROTI NOROVÁNÍ ZVÍŘAT

Zákaz tzv. norování lišek chtějí prosadit ochránci zvířat. Podle nich je neetické a pro lišky stresující. 

 

PŘÍPRAVY NA SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ KRÁVU

Farmáři připravují svoje holštýnské krávy na soutěž o nejkrásnější krávu. Učí je správně chodit, stát a upravují i jejich vzhled.

 

ZEMĚDĚLSTVÍ V REGIONU

Přibývá velkochovů drůbeže i domácích farem.

 

CHRUDIM BOJUJE S HAVRANY

Radniční úředníci nechávají ze stromů shazovat jejich hnízda a snaží se ptáky vystrnadit aspoň z obydlených částí města. 

 

 

SOUD V RYCHNOVĚ NAD KNĚŽNOU ZAČAL ŘEŠIT ÚDAJNÉ KRÁDEŽE DRAVCŮ Z HNIZD VE VOLNÉ PŘÍRODĚ

Obžaloba viní chovatele dravých ptáků Karla Nejmana z Rychnovska.

 

TÝRANÁ ZVÍŘATA

Pracovníci útulků a veterináři prověřují stále větší množství případů špatného zacházení se zvířaty.

 

IBISOVÉ ZPĚT V ZOO

Ibisové pražské zoo jsou zase kompletní. Posledního z 18 ptáků chytili v Řeporyjích. 

 

KDE VŠUDE SE NAŠLI LIBISOVÉ SKALNÍ?

Mapa

 

 

ZÁCHRANA TYGRA USSURIJSKÉHO

Záchrana tygra ussurijského patří k jednomu z největších úspěchů ruských zoologů. Ještě před sedmdesáti lety byla kočkovitá šelma na pokraji vyhynutí. 

 

UMÍRÁNÍ TUČŇÁKŮ KROUŽKOVÝCH

Na východě Antarktidy za posledních pět let zahynulo 150 tisíc tučňáků kroužkových. 

 

MARNÉ POKUSY O ZÁCHRANU VZÁCNÉHO NOSOROŽCE

Unikátní český projekt na záchranu vzácných nosorožců bílých severních je v kritické fázi. Po nedávném úmrtí dvou kusů v zoologických zahradách v San Diegu a Dvoře Králové zbývají už jen tři exempláře tohoto zvířete na světě. 

 

ZAČALO KAŽDOROČNÍ SČÍTÁNÍ NETOPÝRŮ

Stovky zoologů proto v průběhu února projdou víc než 800 lokalit, kde tato chráněná zvířata přezimují a spočítají je. Chtějí tak získat přesný přehled o zimovištích a jejich pohybu. Dnes se vydali do Koněpruských jeskyň na Berounsku.

 

VÝMĚNA ŠIMPANZŮ MEZI OSTRAVOU A LIPSKEM

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady se mohli rozloučit se čtyřmi šimpanzími samicemi. Ty odcestují do zoologické zahrady v německém Lipsku, od které ostravská zahrada na oplátku dostane jiné tři samice šimpanzů. 

 

ZÁCHRANÁ PŘÍRODOVĚDNÁ STANICE

Čím se živí leguán nebo třeba jak správně chovat hada. Nejen to už přes 50 let učí Přírodovědná stanice Kamenačky v brněnských Židenicích. Výjimečnému vzdělávacímu centru ale před třemi lety hrozil zánik

 

V BESKYDECH SE DAŘÍ RYSŮM

Z monitorování počtu rysů v Beskydech vyplývá, že jich tam žije asi 11. Přibylo 6 nových mláďat

 

SČÍTÁNÍ NETOPÝRŮ

Jeskyně Na Turoldu patří přes léto turistům, v zimě spícím netopýrům. Každý rok jich tam na stěnách

zimuje několik stovek. Jejich přesný počet pravidelně zjišťují odborníci.

 

MYSLIVCI DOSTALI NOVOU MOŽNOST JAK BOJOVAT S PŘEMNOŽENÝMI DIVOKÝMI PRASATY

Od začátku roku je mohou střílet bez omezení celoročně. Do teď mohli jen 6 měsíců v roce. Změnu vyhlášky

požadovala některá města a obce.

 

NA ŠUMAVĚ ZAČALO VYTÍRÁNÍ MNÍKA JEDNOVOUSÉHO

Vlíhni na Borových Ladech odchovávají už 13 generaci. Díky tomu se vzácný druh opět

do šumavských potoků a řek.

 

 

 

 

2015

 

VLCI A RYSI V ČESKÉ PŘÍRODĚ

Do Česka se vrací velké šelmy - hlavně vlci nebo rysi. Stále jich je ale podle ochranářů málo. 

 

 

 

 

2014

 

ÚKLID PSÍCH VÝKALŮ

Podle odhadů chovají lidé v Česku dva miliony psů. Ti se musí několikrát denně venčit...

 

VYMÍRÁNÍ ZVÍŘAT

Na Zemi ubyla za posledních 40 let odhadem polovina zvířat.

FOTOPASTI NA ŠUMAVĚ ZACHYTILY KOČKU DIVOKOU

Posledních sto dvacet jedinců bylo vypuštěno v osmdesátých letech v sousedním bavorském parku. Snímek zachytilo zařízení, které na Šumavě využívá správa parku k monitorování rysa ostrovida.