OCHRANA PŘÍRODY

LÍBÍ SE NÁM I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

 

 

 

2018

 

 

OVOCE JE VÍCE NEŽ LONI

Bohatou úrodu ovoce letos hlásí čeští zahrádkáři. Plodů nasbírali více než loni. A to se projevilo i v pálenicích. Kvůli velkému množství ovoce například zahájil sezónu o něco dříve lihovar ve Velké Polomi. A i další pálenice nestíhají ovoce zpracovávat.

 

 

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA V DUKOVANECH

Jaderná elektrárna Dukovany má nově místa a zákoutí, která by lidé zrovna v tamním areálu nečekali: Hned vedle reaktorů a chladicích věží si její pracovníci založili bylinkovou zahrádku. A má úspěch.

 

 

ZAČAL AGROSALON ZEMĚ ŽIVITELKA

(od 0:59s)

 

 

ÚSPĚCH OLOMOUCKÝCH VĚDCŮ

Čeští vědci se podíleli na rozluštění genetického kódu pšenice. Tento přelomový objev zásadním způsobem pomůže např. při šlechtění odolnějších odrůd. 200členný mezinárodní tým pracoval na výzkumu 13 let. Jeho poznatky teď publikoval i prestižní časopis Science. 

 

 

ÚRODA ŘEPKY JE NA ROZDÍL OD OBILOVIN VYŠŠÍ

Sklizeň základních obilovin podle prvních odhadů letos poklesne o víc než 8 % oproti loňsku. Úroda řepky je ale naopak vyšší. 

 

 

REKULTIVACE OSTRAVSKA ZA STOVKY MILIONŮ

Na Ostravsku a Karvinsku v těchto dnech vrcholí řada rekultivačních projektů. V Ostravské části nová ves například pracovníci dokončují obnovu tamních rybníků. Ty poškodily poklesy způsobené dřívější těžbou na Dole Jan Šverma. Za posledních deset let bylo do úprav území poškozeného těžbou investováno několik set milionů korun. 

 

 

FLORA OLOMOUC PO ŠEDESÁTÉ

Začala olomoucká letní Flora. Mezinárodní výstava nese název Rozkvetlá léta a nabízí záplavu pestrobarevných květů i přehlídku současných zahradnických trendů. Tradiční výstavní akce slaví letos 60. narozeniny. Tři brněnští zahradní architekti ji připravovali rok.

 

 

SENÁT NE JEDNORÁZOVÝM PLASTŮM

Senát podpořil unijní zákaz plastových výrobků na jedno použití, které lze nahradit cenově přijatelnými produkty z jiných materiálů. 

 

 

NOVÁ SPALOVNA NEBEZPEČNÝCH ODPADŮ

Společnost Suez chce začít v Ostravě stavět novou spalovnu nebezpečných odpadů. Ta by měla stát v části Mariánské Hory, kde už tato firma jednu spalovnu provozuje. Zařízení by už za dva roky mohlo zpracovat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Firma už se záměrem seznámila okolní obce, město, kraj i jednotlivé obvody. 

 

 

ÚPRAVY TOKŮ

(od 0:39s)

 

 

Z VRATIMOVA ZAČALI ODVÁŽET KALY

Z Vratimova začali odvážet kaly. V blízkosti nepovolené skládky nebezpečného odpadu museli místní žít téměř osm let. Halda zapáchala a unikaly z ní ropné látky. Její původní majitelé se k ní ale nehlásí, firmy, které sem materiál přivezly už neexistují. Sanaci území tak zaplatí stát a z části Moravskoslezský kraj.

 

 

 

MYSLIVCI VRACEJÍ KRAJINĚ ROVNOVÁHU

Do zemědělské krajiny v Česku se vracejí tůně nebo remízky. V Hlučíně-Darkovičkách začali myslivci vysazovat biopásy s prosem, pohankou a bylinami. Jejich zásluhou se v polích udrží hmyz, ptáci i větší zvířata a krajina taky líp odolává suchu i přívalovým dešťům. 

 

NOVÉ DOKUMENTY NA ČT

( od 20:12s)

 

 

KONTROLY INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

( od 21:39s)

 

 

BEZZÁSAHOVÉ ZÓNY

Pokud do nich člověk nezasahuje, prospívá jim to ze všeho nejvíc. Takových území je v České republice momentálně deset. 

 

OCENĚNÍ OCHRANY PŘÍRODY

Lesní Honitbu roku - tedy významné ocenění za aktivity v oblasti ochrany přírody - letos získala Mendelova Univerzita v Brně. V jejím Masarykově lese, který se táhne od Brna až k Blansku, jsou vůbec nejlepší podmínky pro volně žijící zvěř v Česku.

 

 

16 CHKO BOUBINSKÝ LES

Živý vstup redaktora redaktora. 

 

 

HLEDÁNÍ IDEÁLNÍ ODRŮDY

Nejodolnější a chuťově nejlepší meruňky se už desítky let pokoušejí vyšlechtit odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. 

 

 

BORŮVKOVÝ ZÁKAZ V KRKONOŠÍCH NEBUDE

Tradiční zákaz vstupu do lesů kvůli sběru borůvek totiž tento rok správci národního parku nevyhlásí. V minulých letech platil od konce července do poloviny září.

 

 

TĚŽBA UNIKÁTNÍCH ČESKÝCH GRANÁTŮ

(41:49s)

 

 

HOSPODAŘENÍ ZA SUCHA

Zádržná jezírka, důsledné zaorávání organického materiálu a jetel - to jsou osvědčené zkušenosti a recepty zemědělců z Dačicka. 

 

 

ZAČALA SEZÓNA PĚSTITELSKÝCH PÁLENIC

(od 11:42s)

 

KVALITA VODY V PŘÍRODNÍCH KOUPALIŠTÍCH JE DOBRÁ

Chladné a deštivé počasí končí. Podle meteorologů by se teploty ke třiceti stupňům měly vrátit už zítra. Kvalita vody v přírodních koupalištích v Moravskoslezském kraji je na začátku prázdnin většinou dobrá. 

 

SKLIZEŇ LEVANDULÍ S PŘEDSTIHEM

Rozkvetly levandule na několika-hektarovém poli u Staroviček na Břeclavsku. Letos díky horkému počasí s dvou-týdenním předstihem. Farmáři právě začínají s jejím sběrem. Hotovo budou mít zhruba za měsíc, práce se pak přesunou do dílen. 

 

VÝROČÍ HOUBOVÉ REZERVACE

Před třiceti lety vznikla mykologická rezervace Luční – byla první v tehdejším Československu. Nachází se poblíž Turovce na Táborsku a roste v ní přes 500 druhů hub. 

 

LIKVIDACE MUNICE

Až 300 kusů munice na jednom hektaru nacházeli pyrotechnici během třetí etapy sanace Bořího lesa na Břeclavsku.

 

DOBROVOLNÍCI NA VYSOČINĚ HLEDAJÍ A OBNOVUJÍ PŮVODNÍ STUDÁNKY

Studánkou Vysočiny v roce 2018 je pramen u Antonínova Dolu. 

 

 

ČD OMEZÍ JEDNORÁZOVÉ PLASTY

Místo kelímků sklenice a konec brček. Ministerstvo životního prostředí podepsalo první dohody s firmami, které se zavázaly, že omezí jednorázové plasty. 

 

 

ODOLNÉ ODRŮDY VINNÉ RÉVY

Mezi jihomoravskými vinaři roste zájem o odrůdy odolné proti houbovým chorobám. Plocha vinic s takto vyšlechtěnou révou už přesáhla 500 hektarů, víc než polovina je osázená odrůdou Hibernal. Odborníci takové víno šlechtí i 15 let.

 

JAK SE ČISTÍ VODA

Jedenáct vodárenských provozů na Vysočině a jižní Moravě dnes do svých areálů pustilo veřejnost. Lidé se mohli podívat, co všechno je potřeba pro to, aby byla voda opět pitná. Na jižní Moravě průměrně jedna osoba spotřebuje 93 litrů vody denně.

 

PENÍZE NA SANACI

Šlapanice u Brna získaly dotaci přes 173 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí na sanaci ekologické zátěže v bývalém průmyslovém areálu v centru města. 

 

ZAČALA SKLIZEŇ MERUNĚK

Na jižní Moravě začala sklizeň meruněk. Rané odrůdy letos díky teplým jarním dnům uzrály dřív. Úroda ale bude podle sadařů spíš podprůměrná, někde průměrná. 

 

 

SOBĚSTAČNÝ MINIDOMEK

Maximálně snížit spotřebu energií a zbytek pokrýt třeba ze slunce nebo větru. To je princip takzvaných energeticky nulových domů. 

 

 

LETOŠNÍ ÚRODA OVOCE

Po třech letech se zemědělcům vyhnuly jarní mrazíky. A jak už zaznělo, jaro je naopak extrémně teplé. Většina ovoce tak dozrává dřív. Třešně sklízejí sadaři už teď, meruňky začnou příští týden. 

 

 

NOVÉ SKLENÍKY V DOLNÍ LUTYNI

V Dolní Lutyni na Karvinsku se staví obří skleníky, kde se budou pěstovat rajčata a okurky. Na více než 11 hektarech chce česká firma ročně sklidit až 3 tis. tun. Podobní pěstitelé zeleniny na Prostějovsku měli problém se světelným znečišťováním a lidé v okolí si stěžovali. 

 

NÁSOBILKA SE ZVÍŘATY, ZLOMKY V LESE, MÍSTO LAVIC LOUKA

Děti v ZŠ Plavy se chodí učit na místní farmu, na louku a vytvořily si i lesní učebnu. 

 

V KRKONOŠÍCH OCHRANÁŘI CHTĚJÍ LÁKAT TURISTY I DO MÉNĚ ZNÁMÝCH ČÁSTÍ HOR, ABY ULEVILI TĚM NEJVÍC NAVŠTĚVOVANÝM A ČASTO ZÁROVEŇ I NEJCHRÁNĚNĚJŠÍM PARTIÍM

Podporují i projekty, jejichž cílem je nabídnout alternativu k tradiční turistice. 

 

 

ZAČALA HOUBAŘSKÁ SEZÓNA

Houbařská sezona už začala - letos o tři týdny dřív, než je obvyklé: Především díky vydatným dešťům minulých dní.

 

OVOCE DOZRÁVÁ DŘÍV

Třeba u jahod nebo třešní jsou to zhruba dva týdny. Podle řady pěstitelů je úroda dobrá, nepoškozená mrazy. 

 

V OVOCNÝCH SADECH SE OBJEVUJÍ PRVNÍ BRIGÁDNICI

Začíná sklizeň třešní - letos zhruba o dva týdny dřív než obvyklé.

 

NOVÁ OBJEVENÁ JEZERA V ANTARKTIDĚ

Magda, Denisa a Lucie - tři nová jezera v Antarktidě. Objevili je čeští vědci z Astronomického ústavu Akademie věd. 

 

KOTEL BUDE SPALOVAT VYTŘÍDĚNÝ ODPAD

Zařízení za více než miliardu. V Karviné připravují stavbu speciálního kotle pro výrobu tepla a elektřiny. Spalovat bude nejen uhlí, ale i biomasu a hlavně speciální granulát z vytříděného odpadu. Havířov a Karviná tak částečně vyřeší problém se skládkováním, které má v aktuální formě skončit do roku 2024. 

 

 

SAMOSBĚR JAHOD ZAČÍNÁ

Na jahodových plantážích na jihu Moravy začal samosběr. Milovníci jahod letos vyrazili mezi řádky červených šťavnatých plodů o 2 týdny dřív než loni. Podle pěstitelů je to díky nezvykle teplému dubnu. 

 

 

JAHODY PODLE NÁVODU ZE SKOTSKA

Jahody pěstované ve fóliovnících podle návodu ze Skotska začali sklízet farmáři v Polabí. 

 

VYSAZENÍ NOVÝCH VĚTROLAMŮ

S obnovou větrolamů začaly na jižní Moravě Lesy České republiky. Jde o stromy, které mají chránit půdu před erozí. Lesníci letos vysadí jedenáct hektarů nových. Vyjde je to na dvanáct a půl milionu korun. 

 

PRODUKCE KVĚTIN V ČR

Produkce květin v Česku pokořila nový rekord. Vloni tržby vzrostly na dvě a čtvrt miliardy korun. Meziročně je to víc o 4 procenta. 

 

JARNÍ ÚKLID V KRAKONOŠÍCH

Na 300 dobrovolníků, hlavně dětí se zapojilo do jarního úklidu Krkonoš. 

 

 

DOTACE NA ZDROJE VODY

Ministerstvo zemědělství dnes začalo přijímat žádosti vesnic z celého Česka, které chtějí bojovat se suchem.

 

NEJSTARŠÍ ROSTLINA

Česko má nejstarší dosud objevenou suchozemskou rostlinu – nalezli ji vědci z Národního muzea. Fosilie je stará 432 milionů let. 

 

NOVÝ SYSTÉM TŘÍDĚNÍ ODPADŮ

Na nový systém třídění odpadu přecházejí v Ludgeřovicích u Ostravy. U všech rodinných domů nově stojí kontejnery na plast i papír. Firma, která má na starost likvidaci odpadu, věří, že objem směsného odpadu klesne zhruba o polovinu. 

 

VÝROBA EKOLOGICKÉHO PALIVA

Ekologické palivo začala vyrábět z pilin a dalšího dřevního odpadu pila ve Ždírci nad Doubravou. 

 

 

KOMUNITNÍ ZAHRADY PŘIBÝVAJÍ

Kvetou tam rostliny i dobré sousedské vztahy. Obliba komunitních zahrad roste. 

 

PRODUKCE MASA A MLÉKA

Masa i mléka čeští farmáři letos produkují víc než před rokem. Vyplývá to z aktuálních dat statistiků.

 

NOVÉ TRENDY V ZEMĚDĚLSTVÍ

Pěstování zeleniny bez hlíny a po celý rok. Stále větší oblibě se těší takzvaná hydroponie. Třeba ve sklenících u Velkých Němčic už sklízejí úrodu - denně sesbírají šest tun rajčat. O opylení rostlin se tam starají čmeláci. 

 

 

INVAZE PŘÍRODY DO MĚST

Jak a proč pěstovat rostliny třeba i v centru metropole nebo na střechách škol. 

 

CYKLUS MAGICKÉ HLUBINY

Zhruba sedmdesátkou tůní, jezer a řek provedou diváky v následujících týdnech tvůrci nového přírodovědného cyklu České televize s názvem Magické hlubiny. Svět pod hladinou v Česku zatím nikdo tak podrobně na kameru nezaznamenal.

 

 

ALEJ V RADKOVĚ ZŮSTANE

Historická alej v Radkově na Opavsku dostane šanci na obnovu a další rozvoj. Vedení MS kraje se po letech debat a sporů podařilo najít společnou řeč s představiteli obce, spolkem Arnikou a silničáři. Bezmála 200 let staré stromořadí, které bylo v roce 2003 registrováno jako významný krajinný prvek, se kácet nebude.

 

ZAČÍNÁ CHŘESTOVÁ SEZÓNA

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už se letos zase sklízí chřest: Tamní záhony jsou raritou a jsou už v Česku proslulé. 

 

VÝZKUM ŽOFINSKÉHO PRALESA

Výzkum Žofínského pralesa v Novohradských horách poslouží vědcům z NASA. Za pomocí českých expertů chtějí zpřesnit měření lesů z družic.

 

AKCE JEHLA 

Liberečtí strážníci se připojili k celostátní akci a celý den uklízí město od odhozených injekčních stříkaček a dalšího infekníčního materiálu po narkomanech. 

 

 

VELETRH TECHAGRO

Traktory, kombajny a další technika zaplnily brněnské Výstaviště. Na TechAgro - jeden ze tří největších zemědělských veletrhů v Evropě - přijelo přes 700 vystavovatelů ze 37ti zemí. A je tam i naše redaktorka Veronika Kynčlová.

 

ZAČAL TRADIČNÍ ÚKLID VYSOČINY

Dnes začal v Kraji Vysočina 10. ročník úklidu prostranství kolem silnic a řek s názvem Čistá Vysočina. Jako první se dnes do akce zapojili školáci v obci Litohoř nedaleko Moravských Budějovic. 

 

 

DOBROVOLNÍCI UKLÍZÍ ČESKO

Ukliďme Česko. Výzva, která chce letos oslovit aspoň sto tisíc lidí. Po celém Česku se přihlásili ke každoroční akci, která má udělat pořádek v přírodě i v ulicích. 

 

ODBORNÍCI MĚŘÍ SMĚR VĚTRŮ

Kdo více znečišťuje ovzduší a kdo komu za hranice posílá více prachu. Dlouholetý spor Česka a Polska o původu smogu mají pomoci rozklíčovat speciální měření odborníků z obou zemí. Na unikátních měřících stanicích začali sledovat směry větrů, prach a škodliviny. Data budou sbírat 3 roky. 

 

SEMÍNKOVNY JSOU STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ

V Česku je stále víc semínkoven, tedy míst, kde si lidé mohou půjčit nebo vyměnit osivo. Nápad, který přišel před 3 lety z Francie, se ujal. V tuzemsku jich je teď víc než 60. 

 

DOMÁCÍ ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD

Počet domácností, které si pořizují takzvanou domovní čistírnu odpadních vod, na Blanensku každoročně roste. Loni evidoval tamní vodoprávní úřad nejvíc žádostí v Bukovině a Lipovci. 

 

ROZKVETLÉ ŠAFRÁNY

Nástup jara potvrzen. V Lačnově na Valašsku rozkvetly tisíce šafránů. Vzácné květiny jsou velmi citlivé na čistotu životního prostředí, malá vesnice stranou veškerého ruchu je pro ně ideální. 

 

MODŘÍNY K VÝROČÍ VZNIKU ČESKOSLOVENSKA

S původním nápadem přišli před devadesáti lety Harrachové, kteří nechali vysadit desítku, coby připomínku desátého výročí. Teď lesníci připravují terén pro další nulu. 

 

ROSTOU BOBULE A KONIKLECE

A k vidění už jsou i typicky jarní podívané. V Rakoveckém údolí kvetou trsy bledulí. A do fialova se už pomalu barví koniklecová louka nad Brnem. Přesně před čtyřiceti lety se Kamenný vrch stal přírodní rezervací. 

 

PEVNOST POZNÁNÍ V NOVÉM

Olomoucká Pevnost poznání má novou expozici. Jmenuje se Hledání kódu života a ukazuje, jak probíhá výzkum genetiky rostlin. Právě ten proslavil olomoucké vědce po celém světě. Jako jediní dokáží třídit rostlinné chromozomy. Návštěvníci expozice mohou fascinující proces sledovat díky unikátním mikroskopům.

 

ŽEHNÁNÍ LÉČIVÝM PRAMENŮ V BÍLINĚ

(od 14:44s)

 

 

V ČESKÉM LESE VZNIKNE OBLAST PONECHÁNA DIVOČINĚ

Bezzásahové území známé především ze šumavského parku, pojme asi 140 hektarů lesa v oblasti Čerchova na Domažlicku. Zásah člověka tu nebude možný deset let. Na nejvyšší ochraně lesa se dohodla Agentura ochrany přírody s domažlickou radnicí.

 

OCHRANA OVZDUŠÍ V OBCÍCH

Obce by mohly získat pravomoc zakázat na svém území používání různých paliv, ale jen v nejstarších kotlích první a druhé třídy. 

 

 

LIBEREC ZÍSKAL EVROPSKOU  DOTACI  NA LIKVIDACI SKLÁDKY V KAMENOLOMU V RUPRECHTICÍCH

Ta už roky leží ukrytá ve starém odvalu. Pod hromadou kamení se nachází nebezpečný odpad, který může ohrozit okolní prostředí i Jizerský potok. 

 

EXPOZICE POD HLADINOU

Plzeňské Techmánia science centrum otevřelo novou interaktivní výstavu. Všechny exponáty jsou věnované vodě, mořím a oceánům. A to pro návštěvníky bez rozdílu věku.

 

MODERNIZACE TEPLÁRNY ZLEPŠÍ OVZDUŠÍ

Snížení emisí síry, dusíku, tuhých znečišťujících látek nebo oxidu uhličitého. Přinese je investice za 138 milionů korun. Zmodernizována za ně bude teplárna v centru Ostravy, která dodává energie pro velké průmyslové podniky a část Vítkovic. Meteorologové dnes krátce po poledni po šesti dnech zrušili smogovou regulaci, kterou 2. března vyhlásili pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka.

 

LEDOPÁD V TERČINÉM ÚDOLÍ

Mimořádnou podívanou nabízí návštěvníkům Terčino údolí u Nových hradů v jižních Čechách. Silný mráz proměnil vodopád v přírodním parku v nádherný ledopád. Místním lidem a turistům připomíná ledové království.

 

REGULACE V DOPRAVĚ KVŮLI SMOGU?

V MS kraji dál trvá smogová situace. Vedení města se i proto dnes sešlo se zástupci ČHMÚ, aby porovnali data o znečištění za poslední rok. Mluvili také o možnostech jak ovzduší ve městě zlepšit. Zaměřili se hlavně na dopravu.

 

LIDÉ MOHOU HLÁSIT PŘEPLNĚNÉ KOŠE

Chytrými telefony proti nepořádku. Na odpadkových koších v Krnově se nově objevily samolepky s nápisem „Jsem plný? Označ mě!“, QR kódem a odkazem na aplikaci Zero Waste City. Jejím prostřednictvím mohou obyvatelé upozornit technické služby na přeplněné nádoby na odpad. 

 

 

VYUŽITÍ BIOMASY

(od 7:42s)

 

ZÁLOHY NA PET LÁHVE

Největší český výrobce balených nápojů uvažuje o zavedení záloh na plastové láhve. Karlovarské minerální vody tím chtějí docílit ještě větší recyklace. Systém úspěšně funguje v některých evropských zemích.

 

V LESÍCH ZAČALA SEZONA SBĚRU ŠIŠEK

Na vybraných místech po celé zemi je možné spatřit stromolezce, kteří v korunách trhají stovky kilogramů šišek smrků, modřínů či borovic.

 

LIKVIDACE KALŮ Z VRATIMOVA ZAPLATÍ KRAJ

Kaly z ostravských lagun zmizí z Vratimova nejpozději do konce roku. Jejich likvidaci nakonec zaplatí kraj. Odstranění nechtěného materiálu, který místní obyvatele obtěžuje už několik let, bude stát téměř 40 mil. Kč.

 

AGRÁRNÍ OBCHOD ČR SE ZAHRANIČÍM

Loňský schodek agrárního obchodu s cizinou byl nejvyšší za posledních šest let. 

 

POPLATEK ZA UKLÁDÁNÍ ODPADU NA SKLÁDKÁCH

Až na čtyřnásobek by se měl zvýšit poplatek za ukládání odpadu na skládkách - než tato možnost úplně skončí. Proti zdražení je část samospráv, nesouhlasí ani odpadové firmy. 

 

ÚDRŽBA KVĚTNÉ ZAHRADY

Květná zahrada v Kroměříži je zachráněná pro další generace. Zahradníci potvrdili, že po rekonstrukci před čtyřmi lety se ujala většina nových stromů a tím zůstala uchráněna jedinečná architektura francouzské zahrady. 

 

 

ŽĎÁRSKÉ VRCHY MĚNÍ PODOBU

Žďárské vrchy získávají novou tvář. Třetím rokem pokračuje projekt odlesňování vrcholů, který by měl turistům umožnit neobvyklé výhledy.

 

 

DENDRALOGICKÝ STROJ

Speciální stromový tomograf - je přístroj, který pomocí ultrazvuku přesně určí, jak je strom zdravý, a jestli nehrozí, že se vyvrátí nebo že na někoho spadne jeho větev. 

 

BRITSKÝ LOVEC STROMŮ

(od 18:12s)

 

 

OBCE MOTIVUJÍ LIDI, ABY VÍC RECYKLOVALI

(od 0:49s)

 

VE ŠTĚPÁNOVICÍCH NA KLATOVSKU DOKONČILI DRUHOU ETAPU REKULTIVACE SKLÁDKY

Po roce 2024 už se tu odpad ukládat nebude. 

 

 

OLOMOUC MÁ UNIKÁTNÍ METEOSYSTÉM

V Olomouci začal fungovat varovný meteorologický systém. Vytvořili jej experti z Univerzity Palackého v Olomouci a dokáže upozornit třeba na extrémní srážky, silný vítr nebo smog. V případě nebezpečí tak může magistrát včas informovat obyvatele prostřednictvím rozhlasu nebo na webových stránkách. V Česku zatím nic podobného není.

 

PET LÁHVE JAKO ODPAD

Česko se řadí k nejpečlivějším zemím Unie v třídění plastů. 7 z 10 PET lahví od nápojů končí ve žlutých kontejnerech a dál se zpracovávají. 

 

 

NOVINKY V BOTANIKÉ ZAHRADĚ

Botanická zahrada představila plány pro rok 2018 a také parfém, který vznikl přímo ve skleníku Fata Morgana. 

 

OBNOVA ZAHRADY NA PERNŠTEJNĚ

A obnova parku a lesoparku se rozběhla taky na hradě Pernštejně. Péče tu scházela víc než 50 let

 

SANACE EKOLOGICKÉ ZÁTĚŽE

Liberecký kraj pokračuje v odstraňování starých ekologických zátěží: Po nelegální skládce v Arnolticích předloni a nebezpečných odpadech v Pěnčíně na Jablonecku loni přijdou v tomto roce na řadu barely s karcinogenními oleji v Dubé na Českolipsku. 

 

HOUBY ROSTOU

Teploty nad bodem mrazu, velké množství srážek - ideální podmínky, ze kterých se radují náruživí houbaři. 

 

 

2017

 

KONEC OHŇOSTROJŮ V NÁRODNÍCH PARCÍCH

Letošní silvestr bude v šumavském národním parku poprvé bez ohňostrojů - to podle novely zákona o ochraně přírody, která platí od června.

 

 

TŘÍDĚNÍ OPDADU MÍSTO SKLÁDEK

Do sedmi let zákaz skládkování. Většina odpadů by se měla třídit a recyklovat. Jenže české domácnosti se to teprve učí.

 

JAK LÉPE TŘÍDIT ODPAD

V odpadkových koších na komunální odpad končí spousta bioodpadu, který se může ještě dál vytřídit. Až o sedmdesát procent se tak dá snížit hmotnost odpadu - téma, kterým se v uplynulém půl roce zabývali studenti a učitelé z fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy Báňské. Chtějí motivovat i další školy a firmy, aby bioodpad třídili. 

 

 

TŘÍDENÍ ODPADŮ

Nový systém svozu tříděného odpadu dnes poprvé vyzkoušely Vedrovice na Znojemsku. 

 

JADERNÝ ODPAD V JISTEBNICI BÝT NEMÁ

(od 4:52s)

 

EKOLOGIČTĚJŠÍ KARVINSKÁ TEPLÁRNA

Nejen nad Karvinou by mohl být čistší vzduch. Tamní teplárna dokončila ekologizaci provozu - i s přípravami probíhala od roku 2011. Technologie z padesátých let se tak přizpůsobila přísnějším podmínkám. 

 

BANÁNY ODOLNÉ VŮČI NEMOCEM A ŠKUDCŮM

Vyšlechtit banány odolné vůči nemocem a škůdcům - cíl, na kterém se podílí i tým českých vědců. Pro rozvojové země představuje toto ovoce zásadní zdroj potravy. Strom je ale náchylný k chorobám.

 

PARK ROKU

Letošním vítězem soutěže o Park roku a nejkrásnějším parkem v Česku jsou Jiráskovy sady v Litoměřicích.

 

PRAHA PROTI SMOGU

Zákaz vjezdu do hlavního města. Praha zpřesňuje plán, jak ve dnech nejhoršího znečištění ulevit ovzduší. Nový návrh počítá s tím, že by do metropole nemohla nákladní auta a také polovina osobních. U nich by rozhodovalo číslo na registrační značce. 

 

V LITVÍNOVSKÉ CHEMIČCE TESTUJÍ BIOSLOŽKY DRUHÉ GENERACE

Nové příměsi do paliv mají snížit emise oxidu uhličitého a uvolnit zemědělskou půdu. Nově se teď zkouší i jehličí. Chemicky ho upravují ve Finsku. Do Česka se vozí už jako vosk. 

 

 

PREMIANTI V TŘÍDĚNÍ

Hned dvě obce z Jihomoravského kraje dostaly letos ekologická ocenění. Obdržely je za unikátní systémy třídění odpadu.

 

HAVÍŘOV A KARVINÁ ŘEŠÍ NAKLÁDÁNÍ S ODPADEM

Města v celé republice se připravují na velké změny ve svozu odpadu. Podle novely MŽP ČR by do roku 2024 měl zcela skončit svoz nevytříděného komunálního odpadu na skládky. Místo toho se budou odpadky recyklovat a spalovat. Jak naložit s odpady, dnes spolu v rámci podpisu memoranda o spolupráci s firmou Veolia, řešila města Havířov a Karviná.

 

JIHOČESKÝ KRAJ USPĚL V MEZINÁRODNÍM PROJEKTU LIFE

Na ochranu životního prostředí dostane z Evropské unie více než 135 milionů korun. 

 

 

NA SEVERU ČECH MIZÍ KALY Z OSTRAVY

Živě Kamil Prokeš, vedoucí odd. laguny, Diamo, s. p.

 

ČISTĚJŠÍ VODA PRO BRNO

V Brně přibudou desítky kilometrů nové kanalizace a dvě retenční nádrže. Mají pomoct udržet čistší řeky a zamezit znečištění spodních vod. Jedna z retenčních nádrží má vzniknout u královopolského nákupního centra v oblasti Červený mlýn. 

 

OPRAVA LEDNICKÝCH RYBNÍKŮ

Začala generální rekonstrukce bezpečnostních přelivů mezi Lednickými rybníky na Břeclavsku. Nová část hráze má v budoucnu pomoct třeba při velké vodě. Ochránci přírody navíc budou díky modernějšímu mechanismu schopni regulovat výšku hladiny tak, aby vyhovovala vzácným druhům ptáků. 

 

ŠLECHTĚNÍ JABLEK

Ústav experimentální botaniky otevřel ve Střížovicích na severu Čech zmodernizovanou stanici pro šlechtění jablečných odrůd odolných vůči houbovým chorobám. 

 

 

BOJ PROTI SMOGU V PRAZE

V ulicích - den po dni střídavě - jen auta se sudou, nebo lichou registrační značkou: Opatření známé z některých světových velkoměst zvažuje pro smogové situace i Praha. 

 

 

ZKOUMÁNÍ ZMĚN KLIMATU

Mimořádné místo s mimořádným posláním - Bílý Kříž v Beskydech. Právě tam vědci už 20 let zkoumají globální změny klimatu a jejich vliv na přírodu. 

 

REKORD MYKOLOGICKÉ PORADNY

(od 18:10s)

 

MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ DÁ 30 MILIONŮ KORUN NAA SPECIÁLNÍ SONDY

Ty sledují hladinu spodních vod na Frýdlantsku. Důvodem je plánované rozšíření těžby hnědého uhlí v polském Turówě.

 

KOMPENZACE PRO ZEMĚDĚLCE

Vláda dnes rozhodla, že farmářům postiženým mrazem nebo suchem rozdělí skoro dvě a čtvrt miliardy korun. Peníze vezme z rozpočtu na příští rok.

 

NA VYSOČINĚ ZAČALA SKLIZEŇ BRAMBOR

Letos se čeká velmi dobrá úroda. I přes letní sucha hlásí největší pěstitelé z Vysočiny nadprůměrné výnosy. I ceny mají být díky tomu nižší než v předchozích letech. 

 

ČESKO-POLSKÝ PROJEKT MĚŘENÍ OVZDUŠÍ

K omezení přesunu znečišťujících látek v ovzduší by měla pomoci i společná měření České republiky a Polska. Na projektu spolupracuje Vysoká škola Báňská, polský Institut meteorologie a vodního hospodářství a Bezpečnostně technologický klastr. Společný projekt představili v Horní Suché.

 

ZHORŠENÁ KVALITA OVZDUŠÍ

Městská hromadná doprava ve Valašském Meziříčí je ode dneška zdarma. Pro všechny, bez výjimky. Radnice tak zkouší ulevit městu sužovaném velmi silnou dopravou a taky špatným ovzduším. 

 

 

ODSTRANĚNÍ NELEGÁLNÍCH STAVEB NA ORLÍKU

Více než sto černých staveb už zmizelo z břehů Orlické přehrady. Odstraněny byly přístavby, kůlny, rybářské přístřešky nebo na břehu odstavená plavidla neschopná provozu. 

 

MĚSTA OPRAVUJÍ LESOPARKY

Města na Severní Moravě rekonstruují za desítky milionů korun rekreační zóny vybudované v šedesátých či sedmdesátých letech. Jinde nyní plánují vznik zcela nových oddychových zón. Například v Bohumíně by v příštích pěti letech měl na zelené louce vzniknout nový lesopark, včetně vodních ploch a umělých návrší. Kromě rekreační funkce by tyto areály měly přispívat i k lepšímu ovzduší.

 

 

PRŮZKUM CANDÁTA NA LIPNĚ

Hydrobiologové z Akademie věd v Českých Budějovicích mapují největší vodní nádrž v zemi - Lipno. Dvanáct dnů a nocí za pomoci lodi s nejmodernějším vybavením zkoumají populaci ryb - hlavně kvůli candátovi. 

 

STO MILIONŮ PRO OBCE V NÁRODNÍCH PARCÍCH

Peníze zamíří hlavně do oprav silnic, rozvoje turismu nebo podpory zaměstnanosti v regionech. Žádosti o dotace začne Ministerstvo životního prostředí přijímat prvního září.

 

STÁT NABÍZÍ DOTACE PROTI SUCHU

Živý vstup reportéra.

 

 

ZAČÍNÁ ZEMĚ ŽIVITELKA

Na českobudějovickém Výstavišti dnes začal 44. ročník mezinárodního agrosalonu Země Živitelka. Veletrh tak jako každý rok představuje novinky v zemědělské technice, chovu hospodářských zvířat nebo produkce potravin. A jako každý rok přiláká tisíce návštěvníků. 

 

KRNOVANÉ TŘÍDÍ

Občané Krnova předali v loňském roce k vytřídění 1162 tun tříděných odpadů. Vydělali tak svému městu téměř dva a půl milionu korun. Tyto prostředky město čerpá od společnosti EKO-KOM jako odměnu za zajištění míst zpětného odběru, jejich obsluhu, třídění na třídicí lince a za zajištění využití odpadů z obalů.

 

TESTOVÁNÍ STUDÁNEK

Zastavit se při procházce lesem u studánky a napít se. 

 

NA VYSOČINĚ SE ČEKÁ DOBRÁ ÚRODA BRAMBOR

Dobrá úroda a stejná cena jako loni. Tak by to mělo letos i přes sucho a vysoké teploty vypadat s bramborami. Spotřebitelé se mohou navíc těšit také na výbornou kvalitu brambor. 

 

 

DOTACE NA ROPNÉ KALY

32 milionů korun. Tolik bude stát likvidace skládky ropných kalů ve Vratimově. Peníze na ni našlo ministerstvo životního prostředí, které zaplatí osmdesát procent celé částky. Zbytek dofinancuje ze svého rozpočtu kraj. Palivo pochází z lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo. Nebezpečná halda leží už 7 let v areálu bývalých papíren téměř v centru města. Firmy, které ji tam přivezly, se k ní ale nehlásí.

 

 

KROUŽKOVÁNÍ NA ŘEŘABINCI

Už 41 let ornitologové kroužkují ptactvo kolem rybníka Řeřabinec nedaleko Písku: Za tu dobu tam zaznamenali 107 různých druhů ptáků a okroužkovali jich víc než 35 tisíc.

 

ZÁBAVNÁ POMOC PŘÍRODĚ

Vzácným rostlinám a živočichům v pískovnách pomáhá lidské dupání. Biologové sem proto turisty lákají na schránky ukryté v zemi. Spojení takzvaného geocachingu a ochrany přírody je originální metodou.

 

OPATŘENÍ PROTI SUCHU

Česko bude investovat desítky miliard korun do opatření proti suchu. Vláda schválila koncepci, která počítá s výstavbou přehrad i nových vodovodů a také s dalším využíváním dešťové vody. 

 

 

LIBERECKÝ KRAJ SE SNAŽÍ SYSTEMATICKY LIKVIDOVAT SKLÁDKY

Jednou takovou je i ta v Pěnčíně, kde leží odpady od devadesátých let. Obsahují i oleje, které zamořují půdu.

 

 

MĚNĚ ELEKTRONICKÉHO ODPADU

Méně věcí vyhazovat, více opravovat. Evropský parlament vyzývá jednotlivé členské státy Unie, aby podpořily delší životnost zboží, především domácích elektrospotřebičů. 

 

 

KUKUŘIČNÁ BLUDIŠTĚ

Nová rodinná zábava, která je populární především v zahraničí, dorazila i do České republiky. Na pětadvaceti místech vznikla kukuřičná bludiště. To největší - o rozloze dvou hektarů - leží nedaleko zoologické zahrady v Brně. Kromě bloudění nabízí taky spoustu her.

 

HOUBAŘSKÁ SEZONA ZAČÍNÁ

(od 38:51s)

 

DOTAČNÍ PROGRAM DEŠŤOVKA BUDE POKRAČOVAT

(od 10:15s)

 

 

TAJEMSTVÍ INDONÉSIE

Svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje. To je podtitul výstavy Tajemná Indonésie, která odstartovala ve Velkém světě techniky v ostravských Dolních Vítkovicích a k vidění bude celé léto. Autoři v čele s cestovatelem Rudolfem Švaříčkem v ní návštěvníky zavedou do oblasti rozkládající se na 17 tisících ostrovech vč. Nové Guiney.

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ RŮŽE

Nové odrůdy růží z celé Evropy jsou k vidění v soutěžním rozariu v Hradci Králové. Odborníci hodnotí spektrum jejich vlastností. 

 

VÝSADBA MLADÝCH STROMKŮ NA ŠUMAVĚ

(od 18:35s)

 

NOVINKA V TŘÍDĚNÍ ODPADŮ

Na poplatcích za odpad se dá ušetřit i díky třídění. V Prostřední Bečvě na Vsetínsku zavedli novinku, která to umožní - Evidenční systém odpadů. První čtvrtletí letošního roku ukázalo, že starostův nápad funguje. Ušetří díky němu obec i její obyvatelé. 

 

OSTRAVA LIKVIDUJE KLÍNĚNKU

Specializovaná firma začala v Ostravě-Vítkovicích s tzv. mikro-injektáží kaštanů. Chemické ošetření má stromy chránit proti parazitům, zejména pak proti hojně rozšířené klíněnce jírovcové. Novou metodu ošetření proti škůdcům loni poprvé vyzkoušela další města v MS kraji, jako třeba Český Těšín nebo Třinec.

 

POKUTY ČESKÉ INSPEKCE

Inspektoři České inspekce životního prostředí vloni udělili jen na severu Moravy a ve Slezsku pokuty převyšující 10 milionů korun. Nedostatky odhalili ve více než 300 případech. Zaměřovali se hlavně na skládky a také na největší znečišťovatele ovzduší v kraji.

 

DOMOVNÍ ČISTÍRNY PRO ODLEHLÉ OBCE

Stát usiluje o plošné ekologické nakládání s odpadními vodami. Malým a odlehlým obcím proto nabízí dotace na pořízení domovních čistíren pro tamní obyvatele. Po splnění předepsaných podmínek mohou lidé získat příspěvek od 100 do 240 tisíc korun - jeho výše se odvíjí od počtu lidí připojených na čistírnu. K dispozici je celkem 100 milionů korun.

 

 

EKOLOGICKÉ ŠKOLY

Dešťovou vodu už teď využívá taky víc než 400 škol napříč republikou. Jsou členy mezinárodního programu Ekoškola. Konkrétními kroky tak snižují dopad vlastního provozu na životní prostředí a šetří.

 

PÉČE O RYBNÍKY

Znečištěná a zapáchající voda, ujíždějící svahy nebo přemnožené sinice. To všechno způsobují metrové nánosy bahna v řadě rybníků na jižní Moravě. Některé obce čistí vodní nádrže teď pomocí sacích bagrů, některé pak zmrzlé sedimenty přímo ze dna odtěžily přes zimu. 

 

ZEMĚDĚLCI PŘIVNÍTALI ZMĚNY VE ZPŮSOBU VRÁCENÍ SPOTŘEBNÍ DANĚ

I přes velkou administrativní náročnost většinou využijí možnost úspory. Právě teď si mohou o vratku spotřební daně z nafty žádat i podniky s živočišnou výrobou. Doposud to byli pouze rostlináři. 

 

OSLAVY DNE ZEMĚ

Automobilová doprava na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě dnes uvolnila prostor ekologickým projektům a prezentacím určeným široké veřejnosti. Konaly se zde oslavy Dne Země, svátku, který se v řadě zemí celého světa slaví už bezmála půl století. Akci uspořádalo volnočasové centrum Korunka ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy a dalšími subjekty.

 

SPRÁVA ŠUMAVSKÉHO PARKU ZAČALA S OBNOVOU DALŠÍCH PŮVODNĚ NEZALESNĚNÝCH PLOCH

Na nich chce vytvořit prostředí především pro hnízdění tetřívka obecného. Ten patří mezi ohrožené druhy. Zároveň dochází i k obnově původních vřesovišť. 

 

DEN ZEMĚ

22. duben každoročně ve jménu ochrany životního prostředí. Klíčové spojení EarthDay – v češtině Den Země – bylo dnes nejsdílenějším ze všech třeba na Twitteru. I jen takto symbolicky prostřednictvím fotografií a videí ho slavily statisíce lidí. 

 

DOTACE NA OBNOVU OBCÍ PO ŽIVELNÝCH POHROMÁCH

Přes 60 milionů korun uvolnilo ministerstvo pro místní rozvoj na obnovu obcí, které loni zasáhly živelní pohromy. Peníze míří do čtyř desítek obcí, hlavně na Zlínsku a v jižních Čechách.

 

ODEZVA NA OBNOVU RYBNÍKŮ PRO UDRŽENÍ VODY V KRAJINĚ

Velkou odezvu u měst a obcí má dotační program Ministerstva zemědělství na obnovu a výstavbu rybníků - v zájmu zadržování vody v krajině

 

UKLIĎME ČESKO

Na mnoha místech v republice mizely zásluhou dobrovolníků tuny odpadků a černé skládky pod rukama dobrovolníků. 

 

ARBORETUM CHYSTÁ ZMĚNY

Velká proměna čeká Arboretum v Novém Dvoře u Opavy. Za rekordní dotace ve výši 118 milionů korun tam v nejbližších letech plánují postavit skleník s vodopádem a obnova čeká i další části areálu. Ten ročně navštíví až 40 tisíc lidí. Plánovaná nová expozice nabídne větší veřejně přístupné prostory i lepší podmínky pro pěstované rostliny.

 

TANKY CHRÁNÍ PŘÍRODU

Vysloužilou vojenskou techniku využili na Znojemsku neobvykle k ochraně přírody. Projekt organizace Beleco má za cíl obnovit a zachovat vzácné druhy rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují neustálé narušování terénu. Bojová vozidla pomáhají kypřit půdu a strahávat starou vegetaci.

 

 

ZAČAL SVOZ BIODPADU VE FRÝDKU-MÍSTKU

Po zimní přestávce dnes ve Frýdku-Místku odstartoval svoz hnědých popelnic s bioodpadem ze zahrad rodinných domů. Kontejnery i jejich svoz město lidem poskytuje zdarma. Podobný systém funguje i v dalších městech MS kraje. I díky němu průběžně roste množství vytříděného bioodpadu, který se dál zpracovává. 

 

ZEMĚDĚLCI SE CHYSTAJÍ NA SUCHO

Zemědělci i pěstitelé se snaží vyzrát na sucho. Třeba v hospodářském družstvu v Dětkovicích na Prostějovsku vybudovali nový zavlažovací systém. V loňském roce tam kvůli extrémnímu suchu přišli až o šedesát procent sklizně. Projekty ministerstva zemědělství, které by měly pomoci zmírnit dopady sucha, dnes v Olomouci představil ministr Richard Brabec.

 

ÚKLIDY ŘEK

Čtvrtý ročník úklidové akce My pro vodu – voda pro nás začal u Dyje ve Staré Břeclavi. Stovky metrů kolem řeky tam vyčistili žáci místní základní školy. Na dalších místech se bude pracovat ještě tři týdny. Osmého dubna pak na akci naváže celorepublikový projekt ukliďme svět, ukliďme česko.

 

ČISTÍRNA MODERNĚJI VYRÁBÍ ENERGII Z KALŮ

Na zítřek připadá Světový den vody. Už dnes přitom opavská Čistírna odpadních vod představila novinku. Za 51 milionů tam modernizovali oddělení kalového hospodářství. Mohou díky tomu mimo jiné vyrábět více bioplynu, který čistírně umožňuje využívat vlastní elektřinu a teplo. 

 

ŠLECHTĚNÍ OSIVA

Už skoro třicet let šlechtí v Mušlově u Mikulova osiva rostlin. Semena pak vyvážejí nejen k tuzemským zahrádkářům, ale i do zahraničí. V posledních letech roste zájem hlavně o rajčata a papriky. Než se ale semena dostanou na pulty obchodů, musí projít čištěním i různými testy.

 

ZEMĚDĚLSTVÍ ČEKÁ GENERAČNÍ VÝMĚNA

V České republice chybí mladí zemědělci, hlavně zootechnici, agronomové, ale třeba i traktoristi.

 

ZACHRÁNĚNÁ PŘÍRODA

Nedotčená příroda - bez zásahu člověka, ponechaná vlastnímu osudu. Ochránci přírody nově přikoupili 5 hektarů, celkem už mají 35 hektarů v lokalitě Ščúrnica u Valašských Klobouk na Zlínsku. Díky dárcům tak získali tradiční valašský les stejně jako mokřady. 

 

 

ŠETRNĚJI PRO JMELÍ

Nový postřik proti cizopasnému jmelí na stromech začali testovat ve Vsetíně. Tato metoda má být účinnější a přitom levnější než klasické ořezávání větví. 

 

ČESKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ V ZISKU

Českým zemědělcům loni stoupl zisk o 2 miliardy 700 milionů korun – vydělali téměř 12 miliard. Víc se vyplatilo pěstování rostlin než chov zvířat. K zisku přispěly také dotace, vyplacené ještě za rok předchozí.

 

SNADNĚJŠÍ RECYKLACE ODPADŮ 

Obyvatelé prvních víc než dvou set bytových domů v centru Brna můžou od soboty třídit odpad přímo doma.

 

ČESKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ V ZISKU

Českému zemědělství se vloni dařilo. Produkce v tomto odvětví dosáhla skoro 130ti miliard korun, to je o skoro 2 procenta víc, než v roce 2015.

 

MĚSTA SE PŘIPRAVUJÍ NA KONEC SKLÁDKOVÁNÍ

Města v celé republice čekají v následujících letech velké změny ve svozu odpadu. Podle novely MŽP by do roku 2024 měl zcela skončit svoz komunálního odpadu na skládky. Místo toho se budou odpadky recyklovat a spalovat. Města se tak připravují i na zvýšené náklady spojené s likvidací.

 

 

NOVÉ VĚDECKÉ CETRUM

V Olomouci vzniká první biologická aplikační laboratoř v Česku. Propojí práci vědců a šlechtitelů zemědělských plodin. Ukáže novinky ve výzkumu a nové metody, které je možné používat při kultivování odolnějších odrůd.

 

NOVÉ DOTACE NA KOTLÍKOVÉ DOTACE

Meteorologové na většině území odvolali smogovou situaci - po celý den ale byla na řadě míst Česka znatelná vysoká koncentrace polétavého prachu. K řešení problému mají přispět i takzvané kotlíkové dotace

 

 

OMEZOVÁNÍ VÝFUKOVÝCH PLYNŮ

Klíčem k čistšímu prostředí je tedy kromě jiného i omezení výfukových plynů. Vědci z Vysokého učení technického proto vyvíjejí nové trysky do aut, ze kterých by nečistot odcházelo výrazně míň.

 

MHD V OSTRAVĚ BUDE ZCELA EKOLOGICKÉ

Ostrava jako první v zemi zavede výhradně ekologickou veřejnou dopravu. A to od roku 2020. Z ulic zcela zmizí dosavadní dieselové autobusy. Nahradí je autobusy na stlačený zemní plyn a elektrobusy. Ty doplní ještě např. speciální trolejbusy s alternativním pohonem na baterie. Do nových vozidel DP plánuje investovat více než miliardu. Až 85 % této částky by mohly pokrýt dotace.

 

OPATŘENÍ PROTI SMOGU

Na preventivní opatření proti smogu chce vláda využít peníze z Evropské unie. Po projednávání aktuálních potíží, se kterými se potýká celé Česko, to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Kabinet chce dalším takovým situacím předejít.

 

KDO VÍC TŘÍDÍ, ZAPLATÍ ZA ODPAD MÉNĚ

Originální způsob, jak motivovat lidi k třídění odpadu, našli ve Starém Hradišti u Pardubic. Čím víc obyvatelé obce vytřídí, tím míň za odpad platí. Nápad ocenila Arnika - organizace, která se zasazuje o dobré životní prostředí - a obci udělila ocenění. 

 

TŘÍDĚNÍ ODPADU JAKO MOTIVACE

Lidé na Vysočině za poslední rok začali mnohem více třídit odpad. Přiměly je k tomu motivační programy některých měst. Třeba Jihlava a Telč dokonce rozdávaly svým obyvatelům zadarmo popelnice na tříděný odpad.

 

 

KONTROLY NA TOPENÍM

Začíná úřednický drobnohled nad topením. Na Jižní Morav a Zlínsku bude aktuální hlavně v vesnicích, které při inverzi obvykle dusí zplodiny . Za prokázané spalování plastů nebo odpadků bude v extrémním případě hrozit až 50-ti tisícová pokuta.

 

2016

 

ZÁCHRANA KRUŠNOHORSKÝCH LESŮ

Na záchranu umírajících lesů v Krušných horách stát pošle 4 miliardy korun. Stromy ve velkém zabíjí parazitní houba. 

 

SNĚMOVNA SCHVÁLILA  NOVALU ZÁKONA O OCHRANĚ PŘÍRODY A KRAJINY

Národní parky Krkonoše, České Švýcarsko, Podyjí a Šumava čekají zřejmě změny. Novinky přinese novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou dnes schválila sněmovna. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by se měla nejcennější území více o 

 

TRENDY V TŘÍDENÍ ODPADU

(od 0:36s)

 

ZÁJEM O TŘÍDĚNÍ BIODPADU ROSTE

V Česku se loni vytřídilo o třetinu víc bioodpadu než rok předtím. Může za to změna zákona o odpadech, která platí od dubna loňského roku a která obcím jeho třídění nařizuje. Podle radnic je zájem mezi lidmi velký.

 

 

OMEZENÍ SKLENÍKOVÝCH PLYNŮ

Svět se dohodl na omezení skleníkových plynů z chladniček a klimatizací. 

 

RYBNÍKY NA JIHU MORAVY

(od 20:02s)

 

PETICE ZA ŠUMAVSKOU PŘÍRODU

Ekologové žádají, aby se do roku 2030 aspoň půlka Šumavy stala divočinou. Pravidla pro národní parky stanoví novela zákona o ochraně přírody. Poslanci ji mají schvalovat na říjnové schůzi.

 

ZEMĚDĚLCI OČEKÁVAJÍ DVOJNÁSOBNOU ÚRODU BRAMBOR

Úroda brambor bude letos proti loňsku dvojnásobná. Hlavně díky dostatečným srážkám během léta. Cena brambor se ale kvůli tomu výrazně nezmění. Pěstitelé chtějí dorovnat ztráty z loňského roku.

 

 

KONTEJNERY NA BIOLOGICKÝ ODPAD

Polovina všeho odpadu v Česku pořád končí na skládkách - jakkoli se lidi v jeho třídění pomalu zlepšují. Což se týká i biomateriálu. 

 

INVESTICE DO EKOLOGIE

Továrny, teplárny a elektrárny investují miliardy do ekologických zařízení. Tradiční znečišťovatelem ovzduší zůstávají automobily.

 

VLČÍ SMEČKA V CHKO KOKOŘÍNSKO - MÁCHŮV KRAJ SE OPĚT ROZROSTLA

Fotopasti zachytily hned čtyři vlčí mláďata. Ochránci přírody jsou nadšení, po dvou stech letech se vlci znovu v Čechách rozmnožují.

 

VĚDCI V ŽATCI HLEDAJÍ NOVÉ ROSTLINY PRO NÍZKÉ CHMELOVÉ KONTRUKCE

Ty mají tři metry a jsou bez drátů. Rostliny se vinou po síti. Klasický chmel ale na nich nejde. Obrůstá víc listím než hlávkami. Vyřešit to má křížení. Nová odrůda by měla být zakrslá po anglickém chmelu a dobrá po českém. 

 

JESKYŇÁŘI ZKOUMAJÍ PODZEMÍ BESKYD

Hora Kněhyně je místem, kde se vyskytují vzácné šelmy - třeba rysi - a kde les má stále svou původní přirozenou podobu. Oblast hory Kněhyně patří k nejzachovalejším územím Beskyd. Zajímavé je i tamní podzemí, které zkoumají jeskyňáři. 

 

KRÁVY SEKAJÍ BRDY-TÍM ZACHRAŇUJÍ EKOSYSTÉM

Do okolí padrťských rybníků chráněné krajinné oblasti Brd, se po šedesáti letech vrátil dobytek. Některá místa je totiž nutné posekat a vzhledem k nedostupným terénům a zaminovaným místům- není možné použít moderní techniku. 

 

NEJSTARŠÍ STROM V ČESKU A PRAVDĚPODOBNĚ I V CELÉ STŘEDNÍ EVROPĚ ROSTE NA ŠUMAVĚ!

Dendrologové ho objevili při náhodných odběrech vzorků u Plešného jezera v nepřístupné první zóně parku.

 

MILIARDY PROTI SUCHU

Skoro dvě a půl miliardy ročně. Vláda schválila peníze na opatření proti suchu. Ministerstvo zemědělství by je mělo získat ve státním rozpočtu. 

 

OCHRANA ČESKÉ PŘÍRODY

Kolik bude v Česku divočiny? Poslanci se chystají projednat a změnit novelu zákona, která upravuje pravidla pro národní parky. Například je víc otevírá turistům. 

 

ŘÍZENÝ POŽÁR NA POMOC UKRAJINĚ

Výjimečná akce v Brdech. Ochránci přírody tam nechali založit řízený požár, který pomůže krajině po odchodu armády. V zahraničí běžné opatření uskutečnili v Česku vůbec poprvé.

 

NIŽŠÍ POPLATKY DÍKY TŘÍDĚNÍ ODPADU

V řadě měst se blíží termín na zaplacení poplatku za komunální odpad. Poslední dva týdny zbývají třeba v Českých Budějovicích, v Uherském Hradišti nebo v Brně. Tam, díky lepšímu třídění, zaplatí někteří občané méně než loni.

 

EKOLOGICKÁ OBEC PŘIBICE

V Přibicích na Brněnsku funguje už rok systém vážení komunálního odpadu. Za tu dobu se jeho množství snížilo o dvě třetiny. Obec je navíc průkopníkem v třídění. 

 

ZAČAL TRADIČNÍ ÚKLID SÁZAVY

Až do neděle budou dobrovolníci čistit její koryto, břehy i přítoky. Akce do které se pravidelně zapojují tisíce lidí se koná už pojedenácté.

 

ROK OD TŘÍDĚNÍ ODPADŮ

Už rok platí vyhláška ministerstva životního prostředí, podle které musejí obce od dubna do října zajistit lidem možnost třídit bioodpad. Podle kontrol České inspekce životního prostředí to na jižní Moravě dodržují. 

 

ČESKÝ RÁJ MÁ OD DNEŠNÍHO DNE DŮM PŘÍRODY

Vznikl přestavbou bývalé školy v Dolánkách u Turnova a je v pořadí osmým domem, který představuje chráněné krajinné oblasti u nás. Určený je hlavně rodinám s dětmi, školám a seniorům.

 

PO VÍCE NEŽ 10 LETECH SE BULOVKA NA FRÝDLANTSKU KONEČNĚ ZBAVÍ NELEGÁLNÍ SKLÁDKY

Dnes začala auta z areálu odvážet haldy odpadků. Do léta jich musí zmizet bezmála pět tun. 

 

KVETOU VZÁCNÉ ŠAFRÁNY

Kouzelnou podívanou každé jaro nabízí louky v Lačnově na Zlínsku. V bohatých koloniích tam vykvétá silně ohrožený šafrán bělo-květý. Zdejší populace čítá až 35 tisíc rostlin a je nejpočetnější v Česku. 

 

22. BŘEZEN JAKO SVĚTOVÝ DEN VODY

Od roku 1993 má připomínat důležitost ochrany vody. Například Česko je bohaté na minerální prameny. Polovina z osmi stáčených minerálek u nás pramení v Karlovarském kraji.

 

OVZDUŠÍ V MS KRAJI

Jeden z pozitivních dopadů letošní mírné zimy. Lidem v Moravskoslezském kraji se dýchá lépe.

 

UNIKÁTNÍ ČIŠTĚNÍ VODY

Unikátní technologie začne čistit vodu téměř pro 100 000 obyvatel Karlovarského kraje. Takzvanou ultrafiltraci použijí v Česku poprvé pro tolik lidí. 

 

2015

 

DOHODA O KLIMATU

Dohoda o klimatu je na světě. Po 13 dnech vyčerpávajících jednání předložilo pařížské předsednictví

její konečný návrh

 

VLÁDA ZAČALA PSÁT VÝZNAMNOU KAPITOLU PLÁNU, JAK ZMĚNIT ČESKÉ ŘIDIČE.

V příštích letech podpoří alternativní paliva, nově bude klást důraz na vozy poháněné elektřinou.

 

POKUS O REKORD SOLÁRNÍHO LETOUNU

9. 3. 2015 odstartoval z Abú Dabí letoun Solar Impulse 2. Během pěti měsíců se s ním dvojice pilotů na střídačku pokusí obletět svět. Pohon přitom bude zajišťovat pouze sluneční energie.

 

ZÁJEM O TŘÍDĚNÍ BIODPADU ROSTE

V Česku se loni vytřídilo o třetinu víc bioodpadu než rok předtím. Může za to změna zákona o odpadech, která platí od dubna loňského roku a která obcím jeho třídění nařizuje. Podle radnic je zájem mezi lidmi velký.