LIDÉ TĚŽCE NEMOCNÍ

ZAUJALY NÁS I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

 

 

2018

 

 

MÁLO LÉKŮ PRO ONKOLOGY

Masarykův onkologický ústav ji měl začít používat v roce 2016, v praxi ale nová metoda odhalení nádoru mozku stále ještě fungovat nesmí. Ani skoro po dvou letech od žádosti o registraci ji Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím v Česku nepovolil.

 

 

LÉKAŘSKÁ FAKULTA OU MÁ STÁLE DVA DĚKANY

Dva děkani na jedné fakultě v Ostravě - i po včerejším jednání akademického senátu na lékařské fakultě zůstává situace stejná. Akademici měli hlasovat o odvolání jednoho z děkanů - Pavla Zonči - místo toho ale hlasovali o odložení jednání. Nesouhlasili ani s výzvou rektora Ostravské univerzity, aby z funkcí odstoupili oba děkani a uklidnili tak situaci na lékařské fakultě. 

 

 

STÁVKOVÁ POHOTOVOST VE ZDRAVOTNICTVÍ

33 tisíc zaměstnanců ve zdravotnictví je dnes jedenáctým dnem ve stávkové pohotovosti. Členové odborů si tak chtějí vynutit desetiprocentní plošné navýšení základu platů. 

 

 

AKADEMICKÝ SENÁT ODVOLÁVÁ DĚKANA

Živě s redaktorkou.

 

 

VEDLEJŠÍ ÚČINKY OČKOVÁNÍ

Stát plánuje odškodnění pacientů se zdravotními následky po očkování.

 

 

POKOUSANÍ OPUSTILI NEMOCNICI

Student pokousaný liškou a turista, kterého pokousal pes v rumunských horách, budou v průběhu dnešního dne propuštěni z Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Oba muži podstoupili vakcinaci a bylo jim aplikováno sérum proti vzteklině. Další dva muži, které pokousal o minulém víkendu na Vítkovsku pes, byli propuštěni už včera. Policistům se muže i se zvířetem podařilo vypátrat a převézt k veterináři. Pes nakažen nebyl.

 

 

NÁVRAT DO ŽIVOTA PO VÁŽNÉ NEHODĚ

Víc než půl roku po nehodě autobusu v Horoměřicích ukončila policie vyšetřování. Viníkem byla mladá řidička, která přejela se svým autem do protisměru. Na místě zemřela ona i další dva lidé z autobusu. Zraněno bylo 45 lidí – 20 těžce. 

 

 

ZRUŠENÝ TENDR PARDUBICKÉ NEMOCNICE

Představenstvo nemocnice v Pardubicích zrušilo tendr na stavbu pavilónu psychiatrie za víc než 220 milionů korun bez daně s evropskou dotací.

 

 

DALŠÍ POKOUSANÝ LIŠKOU V OPAVĚ

Lékaři Slezské nemocnice v Opavě mají v péči osmnáctiletého muže, kterého v Jakubčovicích, části Hradce nad Moravicí na Opavsku, kousla liška. Mají podezření, že mohla mít vzteklinu. Letos jde už o druhého pacienta, kterého po kousnutí liškou léčí. První případ přitom před čtvrtrokem považovali za naprosto výjimečnou událost. 

 

 

PROPLÁCENÍ LEPŠÍCH ČOČEK

Oční lékaři stále nevědí, jak a jestli můžou vybírat od pacientů, kterým operací odstraňují šedý zákal, poplatek za lepší čočky.

 

 

ROZŠÍŘENÍ DETENCE V BRNĚ

(od 15:35s)

 

 

LÉKAŘI ŘEŠÍ ZMIJÍ UŠKNUTÍ

Letní měsíce - to je každoročně období, kdy přibývají případy uštknutí člověka zmijí. Většinou se jedná o nehodu, zmije jsou totiž velmi plaché. I tak už letos třeba v krnovské nemocnici evidují tři případy, kdy tento had uštkl dítě. První pomoc je snadná - s dítětem co nejdříve do nemocnice. 

 

POTÍŽE KVŮLI KOUPÁNÍ V RYBNÍKU

Karlovarská nemocnice ošetřila už deset pacientů, kteří si stěžují na zdravotní potíže kvůli koupání. Problém jim zřejmě způsobil parazit „cerkarie“ v jednom z rybníků u krajského města. Hygiena ho běžně nekontroluje – podobně jako stovky dalších v Česku. 

 

 

58 LET S POLICEJNÍ LINKOU 158

Už 58 let můžou lidé využívat tísňovou linku 158. Ročně na ni volají téměř dva miliony lidí. Průměrný hovor trvá jednu minutu a padesát vteřin. Desítky lidí ale policejní linku 158 vědomě i nevědomě zneužívají a to i přesto, že za to hrozí vysoká pokuta.

 

 

SEDM ZÁJEMCŮ O VEDENÍ ZDRAVOTNÍHO ÚSTAVU

Zájem stát se ředitelem Zdravotního ústavu v Ostravě má 7 lidí, výběrové řízení bude v příštích týdnech. Bývalý ředitel Petr Hapala rezignoval ke konci června poté, co byly zveřejněny výsledky ministerské kontroly, která ukázala problémy v hospodaření a zadávání veřejných zakázek. Porušení rozpočtové kázně vyčíslilo MZ ČR na 80 mil. Kč. 

 

HASIČI SE MOŽNÁ UJMOU BABYBOXŮ

Ve třech městech - v Lounech, Tachově a Žďáru nad Sázavou - se o babyboxy budou zřejmě starat profesinální hasiči: Vyšli vstříc zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. 

 

 

HORKO MĚNÍ PROVOZ V NEMOCNICÍCH

Vysoké teploty v kraji nepolevují. Letošní silná vlna veder zasáhla i do provozu nemocnic. Ty musely investovat do klimatizací, větráků a centrálních chlazení. Změnami pak prošly i jídelníčky jednotlivých zařízení. 

 

 

MÍŇ Z VÝBĚRU SPOTŘEBNÍ DANĚ

Výběr spotřební daně z cigaret i přes rychlý růst ekonomiky klesá. A to i navzdory tomu, že na ostatních daních stát stále víc vydělává. Jenže ze spotřební daně z tabákových výrobků získal za prvních sedm měsíců letoška o 340 milionů méně.

 

ČTYŘI PŘÍPADY LIŠČÍ TASEMNICE V OPAVĚ

Zákeřná infekce podobná nádoru. Liščí tasemnice je vzácným a životu nebezpečným onemocněním. Čtyři nakažené pacienty má nyní ve své péči infekční oddělení opavské nemocnice. Parazit se do lidského těla může dostat například konzumací lesního ovoce. Řada lidí ale o zákeřné infekci nemusí dlouho vůbec vědět. Pokud se neléčí, nemoc je smrtelná.

 

 

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

(od 8:27s)

 

JEDNÁNÍ O BUDOUCNOSTI NEMOCNIC

Živě s Martinem Gebauerem, náměstkem hejtmana. 

 

 

STÁLE CHYBÍ LÉKY

Chybějící léky - problém, na který naráží čím dál víc lékáren. Chybí antibiotika, léky na ředění krve i cukrovku. 

 

 

JAK BOJUJÍ S HORKEM V PLZEŇSKÉ FAKULTNÍ NEMOCNICI

Pět milionů korun ročně stojí dodávky chladu FN Plzeň. Zhruba čtyři miliony korun investuje každý rok do instalace nových klimatizačních jednotek. 

 

 

VYŠŠÍ POUŽÍVÁNÍ PSYCHOFARMAK

Přibývá dětí, kterým je diagnostikována závažná porucha chování. Za posledních zhruba deset let se jejich počet zvýšil téměř čtyřnásobně.

 

KONEC ŘEDITELE NEMOCNICE NA HOMOLCE

Ředitel pražské nemocnice Na Homolce Ivan Oliva po setkání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem s okamžitou platností rezignoval. 

 

 

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ V MS KRAJI

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se v ostravské FN seznamuje s výsledky auditu. Na jejich základě byli v minulých týdnech odvoláni 3 přednostové kvůli střetu zájmu a manažer pro farmakoekonomiku. Vedení nemocnice zároveň představilo nová pravidla, např. pro spolupráci s externími laboratořemi. Odpoledne ministr navštívil také Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. I ten nemá po auditu ředitele. 

 

 

ÚDAJNÝ PAŠERÁK LÉKŮ PŘED SOUDEM

Osm až dvanáct let vězení za pašování desítek tisíc léků s pseudoefedrinem z Polska, ze kterých šlo vyrobit pervitin za nejméně pět a půl milionů, hrozí Janu Burešovi. Kauzu začal projednávat Krajský soud v Ostravě. Léky podle žalobce dodával výrobcům pervitinu ve Frýdku - Místku a v Ostravě. Drogy pak od nich zase nakupoval a prodával desítkám lidí. 

 

NEJVYDÁVANĚJŠÍ LÉKY V ČESKU

V Česku je aktuálně skoro dva a půl tisíce lékáren - za první tři měsíce roku vydaly přes 31 milionů balení medikamentů.

 

LÉČBA SVALOVÉ ATROFIE

Bojují se zákeřnou nemocí, ale taky s neochotou některých pojišťoven hradit nákladnou léčbu. 12 dětí se spinální svalovou atrofií je momentálně na táboře v Hostětíně v Bílých Karpatech. Léčbu nově vyvinutým lékem ale pojišťovny hradí jen polovině z nich.

 

 

ŘEDITEL ZÁCHRANNÉ SLUŽBY STŘEDOČESKÉHO KRAJE REZIGNOVAL

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek rezignoval. Důvodem je jeho trestní stíhání v druhé větvi kauzy Davida Ratha.

 

VSTUP: DEMONSTRACE NA PODPORU SUŠICKÉ NEMOCNICE

Obyvatelé Sušicka už přes rok bojují za obnovení veškeré péče. Po převzetí nemocnice společností Penta hospitals, byla obnovena jen chirurgická pohotovost, kterou ale navíc platí město s krajem. 

 

 

LETNÍ PROVOZ V NEMOCNICÍCH

V nemocnicích začal platit letní - omezený - provoz. Zavírají se ambulance i celá lůžková oddělení. 

 

 

NOVÝ PŘÍSTROJ NA LÉČBU NÁDORŮ MOZKU

Čeští onkologičtí pacienti budou mít k dispozici další novou, lepší variantu léčby. Zejména ti s nádorem v oblasti mozku a míchy. 

 

O OSUDU NEMOCNICE BUDE JASNO NA PODZIM

O budoucnosti orlovské nemocnice bude ještě rozhodovat nově vzniklá pracovní skupina. Její zřízení dnes schválila rada kraje. Skupina má 10 členů a jsou mezi nimi jak zástupci krajského úřadu, nemocnic zřizovaných krajem, tak i Orlové nebo Bílovce, kteří s návrhem kraje na přesunutí některých pracovišť do jiných nemocnic nebo snížením počtu lůžek na některých akutních odděleních nesouhlasí. 

 

 

POZOR NA DĚTSKÉ OTRAVY

Riziku otravy chemickými prostředky se ročně vystaví v Česku víc než 4000 lidí. Podle toxikologického informačního střediska šlo loni o ohrožení života v desítkách případů – nejčastěji když se dítě napilo louhu nebo kyseliny. 

 

NOVÁ PRAVIDLA PRO MIMOŘÁDNÉ ÚHRADY LÉČBY

Téměř 30 tisíc pacientů loni žádalo o mimořádnou úhradu běžně neproplácené léčby. Všem žádostem ale zdravotní pojišťovny nevyhoví. Mluví se o potřebě jasnějších pravidel. Tento týden je slíbilo ministerstvo zdravotnictví i poslanci z příslušného výboru. 

 

NEMOCI Z POVOLÁNÍ

Ekonomika roste a zaměstnanost je rekordní - s tím ale přibývá nemocí z povolání. Loni je mělo víc než tisíc lidí.

 

NEBEZEČNÉ KOUPÁNÍ V PŘÍRODĚ

Koupání v některých přírodních nádržích hygienici nedoporučují. Na šesti místech ho už dokonce zakázali. Kvalitu vody zhoršují hlavně toxické sinice. Ale nejen ony. 

 

FNO ZVĚŘEJNILA VÝSLEDKY AUDITU

Ostravská fakultní nemocnice zveřejnila výsledky auditu, na základě kterého byli včera odvoláni přednostové tří klinik - interny, soudního lékařství a Ústavu patologie. Jako důvod označil ředitel nemocnice Evžen Machytka střet zájmů - který měli odhalit právě auditoři. Odvolaní Arnošt Martínek, Igor Dvořáček i jeho žena Jana zároveň působí na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. 

 

 

ZAKÁZKY NA BULOVCE

Se zdravotnictvím souvisí i další aktuální kauza - týká se zakázek v Nemocnici Na Bulovce. 

 

HORSKÁ SLUŽBA A POPLATKY OD CIZINCŮ

I na stovky tisíc korun může vyjít české turisty zranění v zahraničí. K nejvyšším patří účty za zásah horské služby. Podobně by měli za záchranu platit i cizinci na českých horách. Ročně jich potřebuje pomoc horských záchranářů přes jeden a půl tisíce

 

 

VÝJEZDŮ K POUŽITÝM JEHLÁM PŘIBÝVÁ

(od 16:48s)

 

SPOR O DĚKANA LÉKAŘSKÉ FAKULTY OU

(0:52s)

 

KONEC PORODNICE V OSTROVĚ

Karlovarský kraj přišel o porodnici. Kvůli nízkému počtu porodů byla uzavřena ta v Ostrově. Celý tým převzala sokolovská nemocnice. Proti uzavření protestují někteří obyvatelé Ostrova peticí.

 

 

MOŽNÁ NÁKAZA LYSTERIE

(od 41:30s)

 

ODVOLANÝ ŠEÉF STŘEDOESKÝCH NEMOCNIC

Členská schůze Asociace středočeských nemocnic dnes odvolala generálního sekretáře spolku Zbyňka Chotěborského. Krajští radní ho předtím zbavili funkcí v představenstvech nemocnic. 

 

NEDOSTATEK POHOTOVOSTNÍCH LÉKÁREN

V Česku je jen patnáct lékáren s nepřetržitou pohotovostní službou; šest z nich je v Praze. Podle lékárenské komory se nedostatek projevuje zejména ve chvílích, kdy - jako teď - na státní svátky navazuje víkend.

 

 

CHYBÍ LÉKY PROTI PRŮJMU

V lékárnách napříč Českem chybí některé přípravky na průjmová onemocnění – třeba ercefuryl a endiaron. 

 

 

MINISTR ODVOLAL ŘEDITELE NEMOCNICE NA BULOVCE

Kvůli kauze údajného ovlivňování zakázky v pražské Nemocnici Na Bulovce končí ve funkci její ředitel František Novák. Dnes ho odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

 

SDÍLENÍ ZDRAVOTNICKÝCH ÚDAJŮ MEZI LÉKAŘI

(od 19:04s)

 

 

ZDRAVOTNÍ PÉČE NA ŠLUKNOVSKU

Krize zdravotnictví na Šluknovsku pokračuje. Poslední jednání o budoucnosti Lužické nemocnice v Rumburku zkrachovala. O ztrátovou nemocnici nemá zájem ani společnost Krajská zdravotní, která už v Ústeckém kraji provozuje 5 nemocnic.

 

 

DÁRCOVSTVÍ KRVE

Jihomoravským nemocnicím se začátkem prázdnin schází dárci krve. A to hlavně kvůli dovoleným. Proto se teď snaží nalákat co nejvíc prvodárců, aby udržely zásoby. 

 

ŘEDITEL PRAŽSKÉ NEMOCNICE NA FRANTIŠKU ROBERT ZELENÁK ODSTOUPIL Z FUNKCE

A to kvůli obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou na dodávku služeb. 

 

NEMOCNICE NEMAJÍ KREV

Nemocnice apelují na dárce krve. S letními měsíci roste počet úrazů a nemocnice bojují s nedostatkem krevních zásob. Nemocnice sice zvou stálé dárce, jenže těch kvůli dovoleným přichází méně. Některá zdravotnická zařízení spoléhají i na sociální sítě. 

 

 

NA KARLOVARSKÉM FESTIVALU SE PŘIOTRÁVILO 40 LIDÍ

Pravděpodobně užitkovou vodou. O víkendu museli vyhledat pomoc v místní nemocnici - trpěli bolestmi, zvracením a průjmy. Po infuzi a podání léků je lékaři propustili.

 

 

ZÁKAZ POUŽÍVÁNÍ AMALGÁMOVÝCH PLOMB

Ode dneška platí – až na výjimky – zákaz používání amalgámových plomb u dětí do 15 let i těhotných a kojících žen. Místo nich jim pojišťovny hradí cementové. Pravidla pro používání amalgámu se znovu zpřísní začátkem příštího roku. 

 

NEDOSTATEK ZDRAVOTNÍKŮ V ČESKÉM POHRANIČÍ

V Česku chybí stovky lékařů. Třeba Karlovarský kraj letos vyčlenil téměř tři a půl miliónu korun na náborové příspěvky pro doktory i sestry, které láká do nemocnic.

 

 

VAZBY PO RAZII V NEMOCNICÍCH

První vazby pro dva obviněné po razii v pražských nemocnicích. Za mříže putovala bývalá šéfka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská a severočeský podnikatel Tomáš Horáček. Dalších 7 lidí je stíháno na svobodě.

 

KAUZA PRAŽSKÝCH NEMOCNIC

Vyšetřování zakázek ve dvou pražských nemocnicích pokračuje. Policie při čtvrteční razii zadržela celkem jedenáct lidí. Obvinění si zatím vyslechlo pět z nich a jedna firma.

 

 

ÚTOK HACKERŮ NA LÉČEBNU

Nemocnice, specializující se na léčbu tuberkulózy a respiračních onemocnění, nemá už týden přístup do účetnictví ani k datům pacientů. Případ vyšetřuje policie a IT experti se snaží virus ze sítě odstranit.

 

POLICE ZÁSAH V PRAŽSKÝCH NEMOCNICÍCH

5 lidí a celou jednu firmu policie obvinila z korupce, vydírání a sjednání výhod při zadání veřejné zakázky na dodávky služeb do pražských nemocnic Na Františku a Na Bulovce. 

 

PROBLÉMY SE ŠTÍTNOU ŽLÁZOU

Všechny těhotné ženy by si měly nechat vyšetřit štítnou žlázu, tvrdí vedení Sdružení ambulantních endokrinologů. V současnosti se běžně vyšetřují pouze vybrané pacientky.

 

DEMONSTRACE ZA ORLOVSKOU INTERNU

V Orlové dnes lidé přišli demonstrovat za tamní nemocnici. Nejpozději do roku a půl by totiž meli přijít o akutní péči. Ta se má podle optimalizace zdravotnictví, kterou schválil kraj, přestěhovat výhradně na pracoviště v Karviné. Přesunout se má i víc než 150 zaměstnanců. Jenže - většina z nich nesouhlasí. Sepsali i petici, pod kterou se za necelý týden podepsaly tisíce lidí. 

 

NEKONEČNÉ ČEKÁNÍ OPERAČNÍ SÁLY

Je jedinou nemocnicí v Královéhradeckém kraji, kterou neprovází problémy s financováním nebo nedostatkem personálu. Na nové operační sály, ale ve Dvoře Králové už roky čekají marně.

 

 

POKRAČOVÁNÍ DOKUMENTACE INFILTRACE: OBCHOD SE ZDRAVÍM

ČT1 odvysílá v 9 večer pokračování dokumentu Infiltrace: Obchod se zdravím. První díl za pomoci skryté kamery odhalil, jak funguje institut Aktip. 

 

 

ÚTOKY NA ZÁCHRANÁŘE

Pomáhají a přitom jsou někdy cílem agresorů. Třeba jihomoravská záchranná služba eviduje stále víc útoků na své zaměstnance - letos už desítky případů.

 

ZMĚNY V PARKOVÁNÍ VE FN OLOMOUC

Velké změny v parkování zavádí Fakultní nemocnice v Olomouci. Zruší vyhrazená místa pro vedení jednotlivých klinik a nabídne je pacientům. Vedení tak bude muset hledat parkovací místo stejně jako ostatní. Kromě toho se mění také způsob úhrady.

 

EMOCE KVŮLI RUŠENÍ INTERNY V ORLOVÉ

Lékaři a sestry z nemocnice v Orlové zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti. Rozhodnout se chtějí tento týden. Nelíbí se jim plán krajského úřadu, který chce zrušit místní internu. Místo ní chce zřídit centrum péče o starší pacienty a dlouhodobě nemocné. Město chce mimořádné jednání zastupitelstva a svolává demonstraci. 

 

 

RŮZNÁ DOSTUPNOST ZDRAVOTNÍ PÉČE

Živý vstup redaktorky.

 

KRAJ ZOPTIMALIZUJE POČET LŮŽEK V NEMOCNICÍCH

Živě s redaktorkou.

 

PÉČE O NEMOCNÉ PŘÍBUZNÉ

Jen pár dní funguje nový příspěvek pro pečující osoby - dlouhodobé ošetřovné. Lidé, kteří se starají o nemocné příbuzné, ale tvrdí, že je dávka nedostatečná.

 

ZÍTRA MAJÍ LÉKÁRNICI POSLEDNÍ MOŽNOST DOHODNOUT SE S POJIŠŤOVNAMI NA TOM, KOLI BUDOU DOSTÁVAT NA PŘÍŠTÍ ROK

Vyjednávání lékárníků s pojišťovnami. 

 

NOVÉ VEDENÍ FN MÁ PLÁNY

Nové vedení ostravské fakultní nemocnice představilo strategii rozvoje do konce roku. Nový ředitel řeší personální situaci. Ta byla podle něj po odvolání bývalého ředitele a někdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka vypjatá. Chyběli zaměstnanci - sestry i lékaři. Investovat bude největší zdravotnické zařízení v MS kraji nejprve do stavby 2 pavilonů a vypracování investičního generelu. 

 

POHOTOVOST NA FRÝDLANTSKU JE ZACHRÁNĚNÁ

Definitivně se rozhodlo, že ji budou zajišťovat praktici a liberečtí lékaři pod hlavičkou KNL. Ordinace se z frýdlantské nemocnice přestěhuje pouze přes ulici.

 

PARKOVÁNÍ U NEMOCNIC V BRNĚ

Desítky minut kroužení okolo nemocnice - anebo 70 korun za hodinu na soukromém parkovišti. Dilema, které řeší návštěvníci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. 

 

KDO STOJÍ ZA INSTUTEM AKTIP?

Pražský magistrát už zjistil, kdo stojí za institutem psychosomatické medicíny AKTIP. Je jím další firma lékařky Jarmily Klímové. Právě ta v dokumentu ČT Infiltrace: obchod se zdravím vystupovala i jako zakladatelka zmiňovaného institutu. 

 

PLATY LÉKAŘŮ V NEMOCNICÍCH

Nemocnice budou mít příští rok peníze na 7- až 8procentní zvýšení lékařských platů. České televizi to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

 

MÍRNĚJŠÍ PODMÍNKY PRO LÉKAŘE ZE ZAHRANIČÍ

Ministerstvo chystá změnu aprobačních zkoušek pro lékaře ze zahraničí. Úspěšnost se pohybuje jen kolem deseti procent. Cizinci mají náročnější podmínky: zkoušky ze čtyř oborů skládají během jednoho dne a nesplní-li jedinou, musejí opakovat všechny.

 

PACIENTI S PLÍCNÍ VENTILACÍ

Místo na oddělení ARO v nemocnici - v domácím ošetřování. Tak žije zhruba 170 Čechů se selháním dechu. Chroničtí pacienti můžou díky pečujícím rodinám a umělé plicní ventilaci zůstat u sebe doma.

 

ODCHOD ŘEDITELE NEMOCNIC JULÍNKA

Vedení nemocnic Pardubického kraje dnes opouští někdejší ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Neodchází s prázdnou. Po 15 měsících ve funkci ředitele nemocnic v Ústí nad Orlicí, Svitavách a Litomyšli dostane navíc odstupné přes 800 tisíc korun. 

 

POČASÍ NESVĚDČÍ DĚTSKÝM ASTMATIKŮM

Letošní nebývale teplé jaro nesvědčí dětským astmatikům. Kvůli vysokým venkovním teplotám a suchu častěji kašlou a dusí se. Přibývá i průjmových onemocnění a angín. Lékaři rodiče upozorňují, aby děti před horkem chránili. Zvláště ty nejmenší do 3 let věku

 

VÝDAJE ZA LÉKY

Průměrné roční výdaje Čechů na léky jsou 2250 korun. Číslo zveřejnil statistický úřad. 

 

OTRAVY Z HRADECKÉHO BISTRA

Našla se totiž ve vzorcích z pacientů hospitalizovaných na infekčním oddělení královéhradecké fakultní nemocnice.

 

RIZIKOVÉ POTRAVINY

Všeobecně platí, že největší nebezpečí jde právě z masa. Hlavně málo tepelně zpracovaného, nebo špatně a dlouho skladovaného. 

 

OTRAVY JÍDLEM V HRADCI KRÁLOVÉ 

Sedmapadesát lidí otrávených jídlem z rychlého občerstvení v Hradci Králové – tolik jich od pondělí ošetřili v tamní fakultní nemocnici. Hlavně počtem postižených je to mimořádný případ. A už ho šetří i policie.

 

ŘEDITEL ZDRAVOTNÍHO ÚSTAVU REZIGNOVAL

Ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Petr Hapala rezignoval. V čele organizace, která je příspěvkovou organizací ministerstva zdravotnictví byl od jejího vzniku – tedy od roku 2003. Rezignaci podal několik dnů po zveřejnění výsledků kontroly, které podle ministerstva odhalily problémy v hospodaření za 80 milionů korun. Petr Hapala ale tvrdí, že odstoupil ze zdravotních důvodů. 

 

PROBLÉMY S POSUDKY OD LÉKAŘŮ

Službu posudkových lékařů má zefektivnit reforma, kterou teď dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí - posudkoví lékaři budou moct ve službě zůstat i po sedmdesátce a část jejich práce převezmou jiní lékaři. 

 

TARIFY LÉKAŘŮ

A k platům ještě poslední informace. Příští rok stát nezvedne tarify lékařů ani zdravotníků v jím řízených nemocnicích. A to přesto, že v roce 2019 dostanou nemocnice od pojišťoven 12 miliard navíc. 

 

VOLNO NA PÉČI O VÁŽNĚ NEMOCNÉ PŘÍBUZNÉ

Péče o vážně nemocné příbuzné v domácím prostředí bude snadnější. Lidé, kteří se chtějí o své blízké po propuštění z nemocnice starat sami, můžou ode dneška žádat až o tříměsíční placené volno. 

 

 

FRÝDLANTSKU HROZÍ ZÁNIK LÉKAŘSKÉ PHOTOVOSTI, SITUACI MOHOU ZACHRANIT PRAKTIČTÍ LÉKAŘI

Ti jsou ochotni pohotovosti převzít, pokud to nebude pod hlavičkou EUC a mimo areál nemocnice.

 

 

SPOR S LÉKAŘI STÁL FUNKCI  ŘEDITELE NEMOCNIC TOMÁŠE JULÍNKA

Tomáš Julínek skončil jako ředitel tří nemocnic Pardubického kraje. Byl ve sporu s lékaři, někteří podali výpověď. 

 

FRÝDLANTSKU HROZÍ, ŽE OD 1. ČERVENCE PŘÍJDE O LÉKAŘSKOU POHOTOVOST

Lékaři z nemocnice odcházejí. Podle lepšího scénáře by se mohla pohotovost zachovat alespoň o víkendu, v tom nejhorším skončí úplně. V současné době teď probíhají jednání mezi městem, krajem a praktickými a jinými lékaři z okolí, jak situaci vyřešit.

 

 

PROBLÉMY S PLODNOSTÍ

Statisticky už každý 5. až 6. pár v Česku má problémy s neplodností - a číslo pořád stoupá. Jednou z prokázaných příčin je oddalování těhotenství.

 

PROVĚŘOVÁNÍ INSTITUTU AKTIP

Hned několik kontrol poslalo ministerstvo zdravotnictví do institutu psychosomatické medicíny AKTIP. Česká lékařská komora už začala prověřovat všechny osoby, které v dokumentu ČT s názvem Infiltrace. 

 

 

VÝRAZNĚ ZHORŠENÁ DOSTUPNOST ZUBAŘSKÉ PÉČE

Přes 100 milionů korun v příštích třech letech dá ministerstvo zdravotnictví na vznik nových zubařských praxí. 

 

POSTOJ ZÁKAZU KOUŘENÍ V RESTAURACÍCH

Tento týden to bude rok od zavedení protikuřáckého zákona. Přes 70 % lidí ho podle průzkumu Univerzity Karlovy a agentury IPSOS vítá.

 

ŽIVOT S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU

Pacientů s tímto chronickým onemocněním rok od roku přibývá. Jen v Plzeňském kraji jím trpí přes 1000 lidí.

 

POCHYBNÉ PRAKTIKY AKTIPU

Mimořádně silné reakce vzbudil v tomto týdnu jeden televizní dokument. ČT ho odvysílala v pondělí. Jmenuje se "Infiltrace: Obchod se zdravím".

 

ÚSPORY ZA LÉKY

Výrazná část důchodců a dětí letos ušetří na lécích. Vyplývá to z nových dat zdravotních pojišťoven, které získala Česká televize. Snížený roční limit na doplatky na léky totiž ochránil jen za první tři měsíce letoška už přes 127 tisíc lidí.

 

LÉKAŘSKÉ POHOTOVOSTNÍ SLUŽBY

Namísto běžné pohotovosti - praktický lékař na urgentním příjmu v nemocnici. Ministerstvo chystá změny ve službách první pomoci. Počítá i s variantou, že by zanikly. 

 

NEDOSTATEČNÁ LÉKAŘSKÁ PÉČE VE ŠLUKNOVSKÉM VÝBĚŽKU

Lužická nemocnice v Rumburku se nedohodla s Ústeckým krajem a bez výsledku skončil i tendr. 

 

 

NEDOSTATEK ZUBAŘŮ

Plně vybavená ordinace – ale za zamčenými dveřmi – problém sehnat zubaře mají nejen vesnice, ale už i menší města na jižní Moravě. 

 

 

ŽIVOT S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU

Přes 13 000 lidí je v registru pacientů s roztroušenou sklerózou. Lékaři odhadují, že jich je ještě nejméně o sedm tisíc víc. Přes dvě třetiny nemocných jsou ženy.

 

KOUŘENÍ NA PŘEDZAHRÁDKÁCH

Už rok v Česku platí protikuřácký zákon: Ten jako jediná místa ke kouření v restauracích, kavárnách i hospodách bez rozdílu připouští venkovní terasy a předzahrádky. 

 

 

RENTA PRO ZDRAVOTNÍ SESTRY

Loňské příplatky ani změna vzdělávání dalšímu odlivu sester z nemocnic nezabránila. Aktuálně tam chybí 2 a půl tisíce sester. Nejhorší situace je právě v lůžkových zařízeních. Vláda proto hledá možnosti, jak sestry přilákat. 

 

SEKVENÁTOR DNA TŘETÍ GENERACE

Využit bude v oblasti studia šíření antibiotické rezistence a rozklíčovat dokáže i nádorovou buňku. 

 

NEPROPLACENÁ PÉČE

Za posledních pět let dluží zdravotní pojišťovny ambulantním specialistům 4 miliardy 300 milionů korun, z celkového množství poskytnuté péče se jedná o 4 %. 

 

NEHODY OČIMA SPECIÁLNÍHO TÝMU

Policisté, záchranáři a hasiči – týmy, které jsou u dopravních nehod nejvíc vidět. Za těmito lidmi stojí ale také ti, kteří se rozborem silničních havárii detailně zabývají. 

 

ČESKÁ LÍPA POŘÁDÁ VEŘEJNOU SBÍRKU NA SCHODIŠŤOVOU  PLOŠINU PRO HANDICAPOVANÉHO DOMINIKA

Dominik je odkázaný na lůžko a na péči své babičky. Ta ho musí denně v těžkém kočáru vyvážet po schodech, aby se dostali domů. 

 

NEDOSTATEK ZÁCHRANÁŘŮ

Ve sněmovně vzniká návrh, který chce pomoct záchrankám – otevřít služby i lékařům bez plné kvalifikace. Záchranným službám chybí tři stovky doktorů. Volná místa jsou ve všech krajích. 

 

 

AMALGÁMOVÉ PLOMBY

Od července zubaři přestanou dávat dětem a těhotným nebo kojícím ženám levnější amalgámové plomby. Podřídí se tak Evropské unii. Za dražší výplně budou zároveň požadovat vyšší úhrady od zdravotních pojišťoven. 

 

 

V ÚSTÍ NAD LABEM BOJUJÍ S EPIDEMIÍ ŽLOUTENKY

(od 15:39s)

 

SPOR O NEDOSTATEK LÉKŮ

Lékárny si stěžují, že jim distributoři nevozí léky, které objednají. Evidují už téměř tisíc případů porušení zákona, mluví o diskriminaci nezávislých lékáren a chystají žalobu. Distributoři jakákoliv pochybení odmítají a pokládají to za konkurenční boj. 

 

MOŽNOSTI PACIENTA OVLIVNIT LÉČBU

Ukončit život za asistence lékařů tak v Česku nelze. O tom, jak bude lékařská péče v závěru života vypadat, ale pacient rozhodnout může - nemusí třeba podstoupit chemoterapii nebo plicní ventilaci. 

 

BOJ S PNEUMOKOKEM

Vážnou pneumokokovou infekcí vloni onemocnělo jen na jižní Moravě 42 lidí. To je o třetinu víc než v roce 2016. Nemoc postihuje hlavně malé děti a seniory. A ti na ni taky častěji umírají. Proti onemocnění se dá přitom očkovat. Lidé toho ale skoro nevyužívají. 

 

 

HOSPICE NA VYSOČINĚ

Jediným krajem v Česku, který zatím nemá kamenný hospic, je Vysočina. Lidé tam o něj usilují už 5 let. Zatím marně. O nevyléčitelně nemocné a umírající se tak stará 7 hospicových sdružení. Kraj jim ročně dává na provoz 11 milionů. 

 

 

PROPLÁCENÍ NEMOCENSKÉ 

(od 18:41s)

 

35 TISÍC PÁRŮ ROČNĚ VYUŽIJE UMĚLÉHO OPLODNĚNÍ

V Česku ročně podstoupí umělé oplodnění zhruba 35tisíc žen na téměř čtyřiceti klinikách - většinou soukromých. Páry rodičovství odkládají a to je aktuálně podle lékaře z ostravské kliniky reprodukční medicíny v Ostravě-Porubě největší problém. Michal Poláček se podílel už na třech tisících umělých oplodněních a pomoct dokáže téměř každému páru. 

 

 

POVINNÉ OČKOVÁNÍ ZDRAVOTNÍKŮ PROTI SPALNIČKÁM

Povinné očkování pro všechen personál urgentních příjmů. Ministerstvo zdravotnictví to plánuje v reakci na aktuální případy nemoci v Praze. Zlepšit chce taky kontroly proočkovanosti, přesná data teď chybí. Zatím lékaři evidují 103 případů, 73 v Praze. 

 

POPORODNÍ DEPRESE

Místo pocitů lásky a štěstí se propadají do spirály úzkosti a pocitu selhání. Poporodní deprese potkají zhruba každou šestou matku. Většinou jde o prvorodičky. 

 

NEMOCENSKÁ

Tripartita ve středu taky projedná možnost, že by lidi dostávali znovu nemocenskou už od prvního dne pracovní neschopnosti. 

 

DEN PLÍCNÍ HYPERTENZE

Plicní hypertenzí - tedy zvýšeným tlakem v plicních cévách - trpí v Česku desítky tisíc lidí. Na dnešek připadá světový den této choroby a kardiologové připomínají, že velká část pacientů se diagnózu dozví pozdě.

 

 

POCHOD NA PODPORU MARIHUANY

Hlavním městem prošli zastánci užívání konopí. Několik tisíc jich z centra zamířilo na ostrov Štvanice – na koncerty a přednášky o legalizaci marihuany. Organizátoři připomněli politikům vývoj v Kanadě, kde bude od července konopí volně v prodeji.

 

OČKOVÁNÍ ZDRAVOTNÍKŮ

Další mimořádné očkování pražských lékařů a sester proti spalničkám. Hygienici vakcínu nařídili novým pěti stům zdravotníků, kteří pracují na příjmech a ambulancích nemocnic. 

 

 

PENÍZE VE ZDRAVOTNICTVÍ

O deset procent mají vzrůst platy a mzdy zdravotníků. Premiér a ministr zdravotnictví slíbili odborářům, že dodrží závazek předchozí Sobotkovy vlády.

 

ČOI KONTROLOVALA LÉKARNY

Česká obchodní inspekce se na základě častých dotazů spotřebitelů zaměřila na kontroly lékáren. Zjišťovala například, jestli prodejci uvádějí ceny u nabízeného doplňkového zboží nebo jestli správně seznamují zákazníka s možností uplatnění reklamace. Pochybení zjistila u téměř 3/4 prověřovaných lékáren. 

 

OČKOVÁNÍ PROTI SPALNIČKÁM

Ve Středočeském kraji se další tři lidi nakazili spalničkami - celkem je tam známých už 16 případů. V Praze se počet nemocných - zatím - zastavil na čísle 70. 

 

EXTRÉMNÍ MNOŽSTVÍ PYLU V OVZDUŠÍ

Pylová sezona komplikuje život stovkám tisíc lidí v Česku. Největší problémy mohou mít astmatici, kteří trpí právě pylovou alergií. 

 

PŘES STO PŘÍPADŮ SPALNIČEK V ČESKU

Spalničkami v Česku letos onemocnělo už přes 100 lidí - nejvíc v hlavním městě, kde hygienici zaznamenali 70 případů. 

 

ŠPATNÉ PODMÍNKY V NÁCHODSKÉ NEMOCNICI

V nevyhovujících podmínkách se léčí pacienti ambulantní rehabilitace v Oblastní nemocnici Náchod. Živý vstup redaktorky. 

 

PSI SE UČÍ VYČENICHAT RAKOVINU

Výzkumníci v Kopřivnici na Novojičínsku trénují psy v odhalování rakoviny. Průběžné výsledky dokazují, že psi umějí vyčenichat infikovaný vzorek už v prvopočátku nemoci, tedy ještě dřív než to dokážou přístroje. Metoda už se využívá například v USA, v Anglii nebo Francii. Možnost včasné diagnostiky vítají i někteří lékaři. Pacientům by mohla zvýšit pravděpodobnost vyléčení.

 

SPALNIČKY VE STŘEDOČESKÉM KRAJI

Spalničky se z Prahy rozšířily do Středočeského kraje. Od začátku roku je hlášeno už 13 případů. Celkem pět nakažených nebylo proti nemoci očkováno. 

 

ZDRAVOTNICTVÍ: PROJEKT UKRAJINA SKONČIL

Lékaři z Ukrajiny už do českých nemocnic přijíždět nebudou.

 

SOUD S MATKOU Z HAVÍŘOVA, KTERÁ ZDRAVÉMU SYNOVI PODÁVALA INZULÍN

 

FN OSTRAVA POVEDE EVŽEN MACHYTKA

Novým ředitelem FN Ostrava je Evžen Machytka, který byl už v únoru pověřen dočasným řízením nemocnice po odvolání jejího bývalého ředitele Svatopluka Němečka. Machytku dnes jmenoval ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. 

 

 

V JIHLAVĚ KONČÍ STÁVAJÍCÍ PROVOZOVATEL ZÁCHYTKY

Kvůli nové ministerské vyhlášce ji bude muset provozovat krajská nemocnice v Jihlavě. Navíc musí Kraj Vysočina postavit nové sídlo protialkoholní záchytné stanice za víc než 10 milionů korun

 

 

PRAŽSKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBU POSÍLÍ KVŮLI EPIDEMII SPALNIČEK ARMÁDA

Deset vojáků z polní nemocnice už absolvuje školení a v případě potřeby posílí výjezdní jednotky.

 

 

ÚSTAVNÍ SOUD O ÚHRADĚ LÉKŮ

Pro ženy lék na rakovinu prsu plně hrazený pojišťovnou. Pro rakovinu prostaty u mužů léčivo na podobné bázi, už ale jen s částečným příspěvkem. Ústavní soud dnes vyhověl farmaceutické firmě, která si na paradox stěžovala. 

 

 

ZÁJEM O DOMÁCÍ HOSPICOVOU PÉČI NA VYSOČINĚ

Na Vysočině roste zájem lidí o domácí hospicovou službu, zatím ji poskytuje 7 organizací. Kraj jim ročně přispívá částkou 11 milionů. Lidem ale dál chybí kamenný hospic. 

 

 

PŘÍPRAVY ABSOLVENTŮ V LÉKÁRNÁCH

Absolventi farmaceutických fakult nejsou dobře připraveni na každodenní provoz lékárny. Přesto podle stávajících pravidel můžou ihned po získání titulu samostatně pracovat u výdeje medikamentů. 

 

 

EXŘEDITEL NEMOCNICE NA HOMOLCE

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý před soudem kvůli další obžalobě z přijímání úplatků.

 

BEZPLATNÉ VYŠETŘENÍ PIH A MATEŘSKÝCH ZNAMÉNEK

Tisíce lidí si dnes nechali na kožních odděleních nemocnic vyšetřit pihy a mateřská znaménka. Je evropský den melanomu.

 

 

PROBLÉMY ZÁCHRANÁŘŮ V KOLONÁCH

Rozsáhlé práce na silnicích a s tím spojené uzavírky komplikují v Brně zásahy záchranářů. Prodlužuje se doba dojezdu k pacientovi i jeho odvoz do nemocnice.

 

 

DO OSTRAVY PŘIJEDE ADAM VOJTĚCH

Ve středu by měl v rámci návštěvy vlády do Fakultní nemocnice Ostrava zamířit i ministr zdravotnictví v demisi, Adam Vojtěch. Lékaři chirurgické kliniky by se ale rádi sešli i s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Tomu adresovali dopis, ve kterém si stěžují na situaci po odvolání Svatopluka Němečka a nástupu Evžena Machytky. Podle nich došlo na klinice k likvidaci mezilidských vztahů hlavně kvůli návratu lékaře Pavla Zonči. 

 

 

LÉČBA JEDNÉ Z NEJDRAŽŠÍCH NEMOCÍ

Hemofilie - nemoc, kterou ještě nedávno nebylo možné léčit a lidé na ni umírali předčasně. Teď léčba existuje a patří mezi ty vůbec nejdražší - u jednoho pacienta může stát desítky milionů korun ročně. 

 

DŮCHOD PRO NÁROČNÉ PROFESE

Lidé v náročných profesích by mohli odcházet dříve do důchodu a nemít kvůli tomu nižší penze. V chystané reformě s tím počítá ministerstvo práce a sociálních věcí. 

 

MIMOŘÁDNÁ KONTROLA NEMOCNICE NA HOMOLCE

Ministerstvo zdravotnictví poslalo mimořádnou kontrolu do pražské Nemocnice Na Homolce. Nedlouho poté, co její vedení oznámilo ukončení kritizovaných nákupů skrze dceřinou firmu. 

 

SYSTÉM PROTI PADĚLANÝM LÉKŮM

Každá krabička léku na předpis s vlastním unikátním kódem, který ověří jeho pravost. Od dubna začaly vybrané lékárny a výrobci zkoušet systém proti padělkům, který bude za rok povinný v celé Unii. 

 

 

ZMÍRNĚNÍ TZV. PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA

Sněmovna dnes začala projednávat poslanecký návrh na zmírnění takzvaného protikuřáckého zákona. 

 

 

NEMOCNICE MOTOL UZAVŘE URGENTNÍ PŘÍJEM

Fakultní nemocnice Motol na 15 dnů uzavřela lůžkovou část urgentního příjmu. Důvodem je nutná izolace zaměstnanců, kteří přišli do kontaktu s kolegou, který byl nakažený spalničkami. 

 

PRŮJEZDY ZÁCHRANÁŘŮ 

Tak takhle ne – varuje facebooková stránka Dopravní omezení. Zveřejnila záběry integrovaného záchranného systému.

 

 

VĚLKÉ SČÍTÁNÍ ZDRAVOTNÍKŮ V ČESKU

V českých nemocnicích začalo velké sčítání zdravotníků. Nový centrální registr má získat data nejen o počtech lékařů a sester, ale i o jejich vzdělání a oborech. 

 

 

OMEZENÍ PROGRAMU PRO ZDRAVOTNÍKY Z UKRAJINY

Vláda v demisi zruší část programu pro kvalifikované pracovníky z Ukrajiny. Za prací do Česka už přes něj nebudou moci zrychleně přicházet lékaři, zubaři a farmaceuti. 

 

 

POČET ÚMRTÍ V SOUVISLOSTI S CHŘIPKOU

Letošní chřipková epidemie měla tragičtější následky než loňská. Podle čerstvých dat zdravotníků zemřelo 225 lidí. 

 

 

KONCEPCE NEMOCNIC VE ZLÍNSKÉM KRAJI

Výrazné změny ve všech svých nemocnicích plánuje Zlínský kraj. Nový koncept představil odpoledne ředitel krajských nemocnic zastupitelům i lékařům. 

 

DIABETIKŮ V ČESKU PŘIBÝVÁ

Diabetiků v Česku přibývá geometrickou řadou - v současnosti už se s cukrovkou léčí 930 tisíc pacientů a podle specialistů jich za pár let bude milion. 

 

 

DOSTUPNOST MAGNETICKÝCH REZONANCÍ A CT PŘÍSTROJŮ

Týden až půl roku musí pacient čekat, než se dostane na vyšetření magnetickou rezonancí nebo CT - doba se odvíjí od počtu přístrojů v kraji. 

 

 

PŘIBÝVÁ NEMOCNÝCH SPALNIČKAMI

Zvýšený výskyt spalniček v Česku - na přelomu tisíciletí přitom lékaři registrovali jen několik případů ročně, v roce 2000 dokonce žádný. 

 

DRAHÉ PARKOVÁNÍ V PRAŽSKÝCH NEMOCNICÍCH

Pacienti nebo jejich doprovod zaplatí za několikahodinový pobyt stovky korun. Podle nemocnic je to jen důsledek nutnosti regulovat počet zaparkovaných aut. 

 

BILANCE VEŘEJNÉ OCHRÁNKYNĚ PRÁV

Přes osm tisíc podnětů obdržela loni od lidí veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová - dvě třetiny z nich byly v její působnosti. Nejvíc stížností se týkalo sociální oblasti. 

 

 

DEN PARKINSONOVY CHOROBY

Místo tří pět center. Neurologové volají po rozšíření pracovišť specializovaných na Parkinsonovu nemoc. Jednají s ministerstvem zdravotnictví – chtějí také zlepšit dostupnost léčby. Zvýšit povědomí o možnostech léčby má Světový den Parkinsonovy choroby. 

 

 

NECELÝ ROK TZV. PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA

Takzvaný protikuřácký zákon snížil počet nemocí, které souvisejí s kouřením. Rozdíl mezi hospitalizacemi za loňský a předloňský červenec až listopad činí 9405 případů.

 

SEZONA PYLOVÝCH ALERGIÍ

Teplé počasí naplno odstartovalo pylovou sezonu. Alergií během ní trpí asi pětina Čechů a počet stále roste. 

 

PORODNICE STÁLE NEDOSTAVĚNA

Přesně před rokem měla být hotová přístavba Porodnicko-gynekologické kliniky FNO. Realita je ale jiná. V budově jsou stále řemeslníci i stavebníci. Vedení nemocnice teď se zástupci firmy Ridera, která nový pavilon za 160 mil. Kč staví, podepsalo v pořadí už 4. dodatek o termínu dokončení. 

 

6 ZÁJEMCŮ O MÍSTO ŘEDITELE FN

6 uchazečů se nakonec přihlásilo do výběrového řízení na pozici ředitele FNO. Ministerstvu totiž zpětně došla ještě jedna obálka s přihláškou. Jména uchazečů ministerstvo sdělit odmítá. Bývalého ředitele FNO Svatopluka Němečka odvolal ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

 

KAUZA PRAŽSKÉ NEMOCNICE NA HOMOLCE

Končí dokazování v kauze pražské Nemocnice na Homolce. Někdejší ředitel Vladimír Dbalý s dalšími lidmi podle obžaloby za úplatky ovlivnil zakázku na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože.

 

ODŠKODNĚNÍ PRO ZDRAVOTNÍ SESTRU

Bývalá zdravotní sestra z Rumburka se soudí se státem o odškodnění. Věra Marešová byla obžalovaná z vraždy šesti pacientů na základě chybného znaleckého posudku. 

 

V PETŘVALDĚ NECHTĚJI ZAŘÍZENÍ PRO MLADÉ ZÁVISLÉ

Lidé v Petřvaldě na Karvinsku nechtějí zařízení pro mladistvé závislé - to tady provozuje Slezská diakonie. Obávají se zvýšené kriminality a sepsali petici, obrátili se i na MPSV. Pracovníci diakonie namítají, že obavy jsou zbytečné - podmínkou vstupu do komunity je totiž i abstinence a klienti budou mít celodenní program.

 

STÁTNÍ LETECKÁ ZÁCHRANKA ZATÍM NEBUDE

Leteckou záchrannou službu budou na většině míst i po roce 2020 zajišťovat soukromé firmy. Státní podnik, který je měl nahradit, oproti plánům současné i minulé vlády zatím nevznikne.

 

KOMPLIKACE V MĚLNICKÉ NEMOCNICI

Mělnická nemocnice uzavřela tři velká oddělení. Pacienty nepřijímají už od středy. Podle zřizovatele je důvodem kolektivní vyjednávání: část lékařů odmítá sloužit přesčasy. 

 

CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE KONČÍ

Letošní epidemie chřipky je u konce, její průběh byl ale mimořádný. Pacientům s dalšími komplikacemi selhávaly životní funkce - dýchání, srdce i krevní oběh. 

 

PROBLÉMY V MĚLNICKÉ NEMOCNICI

Mělnická nemocnice v neděli zavře lůžkovou část tří oddělení. Pacienty na chirurgii, internu a ortopedii nepřijímá už od včerejška, ty stávající převeze do okolních nemocnic. 

 

 

POSTUP BYL PODLE NEMOCNICE V SOULADU S PŘEDPISY

Bouřlivou diskuzi na sociálních sítích, ale i mezi odbornou veřejností vyvolalo video z jednotky intenzivní a resuscitační péče ústecké Masarykovy nemocnice, kde před několika dny zasahovala policie.

 

 

ZMĚNA ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

Už jen pár dní je možné změnit zdravotní pojišťovnu. Přeregistrační termín kvůli pátečnímu státnímu svátku končí o den dřív - ve čtvrtek devětadvacátého března. 

 

 

ŽÁDNÝ Z MOBILNÍCH HOSPICŮ V PLZEŇSKÉM KRAJI DOSUD NEČERPÁ PŘÍSPĚVKY ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

Úhradová vyhláška přitom platí od začátku ledna. V regionu tak hrozí, že ambulantní paliativní péče pro nevyléčitelně nemocné a umírající bude méně dostupná. 

 

 

EPIDEMIE CHŘIPKY V ČR

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje. Lékaři evidují už jen necelých 14 set nemocných na 100 tisíc obyvatel. 

 

 

PARDUBICKÝ KRAJ POČÍTÁ S TÍM, ŽE PRAKTICKÉ LÉKAŘE BUDOU NAHRAZOVAT NEMOCNICE

Praktické,dětské či zubní lékaře budou do budoucna nahrazovat nemocnice. Počítá s tím vedení Pardubického kraje. Ordinace těchto lékařů totiž zůstávají v menších obcích stále častěji prázdné a obce zdravotníky marně shánějí. 

 

 

TUBERKULÓZA V ČESKU

Počet nemocných tuberkulózou v Česku postupně klesá – loni bylo poprvé v historii méně než pět set nových případů. 

 

 

V PRAZE SE ŠÍŘÍ SPALNIČKY

V hlavním městě se šíří spalničky. Od počátku roku eviduje pražská hygiena 38 případů, z toho 18 dětí. Podle hygieniků je na vině malá proočkovanost. Kvůli ní jsou pak v ohrožení i lidé s vakcinací. 

 

 

AUDIT VE FAKULTNÍ NEMOCNICI OSTRAVA

Střety zájmů, zaměstnávání takzvaných černých duší, nevyplacené bonusy za odebraný materiál. Interní audit ve fakultní nemocnici v Ostravě přináší podle současného ředitele Evžena Machytky postupně další možná pochybení v hospodaření. Současné vedení nemocnice nevylučuje, že podá návrh na prošetření policií. 

 

 

 

   INVESTICE DO NEMOCNIC

Hostem Událostí v regionech je ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. 

 

 

POLICIE VYŠETŘUJE NÁMĚSTKA VE FNO

Kvůli podezření z možného podplácení v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek ve FNO policie vyšetřuje tamního náměstka ředitele. Informaci přinesl server Seznam.cz. Policisté podle serveru prověřují například okolnosti soutěže na nákup lineárního urychlovače pro onkologické oddělení. Náměstek měl vzít úplatek 85 tis. Kč. Provinění odmítá. 

 

ZÁKEŘNÁ NEMOC KOSTÍ

 

NEDOSTATEK LÉKAŘŮ PŘI EPIDEMII

Právě při chřipkové epidemii graduje taky problém spojený s nedostatkem lékařů v regionu. A tak v některých obcích lidé nemají ordinaci, kam by mohli přijít. 

 

 

ODMÍTÁNÍ PACIENTŮ

Odmítání pacientů od záchranky dnes v Brně řešil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Jednali s ním jak zástupci brněnských nemocnic, tak ředitel záchranky a vedoucí odboru zdravotnictví města a kraje. Živě s redaktorkou. 

 

VLÁDA O PROTIKUŘÁCKÉM ZÁKONU

Podle vlády v demisi by měly restaurace a hospody dál zůstat nekuřácké. Kabinet Andreje Babiše nepodpořil poslanecký návrh, podle kterého by se mohlo kouřit v malých barech, kde se nevaří, a všude jinde ve stavebně oddělených kuřárnách.

 

 

NA VYSOČINĚ CHYBÍ PRAKTIČTÍ LÉKAŘI

Stárnou a postupně opouštějí své ordinace, mladí, kteří by je vystřídali ale na venkov nepřicházejí. Týká se to většiny obvodních lékařů pro dospělé i pro děti.

 

PREVENCE ZELENÉHO ZÁKALU

86-ti lidem dnes lékaři v Nemocnici u svaté Anny v Brně změřili nitrooční tlak, osm z nich objednali k dalšímu vyšetření kvůli podezření na zelený zákal. 

 

ZRANĚNÍ ZDRAVOTNÍCI

O jehlu, skalpel nebo třeba lidskou kost se ročně zraní v českých nemocnicích víc než tři tisíce zdravotníků

 

NEJSOU PENÍZE PRO SANITKY TESTUJÍCÍ VÍRUS HIV

Po čtyřech letech nevyjely sanitky, které v ulicích testují virus HIV a další infekční onemocnění. Některé organizace na provoz nezískaly peníze od ministerstva zdravotnictví.

 

 

ZBYTEČNÉ VÝJEZDY KVŮLI CHŘIPCE

Kvůli chřipce si stovky lidí v těchto dnech volají na pomoc rychlou záchrannou službu, aniž by navštívili praktického lékaře. Na tísňové lince přehánějí a příznaky nepopisují pravdivě. 

 

PROBLÉMY S E-RECEPTY

Řada lékařů i lékáren byla část dopoledne bez funkčních e-receptů. Léky se tak mnohde vydávaly omezeně, často jen díky klasickým papírovým předpisům.

 

STŘET NEMOCNIC S VZP

Nemocnice v Královéhradeckém kraji vymáhají na VZP 86 miliónů korun jako doplatek za léčbu v roce 2015. VZP zaplatit odmítá.

 

ODMÍTÁNÍ PACIENTŮ

(od 12:36s)

 

 

SVĚTOVÝ DEN LEDVIN

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance se zítra otevřou veřejnosti. Lidé se mohou zdarma podrobit testům v rámci Světového dne ledvin. Záněty močových cest a ledvin jsou nejčastější u žen. V roce 2016 lékaři zaznamenali 400 tisíc případů onemocnění, skoro 75 procent pacientů tvořily ženy.

 

ODMÍTÁNÍ PACIENTŮ

(od 0:41s)

 

 

ZANEDBANÉ OČKOVÁNÍ CHŘIPKA

Velká část seniorů zanedbala očkování proti chřipce. Epidemie na jihu Čech přitom stále nekončí. A každý týden přibývají další vážné případy. Od začátku roku zemřelo v kraji na komplikace spojené s chřipkou 20 lidí. 

 

 

ŠUMAVSKÝM MĚSTŮM A OBCÍM CHYBÍ LÉKAŘI

Kvůli udržení základní lékařské péče radnice zakládají společnosti a zaměstnávají vlastní doktory. A na provoz ordinací doplácí. Nejvíc chybí zubaři a lékaři pro děti a dorost.  

 

 

UKRAJINŠTÍ ZDRAVOTNÍCI V ČESKU

Českým zdravotníkům se nelíbí tuzemská praxe kolem přijímání kolegů z Ukrajiny. Požadují důslednou kontrolu diplomů a vyšší požadavky na odborné znalosti.

 

E-RECEPTY

Devět milionů receptů předepsali lékaři od začátku roku elektronicky. Z toho 8 milionů už přijali lékárníci a vydali na ně přes 10 milionů léčiv. 

 

PŘIBÝVÁ ANGIOPLASTIK

Pacientů, kteří musí podstoupit tak zvanou angio-plastiku přibývá. V Brně ji lékaři provádějí v obou fakultních nemocnicích. V té u svaté Anny ji vloni dokonce absolvoval rekordní počet lidí. Jde o chirurgický zákrok, při kterém lékaři pacientům roztahují zúzeční srdeční tepny. 

 

 

KAUZA DCEŘINÝCH FIREM NEMOCNICE NA HOMOLCE

Nemocnice Na Homolce ohlásila definitivní konec dceřiných firem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce ale prověřit okolnosti jejich zániku. Vadí mu třeba, že likvidátorkou je trestně stíhaná insolvenční správkyně Jaroslava Dlabolová. 

 

 

SOUDNÍ SPORY STOJÍ CHRUDIMSKOU NEMOCNICI MILIONY KORUN

Chrudimskou nemocnici bude stát neplatná výpověď bývalému primáři miliony korun, další statisíce zaplatí Pardubický kraj jako odškodné za smrt pacientky. 

 

KONEC EPIDEMIE ŽLOUTENKY

Po roce a půl skončila na jižní Moravě epidemie žloutenky. Už 100 dní nikdo nový neonemocněl.

 

NAVÝŠENÍ PLATŮ ZDRAVOTNÍKŮM

Koalice v Královéhradeckém kraji navýší platy všem zdravotníkům o deset procent. Zdlouhavé diskuse končí.

 

PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON 

Se zmírněním protikuřáckého zákona by souhlasila většina poslanců. Návrh na zavedení kuřáren dostávají politici k posouzení ani ne rok poté, co se všechny hospody, bary i restaurace staly nekuřáckými. 

 

 

EPIDEMIE CHŘIPKY V ČR

Na celém území Česka pokračuje epidemie chřipky. Lékaři už evidují bezmála 2 tisíce nemocných na 100 tisíc obyvatel. 

 

KRIZE V NEMOCNICI V NÁCHODĚ

Za vulgární sms na adresu lékařů nemocnice v Náchodě se náměstek hejtmana A. Cabicar omluvil. 

 

PROPLÁCENÍ MOBILNÍCH HOSPICŮ ZATÍM NEFUNGUJÍ

Od ledna mohou nově zdravotní pojišťovny pacientům hradit mobilní hospic. Jde o nepřetržitou službu lékařů a sester, kteří za pacientem denně dojíždějí, a umožní mu tak konec života strávit doma. 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY

Dnes místo průměrných patnácti zájemců zamířila do střediska krizové sociální pomoci na jedno z posledních očkování proti žloutence pouze polovina. 

 

NEZÁJEM PACIENTŮ PACIENTŮ O STUDIÍ

Prestižní zdravotnickou studii ohrožuje nezájem pacientů. Konkrétně na Kroměřížsku. Tam totiž oslovení lidé málo reagovali na výzvu k vyšetření rizik kardio-vaskulárních onemocnění, které je základem pro bádání lékařů. 

 

CHŘIPKA POSTIHLA I ZDRAVOTNÍKY, NEMOCNICE RUŠÍ PLÁNOVÉ OPERACE

Chřipková epidemie na vzsetupu, na Pardubicku stále stoupá počet nemocných. Kvůli chřipce ruší chrudimská nemocnice plánované operace. 

 

SPOLEHLIVOST TEPLOMĚRŮ

Teplota jako ukazatel zdravotního stavu – nejčastěji je projevem infekce. Dlouhodobě zvýšená ale může znamenat i nádorové nebo autoimunitní onemocnění. 

 

KRIZE V NEMOCNICI V NÁCHODĚ

Primáři a vrchní sestry nemocnice píší dopis zastupitelům kraje. Nedostatek personálu je kritický. 

 

DEN DĚTSKÉ ONKOLOGIE

Aktuální záběr z pražského Václavské náměstí. V těchto chvílích se tam koná koncert na podporu dětské onkologie. Takových pacientů ročně přibude kolem tří set padesáti - nejčastěji s akutní leukémií, ale i nádory mozku. 

 

 

JEDNÁNÍ LÉKARNÍKŮ V4

Čtyři evropské země, čtyři různé přístupy v lékárnách. V Praze se dnes sešli jejich zástupci ze zemí Viszegrádské čtyřky. Česko za sousedy v mnohém zaostává, říkají tuzemští lékárníci - nejvíc jim vadí rozdílné ceny přípravků.

 

 

V ÚSTECKÉM KRAJI SE DÁL ŠÍŘÍ ŽLOUTENKA

Za poslední týden evidují hygienici dalších pět případů. Zdálo se přitom, že infekce je na ústupu. V regionu je už přes 400 nakažených, takzvaná nemoc špinavých rukou se v kraji začala šířit loni v únoru.

 

OTRAVY LÉKY

Aktuální chřipková epidemie přináší ještě jedno riziko kromě onemocnění samotného – a to je intoxikace medikamenty. Pokud se lidé řídí doporučením lékařů, nemělo by se nic stát. 

 

NOVÉ VEDENÍ FN OSTRAVA ODMÍTÁ KRITIKU

Dočasně jmenovaný ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě Evžen Machytka odmítá, že by v největší nemocnici v kraji po pátečním odvolání Svatopluka Němečka panoval chaos. To na dnešní tiskové konferenci potvrdili i zástupci odborových organizací. 

 

 

SPOR O CHIRURGICKOU POHOTOVOST V SUŠICI

( od 6:21s) 

 

 

PLÁNY PRO ZDRAVOTNICTVÍ

Nový plán ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha. Po výměnách šéfů nemocnic teď míří i na VZP. Do budoucna by chtěl, aby v její správní radě neseděli poslanci.

 

 

NEKLIDNÁ SITUACE VE FN OSTRAVA

Bouřlivá a nejistá je stále podle odborářů situace ve Fakultní nemocnici v Ostravě po pátečním odvolání ředitele Svatopluka Němečka. Dočasné pověření nového vedení nemocnice vnímá jako problém rektor Ostravské univerzity, který se obává budoucí spolupráce s Lékařskou fakultou. Ministr zdravotnictví ale slibuje, že nebude výběr nového šéfa nijak zdržovat. 

 

 

PROBLÉMY S VEDENÍM NEMOCNICE V OSTRAVĚ

Živě s redaktorem.

 

 

SPOR O LETECKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBU

Další dohady kolem letecké záchranné služby. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch varoval, že stát nebude po roce 2020 schopen zajistit její provoz na celém území.

 

 

STŘEDOČEŠI BEZ DOKTORA

Některé regiony a některá konkrétní místa začínají mít problém s dostatkem praktických lékařů: Momentálně jich nejvíc chybí ve Středočeském kraji, kde jich od začátku roku ukončilo praxi 13. 

 

CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE

Nemocných s chřipkou přibývá. Podle posledních údajů je jich zhruba 1890 na 100 tisíc obyvatel. 

 

PŘIMÁŘ ZOUFALE VOLÁ O POMOC

Porodnici krajské nemocnice v Rychnov n. Kn. hrozí zavření. Primář pět let nemůže sehnat atestovaného lékaře, teď svého zástupce. 

 

LÉČBA OČNÍHO NÁDORU

Možnosti léčby jdou dopředu, nutné je ale odhalit diagnózu včas. To platí u dospělých i dětských pacientů s nádorovým onemocněním. 

 

 

NĚMEČEK ODVOLÁN Z FN

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch odvolal ředitele FN Ostrava Svatopluka Němečka. Jako důvody uvedl manažerské selhání, které vedlo k destabilizaci nemocnice. Podle ministerstva docházelo např. k umělému vylepšování hospodářského výsledku, z nemocnice také odcházeli specialisté do soukromých praxí, důvodem odvolání byl i střet zájmů. 

 

NA JIHLAVSKU STÁLE POKRAČUJE EPIDEMIE PŘÍUŠNIC

Od začátku roku se tam nakazilo už víc než 100 dětí. Nemoc nejčastěji postihuje sportovní a třídní kolektivy. 

 

PÉČE O NEVYLÉČITELNĚ NEMOCNÉ

(od 41:50s)

 

 

CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE V ČESKU

(od 5:38s)

 

CO MOHOU LÉČIT PRAKTIČTÍ LÉKAŘI

(od 40:10s)

 

 

ČEŠI BEROU VÍCE LÉKŮ NEŽ BY MĚLI

(od 28:22s)

 

E-RECEPTY

(od 8:40s)

 

EPIDEMIE CHŘIPKY V ČESKU

Hygienici dnes vyhlásili plošnou epidemii. Na sto tisíc obyvatel má teď akutní respirační onemocnění přesně 1722 lidí. V prvním lednovém týdnu to byla necelá tisícovka pacientů. 

 

 

KRÁDEŽE V NEMOCNICÍCH

Nemocnice na Vysočině čím dál častěji řeší krádeže vybavení a taky vandalské útoky návštěvníků i pacientů za desítky tisíc korun. Proti zlodějům bojují za pomoci kamerového systému nebo GPS lokátorů v jednotlivých přístrojích. 

 

OMEZENÍ CHIRURGICKÉ AMBULANCE V SUŠICI

(od 18:35s)

 

PROBLEMATICKÝ NÁKUP KAMER

(od 9:59s)

 

 

ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT, NEBO ZDRAVOTNÍ SESTRA?

Už letos chtěly střední zdravotnické školy nabídnout nový obor - praktická sestra. Od září měl nahradit stávajícího zdravotnického asistenta. Výstižnější název ale ředitelé zatím nemůžou použít. 

 

SITUACE NA ZÁCHRANCE

Dvanáct opatření ke zlepšení situace v jihomoravské záchranné službě navrhla odborná firma. 

 

NEMOCNICE NA FRANTIŠKU

Praha 1 zruší vypsaný tendr na soukromého provozovatele Nemocnice Na Františku. 

 

PROPLÁCENÍ ZUBAŘSKÝCH ZÁKROKŮ

Rekordních 300 miliard korun se v příštím roce rozdělí ve zdravotnictví. Dnes začalo jednání o tom, kolik peněz z veřejného zdravotního pojištění do jaké části zdravotní péče půjde. 

 

 

LIDÍ S CHŘIPKOU PŘIBÝVÁ

Republika je na prahu chřipkové epidemie. Vypukla už třeba na jihu Čech nebo na Zlínsku. A dalších nemocných každý den přibývá - oproti minulému týdnu je jich o pětinu víc. 

 

KLASICKÉ, NEBO ELEKTRONICKÉ RECEPTY?

Lékaři letos zřejmě nebudou dostávat pokuty za vypsání papírového receptu. Dočasné zrušení sankcí dnes schválila sněmovna, návrh teď zamíří do Senátu.

 

ŽLOUTENKA V KARVINÉ

Moravskoslezští krajští hygienici v tomto týdnu odhalili v Karviné dalšího žáka s virovou hepatitidou typu A. Celkem tak evidují v této oblasti šest nemocných. Žloutenka se nejprve na konci roku objevila u rodiny, která do Karviné přišla v listopadu ze Slovenska z okresu Rožňava.

 

MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ V DEMISI ADAM VOJTĚCH ODVOLAL ŘEDITELKU PRAŽSKÉ NEMOCNICE NA BULOVCE

Důvodem byla podle vyjádření resortu závažná zjištění, která se týkala její osoby a taky řízení nemocnice.

 

ZÁCHRANKA A KRAJ DOPLÁCÍ NA ZÁCHYTKU

Záchranná služba a Jihočeský kraj doplácejí na provoz záchytky ročně téměž milion korun. V Českých Budějovicích se lékaři a sestry postarali jen v loňském roce o 1400 opilců. Za pobyt a přespání v protialkoholní stanici, ale většina z nich nezaplatila. 

 

ZNEUŽÍVÁNÍ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY

Suplují převozní službu i práci praktických lékařů, ale setkávají se i s agresí, hrubostí nebo vtipálky. Dispečeři záchranné služby denně řeší stovky hovorů, z nichž až polovina patří k těm, které by akutní pomoc řešit neměla.

 

POČET NEMOCNÝCH STOUPÁ

Česko stojí podle hygieniků na prahu chřipkové epidemie. Plošný hromadný výskyt onemocnění už hlásí řada zemí Západní Evropy včetně našich sousedů Německa a Rakouska. Pacientů s respiračními infekcemi postupně přibývá i u nás. Jen v MS kraji vzrostl jejich počet od začátku ledna téměř o 40 %.

 

ŽATEC CHCE UDRŽET LÉKAŘE A SESTRY

Žatec přidá peníze na provoz městské nemocnice: Za poslední 4 roky ho investice do ní stály 40 milionů, na běžné výdaje dává 0,5 milionu a letos poprvé přidá ještě na platy zdravotníků. 

 

 

STĚHOVÁNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Pavilón tradiční čínské medicíny zřejmě nebude v areálu FN v Hradci Králové. Ale kde tedy bude?

 

 

MEDICI BEZ PRAXE

Fakulty chtějí budoucím lékařům nabídnout víc možností, jak si práci vyzkoušet. Z nemocnic řízených ministerstvem se dostanou i do soukromých zařízení – ať už nemocnic, nebo simulačních center. 

 

 

JAK FUNGUJÍ HOMEOPATIKA

Neexistují vědecké důkazy, že homeopatické produkty opravdu fungují. Působí nanejvýš jako placebo. To je závěr Poradní vědecké rady evropských akademií věd. 

 

ROZDÍLY V PLATECH SOCIÁLNÍCH PRACOVNÍKŮ

Ještě pohled na sociální pracovníky. Mezi nimi zůstávají po loňském zvýšení platů znatelné rozdíly. Ti, co pracují v neziskových a církevních organizacích, berou až o 15 procent míň než kolegové zaměstnaní v krajských zařízeních.

 

ŽLOUTENKA NA JIHU MORAVY

(od 7:17s)

 

E-RECEPTY V PRAXI

Funguje, ale zdržuje - praktičtí lékaři hodnotí elektronické recepty. Někteří říkají, že je systém připraví až o hodinu času denně. Od začátku roku centrálním úložištěm prošly dva miliony e-receptů. 

 

PLZEŇSKÝ KRAJ VYDÁ V PŘÍSTÍCH  3 LETECH NA ZAJIŠTĚNÍ LÉKAŘSKÉ POHOTOVOSTI STO TŘICET MILIONŮ KORUN

To je zhruba dvojnásobek toho, co platil v předchozím období. Kvůli nízké vytíženosti pohotovostí v příhraničí doplácí kraj na jednoho pacienta až patnáct set korun. Především na Tachovsku ale pohotovost supluje chybějící nemocnici.

 

PROBLÉMY ZÁCHRANÁŘŮ

Včerejší kalamitní stav na silnicích a několik hromadných nehod, které zcela uzavřely dálnici na několika úsecích, opět ukázaly na neukázněnost řidičů. Ti totiž stále neumí tvořit záchrannou uličku. Záchranné složky tak na místo přijížděly s velkým zpožděním.

 

PROBLÉMY ZÁCHYTKY V JIHLAVĚ

O protialkoholní záchytnou stanici může přijít Kraj Vysočina. Její současný provozovatel vypověděl smlouvu a do nového výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. Víc ví redaktor Dušan Vrbecký

 

TŘETINA PRAKTICKÝCH LÉKAŘŮ V PARDUBICKÉM KRAJI ZATÍM NEPOUŽÍVÁ ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Nedaří se jim totiž registrace do systému. 

 

 

6 HODIN U LIBERECKÉHO SOUDU VYPOVÍDAL BÝVALÝ ŘEDITEL NEMOCNICE V LIBERCI LUDĚK NEČESANÝ

Ten měl podle obžaloby přijmout úplatek přes 23 milionů korun za to, že umožnil vybraným firmám s libereckou nemocnicí obchodovat. 

 

 

MÁLO ŘIDIČŮ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY

Záchranným službám začínají akutně chybět řidiči sanitek: Ti stávající stárnou a noví se nehlásí. 

 

 

LETECKÁ CASA POMÁHÁ LÉKAŘŮM

Při záchraně kojence pomáhali zdravotníkům čeští vojáci - včera pro něj vypravili letoun CASA. Pětiměsíční dítě tak mohli lékaři ihned napojit na přístroj, který nahrazuje po nezbytnou dobu funkci plic i srdce.

 

 

ZÁCHRANÁŘI ZDROJEM ONLINE PŘENOSŮ

Natáčení a sdílení videí práce záchranářů. Podle hasičů, lékařů i policistů stále častější problém. Nejenže takoví přihlížející často záchranářům překážejí v jejich práci. Problém to je také morální. Řadu těchto videí lidé totiž sdílejí online bez jakékoliv úpravy. Nevhodné záběry nebo citlivé situace tak mohou sledovat děti nebo i rodiny a přátelé zraněných. 

 

 

SPOR O PROPLÁCENÍ LÉKŮ

Průlom ve sporu pacientky s rakovinou prsu a zdravotní pojišťovny. Ta odmítla matce několikaměsíčního dítěte udělit výjimku a proplácet drahý medikament, který jí měl víc než o rok prodloužit život. 

 

ZVÍŘECÍ TKÁŇ MÍSTO PROTÉZY

Možnosti, jak léčit totéž různými způsoby - moderní medicína nabízí stále větší výběr. Teď měla v pražské motolské nemocnici premiéru nová operační metoda srdečních chlopní. 

 

 

PROVOZ NEMOCNICE NA FRANTIŠKU

Kdo bude dál provozovat Nemocnici v Praze Na Františku: Zatím ji spravuje městská část Praha 1, ale peníze na to, aby ji dál finančně dotovala, nemá; a tak ji nabízí k pronájmu soukromým firmám. 

 

ZDRAVOTNÍCI V KARLOVARSKÉM KRAJI SE NEDOČKAJÍ SLÍBENÉHO ZVÝŠENÍ MEZD

Zdravotníci z Karlovarské krajské nemocnice se nedočkají slibovaného zvýšení platů podle státních tabulek. Kraj na to nemá peníze. Zdravotní sestry kvůli tomu zvažují stávkovou pohotovost. 

 

VLÁDA A ZDRAVOTNICTVÍ

A o zdravotnických slibech nové vlády ještě dnes odpoledne jednal resortní ministr Adam Vojtěch s odbory.

 

 

ZAMĚSTNANECKÝ AUTOBUS

Nemocnice dál čelí nedostatku zdravotních sester, a to i přes další navýšení platů o dva tisíce korun. Některé zkoušejí personál nalákat různými výhodami. Fakultní nemocnice Brno dnes poprvé vyzkoušela zaměstnanecký autobus pro zdravotní sestry.

 

 

JIHLAVSKO TRÁPÍ PŘÍUŠNICE

Na Jihlavsku se šíří příušnice. Nemoc se objevila na základních školách, postihla ale i mladé sportovce. Hokejová Dukla Jihlava kvůli chorobě poslala do karantény tři mládežnické týmy včetně extraligových juniorů.+

 

PENÍZE PRO ZDRAVOTNÍ SESTRY A LÉKAŘE

Desetiprocentní navýšení odměn pro sestry a lékaře se ani letos nedotkne všech. Někteří zdravotníci v krajských nemocnicích si přilepší méně. 

 

KORUPČNÍ KAUZA S LÉKY NA PŘEDPIS

Dosud největší případ údajného uplácení lékařů v Česku se ještě rozrůstá. Nová obvinění si vyslechly další desítky lidí. V kauze tak policie stíhá zhruba dvě stě doktorů a někdejších zástupců distributorských firem.

 

 

KRAJ VYSOČINA BOJUJE ZA ZACHOVÁNÍ VŠECH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Živý vstup redaktora Radovana Daňka: Letos chce Kraj Vysočina spravedlivě rozdělovat státní peníze všem organizacím bez rozdílu a je připraven případně i doplácet ze svého. 

 

TREST ZA ZÁMĚNU LÉKŮ

Roční podmínka a úhrada škody 7 a půl milionu korun - soud nepravomocně rozhodl o vině bývalého zaměstnance společnosti Zentiva.

 

ŽLOUTENKA TYPU A V KARVINÉ

Pět případů nákazy žloutenkou typu A zaregistrovali krajští hygienici na přelomu roku v Karviné. 3 pacienti jsou ještě teď hospitalizovaní na infekčním oddělení havířovské nemocnice. Nemoc se projevila v rodině, z níž tři děti navštěvovaly Základní školu Družby. Ode dneška tam proto platí přísná karanténní opatření. Právě mezi dětmi je totiž podle hygieniků riziko šíření infekce největší. 

 

 

V PLZNI KONČÍ NEPŘETRŽITÁ ZUBNÍ POHOTOVOST

Důvodem je nedostatek lékařů. Vedení polikliniky navíc tvrdí, že minimálně dvě třetiny pacientů pohotovost zneužívaly. Když nechtěli čekat u svého zubaře nebo žádného neměli. Pohotovost bez omezení funguje už jen v Praze, Olomouci a v Ostravě. 

 

 

LÉKAŘI MAJÍ VYDÁVAT E-RECEPTY

Tolik diskutované elektronické recepty by ode dneška měli používat bez rozdílu všichni lékaři. Praxe je ale jiná. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na konci roku oznámil, že lékaře, kteří je používat nebudou, zatím pokutovat nebude. Podle posledních informací je zatím v systému 35 tisíc lékařů. 8 tisíc ale registrováno není. 

 

E-RECEPTY

Ode dneška začínají plošně platit e-recepty. Ordinace je musejí předepisovat přes centrální systém namísto papírově. 

 

2017

 

TRANSPLANTACE LEDVIN OD ŽIJÍCÍCH DÁRCŮ

Transplantaci ledvin v Česku letos do konce listopadu absolvovalo 427 lidí – každý devátý dostal orgán od živého dárce, nejčastěji příbuzného.

 

ZMÍRNĚNÍ PODMÍNEK PRO ŠOFERY DIABETEM

Zakázané řízení by měli mít jen v případě velkých obtíží, kvůli kterým by mohli být v provozu nebezpeční. Jednorázové problémy ale nemají být důvodem. 

 

 

V NEMOCNICÍCH PROBÍHALY SANITÁRNÍ DNY

V nemocnicích kvůli omezenému svátečnímu provozu probíhají sanitární dny. Na odděleních probíhá převážně generální úklid. Třeba v olomoucké fakultní nemocnici jde o největší akci za posledních 10 let, po tak dlouhé době tam instalují nové infuzní pumpy za 37 milionů korun. Stejně tak staré jsou i matrace, které obměňují.

 

 

ŽLOUTENKA NA ÚSTECKU

K epidemii žloutenky typu A v Ústí nad Labem přibylo pět nových případů v tomto týdnu. Stejný počet, jako v týdnu minulém. Podle hygieniků se ale ještě nedá hovořit o ústupu epidemie. To se ukáže až v následujícím měsíci.

 

BENEFITY ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN

I příští rok nabídnou české zdravotní pojišťovny svým klientům benefity v podobě příspěvků na sportování, pomůcky nebo třeba očkování. Zájem o ně roste.

 

LÉČBA SPINÁLNÍ MUSKULÁRNÍ ATROFIE

Cesta nových léků na český trh je zdlouhavá. Letošek ale znamenal průlom - alespoň pro pacienty se Spinální muskulární atrofií. 

 

 

ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Přesně za týden se budou léky předepisovat už jen elektronicky. Vláda na svém posledním letošním zasedání odmítla odložení této povinnosti. 

 

NOVÁ PRAVIDLA PRO OČKOVÁNÍ?

Místo očkování proti chřipce hned v ordinaci nejdřív cesta do lékárny pro vakcínu a pak zpátky k lékaři. Taková je představa některých praktiků.

 

NOVÁ PRAVIDLA PRO OČKOVÁNÍ

Už jen pár dní by měli dětští lékaři očkovat tak, jak byli léta zvyklí. Od ledna totiž začíná platit nový systém.

 

LÉKAŘI Z VYSOČINY ODMÍTAJÍ NEFUNKČNÍ E-RECEPTY

Mezi praktickými lékaři panuje velká nespokojenost s tím, jak zatím funguje systém e-receptů. Část praktiků se do systému ani nestihne včas připojit a někteří starší lékaři na Vysočině se rozhodli raději zavřít ordinace, než zavádět nefunkční novinku. 

 

PRAVIDLA PRO VZDĚLÁVÁNÍ MLADÝCH LÉKAŘŮ

Chybí pravidla pro vzdělávání mladých lékařů, stěžují si nemocnice i sami absolventi. O tom, jaké výkony mohou po škole v nemocnicích dělat sami, rozhodují individuálně primáři nebo přednostové oddělení. 

 

 

NEKTEŘÍ LÉKAŘI NESTIHNOU E-RECEPTY

Už za 14 dní budou muset lékaři vydávat eRecepty. Údaje budou muset posílat do centrálního úložiště, kam budou mít přístup lékárny nebo kontrolní orgány. Řada lékařů se ale do systému stále nepřipojila.

 

 

CÍSAŘSKÝ ŘEZ NA PŘÁNÍ

Porod císařským řezem na přání nastávající matky – podle jedné skupiny lékařů selhání předporodní přípravy, podle druhé legitimní možnost rodiček.

 

 

POHOTOVOSTI ZUBNÍCH LÉKAŘŮ

Pohotovostní službu si zajišťují obce a kraje. Proto se různí jejich dostupnost i odměny lékařů.

 

PAUZY NA OBĚD PRO ZÁCHRANÁŘE

Záchranáři ze Sušice se až u soudu domohli peněz za neproplacené pauzy na oběd: Bývalý provozovatel tamní nemocnice je zdravotním sestrám a řidičům sanitek upíralo s tím, že na ně nemají nárok.

 

V ČESKU CHYBÍ DÁRCI SPERMIÍ

Chybí dárci spermií. Kritéria splní na jednotlivých klinikách jen pár jedinců ročně. Podle lékařů se zvýšily požadavky. 

 

 

OMEZENÍ ZUBNÍ POHOTOVOSTI

Úrazová nemocnice omezí zubní pohotovost.

 

OTRAVY OXIDEM UHELNATÝM

Jihomoravští záchranáři evidují zvýšený počet otrav oxidem uhelnatým. Jen v posledních dnech odvezli do nemocnice 8 lidí.

 

NOVÝ RENTGEN V ÚSTÍ NAD LABEM

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem má nový rentgen: Na skiagrafickém pracovišti nahradil zařízení, odstavené kvůli bezpečnosti. Druhý přístroj, který v říjnu způsobil smrt 80-tileté pacientky - když se utrhl, při vyšetření na ni spadl a rodrtil jí hrudník. 

 

MÉNĚ PENĚZ ZA LÉKY

K ústavnímu soudu míří žaloba, která by pacientům mohla ušetřit peníze na doplatcích za léky. Soudci by se totiž měli zabývat dostupností plně hrazených přípravků - v každé skupině medikamentů s určitou léčivou látkou je takový vždy jen jeden. 

 

PENÍZE NAVÍC PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Minimálně tři miliardy navíc pro sociální služby - zatím největší přesun ve státním rozpočtu, na kterém se už teď - víc než týden před konečným schvalováním - shoduje výrazná většina sněmovních stran s jasnou většinou v dolní komoře.

 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY TYPU A

Epidemii žloutenky typu A v Ústeckém kraji se nedaří zastavit. Aktuálně lékaři ale potvrdili, že šíření žloutenky zpomaluje. 

 

 

NOVÁ PRAVIDLA PRO ČESKÉ ZÁCHYTKY

Záchytky v Česku musí projít změnou. Doteď neměly jednotná pravidla, ani vybavení. Nová ministerská vyhláška například stanovuje, že každá stanice musí mít pro opilce signalizační zařízení pro personál a sloužící lékaři musí mít vhodnou atestaci. 

 

CHYBÍ OČKOVACÍ LÁTKY PROTI ŽLOUTENCE TYPU A URČENÉ PRO DĚTI

Potřeba jsou aktuálně hlavně na Ústecku, kde je lidí nakažených tzvanou nemocí špinavých rukou už přes 300. 

 

KONZUMENTI ALKOHOLU A DROG

Míra užívání alkoholu, tabáku a konopí je v Česku stále vysoká a podceňovaná, vyplynulo z nové výroční zprávy o drogách za loňský rok. Do kategorie rizikové pití spadá až 900 tisíc lidí. 

 

PACIENT MŮŽE NAVŠTÍVIT NEMOCNICI, JAKOU SI ZVOLÍ

V praxi se ale často stává, že doktoři pacienta ošetřit odmítnou a pošlou ho do nemocnice, kam spadá podle svého trvalého bydliště.

 

POVINNÉ ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Tisíce lékařů zřejmě nestihnou připojit své ordinace k systému elektronických receptů

 

NEDOSTATEK ZDRAVOTNÍCH SESTER

Po pěti letech se v Česku zastavil úbytek zdravotních sester. Počet úvazků se podle zdravotních statistiků loni dokonce mírně zvýšil. Nejvíc - v lůžkové péči.

 

KURÝR LÉKŮ PŘED SOUDEM

7 tisíc balení léků s pseudoefedrinem, ze kterého vařiči pervitinu vyrobili nejméně 7 kilo drogy, měl z Polska do Českého Těšína a do Kopřivnice dovést drogový kurýr. Případ teď začal řešit ostravský krajský soud. V případě, že kurýrovi soud prokáže vinu, hrozí mu trest v rozmezí 8 až 12 let vězení. 

 

ZÁCHRANÁŘI SE UČÍ JEZDIT

Na suchu, mokru i náledí. Řidiči Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje trénovali extrémní jízdu na závodním okruhu v Sosnové.

 

ODŠKODNĚNÍ PRO PORODNÍ ASISTENTKU

Soud dnes opět zamítl část žaloby porodní asistentky Ivany Königsmarkové z Unie porodních asistentek týkající se náhrady pěti milionů korun za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním. 

 

 

ZÁKAZ KOUŘENÍ

Přesně půl roku se nesmí kouřit v restauracích, barech ani na dalších veřejných místech. A v nové sněmovně právě vzniká návrh na zmírnění protikuřáckého zákona. 

 

 

POMĚRY V LDN

(od 10:24s)

 

NÁSLEDKY ODMITANÉHO OČKOVÁNÍ

Lékaři varují, že klesá proočkovanost české populace. Vrací se tak nemoci jako černý kašel nebo spalničky. Zatím se objevují jen lokální epidemie. 

 

LÉČBA LIDÍ S HIV

V Česku žije asi 700 HIV pozitivních, kteří nevědí o své nákaze a chorobu tak šíří dál. Podle lékařů je proto potřeba i dál podporovat testování a prevenci. 

 

 

ÚTOKY ZÁCHRANÁŘE

Útoků na záchranáře přibývá, přestože se tresty pro pachatele už před dvěma lety zpřísnily. Třeba v Karlových Varech prošetřovala policie jen za poslední dva měsíce dva případy.

 

 

KOLEM 30 ZDRAVOTNÍCH SESTER CHYBÍ FAKULTNÍ NEMOCNICI V HRADCI KRÁLOVÉ

Jejich nedostatek je už takový, že tamní chirurgická klinika musí od prosince zavřít oddělení se třiceti lůžky. 

 

NOVÝ PROJEKT VZP MÁ UKÁZAT, JAK SE MŮŽE ZMĚNIT PÉČE O PACIENTY ODKÁZANÉ NA  DÝCHACÍ PŘÍSTROJE

Místo v nemocnici by se mohli ve větším počtu léčit doma. Rozhodovat budou, jak jinak - náklady, které by se hradily z veřejného rozpočtu.

 

 

ODMÍTÁNÍ PACIENTŮ V NEMOCNICICÍCH

Některé nemocnice dál odmítají pacienty s tím, že k nim podle bydliště nepatří. Nazývá se to spádovost – v zákoně ale oporu nemá. 

 

LÉKAŘI NECHTĚJÍ E-RECEPTY, NEKTEŘÍ TAK SKONČÍ

Obavy z narůstající byrokracie spojené se zavedením elektronického receptu a elektronické evidence tržeb, důvody, proč někteří lékaři, hlavně ti v důchodovém věku, ukončují praxi. Nejvíce bude v kraji chybět stomatologů. Lékaři stále doufají, že se projekt e-receptů odloží. Někteří zdravotníci v kraji se už před časem zapojili i do protestů.

 

 

UNIKÁTNÍ LÉČBA  RAKOVINY

Nový způsob léčby rakoviny pomocí ledu, který se využívá v zahraničí, vyzkoušeli i čeští lékaři. A s úspěchem. Takzvanou kryo-ablací ošetřili experti brněnské Surgal kliniky první pacientku s neoperativním nádorem plic. 

 

HOSPODAŘENÍ NEMOCNIC

Místo devíti samostatných nemocnic jeden velký celek - radní jihomoravského kraje přišli s myšlenkou, podle které by se měla zdravotnická zařízení v jejich správě centralizovat. 

 

ZÁCHRANNÁ SLUŽBA KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE A OBLASTNÍ NEMOCNICE JIČÍN TESTUJÍ  NOVÝ PROJEKT TSDÍLENÍ LÉKAŘŮ

Funguje tak, že nemocnice v určené dny a směny půjčuje své specialisty místnímu výjezdovému středisku. 

 

ZMĚNY VE VZDĚLÁVÁNÍ ZDRAVOTNÍCH SESTER

Od září platí změna ve vzdělávání zdravotních sester. Nově se díky takzvanému modelu čtyři plus jedna - tedy čtyři roky střední školy a jeden rok vyšší odborné - mají rychleji dostávat do praxe. 

 

ŽLOUTENKA TYPU V ÚSTECKÉM KRAJI

Živý vstup redaktorky.

 

V ÚSTÍ NAD LABEM SE OBJEVIL ČERNÝ KAŠEL

Touto nemocí se nakazil žák Fakultní základní školy České mládeže. Podle hygieniků jde ale o ojedinělý případ a v rámci České republiky nic výjimečného. 

 

CHIRURGICKÁ AMBULANCE V SUŠICKÉ NEMOCNICI PRACUJE OD LISTOPADU V OMEZENÉM PROVOZU

Pouze od 7 ráno do půl 4 odpoledne. Chybí lékaři a podle vedení i pacienti. Radnice ale rozhodnutí kritizuje. 

 

LIDÉ SI MOHOU NECHAT VYŠETŘIT PLÍCE

3 a půl tisíce lidí ročně umírá v Česku na chronickou obstrukční plicní nemoc. Přes osmdesát procent nemocných si chorobu podle lékařů způsobí dlouholetým kouřením.

 

ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Elektronické recepty by podle České lékařské komory neměly být povinné. Změna prý přinese problémy a mnoho starších doktorů kvůli tomu skončí, varoval dnes na sjezdu lékařské organizace její prezident Milan Kubek.

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY V ÚSTÍ NAD LABEM POKRAČUJE

V Ústí nad Labem stále trvá epidemie žloutenky typu A. Za poslední týden přibylo devatenáct nakažených. Od začátku roku je jenom v Ústí nad Labem 215 případů hepatitidy typu A. Pro srovnání v loňském roce jich v celém kraji bylo zaznamenáno 106.

 

 

LÉČBA DEPRESE

Pokrok v diagnóze a léčbě depresí v ordinacích praktiků. Správně tuto poruchu vyhodnotí ve čtyřiceti procentech případů. Pomáhá jim v tom projekt Rozpoznejte depresi.

 

ROZESTAVĚNÝ DĚTSKÝ HOSPIC

Rozestavěný dětský hospic u středočeských Vraňan byl už poněkolikáté v dražbě, jenže o něj nikdo nemá zájem.

 

PENÍZE PRO MOBILNÍ HOSPICE

Ne všechny hospice, které poskytují paliativní péči u lidí doma, jejího proplacení z veřejného zdravotního pojištění dosáhnou. 

 

 

LÉKAŘ DOSTAL ZA SRÁŽKU PODMÍNKU

Tříletou podmínku dostal u okresního soudu lékař ostravské fakultní nemocnice Jaroslav Hájek. Loni na konci října srazil v Ostravě-Porubě na přechodu chodce. Z místa bez poskytnutí pomoci ujel. Zraněnému studentovi dobrovolně zaplatil odškodné 60 tisíc korun. 

 

 

PODIVNÉ PŘEDPISY Z NEMOCNICE V TRUTNOVĚ

Lékařka z nemocnice v Trutnově předepisovala pomůcky pacientkám, které o tom nevěděly a nejsou ani v evidenci vyšetřených.

 

 

ČESKÝ TRH S LÉČIVY

Český trh s léčivy je méně závislý na dovozech ze zahraničí. Dokládají to statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv - podle nich klesá počet dovezených léčivých přípravků, které u nás nejsou k dostání.

 

 

CHYBY V ÚČTOVÁNÍ NEMOCNICEMI A LÉKAŘI

Tisíce omylů v rodných číslech nebo ve vykázaných výkonech - pojišťovny každoročně řeší chyby v účtování nemocnicemi a lékaři.

 

PŘIPOMÍNKA DÁRCŮ ORGÁNŮ

Transplantaci potřebují rekordní počty nemocných - na čekací listině jich je aktuálně přes jedenáct set - nejvíc z nich potřebuje novou ledvinu. 

 

PROTESTY ZÁCHRANÁŘŮ

Výměnu vedení a odvolání ředitele - to požaduje část jihomoravských záchranářů. Deset z nich to dnes přišlo připomenout i na zasedání krajského zastupitelstva.

 

 

NELEGÁLNÍ PRODEJ LÉKŮ NA HUBNUTÍ

Osm až dvanáct let vězení za údajně nelegální obchod s léky na hubnutí a na spaní hrozí čtyřem provozovatelům a zaměstnancům lékárny v Ostravě včetně překupníka ze Slovenska. Ten měl léky vyzvedávat z lékárny na falešné recepty a převážet je na Slovensko, kde je měl bez povolení prodávat. Šlo o milion tablet na hubnutí a přes padesát tisíc tablet na spaní. Případ začal projednávat ostravský krajský soud. 

 

SOUD KVŮLI PORODU VE FN OLOMOUC SE VRACÍ NA ZAČÁTEK

Olomoucký krajský soud zrušil rozsudek okresního soudu, který zamítl žalobu rodičů postižené dívky na olomouckou fakultní nemocnici. Rodiče po nemocnici žádají bezmála 17 mil. korun. Podle nich porodníci použili zakázanou metodu a jejich vinou má dívka poškozený mozek. Nemocnice to odmítla a za pravdu jí dali i znalci a následně okresní soud. Ovšem podle krajského soudu je potřeba doplnit posudky.

 

KAUZA ÚMRTÍ POD RENTGENEM

Nemocnice, kde rentgen zabil pacientku, chce koupit nový přístroj. Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem na to od kraje dostane 9 milionů korun. Tragická událost se stala 12 října, pacientka zemřela na místě poté, co na ni spadla část přístroje.

 

NOVÉ RENTGENY PRO ÚSTECKOU NEMOCNICI

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem dostane dva nové rentgeny. Krajští zastupitelé dnes na svém zasedání zvýšili příspěvek pro provozovatele nemocnice společnost Krajskou zdravotní o devět milionů. 

 

PROPLÁCENÍ LÉKŮ EPILEPTIKŮM

Až tři čtvrtiny epileptiků poznají, že přichází záchvat. Zastavit ho dokážou takzvané pohotovostní léky. Zdravotní pojišťovny ale proplácejí jen medikament ve formě čípku. 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY TYPU A  V ÚSTÍ NAD LABEM

Sto sedmdesát sedm případů žloutenky typu A v těchto dnech zaměstnává lékaře a hygieniky v Ústí nad Labem. Odborníci již hovoří o epidemii. Nemoc špinavých rukou se v krajském městě projevila se začátkem školního roku. 

 

 

PROTESTY LÉKAŘŮ A LÉKÁRNÍKŮ

Sedm tisíc praktických lékařů a ambulantních specialistů dnes neotevřelo své ordinace. Pět stovek lékáren symbolicky zavřelo na půl hodiny.

 

 

OČKOVÁNÍ PROTI HPV VIRU

Od nového roku očkování proti HPV viru ze zdravotního pojištění i pro třináctileté chlapce. Jde o reakci na varování lékařů, že právě muži jsou nejen přenašeči, ale i je samotné infekce ohrožuje. 

 

 

PETICE ZA ZMĚNU PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA

Nové diskuse o zákazu kouření v restauracích, který v Česku neplatí ještě ani půl roku. Zastánci a odpůrci zákona se dnes střetli na veřejném slyšení v Senátu. 

 

KOMPLIKOVANÝ POROD U OLOMOUCKÉHO SOUDU

Jeden z největších případů, kdy rodiče postiženého dítěte viní lékaře olomoucké fakultní nemocnice z nepovedeného porodu dítěte, je opět u soudu. Manželé Blaťákovi čekali zdravé dítě. Podle nich ale lékaři podcenili těhotenskou cukrovku matky a při porodu použili nepovolený zákrok. Holčička se narodila s těžkým poškozením mozku. Matka přišla o dělohu. Žádají téměř sedmnáct milionů korun. Podle dřívějších znaleckých posudků sice dítě utrpělo poranění během porodu, zavinění lékařů se ale neprokázalo.

 

VYŠETŘOVÁNÍ PÁDU RENTGENU

V Ústecké Masarykově nemocnici vyšetřují včerejší úmrtí pacientky, na kterou spadla hlavice rentgenu. Podle zjištění České televize mohla být příčinou neštěstí špatná kvalita přístroje. Vedení nemocnice zastavilo i provoz druhého od téhož výrobce. V nemocnici fungují jiné 3 rentgeny. 

 

 

ŽIVOT S LUPENKOU

Deprese, ale třeba i rozchod s partnerem. Nemocní lupénkou, která přitom není infekční, čelí různým problémům. Lékaři zdůrazňují, že u pacientů je třeba se zaměřit na jejich celkový stav. 

 

ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Povinné zavedení elektronických receptů by se mohlo odložit až na rok 2020 místo původně plánovaného začátku příštího roku. Počítá s tím novela, kterou v prvním čtení podpořili senátoři.

 

PŘI RENTGENOVEM VYŠETŘENÍ ZEMŘELA OSMDESÁTILETÁ PACIENTKA

Spadla na ni část zářiče. Lékaři začali pacientku, která se léčila se závažným onemocněním plic, oživovat, ale bezúspěšně. Přístroj byl dva a půl roku starý. 

 

POZŮSTALÍ PO JEDNÉ Z OBĚTÍ HEPARINOVÉHO VRAHA NEDOSTANOU DEVÍTIMILIONOVÉ ODŠKODNÉ

Rozhodl tak odvolací soud. Potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové z loňského roku. 

 

SYMBOLICKÝ POHŘEB AMBULANTNÍ PÉČE SE DNES KONAL VE ŽLEBECH NA KUTNOHORSKU

Uspořádalo ho Sdružení praktických lékařů, zubní lékaři i ambulantní specialisté. Chtějí upozornit na nedostatečné financování jejich praxí a nárůst byrokracie, se kterým se potýkají. 

 

KAMPAŇ DOMA UPOZORŇUJE NA HOSPICOVOU PÉČI

Dneškem začíná týdenní kampaň nazvaná Doma. Má ukázat, že umírání doma s rodinou je možné díky mobilní hospicové péči. V MS kraji ji zatím rodinám bezplatně nabízí 6 hospiců. Nejdéle Ondrášek, který celotýdenní informační kampaň zorganizoval. 

 

LÉČBA DROGOVĚ ZÁVISLÝCH METADONEM

K substituční léčbě metadonem má v Česku přístup méně drogově závislých, než by bylo třeba. Větší podpora programů by podle adiktologů pomohla snížit kriminalitu i zvýšit šance lidí na návrat do běžného života.

 

 

NEMOCI SRDCE A CÉV

Na infarkt v Česku ročně umírá téměř pět tisíc lidí, dalších patnáct tisíc musí do nemocnice. Spolu s dalšími nemocemi srdce a cév jde o vůbec nejčastější příčinu smrti. Jak ale upozorňují lékaři, prevenci lidé zanedbávají. 

 

PENÍZE PRO LÉKÁRNY

Další zdravotnická profese žádá od státu víc peněz. Po doktorech a sestrách se přihlásili lékárníci - konkrétně o miliardu korun na mzdy, na chod lékáren i na jejich postupné vylepšování. 

 

PŘÍSTUP K BIOLOGICKÉ LÉČBĚ

Lepší přístup k biologické léčbě žádají pacienti s revmatickými onemocněními - těch jsou v republice desítky tisíc. 

 

PLÁNOVANÝ HOSPIC V KLATOVSKÉ NEMOCNICI NEBUDE

Projekt vedení zamítlo, dokud se nezmění úhradová vyhláška. Přitom zájem o hospicová lůžka v regionu roste. Jediné zařízení je v Plzni. Kraj se nedostatek lůžek snaží suplovat mobilními hospici. Těch je ale nedostatek.

 

KOMPENZACE ZA ÚRAZ

(od 18:05s)

 

 

LUŽICKÁ NEMOCNICE NA PRODEJ

Lužická a Litoměřická - dvě nemocnice v Ústeckém kraji, které řeší svou budoucnost. Lužickou nemocnici v Rumburku měl ještě nedávno převzít právě kraj, ten teď ale od záměru couvá.

 

 

VIRTUÁLNÍ REALITA POMÁHÁ V PSYCHOLOGII

Virtuální realita jako způsob jak se zbavit strachu z výšek, pavouků nebo ze stísněných prostor. Novou metodu začínají při léčbě fóbií používat čeští psychologové. Klientům simulují zdroj strachu až do chvíle, kdy se jim úzkost podaří zvládat. 

 

 

POKROKY V LÉČBĚ RAKOVINY PLIC

Čeští onkologové hlásí pokroky v boji proti rakovině plic. Nejmodernější léčba stále prodlužuje a ulehčuje život nemocným. Problém ale je, že většina lidí k lékaři přijde pozdě. 

 

NEDOSTATEK ZDRAVOTNÍCH SESTER

(od 0:37s)

 

PRVNÍ POKUTY ZA NEDODRŽOVÁNÍ PROTIKUŘÁCKÉHO ZÁKONA

Padly první pokuty pro provozovatele restaurací za nedodržování protikuřáckého zákona. Zatím jich hygienici uložili zhruba deset. Polovinu z toho ve Středočeském kraji. 

 

ZMĚNA POČTU KLIENTŮ ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN

Už jen týden mají lidé na změnu zdravotní pojišťovny.

 

 

E-RECEPTY ZA ČTVRT ROKU

Zhruba za tři měsíce budou muset lékaři povinně vydávat elektronické recepty - ve formě čárového kódu je můžou posílat třeba prostřednictvím sms zprávy nebo e-mailem. 

 

LÉČBA ROZSÁHLÝCH POPÁLENIN U DĚTÍ

Bolest, opakované operace a doživotní rehabilitace. S tím se musejí vyrovnat dětští pacieti, kteří přežijí rozsáhlé popáleniny. 

 

MIKESA MÁ PROBLÉMY

Do problémů se dostala organizace Mikasa. Z výtěžku adventních koncertů dostala dva miliony korun. za peníze chtěla vybudovat centrum pro lidi s kombinovaným postižením. Za evropskou dotaci pak postavit dům pro těžké autisty. Ani po roce ale projektant potřebné plány neodevzdal. A obě stavby se vůbec nerozjely. 

 

AUTISTICKÝCH DĚTÍ PŘIBÝVÁ, SPECIÁLNÍ ŠKOLKY V PARDUBICÍCH MAJÍ PLNO

Povinné screeningové testy batolat na autismus mají první výsledky. Daří se díky nim vytipovat více dětí s postižením než dříve. Ranná péče pak zvyšuje šanci na zařazení dítěte do společnosti. Problém je, že kapacity ve specializovaných zařízeních nestačí. 

 

VE VENKOVSKÝCH OBLASTECH UBÝVÁ LÉKAŘŮ

Zejména v menších obcích nejvíce chybí odborníci, kteří zajišťují primární péči – praktičtí lékaři pro děti i dospělé, zubaři a gynekologové. 

 

PODÍL KUŘÁKŮ V ČESKÉ POPULACI

Spotřeba tabáku v Česku je podle ministerstva zdravotnictví vysoká. Dnes zveřejněný průzkum ukazuje, že loni kouřil každý čtvrtý dospělý.

 

EPIDEMIE HEPATITIDY A

Epidemie hepatitidy A v celém Ústeckém kraji pokračuje - infekční oddělení Masarykovy nemocnice hlásí mimořádný nápor.

 

SPOR O LETECKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBU

Královéhradecký a Pardubický kraj jsou ve sporu o peníze na leteckou záchrannou službu.

 

NEBEZPEČNÁ PLÍCNÍ FIBRÓZA

Málo známé, ale o to nebezpečnější onemocnění. Příznaky plicní fibrózy, jako je zadýchávání nebo únava, lidé často přisuzují třeba svému věku. A do ordinace tak často zamíří, až když už je pozdě

 

KRAJ CHYSTÁ ZMĚNY V LŮŽKOVÉ ČÁSTI

Zástupci všech nemocnic i zdravotních pojišťoven si po 7 týdnech znovu sedli k jednomu stolu, aby se dohodli na tom, jak bude dál fungovat lůžková péče v MS kraji. Nedávné uzavření dvou interních oddělení kvůli chybějícím lékařům totiž potvrdilo, že krajské zdravotnictví potřebuje výraznou změnu. Nahlas se začíná mluvit o tom, že některá oddělení budou muset zaniknout, protože na nich nemá kdo sloužit. 

 

NEMOCNÁ NEMOCNICE

Dluhy desítky miliónů korun a teď ještě vyšetřování Policií. Nemocnice v Náchodě není v dobré kondici. 

 

NEBEZPEČNÁ OTRAVA KRVE

Sepse - neboli otrava krve - postihuje až 30 tisíc pacientů ročně - pro třetinu mívá fatální následky. Rozhoduje včasné odhalení.

 

 

SOUD S LÉKAŘEM, KTERÝ SRAZIL CHODCE

Lékař ostravské fakultní nemocnice, který podle policie loni v říjnu srazil na přechodu 19letého mladíka, způsobil mu závažnější zranění a z místa nehody ujel, půjde před soud. Státní zástupce totiž nesouhlasil s podmínkou, peněžitým trestem a zákazem řízení, které řidiči ostravský okresní soud uložil takzvaným trestním příkazem.

 

 

HODNOCENÍ ČESKÉHO ZDRAVOTNICOTNICTVÍ

České zdravotnictví obstojí i v evropském srovnání. Zároveň ale rostou problémy - především personální a organizační. To budou úkoly pro nového ministra zdravotnictví po podzimních volbách do sněmovny. 

 

PROBLÉMY S RŮSTEM DĚTÍ

Víc než dva tisíce dětí se v Česku léčí růstovým hormonem. Pokud v těle chybí, bez léčby dorůstá takový nemocný jen do výšky 110 až 135 centimetrů. 

 

MZDY V REGIONÁLNÍCH NEMOCNICÍCH

Živý vstup redaktora.

 

 

MZDY ZÁCHRANÁŘŮM V SUŠICI

25 zdravotníků ze záchranky v Sušici se u soudu domáhá doplacení mezd.

 

PREVENCE PROTI CHŘIPCE

Lékaři se připravují na chřipkovou sezonu. Předpovědět, jaký bude mít průběh, ale nikdo neumí. Stejně jako to, který z kmenů bude nejčastější – vakcína proti onemocnění obsahuje víc typů.

 

PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON V MS KRAJI

Více než dvěma třetinám obyvatel Moravskoslezského kraje zákaz kouření v barech a restauracích nevadí. Čtvrtina zákazníků v nich teď dokonce více utrácí. Ukázal to průzkum ministerstva zdravotnictví, podle kterého si lidé na severní Moravě na protikuřácký zákon zvykli. Platí už tři měsíce. Negativně ho ale vnímá většina podniků, které tak přichází o zákazníky. 

 

 

SPORY O ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Lékaři a lékárníci odmítají, aby byly od ledna elektronické recepty jedinou možnou variantou při předepisování léků. Systém podle nich není dostatečně připravený a práci obou profesí jen zkomplikuje.

 

MEZINÁRODNÍ DEN PORANĚNÍ MÍCHY

Mezinárodní den poranění míchy si dnes připomněli i lidé v Brně. Cílem byla především prevence - ročně lékaři na jižní a východní Moravě řeší až sedmdesát nových případů poranění páteře. 

 

KLESÁ POČET NAKAŽENÝCH HIV

V Česku klesl počet nových případů nákazy virem HIV. Za prvních sedm měsíců letoška se objevilo 152 nových pacientů. 

 

 

PROTIKUŘÁČKÝ ZÁKON PLATÍ UŽ TŘI MĚSÍCE

Před třemi měsíci prošly české restaurace, hospody a bary zásadní změnou. Přestalo se v nich kouřit. A dnešním dnem končí devadesátidenní lhůta, kdy úřady byly benevolentní k provozovatelům hospod a za prohřešky proti zákonu je víceméně nepokutovaly. 

 

PŘI MANIPULACI S AZBESTEM  HROZÍ POŠKOZENÍ DÝCHACÍCH CEST

Azbest stále řeší majitelé některých bytových domů. Narážejí na něj při rekonstrukcích bytových jader - třeba obyvatelé domů v brněnském Juliánově. V případě, že se s materiálem začne manipulovat, hrozí dělníkům poškození dýchacích cest. A problémy s nebezpečnou látkou má brněnské Janáčkovo divadlo.

 

LUŽICKÁ NEMOCNICE V RUMBURKU SE UŽ NĚKOLIK LET POTÝKÁ S VELKÝMI DLUHY

Ústecký kraj městu nabídl, že ji odkoupí. Teď se to ovšem komplikuje. Mohou za to nejasnosti kolem jedné chybějící akcie. Ta podle kraje převodu brání. 

 

VÝSKYT ZHOUBNÉHO MELANOMU STOUPÁ

Poslední srpnová sobota jako jeden z mnoha tropických dnů. Lékaři ale i teď koncem prázdnin nabádají k opatrnému opalování. 

 

 

DOPLATKY PACIENTŮ ZA LÉKY

Doplatky za léky jádrem sporu. Česká lékárnická komora chce, aby částka, kterou pacienti dodávají ze svého, byla ve všech prodejnách stejná. 

 

SALMONELA V POHOŘELICÍCH

Veterináři v Pohořelicích dokončili likvidaci pět-a-šedesáti tisíc slepic kvůli salmonele. 

 

DIAGNOSTIKA RAKOVINY Z KAPKY KRVE

Zjistit rakovinu v těle z jedné kapky krve a téměř okamžitě – k tomu směřuje výzkum vědců z institutu CEITEC. Vysokého učení technického v Brně. 

 

NÁKAZA SALMONELY

Likvidace slepic kvůli nákaze salmonelou dnes pokračovala v chovu nosnic v Pohořelicích na Brněnsku.

 

UŽ TÉMĚŘ PŮL DRUHÉHO ROKU SI LIDÉ MOHOU STÁHNOUT APLIKACI ZÁCHRANKA, KTERÁ POMÁHÁ ZKRÁTIT DOJEZDOVÝ ČAS ZÁCHRANÁŘŮ K PACIENTŮM

Její čeští vývojáři teď pracují na tom, aby stejně jako v Česku fungovala i v zahraničí. 

 

 

CHRONICKÉ SRDEČNÍ SELHÁNÍ

Dušnost, otoky, přibírání na váze - tři příznaky, kterým lidé často nevěnují pozornost a připisují je věku. Mohou to být přitom varovné signály, že srdci dochází síly.

 

POMOC LIDEM SE SVALOVOU DYSTROFIÍ

České republice chybí centrum pro pacienty s Dyšejnovou svalovou dystrofií - tedy vzácným onemocněním, na které se umírá už po dvacátém roce života. V celé republice jím trpí přes tři stovky lidí. Kvalifikovaná podpůrná léčba přitom dokáže nemocným prodloužit život až o 10 let.

 

DEMOLICE DĚTSKÉ NEMOCNICE

Zhruba rok a půl se teď budou muset děti ze žďárského regionu léčit v provizorních prostorách. V Nemocnici Nové Město na Moravě dnes začali dělníci s demolicí šedesát let starého dětského oddělení. Na jeho místě příští rok vyroste nový pavilon. 

 

NEZNALOST SRDEČNÍHO SELHÁNÍ

Češi mají jen malé povědomí o chronickém srdečním selhání – podle kardiologů přitom na toto onemocnění umírá víc lidí než na rakovinu. Téměř polovina Čechů si ale nemoc plete s infarktem a dokonce dvě třetiny lidí si hlavní příznaky nemoci spojují se stářím. 

 

VOSY OHROŽUJÍ ALERGIKY

Záchranáři v srpnu zaznamenali dvojnásobek výjezdů k pacientům pobodaným vosami a včelami. Každé léto se aktivita bodavého hmyzu stupňuje. Jde zejména o vosy. Jejich kolonie se v srpnu dostávají na maximum. Vosí žihadlo přitom může způsobit vážné zdravotní komplikace hlavně u alergiků. 

 

NEBEZPEČNÉ LÉKY

Dva léky na kašel už jsou nově jen na předpis. Léky Stopex a pastilky Meddex Vicks jsou v doporučené dávce sice bezpečné, nadměrné množství ale způsobuje halucinace i zdravotní obtíže. Oba léky zneužívali hlavně mladí lidé.

 

 

OMEZENÝ PROVOZ V NEMOCNICÍCH

Omezený provoz nemocnic v letních měsících. Na prázdniny jejich vedení pravidelně plánují rekonstrukce i další úpravy na odděleních. Zároveň lékaři a sestry čerpají dovolenou.

 

NOVÁ LÉČBA RAKOVINY PRSOU

Skoro 3,5 tisíce žen v Česku žije s rakovinou prsu v posledním stádiu s metastázemi. Nová biologická léčba jim prodlužuje život až o několik let. 

 

JEDNÁNÍ O ROZPOČTU

Ministerstvo zdravotnictví chce pro příští rok dvě miliardy navíc. Po jednání se šéfem financí snížil Miloslav Ludvík své požadavky na polovinu. 

 

REKONSTRUKCE FAKULTNÍ NEMOCNICE

Vstupní pavilon ostravské fakultní nemocnice začnou pacienti i návštěvníci využívat nejdříve na konci října. Budovu s označením L nechal statik zavřít už v r. 2009, protože se ukázalo, že má špatné podloží. Rekonstrukce začala loni. A podle původních plánů už měla být hotová. 

 

ZPOZDĚNÍ ČÍNSKÝCH LÁZNÍ

Projekt čínských lázní v Pasohlávkách má opět zpoždění. Krajští zastupitelé dnes uložili valné hromadě, aby odvolala z čela společnosti Thermal Pasohlávky dosavadního šéfa - Jiřího Škrlu. Podle vedení jihomoravského kraje totiž v posledních letech společnost nehospodárně nakládala s veřejnými prostředky. 

 

NEMOCNICE JIHLAVA FUNGUJE V ČÁSTEČNĚ OMEZENÉ PROVOZU

Za provozu probíhá celková rekonstrukce. Práce jsou nyní zhruba v polovině, což znamená, že nad i pod rekonstruovanými patry se musí normálně léčit. Jak to funguje a jak moc to omezuje provoz nemocnice, zjišťoval redaktor Čt.

 

 

OTÁLENÍ S VOLÁNÍM ZÁCHRANÁŘŮ A HASIČŮ

Vodní záchranná služba i hasiči řeší řadu případů, kdy lidé otáleli s voláním pomoci, protože se báli, že služba je placená. Podle záchranářů takové chování situaci vždy jen zhorší. 

 

 

MÁLO DÁRCŮ KRVE

Tak jako každé léto i letos mají nemocnice málo dárců krve. Těch chodí o prázdninách kvůli dovoleným méně.

 

PENÍZE PRO ZDRAVOTNICTVÍ

Politici zvažují, jak pro české zdravotnictví získat víc peněz. Vrátit se může třeba regulační poplatek za pobyt v nemocnici. 

 

NA SOCIÁLNÍ SLUŽBY NEBUDE

Kraje zřejmě neuspějí se svým požadavkem na dofinancování loňského zvýšení platů v sociálních službách, na které chtějí od státu získat 822 milionů korun. Podle ministryně práce kraje letos dostaly rekordní dotace na sociální služby, podle ministra financí obce mají víc peněz z rozpočtového určení daní.

 

LABORATOŘE ČEKAJÍ NA SÁLY

Nové laboratoře v nemocnici ve Dvoře Králové n. L. jsou hotové, zda je doplní nové operační sály, aby laboratoře měly smysl, kraj zatím nerozhodl. 

 

ROK APLIKACE ZÁCHRANKA

Už přes 400 tisíc lidí si v Česku do mobilu stáhlo aplikaci Záchranka. V provozu je něco víc než rok a její využití opravdu může zkrátit dojezdovou dobu záchranářů k pacientovi. 

 

 

NOVÉ OHNISKO ENCEFALITIDY

Hygienici v Moravskoslezském kraji upozorňují návštěvníky Beskyd na nové ohnisko klíšťové encefalitidy. I když odchycená klíšťata nebezpečnou nemoc neprokázala - v letošním roce mají už na Třinecku hlášeny 4 případy nemocných, kteří se údajně jinde nakazit nemohli.

 

JEDNÁNÍ O NEMOCNICÍCH

V Moravskoslezském kraji se musí změnit struktura poskytované nemocniční péče. Po jednání se zástupci všech sedmnácti lůžkových zařízení v regionu a představiteli zdravotních pojišťoven to mimo jiné řekl hejtman kraje Ivo Vondrák. Od jeho nástupu do funkce to bylo vůbec první jednání se zástupci nemocnic.  

 

 

PLATY ZDRAVOTNÍCH SESTER

Přes 40 tisíc zdravotních sester pracujících v třísměnném a nepřetržitém provozu dostane v srpnové výplatě ke své mzdě příspěvek dva tisíce korun. 

 

 

POMOC LIDEM S CYSTICKOU FIBRÓZOU

Navzdory pokroku v medicíně je stále nevyléčitelná. Cystickou fibrózou trpí v Česku asi 600 lidí. Záněty jim poškozují plíce a jejich pot je několikrát slanější, než u zdravých lidí. 

 

SPOR V PŘÍPADU LÉČBY ONKOLOGICKÉHO PACIENTA

Spor, ve kterém jde o zdraví a o peníze. Pojišťovna musí znovu přezkoumat případ onkologického pacienta Miroslava Červenky, kterému odmítla hradit nákladnou biologickou léčbu.

 

 

CENTRUM PROTI ZÁVISLOSTI  V ÚSTÍ NAD LABEM JE TRNEM V OKU OBYVELEVATELŮM  OKOLNÍCH DOMŮ

Vadí jim především klienti centra. Někteří z nich si drogy aplikují přímo v parku, se kterým centrum sousedí. Tudy ale denně prochází děti do základní a mateřské školy. 

 

LINKA 155 JE ZNEUŽÍVÁNA

Moravskoslezští záchranáři stále častěji vyjíždějí k lidem, kteří rychlou odbornou pomoc akutně nepotřebují. Číslo 155 vytočí , i když mají jen banální anebo dlouhodobý zdravotní problém. Zdravotníci mají větší počet výjezdů každé léto. Letos to nejsou tak jako v minulých letech úrazy, ale problémy se žaludkem nebo bolesti hlavy. 

 

ÚSTECKÝ KRAJ ZAČNE JEDNAT S MĚSTEM RUMBURK O PŘEVZETÍ LUŽICKÉ NEMOCKÉ NEMOCNICE

Zavázal se k tomu při podpisu memoranda. Zařízení je jediným poskytovatelem akutní zdravotní péče ve šluknovském výběžku. Nemocnici vlastní město a to na její provoz nemá dostatek peněz. 

 

SOUD O PROPLÁCENÍ ZDRAVOTNÍCH POMŮCEK

Národní rada osob se zdravotním postižením kritizuje praxi pojišťoven při proplácení pomůcek, jako jsou třeba invalidní vozíky. Mluví o nadměrné byrokracii i porušování zákona. 

 

 

SOUD V PŘÍPADNU SPORU O ÚHRADU LÉČBY

K Městskému soudu v Praze dospěl spor o úhradu léčby. Pětatřicetiletý Miroslav Červenka bojuje s rakovinou - lékaři u něj několik měsíců s úspěchem kombinovali chemoterapii a biologické preparáty.

 

NEDOSTATEK KRVE V NEMOCNICÍCH

Některé nemocnice se o prázdninách znovu potýkají s nedostatkem krve. Pacientů, kteří ji potřebují, přibývá – třeba kvůli automobilovým nehodám, ale dárci se shánějí hůře.

 

MÁLO SESTER V OLOMOUCKÉM KRAJI

Zdravotní sestry chybí v nemocnicích v Olomouckém kraji. Třeba ta prostějovská zkouší nedostatek vyřešit přes sociální sítě. Novým videoklipem o práci sestry si slibuje větší publicitu oboru hlavně u mladých lidí. Za dva týdny spot shlédlo tisíc lidí.

 

VYSOKÉ TRESTY ZA  OBCHODOVÁNÍ S LÉKY

Bývalého lékaře ostravské věznice Heřmanice Antonína Strapinu poslal soud do vězení na 11 let za nelegální obchod s léky. Psychofarmaka a tablety na hubnutí, které jsou dostupné jen na předpis, lékař prodával i spoluobžalovanému Hýžovi. Toho za to čeká ve vězení 10 let. Léky si přes internet koupily stovky lidí. Ordinaci na 11 let vymění za vězeňskou celu. 

 

ODBORY ŘEDITELE NECHTĚJÍ

Martin Limburský se funkce ředitele nemocnice v Trutnově ujal přes hlasité proptesty odborů. Vadí jim jeho souběžné podnikání ve zdravotnictví. 

 

ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ S KLOUBY

75 tisíc lidí končí každý rok v tuzemských nemocnicích kvůli kloubům - nejčastěji s artrózou nebo úrazem kolena.

 

 

PŘEMĚNA FAKULTNÍCH NEMOCNIC NA UNIVERZITNÍ

Končí i další vládní slib - přeměna fakultních nemocnic na univerzitní. Návrh nemá podporu. 

 

ZÁVAŽNÉ PŘÍPADY RAKOVINY DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Skoro 1000 žen v Česku ročně onemocní rakovinou děložního čípku, 400 umírá.

 

NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK PRO SESTRA V HRADCI KRÁLOVÉ

Stotisícový náborový příspěvek nabízí Fakultní nemocnice v Hradci Králové zdravotním sestrám se specializací na intenzivní péči, které se zavážou k práci aspoň na dva roky. 

 

 

NEMOCNICE V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ ZRUŠILA POHOTOVOST

Důvodem je nedostatek lékařů a taky zneužívání pohotovostí. 

 

PACIENTI DLUŽÍ NEMOCNICÍM

Desítky milionů korun dluží českým nemocnicím cizinci, kteří potřebovali akutní péči a neměli pojištění. Největší objem pohledávek registruje motolská nemocnice – od roku 2000 vymáhala téměř 37 milionů. 

 

CHYBÍ LÉKAŘI NA INTERNÁCH

Dvě lůžková interní oddělení v nemocnicích v moravskoslezském kraji jsou zatím do konce prázdnin uzavřené. K takovému kroku muselo přistoupit vedení městské nemocnice v Bohumíně a taky nemocnice v Karviné - Ráji, kterou řídí krajský úřad . Důvod uzavření je v obou zařízeních stejný. Nejsou lékaři. Záchranáři i krajští úředníci ujišťují - pacienti to zatím nepocítili.

 

STUDENTI ŠKOLÍ ZÁCHRANÁŘE

Studenti Západočeské univerzity v Plzni vyvinuli software pro snadné školení záchranářů. Speciální aplikace navozuje různé stavy, které vznikají při resuscitaci pacienta.

 

KARLOVARSKÝ KRAJ CHCE VLASTNÍ ZÁKLADNU PRO LETECKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBU

Kraj si od toho slibuje kratší časy doletů. Podle leteckých záchranářů je ale vznik nové základny zatím zbytečný.

 

POHOTOVOSTI PLNÉ LIDÍ

Do českých nemocnic je ročně na pohotovostech přijato přes sedm set tisíc lidí. 

 

ZMĚNY V OČKOVÁNÍ

Stát chystá změnu v takzvaném očkovacím kalendáři. Hlavně kvůli příušnicím teď ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu vyhlášky - chce posunout podání druhé dávky.

 

ODŠKODNĚNÍ PRO RODIČE MATĚJE

Fakultní nemocnice v Brně odškodní rodiče dnes desetiletého Matěje, který před sedmi roky zůstal po operaci v kómatu. Podle Českého rozhlasu obě strany přistoupily k mimosoudnímu vyrovnání.

 

JAK FUNGUJE POHOTOVOST V PLZEŇSKÉM KRAJI

Chybějící chirurgickou pohotovost na Tachovsku nahrazují výjezdy rychlé záchranné služby. Za zubařem ve večerních hodinách a o víkendu pak lidi z celých západních Čech musí až do Plzně. 

 

 

CHYBÍ ANATOMOVÉ PRO VÝUKU BUDOUCÍCH LÉKAŘŮ

Anatomické ústavy se potýkají s nedostatkem pedagogů - a jejich nástupci budou brzy chybět. Studenti medicíny nemají o tento obor zájem. Pro budoucí lékaře má přitom praxe v anatomii zásadní význam.

 

BUDOUCNOST PŘÍPLATKŮ VE ZDRAVOTNICTVÍ

Nadstandardy i změny v proplácení zdravotnických prostředků pojišťovnami - výzvy, které budou čekat zřejmě až na nového ministra zdravotnictví. 

 

ŽIVOT S EPILEPSIÍ

(od 38:14s)

 

 

SCHVÁLENÉ ZÁKONY

(od 4:37s)

 

SPALNIČKY

Spalničkami, které Moravskoslezský kraj zasáhly na konci března, se dosud v regionu nakazilo 130 lidí. Mezi nemocnými bylo i 19 zdravotníků. Přestože hygienici poslední případ onemocnění zaregistrovali 12. 

 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY

Další dva lidé se v uplynulém týdnu nakazili žloutenkou typu A. Epidemie v Jihomoravském kraji tak stále pokračuje. Zájem o očkování proti této nemoci je stále větší. Hrozí, že za dva měsíce by vakcína mohla dojít.

 

LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA V JČ KRAJI

(od 13:01s)

 

 

BOHUMÍNSKÁ INTERNA UŽ NEPŘÍJÍMÁ

Městská nemocnice v Bohumíně ode dneška kvůli nedostatku personálu nepřijímá nové pacienty. Akutní nedostatek lékařů, především na interních odděleních, teď řeší hned několik nemocnic na Karvinsku. Vedení zdravotnických zařízení musí situaci řešit tím, že oddělení dočasně uzavírají a nové pacienty odkazují na okolní nemocnice. 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY V JM KRAJI

Epidemie žloutenky na jihu Moravy nepolevuje. V uplynulém týdnu se nakazili další dva lidé. 

 

V KARVINÉ DOČASNĚ UZAVŘELI INTERNÍ ODDĚLENÍ

Po dočasném uzavření interního oddělení v bohumínské městské nemocnici musel stejné opatření přijmout i management Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. Důvod je také stejný, nedostatek lékařského personálu, zejména v letních měsících, kdy se vybírají dovolené.

 

STĚHOVÁNÍ AUTISTICKÉ ŠKOLY

V jediné škole pro autistické děti na jižní Moravě začalo velké stěhování. Jedna z budov ve Štolcově ulici je stará víc než 130 let a některé její části jsou v dezolátním stavu. 

 

ROZSUDEK V KAUZE ŠÍŘENÍ HIV

Za vědomé šíření viru HIV by měl Zdeněk Pfeifer strávit 11 a půl roku za mřížemi. O tom, že je infikovaný, se dozvěděl v roce 2013.

 

PLATY MANAŽERŮ NEMOCNIC

Jihočeské nemocnice mají díky jinému systému vyplácení managementu ušetřit až 24 milionů korun ročně. Nový koncept hospodaření dnes nadpoloviční většinou vzali na vědomí krajští zastupitelé. 

 

REKONSTRUKCE PAVILÓNU PÉČE O MATKU A DÍTĚ

V náhradních prostorách budou muset přes prázdniny rodit ženy, které se rozhodly přivést na svět své potomky ve FN Ostrava. Důvodem je rekonstrukce a dostavba pavilonu péče o matku a dítě. Díky ní by se měla zvýšit kapacita nejvytíženějšího centra v Česku.

 

 

PODLE OBŽALOLOBY VĚDOMĚ ŠÍŘIL HIV

Se Zdeňkem Pfeifrem, kterého na základě mezinárodního zatykače dopadla policie v Thajsku, dnes začalo u krajského soudu v Ústí nad Labem hlavní líčení.

 

ZMĚNY VE ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

Nové spory o to, jestli mají mít lidé v Česku možnost připlácet si za lepší lékařskou péči. 

 

PROBLÉMY S KŘEČOVÝMI ŽILAMI

Křečovými žílami trpí až 60 procent populace. Lékaři upozorňují, že nejde jen o kosmetický problém. Ročně kvůli nim na neschopnosti končí téměř 8 tisíc lidí.

 

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY OČKOVÁNÍ

Téměř v tisícovce případů pacienti a zdravotníci loni nahlásili nežádoucí účinky po očkování. Vyplývá to z nejnovějších dat lékového ústavu. 

 

NEMOCNICÍM CHYBÍ LÉKAŘI, HLAVNĚ INTERNISTÉ

Akutní nedostatek personálu tíží hlavně interní lůžková oddělení některých nemocnic na Karvinsku. Chybí lékaři i sestry. Kvůli výměně personálu musí bohumínská městská nemocnice v červenci na měsíc přerušit provoz. V návaznosti na špatnou situaci dnes ministr zdravotnictví oznámil, že sestry, které pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu, dostanou od července přidáno o 2000 korun hrubého. Špatnou personální situaci to ale zřejmě nevyřeší.

 

DIAGNÓZA: ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA

Postihuje hlavně mladé ženy – roztroušená skleróza je u nás každý rok diagnostikována až tisícovce lidí. Bez léčby pacienti končí na vozíku – hlavně díky biologickým lékům ale mohou mít plnohodnotný život. 

 

 

ZÁCHRANÁŘE TRÁPÍ ZNEUŽIVÁNÍ LINKY

Lidé po celé republice dnes měli u příležitosti 1. ročníku Dne tísňové linky 155 možnost přiblížit si práci záchranářů zdravotní služby. Ti otevřeli svá výjezdová centra ve všech 14 krajích. Ročně záchranáři vyjíždějí k více než miliónům případů. Mezi volajícími se ale objevují i lidé, kteří záchranné služby zneužívají, za což jim hrozí postih.

 

PLZEŇSKÝ DNES ODVOLAL 22 LIDÍ Z PŘEDSTAVENSTECH  A DOZORČÍCH RAD NAMOCNIC A ZDRAVOTNICKÉHO HOLDINGU

Místo nich jmenoval manžery, kteří mají radikálně snížit ztráty krajských nemocnic. Pro letošní rok radní schválili doplatek na nemocnice ve výši čtvrt miliardy korun.

 

S ALKOHOLEM MÁ PROBLÉM STÁLE VÍCE DĚTÍ

Hygienici zveřejnili alarmující statistiku. Za rok 2015 v České republice podstoupilo detoxikaci v nemocnici téměř 12 tisíc pacientů. Čím dál častěji mají problémy s alkoholem a drogami děti. Hospitalizovaných ve speciálních zařízeních jich bylo před dvěma lety více než 770.

 

NA JIHU ČECH JSOU HLÁŠENY UŽ TŘI PŘÍPADY KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY

Loni onemocnělo v Česku touto závažnou nemocí téměř 600 lidí. A už teď je zapotřebí opatrnost.

 

SALMONELA

Živě s redaktorem.

 

MĚSTO SLANÝ POTVRDILO DALŠÍ DVA PŘÍPADY ONEMOCNĚNÍ ŽLOUTENKOU

Takzvaná nemoc špinavých rukou se tam od poloviny dubna objevila už u osmnácti lidí.

 

NÁKAZA VIREM HIV V ČR

Počet nových případů nákazy virem HIV v Česku letos klesá. Lékaři jich do konce března zaznamenali 68. O 27 míň než v loňském prvním čtvrtletí. 

 

 

LÉČBA RAKOVINY U KLIENTŮ VZP

Náklady na léčbu rakoviny rostou - vloni se pohybovaly kolem 20 miliard korun.

 

LÉČBA RAKOVINY U KLIENTŮ VZP

Náklady na léčbu rakoviny rostou - vloni se pohybovaly kolem 20 miliard korun.

 

 

170 LET OD PŘELOMOVÉ OPERACE V ANESTEZII

170 let letos uběhlo od prvního využití celkové anestezie v Česku. Pro medicínu přelomový okamžik - operace bylo možné provést tak, aniž by pacient aktivně prožíval bolest způsobenou zákrokem.

 

SPORY ZÁCHRANÁŘŮ

Spory v jihomoravské záchrance by měl urovnat specialista na lidské zdroje. Dnes to navrhnul hejtman Bohumil Šimek.

 

SALMONELA V MASU Z BRAZÍLIE

Veterinární správa nařídila stáhnout z prodeje přes 30 tun kuřecích řízků původem z Brazílie – obsahují totiž bakterie salmonely. Některé z nich se dostaly i do vojenského stravovacího zařízení. Právě tam se na salmonelu v mase přišlo. 

 

 

SPALNIČKY AKTUÁLNÍ STAV

Epidemie spalniček v Moravskoslezském kraji stále nepolevuje. Hygienici jen za minulý týden zaznamenali zhruba desítku lidí, kteří nebezpečnou nemocí onemocněli. V kraji teď evidují 77 nakažených lidí. Odkud se sem nákaza dostala, teď zjišťují vědci v Institutu Roberta Kocha v Berlíně. 

 

PLÁNY NA NEMOCNIČNÍ KONCERN

Revoluce ve zdravotnictví Zlínského kraje - čtyři nemocnice už nebudou konkurenty, ale stanou se součástí jednoho společného koncernu. Ten bude mít jediného šéfa – Radomíra Maráčka, který v minulosti úspěšně vedl fakultní nemocnici v Olomouci. 

 

ŠKOLA V NEMOCNICI

Byla speciální,stala se obyčejnou. A s tím přišli učitelé školy ve FN v Hradci Králové o příplatky.Ministryně slíbila nápravu. 

 

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB PRO LÉKAŘE

Rozšíření kompetencí nebo elektronická evidence tržeb. Jen některá z témat, nad kterými tento víkend debatují praktičtí lékaři.

 

MĚSÍC DO ZÁKAZU DO KOUŘENÍ  V RESTAURACÍCH

Přesně za měsíc čeká tuzemské restaurace, hospody a bary historicky největší změna v jejich provozu.

 

NEDOSTATEK LÉKAŘŮ V NEMOCNICÍCH KARLOVÉHRADECKÉHO KRAJE SE TAMNÍ ZDRAVOTNICKÝ HOLDING SNAŽÍ ŘEŠIT NÁBOREM LIDÍ Z JINÝCH ZEMÍ - ZEJMÉNA Z UKRAJINY

V Náchodě pro ně začal jazykový kurz.

 

CHYBÍ MLADÍ PEDIATŘI

Na jihu Moravy chybí mladší dětští lékaři. Starší pediatry, kteří odcházejí do důchodu, tak často nemá kdo nahradit. Některým nezbývá nic jiného, než odnést zdravotní dokumentaci pacientů na krajský úřad - a pacienti si sami musí najít nového doktora. Řada pediatrů má taky ve své péči vysoký počet dětí. 

 

VZDELÁVÁNÍ ZDRAVOTNÍCH SESTER

Zdravotním sestrám se zřejmě zkrátí vzdělání. Poslanci v závěrečném čtení odsouhlasili příslušný zákon a poslali ho senátorům. Ministerstvo věří, že norma pomůže spolu s dalším plánovaným nárůstem platů vyřešit nedostatek nelékařského personálu.

 

 

CIČENÍ HASIČŮ A  ZDRAVOTNÍKŮ

V tunelu na trati z Police nad Metují do Broumova. 

 

ZMĚNY PRO FAKULTNÍ NEMOCNICE?

Přeměna sítě fakultních nemocnic. Poslanci v prvním čtení podpořili návrh zákona o vzniku univerzitních nemocnic. Ty by měly být více než teď svázány s fungováním lékařských fakult. 

 

 

70 PŘÍPADŮ SPALNIČEK

K dnešnímu dni už 70 případů onemocnění spalničkami evidují hygienici v MS kraji. Mezi nemocnými je i 14 zdravotníků. Kvůli epidemii v minulých dnech omezili i provoz ve dvou zdravotnických zařízeních v Ostravě.

 

NELEGÁLNÍ PSYCHOFARMAKA PRO 2000 LIDÍ

Případ nelegálního prodeje 200 tisíc tablet léků na lékařský předpis za nejméně 3,5 mil. korun, začal řešit soud v Ostravě. Psychofarmaka a léky na hubnutí prodali dva obžalovaní přibližně 2 tisícům mzájemců z celého Česka.

 

NEMOCNICE NA VYSOČINĚ POSTRÁDAJÍ SANITÁŘE. CHYBÍ JICH CELKEM DESET.

Noví sanitáři vzejdou z rekvalifikačního kurzu už na konci května. 

 

 

NEDOSTATEK ZDRAVOTNÍCH SESTER

Sester v nemocnicích chybí stovky. Už ve středu budou poslanci schvalovat změnu v jejich vzdělávání, která má problém řešit. S tím, aby sestrám nově stačilo pět let školy místo sedmi, ale nesouhlasí třeba jejich asociace. 

 

ZRUŠENÍ ZÁKAZU KOUŘENÍ PO VOLBÁCH?

Už jen necelý měsíc chybí do úplného zákazu kouření v restauracích. Od 31. května budou muset být všechny hospody, bary a restaurace nekuřácké. Některé politické strany ale chtějí po volbách kouření v hospodách znovu povolit. 

 

PARKOVÁNÍ V NEMOCNICÍCH

Bolavá záda byla důvodem, proč se Jiří Haramul hned po ránu vypravil na ošetření do nemocnice. Na neurologickém oddělení čekal několik hodin na vyšetření. Celkem v nemocnici strávil 7 a půl hodiny. Když pak v podvečer vyrážel domů, u parkovacího automatu byl nepříjemně překvapen. 

 

MENINGOKOKOVÁ INFEKCE

Meningokokovou infekcí v Česku loni onemocněno 43 lidí, šest z nich nemoci podlehlo. Přenáší se vzduchem, má rychlý závažný průběh.

 

ZDRAVOTNÍ SESTRY V KARLOVÝCH VARECH DEMONSTROVALY ZA VYŠŠÍ MZDY

Jedním z jejich požadavků je navýšení mezd o minimálně 5 tisíc korun měsíčně a dorovnat tak platy sester ve státních nemocnicích. Druhým požadavkem je pak řešení akutního nedostatku zdravotního personálu. 

 

SPALNIČKY O VELIKONOCÍCH

Moravskoslezští hygienici evidují v kraji jednapadesát případů onemocnění spalničkami, je to o dva více než před velikonočními svátky. Kromě Bruntálska se spalničky vyskytují ve všech okresech regionu, nejhorší je situace i nadále v Ostravě.

 

PROPLÁCENÍ BIOLOGICKÉ LÉČBY

Spor o úhradu nákladné léčby – 35letý Miroslav Červenka trpí pokročilým stádiem rakoviny – biologické léky platí jeho rodina ze svého. Od konce ledna 1 milion 400 tisíc.

 

BOJ S EPIDEMIEMI

Jižní Morava patří k nejrizikovějším krajům, co se klíšťové encefalitidy týče. Jen loni jí v regionu onemocnělo 35 lidí. Žádné léky na tuto nemoc neexistují, až každý druhý pacient se přitom potýká s trvalými následky. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Vhodná doba je právě teď.

 

POKROK V LÉČBĚ RAKOVINY LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

Narůstá počet pacientů s rakovinou lymfatického systému - ročně až 2500 případů. Zároveň se ale zvyšuje procento vyléčených - často mladých lidí.

 

DOPLATKY LÉKŮ PRO LIDI S PARKINSONOVOU CHOROBOU

Stovky až tisíce korun měsíčně doplácejí lidé s Parkinsonovou chorobou za léky. Zákon jim přitom zaručuje jeden plně hrazený přípravek ze zdravotního pojištění.

 

 

EPIDEMIE SPALNIČEK

Živý vstup redaktora.

 

65 PROCENT S ONKOLOGICKY NEMOCNÝMI DĚTMI SE PŘI JEJICH LEČBĚ MUSÍ ZADLUŽIT

Konkrétní zkušenost popsali redaktorce Lucii Chytilové manželé Hanusovi z Osíka u Litomyšle.

 

ROSTE POČET PACIENTŮ SE SPALNIČKAMI

V MS kraji přibývá nakažených spalničkami. Krajská hygienická stanice dnes potvrdila 27 nakažených a na výsledky dalších 11 klinických pacientů čeká. Mezi nakaženými je i 6 zdravotníků, kteří se dostali do kontaktu s nemocnými. Nejhorší je situace v Ostravě, kde dnes začali očkovat zdravotnický personál na infekčních a dětských odděleních.

 

 

ZÁCHRANA ŽIVOTA PO MOZKOVÉ PŘÍHODĚ

26 lidí u nás denně zemře na mrtvici a další cévní nemoci mozku. Ročně 9,5 tisíce. Po infarktu a rakovině je to třetí nejčastější příčina smrti. Ti, kteří přežijí, navíc často čelí doživotním následkům. Není to ale pravidlo.

 

DĚTSKÁ GYNEKOLOGIE PŘED ZÁNIKEM?

Léčí kojence i dospívající dívky - teď mají dětští gynekologové obavu, že jejich obor zanikne. Chystaná vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž počítá s jeho vyřazením ze vzdělávacího programu. Proti jsou pediatři i rodiče.

 

DIALÝZA DOMA

Jen něco přes 500 pacientů s nemocnými ledvinami podstupuje dialýzu doma. Dalších 11 tisíc dojíždí do nemocnic - a přitom by někteří nemuseli. 

 

POČET ÚMRTÍ V SOUVISLOSTI  S CHŘIPKOU

Letošní chřipková epidemie měla tragičtější následky než ta loňská.

 

EPIDEMIE SPALNIČEK

Živě s Irenou Martinkovou, krajskou epidemioložkou a Radkou Miloševskou, mluvčí Agel a.s.

 

V OSTRAVĚ ŘÁDÍ SPALNIČKY

V Ostravě propukla epidemie spalniček, zatím se nemoc potvrdila u dvaceti dospělých a dětí. Všichni byli hospitalizováni na klinice infekčního lékařství ostravské fakultní nemocnice. Hygienici už plánují preventivní očkování u vybraných skupin zdravotníků a personálu, se kterým nemocní přišli do kontaktu.

 

NOVÉ STANOVIŠTĚ ZÁCHRANKY V OSTROVĚ

Záchranáři v západní části Krušných hor od začátku roku ošetřili zatím rekordní počet zraněných. A nově by se k nim měli dostávat ještě rychleji - z nového, moderního stanoviště v Ostrově.

 

 

V SUŠICKÉ NEMOCNICI KONČÍ AKUTNÍ A ÚRAZOVÁ CHIRURGIE

Od května ji má nahradit tzv. chirurgie jednodenní. Důvodem je nedostatek lékařského personálu. S novým týmem chirurgů chce nemocnice navýšit počet některých zákroků. Zároveň ale jiné typy operací už nebude nemocnice provádět. 

 

ELEKTRONICKÉ RECEPTY

Resort zdravotnictví bude lékařům kompenzovat náklady na zavedení elektronických receptů, ročně půjde zhruba o 4 tisíce korun pro každého z nich. Ministr Miloslav Ludvík to řekl v Otázkách Václava Moravce.

 

 

PLATY ZDRAVOTNÍKŮ

Špičky sociální demokracie se rozchází v postojích ke stejným základním platům v nemocnicích. Rovnost pro zdravotníky ze všech zařízení, která mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, podporuje premiér Sobotka. 

 

ŘEŠENÍ SPORŮ V ZÁCHRANCE

Beseda s Martinou Tlachovou o mediaci v ZZS JMK.

 

 

PACIENTI NERESPEKTUJÍ ZÁKAZ KOUŘENÍ V PÍSECKÉ NEMOCNICI

Písecká nemocnice řeší dlouhodobý problém. Ve svém areálu zakázala kouření - nemá ale žádné účinné možnosti, jak vymáhat dodržování tohoto nařízení. Nepomohlo odstranění popelníků ani napomínání pacientů. 

 

 

V KARVINÉ CHYBÍ INTERNISTÉ

Moravskoslezský kraj řeší akutní nedostatek lékařů na interním oddělení karvinské nemocnice. Nabízí sto tisícový náborový příspěvek, primář může získat i dvojnásobek. Z interny před časem odešli dva lékaři, další dva podali výpověď. Uzavření oddělení podle vedení nemocnice nehrozí. Zdravotní personál chybí i v dalších nemocnicích v kraji. 

 
 

MÁLO ZDRAVOTNÍCH SESTER

Právě na nový systém vzdělávání zdravotních sester spoléhají i obě brněnské fakultní nemocnice, aby doplnili chybějící úvazky. O deset pokojů může od dubna přijít kvůli akutnímu nedostatku personálu Fakultní nemocnice Brno.

 

 

PŘEDÁVÁNÍ PACIENTŮ MEZI NEMOCNICEMI

Problémy s umisťováním pacientů s akutními problémy. V některých krajích záchranná služba jen s obtížemi hledá nemocnici, která je může přijmout.

 

VÍCE MÍST NA PSYCHIATRII

Jižní Čechy řeší nedostatek akutních lůžek pro psychiatrické pacienty. Kraj teď schválil navýšení kapacity oddělení v Českých Budějovicích o 20 míst. Do budoucna je tu dokonce plánováno vytvoření nového moderního pavilonu. 

 

ZÁKAZ KOUŘENÍ V RESTAURACÍCH NA ÚSTAVNÍM SOUDU

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu zrušení zákazu kouření v restauracích nebo prodeje alkoholu z automatů. Návrh podepsalo 20 členů horní komory. 

 

 

SPORNÉ ZÁSAHY LETECKÉ SLUŽBY

Spor o zásahy letecké záchranné služby. Ministerstvo zdravotnictví odmítlo proplatit záchranářům v Ústí nad Labem a v Hradci Králové devět zásahů, ke kterým vzlétli ráno nebo večer.

 

HRA JAKO ANYLÝZA  ALZHAIMEROVY CHOROBY

Na 140 místech si mohou lidé tento týden vyzkoušet paměť, a to v rámci Národního týdne trénování. 

 

VLIV MYŠLENEK NA ZDRAVÍ

Stále častější příčina zdravotních problémů – psychika. Pokud lékaři nemohou zjistit konkrétní důvod obtíží, bývá za nimi obvykle mysl.

 

 

VÝDAJE NA ZDRAVOTNICTVÍ

Výdaje na zdravotní služby v Českou rostou. Letos mají podle zdravotních pojišťoven přesáhnout 267 miliard korun. To je o 14 miliard víc než vloni.

 

KRAJ CHCE ZVÝŠIT PLATY ZDRAVOTNÍM SESTRÁM

Karlovarský kraj chce svým nemocnicím přidat na platy zdravotních sester další peníze. 

 

PŘÍPAD ZÁMĚNY LÉKŮ

Záměna léků v Česku se neprokázala, jak potvrdil po půl roce Státní ústav pro kontrolu léčiv i interní vyšetřování Zentivy. Společnost, stáhla loni na podzim preventivně přes 50 tisíc balení, která mohla obsahovat jiné léky, než uváděl obal.

 

PŘÍPRAVY PRAKTICKÝCH LÉKAŘŮ NA E-RECEPTY

Někteří lékaři a taky lékárny stále nejsou připraveni na vydávání tzv. elektronický receptů. Přitom Od prvního ledna příštího roku budou povinné. Razítko a podpis nahradí speciální kód. Proti elektronizaci se ale staví někteří lékaři - zejména v malých obcích.

 

VYSTĚHUJÍ POSTIŽENÉ?

Pardubický kraj připravuje stěhování lidí s mentálními a dušeními poruchami z hradů a zámků do malých skupin v samostatném bydlení.

 

FAKULTNÍ NEMOCNICE SE ZMĚNÍ NA UNIVERZITNÍ

Fakultní nemocnice se změní na univerzitní. Počítá s tím nový zákon, který dnes schválila vláda. Týká se to deseti největších zařízení v Česku, včetně dvou brněnských. Od příštího roku by tak měly do chodu nemocnic víc mluvit i univerzity, které tam připravuji studenty medicíny. 

 

DIAGNOSTIKA TZV. VZÁCNÝCH ONEMOCNĚNÍ

Stovkám pacientů v Česku chybí diagnóza a trvá i několik let, než se příčinu nemoci dozvědí. Týká se to především takzvaných vzácných chorob. Přestože se jejich databáze rozrůstá, některé syndromy stále čekají na objevení. 

 

ZÁVISLOST DĚTÍ NA NÁVYKOVÝCH LÁTKÁCH

Přibývá dětí závislých na alkoholu i drogách. Podle ministerstva zdravotnictví je situace vážná. Proto se dnes zástupci resortu sešli s praktickými lékaři i adiktology. 

 

 

ZMĚNY V PSYCHIATRICKÉ PÉČI

Nedá se jednoznačně říci, zda lékaři mohli těmto neštěstím předejít větší ostražitostí. Systémově by se ale psychiatrická péče měla změnit. Ve sněmovně je aktuálně před třetím čtením zákon o specifických zdravotních službách.

 

LÉKAŘSKÁ PÉČE POD DROBNOHLEDEM

Zdravotní pojišťovny odhalí každý rok podvody za miliony korun. V některých případech pomůžou i samotní klienti. Stále častěji upozorňují na nesrovnalosti v účtované péči. 

 

NEDOSTATEK ZDRAVOTNÍCH SESTER

Ani po desetiprocentním navýšení platů se nemocnicím nedaří doplnit počty zdravotních sester. Česká televize oslovila lůžková zařízení ve všech krajích. Největší problémy se zajištěním personálu mají dlouhodobě interní a chirurgická oddělení. 

 

 

ZADLUŽENÉ STŘEDOČESKÉ NEMOCNICE

Nemocnice Benešově a Kladně mají nové vedení. Podle Středočeského kraje je to jedna z cest, jak stabilizovat finanční krizi.

 

NÁVRAT DO ŽIVOTA PO VÁŽNÉM ÚRAZU

Po vážné dopravní nehodě zachránili lékaři 63letému Tomáši Dobrušovi život. Probral se z komatu, do běžného života se ale vrátit nemohl. Rodina odmítla umístit muže do léčebny pro dlouhodobě nemocné a začala o něj pečovat sama. V klimkovických lázních ho teď lékaři a speciální přístroj učí znovu polykat, terapii nabízejí i dalším klientům, třeba po mozkové mrtvici. 

 

CENTRUM PRO VZÁCNÉ NEMOCI

Na dnešek - tedy na poslední únor připadá Den vzácných onemocnění. Těch je na světě aktuálně přes osm tisíc a nová stále přibývají. Nemocní a jejich příbuzní se často setkávají s nepochopením okolí i úřadů, v brněnské fakultní nemocnici pro ně proto vzniklo Centrum provázení. 

 

ZMĚNY V KRAJSKÉ NEMOCNICI

Radikální změna ve zlínské nemocnici , ještě radikálnější pak v systému zdravotnictví Zlínského kraje. Krajská rada dnes odvolala ředitele krajské nemocnice Tomáše Bati - Pavla Calábka. Už za dva měsíce mají mít čtyři krajské nemocnice jednotné vedení.

 

ŽIVOT S VROZENOU SRDEČNÍ VADOU

Až 800 dětí ročně přijde v Česku na svět s vrozenou srdeční vadou. Většina z nich se už dožívá dospělosti. Ve zralém věku je v republice skoro 30 tisíc takových lidí. 

 

NEMOCNICE  A REGISTRY SMLUV

Nemocnice žádají, aby mohly kontrakty do registru smluv zadávat s několikadenním zpožděním. 

 

POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI PRO LÉKAŘE

Část lékařů si kvůli novému občanskému zákoníku zvyšuje limity pojištění odpovědnosti – výše odškodnění pro pacienty totiž roste – počítá se i v desítkách milionů

 

V TŘEBÍČSKÉ NEMOCNICI CHYBĚJÍ SANITÁŘI

Nové lidi získávají prostřednictvím kurzu.

 

CHIRURGICKÉMU ODDĚLENÍ HROZÍ UZAVŘENÍ

Až šestnáct chirurgických lůžek možná od prvního března bude muset zavřít Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně. Jedním z hlavních důvodů je, že pro ně nemá nemocnice zdravotní sestry. O osudu oddělení definitivně rozhodnou následující dny.

 

PREZIDENT A POPLATKY V NEMOCNICÍCH

Prezident Miloš Zeman znovu podpořil případný návrat stokorunových poplatků za pobyt v nemocnici - vybrané peníze by podle něj mohly pomoct třeba pečovatelkám. 

 

ZÁCHRANÁŘÍ MAJÍ DRUHÝ VRTULNÍK

Ode dneška mají záchranáři olomoucké letecké záchranné služby druhý, záložní vrtulník. Zatím do terénu létali pouze s jediným strojem. Ten měl už v pol. ledna poruchu. Vrtulník tehdy letěl s pacientem do popáleninového centra v Brně. Musel nouzově přistát. Posilový vrtulník je stejného typu i stáří jako ten stávající. Právě na dobu provozu těchto strojů si přitom záchranáři už dříve stěžovali.

 

DOMÁCÍ HOSPICOVÁ PÉČE

Jihomoravský kraj čeká další kolo rozhodování o domácí hospicové péči. Organizace už podávají jednotlivé žádosti o dotace. Vloni mělo uspělo osm zařízení. Letos úředníci očekávají podobné číslo. Počet klientů, kteří mají zájem být v posledních chvílích těžké nemoci s rodinou se rok o roku zhoršuje.

 

DĚTSKÁ LÉČEBNA ZRAKOVÝCH ONEMOCNĚNÍ

Jediná dětská léčebna zrakových vad v republice je dlouhodobě vytížená jen asi z poloviny své kapacity. O zařízení ve Dvoře Králové nad Labem nevědí ani všichni oční lékaři, a i proto na něj rodiče často vůbec neupozorní - přestože úspěšnost léčby tupozrakých  a šilhajících dětí je tam velká.

 

DRUHÁ FÁZE EET

Přesně dva týdny zbývají do spuštění druhé vlny elektronické evidence tržeb. V březnu se zapojí dalších až čtvrt milionu podnikatelů a firem. Podle ministerstva financí je přitom teď připravená jen třetina z nich. 

 

ROSTE POČET ENDOSKOPICKÝCH VYŠETŘENÍ

Lékařská metoda vyšetření nebo operace s pomocí hadičky nebo trubice – endoskopie – se v Česku používá stále víc. Jen v gastroenterologii jich proběhne na 700 tisíc ročně.

 

TREST ZA ZA ŠÍŘENÍ HIV

8 let vězení za vědomé šíření viru HIV. Přísný, zatím ale nepravomocný trest pro 54ti letého Pavla Sousedíka z Vizovic na Zlínsku. Podle dnešního verdiktu soudu jednoho muže prokazatelně nakazil , druhý smrtelně nebezpečnému viru unikl jen shodou šťastných náhod. 

 

 

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY ÚMRTÍ 

Nejčastější příčinou smrti v Česku podle statistiků zůstávají nemoci oběhové soustavy. Tato diagnóza se týká zhruba poloviny ze všech 111 tisíc lidí, kteří v předloni zemřeli.

 

ZMĚNY V ŘÍZENÍ NEMOCNIC

Ministerstvo zdravotnictví zčásti ustoupilo od jedné ze svých priorit - změny v řízení státních nemocnic. Původně chtělo desítky zařízení převést na neziskovou formu. Po neshodách v koalici ale nový šéf resortu Miloslav Ludvík nechal zákon přepsat. 

 

ZMĚNY ZDRAVOTÍ POJIŠŤOVNY

Od začátku ledna mají lidé možnost změnit zdravotní pojišťovnu. Termín končí 31. března.

 

INTERNA SEDLČANY

Sedlčanská nemocnice musí obnovit provoz interny. Dnes se na tom shodli zástupci Středočeského kraje a města Sedlčany. 

 

PODLE VÝZKUMU TŘETINA OBYVATEL LIBERECKÉHO KRAJE NEUMÍ POSKYTNOUT PRVNÍ POMOC

Do základních škol v kraji se proto vrací výuka první pomoci. Projektu by se mělo zúčastnit asi pět tisíc dětí. Kurzy probíhají přímo ve školách pod vedením lektora zdravotnické záchranné služby. 

 

SPORY V ZÁCHRANNÉ SLUŽBĚ

Za nespokojené jihomoravské záchranáře se postavilo skoro 30 tisíc jejich kolegů z celého Česka. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče dnes vyhlásil celorepublikovou stávkovou pohotovost.

 

 

HAZARD PŘI UŽÍVÁNÍ VÍCE LÉKŮ

Kvůli vzájemným nežádoucím účinkům léků ročně zemře přes 200 lidí, asi 3400 skončí v nemocnici. Takzvané lékové interakce jsou problémem hlavně u chronicky nemocných pacientů, kteří užívají i dvě desítky různých preparátů najednou. 

 

POVRTDÍ SE PODEZŘENÍ NA TBC?

Dvě děti s podezřením na tuberkulózu převezl o víkendu speciální tým MS záchranářů z ostravské Vítkovické nemocnice do specializovaného zařízení v Praze. Obě děti v batolecím a kojeneckém věku jsou momentálně v izolaci, podle lékařů je prokázání tuberkulózy otázkou i několika týdnů. 

 

JAK ZLEPŠIT ČESKÉ ZDRAVOTNICTVÍ

Spokojenost zdejších obyvatel se zdravotním systémem klesla. Ukázal to nový výzkum CVVM. Zatímco předloni ho chválila víc než půlka dotázaných, na konci roku 2016 už jich bylo jen 45 %. 

 

ČEKÁ OLOMOUCKÝ HELIPORT STĚHOVÁNÍ

Olomoucká letecká záchranná služba se možná bude muset stěhovat. zatím totiž sídlí na pronajatých pozemcích. Jejich majitel chce vedle heliportu začít stavět rozsáhlé rezidenční území pro stovky bytů a domů. Výstavba by přitom mohla překážet leteckému provozu. Zatím má záchranka pozemky pronajaté na půl roku. Kdyby se musela stěhovat, OL kraj by to vyšlo nejméně na desítky milionů korun. 

 

ZLÍNSKÝ MOBILNÍ HOSPIC V OHROŽENÍ

Ročně pečuje o víc než sto padesát nevyléčitelně nemocných. Zlínskému mobilnímu hospici Most k domovu teď ale hrozí zánik.

 

 

ZAMĚSTNANCI CHEBSKÉ INTERNY POHROZILI HROMADNOU VÝPOVĚDÍ

Vadí jim nedostatek personálu a chtějí navýšit mzdy. Situaci v celé nemocnici označují za kritickou. Řešení očekávají od Karlovarského kraje. 

 

PŘIVOLÁNÍ PRVNÍ POMOCI

Zavolat na tísňovou linku 112 nebo 155? Doba výjezdu sanitky se u obou liší - až o 4 minuty. Tvrdí to jihomoravští záchranáři, kteří poukazují na novou studii mezinárodního zdravotnického časopisu. 

 

IKTOVÉMU CENTRU V LITOMYŠLI CHYBÍ LÉKAŘI

Vedení nemocnic Pardubického kraje se ho snaží zachránit. Shání lékaře i v zahraničí, zatím ale bez úspěchu. Jedno z navrhovaných řešení je proto přesun centra do Ústí nad Orlicí.

 

NEDOSTATEK KREVNÍCH DÁRCŮ KVŮLI CHŘIPCE

V důsledku chřipkové epidemie ubylo některým transfúzním stanicím dočasně dárců krve. Poptávka je zvlášť po konkrétních krevních skupinách, plazmě a krevních destičkách.

 

SPORY U VZDĚLÁVÁNÍ DOKTORŮ

Lékařské fakulty podporují zákon, který mění vzdělávání doktorů. Senát je protichůdného názoru – normu odmítl.

 

MĚSTO POMÁHÁ ÚRAZOVCE

Pro dlouhodobě nemocné bude 25 lůžek navíc.

 

NEMOCNICE BOJUJÍ S NEDOSTKEM LÉKAŘŮ A SESTER

Nemocnice v regionech dál bojují s nedostatkem lékařů a sester. Na Pardubicku už kvůli tomu museli zrušit desítky lůžek. 

 

 

NEVALNÝ ZÁJEM O PODPORU ORDINACÍ PRAKTIKŮ

Malý zájem o program na podporu praxí praktických lékařů. Vloni od dubna do konce roku se z něj vyčerpala jen desetina původně určených peněz. 

 

DRAŽŠÍ LÉČEBNÉ KONOPÍ?

Českým pacientům hrozí, že od února z lékáren zmizí legální konopí pro léčebné účely. Státní ústav pro kontrolu léčiv v tendru nevybral žádnou firmu, která by mohla konopí dodat. Ani jeden ze dvou zájemců nesplnil podmínky soutěže. 

 

 

ZÁCHRANÁŘSKÝ VRTULNÍK ZNOVU V PROVOZU

Záchranářský vrtulník, který včera kvůli poruše nouzově přistál v Olomouci, je opět v provozu. Technici slovenské společnosti ATE problémy odstranili a helikoptéru zkontrolovali. Vrtulník v úterý dopoledne transportoval pacienta z Hranicka do Brna. Kvůli problémům ale pilot helikoptéru nad Prostějovem otočil zpět na letiště v Olomouci.

 

NA BROUMOVSKU JE STÁLE KRITICKÝ NEDOSTATEK PEDIATRŮ

V osmitisícovém městě je jediná dětská ordinace, kde působí lékař v důchodovém věku.

 

NOUZOVÉ PŘISTÁNÍ VRTULNÍKU

Záchranářský vrtulník, který zajišťuje rychlý transport vážně zraněných nebo nemocných lidí, dnes dopoledne nouzově přistál v Olomouci. Helikoptéra v tu chvíli transportovala pacienta z Hranicka do specializovaného popáleninového centra v Brně. 

 

VČASNÁ DIAGNÓZA ROSTROUŠENÉ SKLERÓZY

Počet pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří dostali nákladnou biologickou léčbu, přesáhl deset tisíc. Mnozí z nich žijí aktivně: sedmdesát procent pracuje na celý nebo částečný úvazek.

 

PLATY ZDRAVOTNÍKŮ

Zdravotníci v nemocnicích dostali v souladu s nařízením vlády přidáno od nového roku o deset procent. Náklady má podle Ministerstva zdravotnictví pokrýt nová úhradová vyhláška. Některé nemocnice na jižní Moravě se ale shodují, že peníze z ní stačit nebudou.

 

NEMOCNICE BOJUJÍ S LEGIONELOU

Výrazné technické změny teď plánují nemocnice, ve kterých hygienici našli bakterii legionely. Množí se v teplé vodě a může způsobit těžkou formu zápalu plic. Vítkovická i ostravská fakultní nemocnice okamžitě po zjištění přijaly zvláštní opatření. Teď po posledních kontrolních odběrech už je ale výrazně omezili a pacienti i personál se mohou na většině oddělení znovu umývat teplou vodou. 

 

NEMOCNICE TRÁPÍ NEDOSTATEK SESTER

Nedostatek zdravotních sester řeší i nemocnice sítě Agel. Majitelé společnosti se proto rozhodli, že se pokusí situaci změnit otevřením vlastní střední zdravotnické školy. Od nového školního roku nabízí zatím možnost studovat tři obory v denním a obor zdravotnický asistent i formou dálkového studia.

 

SOUD ŘEŠÍ PODVODY S LÉKY

Praktický lékař a lékárník z Valašského Meziříčí si měli přijít fiktivním vypisováním léků na více než jedenáct milionů korun. Společně s nimi dnes stanul před olomouckým krajským soudem také revizní lékař Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra.

 

V ÚSTECKÉM KRAJI UBÝVAJÍ LŮŽKA PRO PSYCHICKY NEMOCNÉ

Třeba Psychiatrické léčebně v Petrohradu jich během roku ubyla 2 %. Do šesti let jich ale bude až10x méně. Souvisí to s reformou psychiatrické péče. Pacienti budou totiž stále častěji léčeni v domácím prostředí nebo chráněném bydlení. 

 

PRÁVO ODMÍTNOUT PÉČI

Živý vstup redaktora.

 

INTERNA V TIŠNOVĚ KONČÍ

Krajská nemocnice v Tišnově definitivně uzavřela interní lůžkové oddělení. Už loni v květnu omezila jeho provoz kvůli nedostatku sester. Z lůžkových oddělení tak v nemocnici zůstala jen léčebna dlouhodobě nemocných.

 

AUTISTICKÉ CENTRUM VE ZLÍNĚ

Autistické centrum pro děti a jejich rodiče, které mělo být vzorem pro vznik dalších podobných zařízení napříč celou republikou, ve Zlíně zatím nebude.

 

NEDOSTATEK POHOTOVOSTÍ PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Problém, který trápí nejen pacienty, ale i samotné nemocnice. Například v Hradci Králové je na více než 500 tisíc obyvatel jen jedno takové pracoviště, v Ostravě k tomu hlásí navíc i nevyhovující prostory, jinde zase chybí lékaři. 

 

HLEDÁNÍ  NOVÝCH LÉKAŘŮ

Více studentů medicíny, podle ministra zdravotnictví do budoucna nezbytné opatření. Lékaři totiž stárnou a kvůli odchodům do důchodu se jejich nedostatek začne projevovat hlavně po roce 2018. 

 

TENDR PROVÁZELY ZVLÁŠTNOSTI 

Podklady k soutěži na orientační systém v nemocnici v Pardubicích připravila firma LSK Jaroměř. Pozdější jediný účastní vítěz.

 

VYŠŠÍ PLATY V NEMOCNICÍCH

Vládní slib v podobě desetiprocentního navýšení výdělků lékařů a sester všechny nemocnice nedodrží. Přidání se dočkají hlavně zdravotníci ve státních zařízeních - naopak většina lidí pracujících v akciových společnostech desetinu k dobru nedostane.

 

ZÁCHRANÁŘŮ CHYBÍ SOUHRA S NOVÝMI KOLEGY

Letečtí záchranáři v Moravskoslezském kraji využívají od 1. ledna nový vrtulník. Jeho dodavatel - rakouská firma Helikopter Air Transport - vyhrál díky nejnižší ceně tendr, který loni na jaře pro všechny základny v Česku vypsalo Ministerstvo zdravotnictví. Jenže záchranáři z novinky nadšeni nejsou. Na výcvik s kolegy z rakouské firmy měli šest týdnů - jenže by potřebovali minimálně 3 až 6 měsíců. Teď například nemohou zachraňovat lidi z náročného terénu pomocí podvěsu na laně. 

 

 

NOC NA ZUBNÍ POHOTOVOSTI

S bolavým zubem v pracovní den po sedmnácté hodině – jen do Úrazové nemocnice v Brně.

 

V PŘEROVĚ FUNGUJE MOTLITEBNÍ ALARM

Modlitební alarm, co si pod tím představit? Služba, kterou pro těžce nemocné zřídila přerovská charita. Na umírajícího v jednu chvíli myslí 30 lidí, na dálku jej doprovází svými modlitbami. Měsíčně o pomoc požádá na 10 umírajících. Jde o jedinou takovou službu na Moravě. 

 

PŘECHOD LETECKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY NA ARMÁDU ČR NA JIHU ČECH BEZ PROBLÉMŮ

První tři dny ostrého provozu letecké záchranné služby má za sebou armáda na jihu Čech. Vrtulník Sokol a jeho posádka zasahovaly už dvakrát. Oba případy potvrdily, že systém propojení bechyňského armádního letiště se zdravotnickou záchrannou službou funguje.

 

 

JIHOČESKÉ NEMOCNICE PŘIDAJÍ SVÝM ZAMĚSTNANCŮM MÉNĚ NEŽ DESET PROCENT

Jihočeské nemocnice zvednou platy svým zaměstnancům o 6 až 8 procent. Na desetiprocentní zvýšení, které navrhla vláda, nemají peníze. Tvrdí, že je to kvůli nedostatečným příjmům z úhradové vyhlášky. 

 

 

NOVÍ PROVOZOVATELÉ LETECKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY

V devíti krajích v Česku létají ode dneška pro leteckou záchrannou službu vrtulníky nových provozovatelů. Desátý Ústecký kraj přijde s touto změnou po prvních dvou měsících letošního roku, do té doby tam se svými stroji zůstává firma DSA. 

 

2016

 

SILVESTROVŠTÍ PACIENTI

Stovky pacientů přivítají nový letopočet 2017 v nemocnici. I Leoš Páleníček ve FN v Hradci Králové.

 

TĚHOTNÉ ŽENY S RAKOVINOU PRSU

Rakovinu prsu zjistí lékaři v Česku asi u 35 těhotných žen ročně. Přestože nádory v těhotenství jsou vzácné, postupně jich přibývá

 

DOBROVOLNÍCI TRÁVÍ ČAS S NEMOCNÝMI

(od 8:19s)

 

 

ZÁKAZ PRODEJE ČAJE S HALUCINOGENY

Řetězec Albert prodával závadný čaj polské výroby. Podle potravinářské inspekce obsahoval zakázané halucinogenní látky, které jsou jedovaté. Konkrétně jde o čaj Herbal Tea Loyd - máta s brusinkou a bylinkami.

 

 

EPIDEMIE CHŘIPKY

Už tři lidé zemřeli na Vysočině kvůli chřipce.

 

PORUCHY SLUCHU U DĚTÍ

Až tři procenta dětí, které přicházejí do 1.tříd, špatně slyší, přičemž u jednoho procenta jde o závažnou nedoslýchavost. Zjistili to královéhradečtí lékaři.

 

LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA V ÚSTÍ NAD LABEM

Leteckou záchrannou službu v Ústí nad Labem bude ještě minimálně další dva měsíce provozovat firma DSA. 

 

SOCIÁLNÍ DÁVKY

Vláda připravuje sloučení dvou dávek na bydlení, které pobírají lidé v nouzi. Věří, že pak o penězích bude mít větší přehled. Zásadní reformu, která by řešila zneužívání podpory, ale současný kabinet už neplánuje.

 

TRANSFÚZNÍ STANICE KONČÍ

Už jen 3 dny bude fungovat transfúzní stanice v nemocnici ve Frýdku - Místku. Dárcům krve zůstanou od Nového roku dveře tohoto oddělení zavřené. Vedení zdravotnického zařízení tvrdí, že se rušení odběrového stanoviště nijak nedotkne v péči o pacienty.

 

NEMOCNICE V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ OD LEDNA OMEZÍ PROVOZ

Fungovat nebudou některé ambulance a budou se odkládat operace. Od 1. ledna nemocnice zavede směnný provoz. Chybí totiž peníze na splnění platových požadavků lékařů.

 

PROBLÉMY SEDLČANSKÉ NEMOCNICE

Sedlčanská nemocnice ode dneška nepřijímá na interním oddělení akutní případy. Měsíčně jich tam přitom doteď ošetřila přes tři desítky. Teď tam ale chybí lékaři. Pacienty tak bude záchranná služba odvážet do nemocnic v Příbrami a Benešově.

 

ROZDÍLY V PLATECH SOUKROMÝCH A STÁTNÍCH ZDRAVOTNÍKŮ

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík nepodporuje dlouhodobou snahu České lékařské komory o jednotné odměňování ve zdravotnictví. Stejně jako jeho předchůdce se obává, že by taková změna byla v rozporu s ústavou.

 

PENÍZE NA LÉČBU RAKOVINY KRVE

Rakovina krve - dřív smrtelné onemocnění se mění v chronické. Desetitisíce pacientů se díky biologickým lékům dožívají stejného věku jako zdraví lidé.

 

PODPORUJÍ RODINY S TĚŽCE NEMOCNÝMI DĚTMI

(od 19:20s)

 

 

NOVÉ DĚTSKÉ ODDĚLENÍ INTENZIVNÍ PÉČE

(od 15:27s)

 

 

VZDĚLÁVÁNÍ ZDRAVOTNÍKŮ

O obor zdravotnický asistent klesá zájem. 

 

V PLZNI STOUPÁ POČET S TBC

V Plzni roste počet cizinců s diagnostikovanou tuberkulózou. Lékaři se navíc obávají přenosu nemoci na děti, které se dnes v Česku proti ní už neočkují - s ohledem na minimální výskyt choroby.

 

FAKULTNÍ NEMOCNICE V HRADCI KRÁLOVÉ NA ONKOLOGICKÉ KLINICE ZPROVOZNILA NOVOU MAGNETICKOU REZONANCI

Čekací lhůty na vyšetření se zkrátí na polovinu.

 

 

NEDOSTATEK ENDOKRINOLOGŮ

Nedostatek endokrinologů řeší pacienti po celém Česku. 

 

VÍC PENĚZ NA LÉČBU VÁŽNĚ NEMOCNÝCH

Zdravotní pojišťovny by měly dostávat víc peněz na léčbu vážně nemocných. Zákon z dílny ministerstva zdravotnictví sněmovna poslala do závěrečného schvalování. A má šanci uspět. 

 

 

ZDRAVOTNÍCI POŽADUJÍ VYŠŠÍ ZÁKLADNÍ PLATY

(od19:17s)

 

ZMĚNY DNA DĚTI KVŮLI ŠPATNÉMU VZDUCHU

(od 0:57s)

 

NEDOSTATEK LÉKAŘŮ TRÁPÍ HLAVNĚ PŘÍHRANIČÍ

Současní doktoři stárnou a mladí nemají o práci v regionu zájem. 

 

ZÁHADNÝ NADAČNÍ FOND

Jedenáct let působí v Královéhradeckém kraji Nadační fond na podporu zdravotnictví. Měl statisíce, nemá nic. Komu peníze rozdal?

 

SPOR O LETECKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY

Živý vstup redaktora

 

UKRADENÉ ZDRAVOTNICKÉ PŘÍSTROJE SE VYPÁTRAT NEPODAŘILO

Specializované přístroje ukradené na konci loňského roku z pardubické krajské nemocnice, za miliony korun, se nepodařilo ani po roce vypátrat.

 

ZÁHADNÝ NADAČNÍ FOND

Jedenáct let působí v Královéhradeckém kraji Nadační fond na podporu zdravotnictví. Měl statisíce, nemá nic. Komu peníze rozdal?

 

JAK ROZPOZNAT RAKOVINU SLINIVKY

Víc peněz na výzkum by bylo potřeba i v onkologii. U některých nádorů stále chybí účinné a jednoduché metody k jejich včasnému odhalení.

 

POČET NAKAŽENIÝCH HIV ROSTE

(od 17:52s)

 

DOMÁCÍ DĚTSKÁ PALIATIVNÍ PÉČE

(od 17:42s)

 

ŠÍŘENÍ NÁKAZY VIREM HIV

Počet nakažených HIV roste. Ještě nikdy od zavedení statistiky neevidovali lékaři tolik nově diagnostikovaných jako letos - může jich být víc než 300. Stoupají i počty pacientů, kteří se s infekcí léčí. Na konci října jich bylo skoro 2 900.

 

KLADENSKÁ NEMOCNICE JE VE FINANČNÍ KRIZI

Její hospodaření za loňský rok skončilo schodkem 185 milionů korun. Dnes na to upozornilo nové vedení Středočeského kraje, který je jejím majitelem a navrhlo odvolat ředitele zařízení.

 

ČEŠI A JEJICH OBLÍBENÉ DROGY

V Česku pozvolna ubývá drogově závislých lidí. Vyplývá to z národní zprávy o závislostech, s níž se dnes seznámila vláda - týká se to hlavně narkomanů, kteří si drogu vstřikují do žíly, jde hlavně o pervitin.

 

POJIŠŤOVNA NEPRODLOUŽILA NA DOMÁCÍ PÉČI

(od 15:52s)

 

EVROPSKÝ TESTOVACÍ TÝDEN NA HIV A ŽLOUTENKU

(od 11:23s) 

 

KLADENSKÁ NEMOCNICE OMEZILA PROVOZ ONKOLOGIE

Kvůli odchodu primáře. Dvě desítky pacientů teď musí za léčbou jezdit do jiných lékařských zařízení, většinou do Prahy. 

 

 

SRDEČNÍ VADY

Dospělých s vrozenou srdeční vadou v Česku přibývá a spolu s tím roste i potřeba odborné péče pro takové pacienty. 

 

SMLOUVA O PROVOZU LETECKÉ ZÁCHRANKY

Nízká cena vítězné nabídky – ministerstvo zdravotnictví potvrdilo důvod, proč antimonopolní úřad zakázal podepsat smlouvu na provoz letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. 

 

VĚTŠÍ KOMPETENCE PRAKTICKÝCH LÉKAŘŮ

Praktici chtějí víc kompetencí - aby mohli předepisovat víc léků. Pomoct to má v malých obcích, odkud teď musí pacienti kvůli receptu dojíždět i desítky kilometrů.

 

 

OČKOVÁNÍ PRO PAPILOMAVIRU

Až 80 procent současné populace se minimálně jednou v životě nakazí lidským papilomavirem - HPV. Lékaři upozorňují, že patří tak k nejčastější sexuálně přenosné infekci. Organismus si s ní většinou za rok až dva poradí, aniž by člověk o nákaze věděl. 

 

TENDR NA LETECKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBU

(od 3:50s)

 

 

PÉČE O PACIENTY SE VZÁCNÝMI CHOROBAMI

Pro pacienty se vzácnými nemocemi by měly být dostupnější některé léky a pomůcky. Tento týden to oznámili zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny.

 

OSTRAVAN SE SOUDÍ KVŮLI OVZDUŠÍ

(od 8:28s)

 

KDO ZVÝŠÍ PLATY ZÁCHRANÁŘŮM

Osmnáct miliónů korun chybí Záchranné službě v Královéhradeckém kraji na slíbené navýšení tarifních mezd od nového roku.

 

SPORY U ZÁCHRANÁŘŮ

(od 12:12s)

 

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL JAKO PREVENCE

Za první letošní pololetí v Česku zemřelo přes 54 tisíc lidí - nejčastěji na nemoci oběhové soustavy, rakovinu nebo nemoci dýchacích cest. Naděje na dožití se však, hlavně kvůli stále lepší lékařské péči i aktivnějšímu přístupu Čechů k prevenci, zvýšila.

 

TREST ZA PODCENĚNÍ NEBEZPEČNÉ BAKTERIE

Po předloňské smrti jednoho z hostů věděl, že v hotelové vodě byla nebezpečná bakterie legionella. Navzdory zákazu hygieniků ale Pavol Šindolár podnik nezavřel a tak se v něm vážně nakazil další člověk.

 

PROTESTY ZUBAŘŮ

Stomatologové budou protestovat proti způsobu financování zubní péče – shodli se dnes delegáti na sněmu své komory v Plzni.

 

 

POKUTA PRO FO FARMACEUTICKOU FIRMU

Stát udělil další pravomocnou pokutu za štědré odměny lékařům při předepisování medikamentů. Kanadská farmaceutická firma Valeant za to musela zaplatit 950 tisíc korun. 

 

PŘERUŠENÍ PROVOZU LETECKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY HROZÍ OD NOVÉHO ROKU V ÚSTECKÉM KRAJI

Tvrdí to sami záchranáři. Kvůli tendru na nového provozovatele vrtulníků. Podle ministerstva se vše stihne. 

 

ZMĚNY VE ZDRAVOTNICVÍ

(od 42:40s)

 

ZÁVISLÝCH NA ALKOHOLU PŘIBÝVÁ

(od 15:30s)

 

REAKRADITACE VÍTKOVICKÉ NEMOCNICE

(od 12:46s)

 

LÉKY A FENTA-NYLOVÉ NÁPLASTI  DO ODPADŮ NEPATŘÍ

Tak zní heslo nové kampaně, která má Plzeňany upozornit na to, aby neházeli staré nebo použité léky do popelnic. 

 

OSTEOPORÓZOU U NÁS TRPÍ 750 TISÍC ŽEN

(od 20:29s)

 

ZÁCHRANÁŘI PROTI ZMĚNĚ PROVOZOVATELÉ VRTULNÍKŮ

(od 0:55s)

 

ZELENÝ ZÁKAL

(od 6:59s)

 

VIRUS ZIKA V ČR

Celkem šestnáct Čechů má virus zika - dalších patnáct lidí pak má v sobě protilátky po prodělané infekci, olympionici z Her v Riu mezi nimi nejsou - údaje zveřejnili ostravští zdravotníci, kteří mají testování na starost. 

 

POSUDKOVÍ LÉKAŘI CHYBÍ

Lékařské posudkové službě hrozí v příštím roce odchod třetiny doktorů. 50 jich přitom chybí už teď.

 

ŽLOUTENKA TYPU A

(od 14:55s)

 

PŘEBYTEK ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

Systém veřejného zdravotního pojištění loni vykázal přebytek přes půl miliardy korun – zprávu dnes projednala vláda. Dokument uvádí, že je třeba hledat další zdroje. Příjmy za státní pojištěnce přesáhly 60 miliard. 

 

V OSTRAVSKÝCH NEMOCNICÍCH SE OBJEVILA LEGIONELA

 

ALTERNATIVNÍ METODY LÉČBY RAKOVINY

Česká onkologická společnost varuje pacienty s rakovinou před samoléčbou alternativními metodami nebo s léčitelem. Odborníci odhadují, že takových případů jsou v Česku desítky až stovky ročně. 

 

PODPORA DĚTÍ S AUTISMEM VE ŠKOLÁCH

(od12:25s)

 

ŽLOUTENKA TYPU A

(od 7:53s)

 

ZÁCHRANÁŘI VYZKOUŠELI NOVÝ SYSTÉM TŘÍDĚNÍ PACIENTŮ

Fiktivní teroristický útok v olomouckém nákupním centru měl dnes prověřit rychlost a kvalitu zásahu tamních policistů, hasičů a hlavně zdravotníků. Rozsáhlé cvičení bylo součástí připravované nové metodiky pro třídění pacientů během mimořádných událostí. V Česku totiž zatím neexistuje podobný jednotný systém, podle kterého by zdravotníci postupovali. Nový připravili olomoučtí záchranáři a odborníci z Univerzity Palackého.

 

NEBEZPEČNÁ SALMONELA

Momentálně je u nás hlášeno celkem 9 900 případů onemocnění salmonelózou. Což je o 200 pacientů méně, než bylo touto dobu loni. 

 

PSYCHIATRII V NEMOCNICI V HAVÍŘOVĚ ČEKÁ VÝRAZNÁ PROMĚNA

Pavilon už sice má novou fasádu i vyměněná okna. Vnitřní uspořádání ale neodpovídá současným standardům. Rekonstrukce je spočítána na více než 40 milionů korun převážně z evropských dotací a měla by začít příští rok na podzim.

 

NADAČNÍ FOND KLÍČEK V PROSTORÁCH PRAŽSKÉ NEMOCNICE MOTOL KONČÍ

Pondělí je termínem, dokdy musí vystěhovat čtyři místnosti, ve kterých poskytuje ubytování a podporu rodičům, jejichž děti se tam léčí. 

 

JAK VČAS POZNAT MOZKOVOU PŘÍHODU

Pacientů s mrtvicí v Česku v posledních letech mírně ubylo. I tak se ale v zemi řadí k nejčastějším příčinám úmrtí. Ročně zabije skoro deset tisíc lidí.

 

DOMÁCÍ NÁHRAŽKA ZA ODBORNÉ VYŠETŘENÍ

V Českých lékárnách se prodává stále víc testů pro samovyšetření. K dostání jsou i testy na boreliózu, celiakii nebo chlamydie. Jedná se o velký byznys – ceny se pohybují i ve stovkách korun. Jenže lékaři varují, že takové testy ne vždy onemocnění odhalí. 

 

DLOUHODOBÉ OŠETŘOVNÉ PRO LIDI PEČUJÍCÍ O OŠETŘOVNÉ

Ministerstvo práce chce podpořit lidi, kteří se starají o vážně nemocné příbuzné. Navrhuje proto zavést novou dávku, tzv. dlouhodobé ošetřovné. Dostávat by ho pečující mohli až tři měsíce. 

 

 

NAVÝŠENÍ PLATEB NEMOCNICÍM

Část nemocnic není spokojená s plánovanou výší plateb na příští rok. Obávají se, že peníze z úhradové vyhlášky nebudou stačit na desetiprocentní zvýšení platů lékařů a sester, jak to slíbila vláda.

 

   UNIKÁTNÍ OPERAČNÍ METODA V OSTRAVĚ

(od 13:15s)

 

ŽLOUTENKA NEPOLEVUJE

(od 13:53s)

 

 
(od 15:16s)

 

VÍCE KOJENCŮ S POHYBOVÝMI VADAMI

(od 14:04s)

 

PODZIMNÍ ALERGIE ÚTOČÍ

(od 10:41s)

 

NÁRUST KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY

V Jihočeském kraji vzrostl počet pacientů s klíšťovou encefalitidou - oproti loňsku víc než dvojnásobně. Hygienici evidují už téměř 90 případů.

 

PÉČE O DLOUHODOBĚ NEMOCNÉ

(od 0:36s)

 

NEMOCI Z DOVOLENÝCH

Končí doba dovolených, kterou lidé tráví v různých zemích a čím dál častěji v těch exotických. Vedle zážitků si ale domů vozí také různé infekce a choroby, které nejsou v Česku běžné. Podle lékařů čeští turisté podceňují prevenci a příliš se neočkují. 

 

 

CHYBĚJÍCÍ VAKCÍNY

(od 11:22s)

 

ČEKÁNÍ NA OPERACE

(od 0:40s)

 

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE

(od 12:38s)

 

NOVÁ SÍDLA ZÁCHRANKY

(od 8:12s)

 

NOVÉ ODDĚLENÍ V OLOMOUCI

(od 12:46s)

 

V NEMOCNICÍCH CHYBÍ PERSONÁL

(od 12:47)

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY V KRAJI

(0:09s)

 

 

PACIENTI S HIV

(od 10:26s)

 

NEDOSTATEK KRVE A KREVNÍ PLAZMY

Největší spotřeba krve a plazmy za patnáct let - krevní centra po celé republice potřebují nové dárce. Třeba v Ostravě je mají zbavit případného strachu nové organizované exkurze. 

 

REFORMA PSYCHIATRICKÉ PÉČE

Změny v péči o duševně nemocné. Omezení dlouhodobých hospitalizací a přesun péče do terénu. V Česku se rozjíždí reforma psychiatrické péče.

 

PĚT DNÍ ZDRAVOTNÍHO VOLNA

Až pět dní zdravotního volna ročně pro všechny čtyři miliony zaměstnanců. Ministryně práce chce prosadit, aby firmy povinně nabízely pracovníkům plně hrazené volné dny na uzdravení, tzv. sick days. 

 

LÉČBA RAKOVINY A CUKROVKY

Pomoc při boji s cukrovkou nebo rakovinou. Zásluhu na tom má i japonský vědec Jošinori Ósumi, který dnes získal Nobelovu cenu za medicínu. 

 

SPOLUÚČAST PACIENTŮ

Češi loni zaplatil za své zdraví v průměru o procento nižší částku než v roce 2014. To je na jednoho pacienta zhruba o 40 korun méně. Důvodem je hlavně zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách.

 

PROBLÉMY S UMĚLÝM OPLODNĚNÍM

Žen, které v Česku podstoupí umělé oplodnění, přibývá. A jsou čím dál starší, v průměru je jim přes 35 let. Řada z nich sice dítě může donosit. Právě kvůli věku nebo zdravotnímu stavu ale jen v případě, že dostanou cizí vajíčko. 

 

 

SLUŽBY PRAKTICKÝCH NA POHOTOVOSTECH

Za 10 služeb bonus 35 tisíc – letošní motivace pro obvodní lékaře, aby brali noční pohotovosti. Ty se dlouhodobě potýkají s jejich nedostatkem, a proto je nahrazují specialisté. Novinka ale podle zjištění České televize příliš nefunguje. 

 

LÉČBA HOMEOPATIKY

Přibývá zájemců o léčbu homeopatiky. A to přes kritické stanovisko odborných lékařských společností. Podle nich jde o placebo

 

NEMOCNICE MÁ ODE DNEŠKA NEJMODERNĚJŠÍ ONKOLOGICKÉ CENTRUM SROVNATELNÉ S FAKULTNÍMI NEMOCNICEMI

Dnes tady dokončili stavbu nového vyšetřovacího pracoviště. S jeho pomocí lékaři dříve odhalí nádory a mohou i lépe a přesněji korigovat léčbu rakoviny

 

ROBOTICKÉ REHABILITAČNÍ POMŮCKY

Robotické pomůcky se stále víc uplatňují v rehabilitaci. Ve spolupráci s vědci z ČVUT teď vzniká přístroj, který má lidi s poraněním míchy učit znovu se hýbat. 

 

RODIČE V NEMOCNICÍCH S DĚTMI

Být jako doprovod se svým dítětem v nemocnici rodičům umožňuje zákon. Ten už ale neříká, jak a kde mají být ubytováni, ani za jakých podmínek.

 

UROLOGIČTÍ PACIENTI V NEMOCNICI

Počet lidí, kteří skončí se svým problémem s nemocí, se i díky stále modernější medicíně a ambulantní léčbě téměř nemění. Kvůli chorobám močové a související pohlavní soustavy bylo loni přes 177 tisíc hospitalizací.

 

NADBYTEČNÉ VÝJEZDY ZÁCHRANNÉ SLUŽBY

Odstranění klíštěte anebo nachlazení - i to jsou pro některé lidi důvody k přivolání záchranné služby. Takových nadbytečných výjezdů přibývá. 

 

PROTESTY LÉKAŘŮ KVŮLI KRIZI VE ZDRAVOTNICTVÍ

Víc peněz do zdravotnictví a jejich spravedlivější rozdělování. Česká lékařská komora na mimořádném sjezdu představila svůj plán na zlepšení situace v poskytování zdravotních služeb.

 

VYVÁŽENÍ LÉKŮ PRO ČESKÉ PACIENTY

Víc než 6 milionů balení léků určených pro české pacienty loni skončilo v cizině. Novelu, která má vývozu zabránit, projednali dnes poslanci zdravotnického výboru.

 

PENÍZA NA VYŠŠÍ PLATY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Především malé nemocnice se bojí, že příští rok nebudou mít peníze na 10% navýšení platů lékařů a sester.

 

JAKÉ LÉKY SMÍ PŘEDEPISOVAT PRAKTICKÝ LÉKAŘ?

Mezi praktiky a ministerstvem zdravotnictví se začínají rozbíhat jednání o rozšíření pravomocí doktorů. Třeba při předepisování některých léků.

 

ČÍM DÁL VÍCE DĚTÍ ŘEŠÍ BOLESTI ZAD

Jen prostějovské rehabilitační centrum navštíví desítky dětských pacientů. Více dětí za odborníky začíná docházet právě se začátkem školního roku. Špatné držení těla nebo jinou poruchu přitom tamní fyzioterapeuti zjistí u 90% procent dětí.

 

 

ROBOTIKA V ČESKÉM ZDRAVOTNICTVÍ

Operace pomocí robotických systémů jako budoucnost chirurgie. V České republice se s takovými zákroky začalo v roce 2005. A do současné doby lékaři takto provedli víc než deset tisíc operací.

 

VELKÉ STAHOVÁNÍ LÉKŮ

110 tisíc krabiček léků stahuje od pacientů i zdravotnických zařízení společnost Zentiva. Řeší tak možnou záměnu některých léčivých přípravků.

 

STÁVKA PRAKTICKÝCH LÉKAŘŮ NEBUDE

Praktičtí lékaři své ordinace příští týden nezavřou. Oznámili to po dnešní schůzce se zástupci pojišťoven a ministerstva zdravotnictví.

 

ZAMĚNĚNÉ LÉKY OD ZENTIVY

Některé léky nejsou tím, za co se vydávají a lidi by je měli vrátit. Například místo preparátu na snížení tlaku Atram může být v krabičce Oxazepam. 

 

NADMĚRNÉ POCENÍ MŮŽE VYŘEŠIT OPERACE

 

STÁVKA PRAKTICKÝCH LÉKAŘŮ

Podle ministra zdravotnictví nemají praktičtí lékaři důvod k nespokojenosti a avizované zavření ordinací označil za vydírání. 

 

PROTESTY NESPOKOJENÝCH LÉKAŘŮ

Nespokojení lékaři. Praktici mají už zítra rozhodnout o formě protestů. Upozorňují na špatné pracovní podmínky a nedostatečné finanční ohodnocení. Zvažují i zavírání některých ordinací.

 

PROBLÉM S DIAGNÓZOU U VZÁCNÝCH ONEMOCNĚNÍ

Stovky lidí v Česku trpí zdravotními obtížemi, aniž by tušili, co je způsobuje. Týká se to hlavně vzácných chorob. 

 

VZDĚLÁVÁNÍ SESTER

Zdravotní sestry by se měly dostávat rychleji do praxe. Poslanci v úvodním kole podpořili novelu zákona, která pro ně připouští nižší vzdělání

 

ZÁKAZ KOUŘENÍ V RESTAURACÍCH

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Soňa Marková je hostem Událostí.

 

OBALOVÁ KAMPAŇ PROTI KOUŘENÍ

Další fáze kampaně proti kouření. V prodejnách tabáku už se objevují krabičky cigaret s novými obaly. 

 

 

POMOC S DOMÁCÍ PÉČI O NEMOCNÉ

Ministerstvo práce poslalo k připomínkám dlouho očekávanou novelu zákona o sociálních službách. Změnit má celou jejich organizaci a přiblížit ji potřebám lidí.

 

POMOC LIDEM S REVMATICKÝMI CHOROBAMI

Přibývá pacientů s revmatickými chorobami, kteří dostávají biologickou léčbu. A trend může ještě zesílit. 

 

NOVELA ZÁKONA MÁ VYŘEŠIT NEDOSTATEK ZDRAVOTNÍCH SESTER

Začátkem září poslanci projednají změnu, která zásadně změní systém vzdělávání zdravotních sester. Novela má řešit nedostatek zdravotních sester. 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY TYPU A V BRNĚ

Devatenáct nových případů žloutenky typu A za posledních sedm dní. V Jihomoravském kraji se tak počet nakažených vyšplhal už na 190.

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY

V Jihomoravském kraji znovu přibylo lidí nakažených žloutenkou typu A. Za týden je o dalších dvacet případů víc. 

 

ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ V NEMOCNICÍCÍCH?

Méně soli a více pestré stravy - doporučení ministerstva zdravotnictví pro kuchyně nejen v nemocnicích, ale i v zařízeních sociálních služeb.

 

POVINNÁ PRAXE V NEMOCNICÍCH

Zákon, který má rozsáhle měnit pravidla pro vzdělávání lékařů. V rámci něj se teď poslanci budou snažit prosadit, aby i soukromí lékaři povinně absolvovali praxi v nemocnicích.

 

ZNAČKA KVALITY PRO NEZISKOVÉ ORGANIZACE

Zaručit dárcům, že věnované peníze půjdou skutečně na dobrou věc - má značka kvality. Za první rok ji získalo po složitém řízení přes dvacet neziskových organizací a další čtyři o ni momentálně žádají. 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY V BRNĚ

Lidí nakažených žloutenkou v Jihomoravském kraji - a hlavně v Brně - stále přibývá. Za poslední týden nemoc propukla u 15-ti nových pacientů. Podle krajské hygieničky epidemie nekončí a zlepšení nenastane ani v následujících týdnech. 

 

SPORY KOLEM VZNIKU SÍTĚ NEZISKOVÝCH NEMOCNIC

Jeden z vládních slibů stále v nejistotě. Ministerstvo zdravotnictví sice chce zákon o neziskových nemocnicích do konce měsíce poslat legislativní radě vlády, podporu u svého koaličního partnera, hnutí ANO, ale zatím nemá. 

 

NEDOSTATEK DĚTSKÝCH LÉKAŘŮ

Obyvatelé Vranova nad Dyjí a okolních obcí na Znojemsku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem dětských lékařů a lékařek. V samotném Vranově skončila pediatrička před více než rokem.

 

NOVÝ SYSTÉM TŘÍDĚNÍ PACIENTŮ

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a odborníci z Univerzity Palackého vytvoří nový jednotný postup pro třídění pacientů během mimořádných událostí. 

 

 

STÁVKOVÁ POHOTOVOST ZÁCHRANÁŘŮ

Dnes proběhlo jednání odborů s krajem.

 

 

PLODNOST ČESKÝCH MUŽŮ

Čeští muži nemají problém s plodností. Letošní výzkum Sexuologického ústavu nepotvrdil dřívější varování o úbytku spermií u nich - podle něj mají zdraví muži naopak spermií víc než v minulém století.

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY V KRAJI

Bezdomovci a narkomani – ty ohrožuje současná epidemie žloutenky nejvíc. Lidé žijící na brněnských ulicích se chodí umývat jen několikrát týdně. Navíc je mezi nimi i největší množství přenašečů. 

 

NA HORÁCH PŘIBÝVÁ INFARKTŮ

Méně zlomených nohou, zato víc mrtvic a infarktů. Horská služba už musela od začátku léta řešit přes dvanáct set případů.

 

RYCHLEJŠÍ POMOC LIDEM V NOUZI

Propojení dispečinků a sdílení dat o tísňových voláních mezi hasiči, záchrankou a policií funguje naostro půl roku - přeneslo už přes sto milionů údajů. Na systém za skoro dvě miliardy přispěla Evropská unie.

 

FALEŠNÉ ALARMY KOMLIKUJÍ PRACI ZDRAVOTNÍKŮM

Algoritmus na detekci srdečních arytmií vyvinuli v brněnském Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Měl byl snížit počet falešných alarmů na jednotkách intenzivní péče.

 

 

NÁKAZA ŽLOUTENKOU V JM KRAJI

Počet lidí nakažených žloutenkou typu A v Jihomoravském kraji dál stoupá. Za tento týden hygienici zjistili 17 nových případů. Většinu případů zjistili v Brně, další pak v okresech Blansko, Hodonín a Znojmo. 

 

EPIDEMIE ŽLOUTENKY NA JIŽNÍ MORAVĚ

Přibývá lidí, kteří se v Brně nechávají očkovat proti žloutence. Doktoři z brněnského Zdravotnického ústavu aplikovali letos o 30 procent vakcín víc než vloni. 

 

 

NAŠE TÉMA - O TYPECH ŽLOUTENKY, PŘÍZNACÍCH, NEBEZPEČNOSTI, PREVENCI - OD 28:58 MIN.

Zvýšenými hygienickými opatřeními reaguje Brno na největší epidemii žloutenky typu A za posledních 15 let.

 

PROBLÉMY KVŮLI LÉKŮM NA SPANÍ

Téměř dva tisíce lidí se loni léčilo s těžkou závislostí na lécích na spaní. Po alkoholu a cigaretách - nejčastější problém v léčebnách. Podle lékařů jde o závažný a podceňovaný jev. Závislých je totiž v tuzemsku mnohem víc.

 

PŘIBÝVÁ HIV POZITIVNÍCH

V Česku přibývá HIV pozitivních. Lékaři jich ke konci června evidovali 2783 - o dvě stě víc než vloni. Většinou jde o muže. U skoro pěti stovek nakažených propuklo onemocnění AIDS.

 

PENÍZE PRO ZDRAVOTNICTVÍ

Právě růst těchto plateb státu by se podle resortního ministra Svatopluka Němečka měl stát do budoucna pravidlem.

 

STÁVKOVÁ POHOTOVOST ZÁCHRANÁŘŮ

Záchranáři v Jihomoravském kraji vyhlásili stávkovou pohotovost - podpořil ji každý druhý lékař nebo záchranář. Nesouhlasí s personální politikou vedení organizace.

 

SNAZŠÍ PŘÍSTUP K BIOLÉČBĚ

Od začátku července dosahuje na biologickou léčbu autoimunitních onemocnění víc pacientů. Všechny zaměstnanecké pojišťovny totiž zařadily biologický přípravek na léčbu lupénky nebo Bechtěrevovy nemoci. 

 

MUŽSKÝ PŘÍSTUP K PREVENCI RAKOVINY

Čeští muži ve srovnání se ženami podceňují prevenci rakoviny a nechodí na vyšetření tak často, jak je potřeba. Zároveň se přitom nemoci bojí.

 

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA U DĚTÍ

V Česku žije asi 50 dětí s roztroušenou sklerózou. Nevyléčitelným onemocněním nervového systému trpí sice spíš lidé ve vyšším věku, pro mladé je ale včasná léčba zásadní.

 

NEDOSTATEK NĚKTERÝCH LÉKŮ

V Česku aktuálně chybí přes 400 léků. Část z nich se přitom nedá nijak nahradit.

 

STUDENTSKÁ APLIKACE PRO JIP

Plzeňská fakultní nemocnice začala používat novou aplikaci, která usnadní léčbu pacientů na jednotkách intenzivní péče. Vyvinuli ji studenti Západočeské univerzity, Fakulty aplikovaných věd

 

ČEŠI SE BOJÍ PODÁVAT PRVNÍ POMOC

Většina Čechů, se bojí poskytnout první pomoc, přitom záchranáři upozorňují na to, že právě bez ní, nemá pacient šanci na přežití. 

 

VČASNÉ ODHALENÍ NEMOCÍ U NOVOROZENCŮ

Novorozenecký screening se v Česku rozšířil o dalších pět nemocí. Lékaří z kapky krve odebrané čerstvě narozenému dítěti zjistí onemocnění dřív, než stačí propuknout. 

 

ZÁSOBY LÉČEBNÉHO KONOPÍ

Státní ústav pro kontrolu léčiv odmítl vykoupit druhou dodávku českého léčebného konopí od Elkoplastu Slušovice. Podle ústavu nedoložil jeho kvalitu, to zatím jediný český pěstitel odmítá.

 

ROZDÍLY V PLATECH ZDRAVOTNÍKŮ SE PROHLUBUJÍ

Aktuální statistiky dokládají, že výdělky v soukromých i krajských zařízeních jsou nižší než v těch státních. 

 

SPORY MEZI NEMOCNICEMI

Prohloubit spolupráci mezi nemocnicemi a udržet rozsah a úroveň jejich péče - priority, které si stanovila nová koalice ve zdravotnictví. Nově oblast povede 1. náměstek primátora lidovec Petr Hladík. 

 

SPORY UVNITŘ ČESKÉ LÉKAŘSKÉ KOMORY

Soukromým doktorům se nelíbí aktuální kampaň stavovské organizace. Ta pod názvem Zdravotnictví volá o pomoc upozorňuje na nedostatek peněz a lékařů.

 

PREVENCE A LÉČBA CUKROVKY

Zlepšit prevenci cukrovky, odhalit slabá místa a při léčbě lépe nakládat s penězi má za úkol nový Národní diabetologický registr. 

 

DLUHY CIZINCŮ ZA OŠETŘENÍ V ČESKÉ NEMOCNICI

Cizinci dluží českým nemocnicím za ošetření desítky milionů korun. Loni neplatičů přibylo. Lékaři se obávají, že letos to bude podobné. 

 

PROBLÉMY S INKONTINENCÍ

Únikem moči v Česku trpí každý desátý člověk. Lékaři odhadují, že během života postihne každou druhou ženu – třeba v souvislosti s těhotenstvím nebo menopauzou. U mužů je méně častý.

 

ČEŠI NEUMĚJÍ OŠETŘIT DROBNÁ PORANĚNÍ

Přitom správná péče má vliv na délku hojení i vzhled jizvy. A v některých případech může dojít také k infekci.

 

DEN DÁRCŮ KRVE

V Česku ubývá dárců krve - lidé totiž kvůli odběrům musí do větších nemocnic. Zájem má zvýšit celosvětový den dárců krve, který připadá na dnešek. Vyhlásila ho Světová zdravotnická organizace - poprvé v roce 2003.

 

ODŠKODNĚNÍ PRO RODIČE POSTIŽENÉHO DÍTĚTE

Živý vstup reportérky.

 

 

ČESKÉ VS. SLOVENSKÉ ZDRAVOTNICTVÍ

Výdaje na české zdravotnictví opět rostou - letos by mohly přesáhnout 300 miliard korun. Jen náklady pojišťoven překonaly v prvním čtvrtletí rekordních 64 miliard.

 

FIRMY A ZDRAVOTNÍ VOLNO

Plán MPSV na povinné proplácení až pěti dní zdravotního volna pro čtyři miliony zaměstnanců je ohrožen. Proti zavedení tzv. sick days jsou zástupci zaměstnavatelů.

 

 

HRAZENÍ OPERACÍ OČNÍHO ZÁKALU

Oční lékaři žádají, aby pojišťovny části pacientů se šedým zákalem proplácely speciální čočku. Ta dosud hrazená ze zdravotního pojištění jim zrak dostatečně nevylepší.

 

PENÍZE PRO ZDRAVOTNICTVÍ

V českém zdravotnictví chybějí stovky lékařů a sester. Ministr Němeček dostal od premiéra úkol vymyslet, jak personál do nemocnic vrátit. 

 

ODSTRAŠUJÍCÍ OBRÁZKY NA CIGARETÁCH

Na krabičkách cigaret se nejpozději na podzim objeví i obrazová varování před škodlivostí kouření. Změnu přináší novela o potravinách, kterou dnes podepsal prezident.

 

 

KAUZA HRAZENÍ EXPERIMENTÁLNÍ LÉČBY

Etická komise Ministerstva zdravotnictví bude zkoumat postup lékařů v klinické studii ověřující léčbu kmenovými buňkami u pacientů s ALS. Oznámil to mluvčí resortu. 

 

NÁZORY ŘEDITELŮ NEMOCNIC NA ZDRAVOTNICTVÍ

Obavy ze zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Za hrozbu ho považují dvě třetiny ředitelů českých nemocnic.

 

PLACENÍ ZA BEZPLATNOU LÉČBU

Profesorka a senátorka Eva Syková končí v čele Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Dnes ji odvolal předseda Akademie Jiří Drahoš. Za výzkum ALS a její léčbu kmenovými buňkami si totiž od pacientů nechala platit.

 

LÉČBA ZÁVISLOSTÍ

Závislých nejen na alkoholu přibývá. Ukazují to statistiky Ministerstva zdravotnictví i zkušenosti protialkoholních léčeben.

 

NOVÁ POTRUBNÍ POŠTA V NEMOCNICI NA BULOVCE

V pražské Nemocnici Na Bulovce začal testovací provoz nové potrubní pošty. Mezi pavilony cestují vzorky od pacientů i léky. Potrubí je dlouhé 5 kilometrů. 

 

NADSTANDARTNÍ SLUŽBY ZA POPLATEK

Pacienti si ale i teď v nemocnici za některé vybavení nebo služby připlácejí. Někde například za bezdrátové internetové připojení nebo pobyt blízkých přímo v nemocničním pokoji.

 

ČEŠI PODCEŇUJÍ PREVENCI

Lidé nechodí na preventivní prohlídky k praktikovi. Jen největší zdravotní pojišťovna má skoro 6 milionů klientů - v posledních třech letech nebyla u svého lékaře víc než třetina z nich.

 

ZÁKAZ LÉKŮ PRO ONKOLOGICKÉ PACIENTY

Je to jedna z alternativních metod léčení rakoviny, teď narazila u státního regulátora. Ústav pro kontrolu léčiv zakázal podávání přípravku s vysokým obsahem vitamínu C. 

 

HÁDKY O ZDRAVOTNICTVÍ

Boj o nemocnice a o to, kolik budou zdravotníci brát, se mezi koaličními politiky rozhořel naplno. Premiér, ministr zdravotnictví i ministr financí navštěvují nemocnice. Slibují růst platů o deset procent. 

 

PREMIER A MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ SLIBOVALI NA VYSOČINĚ ZVYŠOVÁNÍ PLATŮ LÉKAŘŮ A SESTER

V nemocnicích na Vysočině chybí stovka lékařů a padesát zdravotních sester. 

 

LEPŠÍ PALIATIVNÍ PÉČE

Asi padesátka tuzemských nemocnic a léčeben se hlásí o granty na rozjezd paliativní péče.

 

PSYCHIATRICKÁ PÉČE

V psychiatrických ambulancích přibývá pacientů: ročně jich je 600 tisíc. Za posledních 20 let se počet skoro zdvojnásobil.

 

POČET NAKAŽENÝCH HIV STOUPÁ

Počet lidí nakažených virem HIV roste. Nových případů je letos o třetinu víc než vloni. Nejvíc lidí se nakazilo v Praze, nákaza se ale šíří i na jihu Moravy. Poradenské centrum Rozkoš bez rizika proto dnes v Brně nabízelo testování zdarma.

 

NOVÉ ZÁKLADNY PRO SANITKY

Na jihovýchodě Moravy jsou ještě místa, kam se zdravotnická záchranná služba nedostane do zákonného limitu 20 minut. Ještě letos se to změní. Po dokončení dvou nových základen na Slovácku se jejich počet zvýší na 16 a síť bude kompletní.

 

  VEŘEJNÉ OPATROVNICTVÍ

 

VYŠŠÍ PLATY ZDRAVOTNÍKŮ

Lékařům a sestrám od ledna stoupnou platy o deset procent. Všechny tři vládní strany se na tom shodly po jednání se zástupci lékařů a krajů. Koalice se ale zatím nedomluvila na tom, z jakých zdrojů peníze vzít. 

 

 

POLNÍ NEMOCNICE LÉKAŘŮ BEZ HRANIC

Polní chirurgická jednotka, stan pro léčbu cholery, centrum pro léčení podvýživy anebo dočasné přístřeší pro lidi na útěku. To všechno v centru Prahy.

 

LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Vrtulníky v současnosti létají na základě smluv uzavřených Ministerstvem zdravotnictví ČR v roce 2008.

 

NÁKAZA VIREM HIV

Rekordně přibývá nových pacientů s virem HIV. V prvním čtvrtletí jich lékaři evidovali 95. Informovala o tom Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS

 

EPIDEMIE PŘÍUŠNIC NA JIHU ČECH

Infekcí virového původu tam od začátku roku onemocnělo už skoro 600 lidí a experti odhadují, že další případy ještě budou přibývat.

 

DÁRCOVSTVÍ KOSTNÍ DŘENĚ

Zachránit lidský život může každý. Shodla se třicítka dárců kostní dřeně, která získala ocenění v pražském Obecním domě. O svém zachránci se pacient většinou nedozví.

 

AKTIVITY JEN PRO OČKOVANÉ DĚTI 

Neočkované děti zřejmě dál nebudou moct jezdit na školy v přírodě nebo na tábory. Proti mírnějšímu návrhu senátorů, který by jim to umožňoval, se postavila vláda.

 

KONTROLY NÁKUPU V NEMOCNICÍCH

Komise, která kontroluje pořizování zdravotnické techniky, za dva roky zamítla zhruba desetinu nákupů. Pro nemocnice to znamená, že na ně nemůžou čerpat peníze od pojišťoven.

 

PERSONÁLNÍ KRIZE VE ZDRAVOTNICVÍ

iPřijetí plánu pro zdravotnictví žádal dnes krizový štáb zdravotnických odborů a zástupců menších nemocnic od premiéra Bohuslava Sobotky.

 

 DIAGNÓZA ALS

ALS - choroba, o které se pořád málo mluví. Přitom v Česku jí trpí asi 800 lidí, každý rok onemocní přes 200 dalších. Zhruba stejný počet na její následky umírá. Nemocným často chybí pomůcky, které potřebují k důstojnému dožití.

 

LEPŠÍ PÉČE O DĚTI S ROZŠTĚPY

Osmdesátku malých pacientů s obličejovým rozštěpem od-operují každý rok v brněnské fakultní nemocnici. Vadu, se kterou se děti rodí, dokáže speciální tým lékařů odstranit. 

 

ČERVENÝ KŘÍŽ V HRADCI KRÁLOVÉ FUNGUJE DÁL

Odebrali jim značku, přibývají trestní oznámení, rostou dluhy – problémový spolek Červeného kříže v Hradci Králové ale funguje dál. Soud ho teď dokonce odmítl poslat do insolvence. I přesto, že se desítky podvedených svých peněz stále nedočkaly.

 

NA VYSOČINĚ BUDOU PŘIBÝVAT PŘIBÝVAT SPECIALIZOVANÁ ZAŘÍZENÍ PRO LIDI TRPÍCÍ AUTISMEM

Množství takových lidí se zvyšuje a zatím o ně není v kraji dostatečně postaráno. Chybí odborná péče, chráněné dílny a často i správná diagnóza.

 

OMBUDSMANKA O ÚSTAVNÍ LÉČBĚ

Stát má podle ombudsmanky hradit zdravotní pojištění i pacientům v ústavní léčbě. Současný zákon je opomíjí - na rozdíl od lidí třeba ve vazbě nebo v detenci, za které úřady platí.

 

REKORDNÍ ČÁSTKA NA LÉČENÍ ČESKÝCH PACIENTŮ

Zdravotnictví bude letos hospodařit s víc než čtvrt bilionem korun. Vyplývá to ze zprávy zdravotních pojišťoven, kterou projednala vláda.

 

SPORY O LÉČBU ZÁKEŘNÉ NEMOCI

Léčba pomocí kmenových buněk. Podle šéfky Ústavu experimentální medicíny Evy Sykové je výzkum nadějí pro nevyléčitelně nemocné pacienty s ALS.

 

SEZNAMUJÍ ŠKOLÁKY S RIZIKY ANOREXIE

 

V MENŠÍCH OBCÍCH KRACHUJÍ LÉKÁRNY

 
 

PŘEKÁŽKY PRO LIDI SE ZHORŠENÝM ZRAKEM

V Česku žije se závažným postižením zraku nebo slepotou víc než 100 tisíc lidí. Všichni musejí překonávat denně spoustu překážek, které si my, kteří vidíme, dokážeme jen těžko představit. 

 

DAROVÁNÍ VLASŮ

Ztráta vlasů, další traumatizující zážitek pro onkologické pacienty, zejména ženy. Kadeřnice z Děčína se proto inspirovaly podobnou akcí na Slovensku a vyhlásily sbírku vlasů na paruky. 

 

 

VAROVÁNÍ NA KRABIČKÁCH CIGARET

Na krabičkách cigaret se má ještě letos objevit výraznější varování před škodlivostí kouření - na žádost Bruselu dnes změnu schválila sněmovna. 

 

PRVNÍ PACIENT V ČESKU MÁ DOMÁCÍ HEMODIALÝZU

Lidem s poškozenými ledvinami pomáhá s čištěním krve. Významně sníženou funkci ledvin má každý desátý Čech, nejčastěji je to kvůli cukrovce a vysokému tlaku.

 

SPÁNKOVÁ LABORATOŘ V BRNĚ

Půl roku – obvyklá čekací doba na vyšetření v takzvané spánkové laboratoři. Poruchami dýchání během noci přitom trpí asi desetina populace. Paradoxně jedna z nejmodernějších laboratoří v Česku - ta v nemocnici u Svaté Anny v Brně - má čekací dobu kratší. 

 

PROŠETŘOVÁNÍ SMRTI PACIENTA V SANITCE

Ministerstvo zdravotnictví prošetřuje možné pochybení brněnských zdravotníků. Pacienta, kterého převážela záchranná služba, totiž nemocnice v dosahu nechtěly přijmout. Muž v sanitce nakonec zemřel.

 

 

VÝPOVĚĎ ZNALCE V KAUZE MATĚJE KOCIÁNA

Výpovědí znalce dnes u Městského soudu v Brně pokračovala kauza devítiletého Matěje Kociána. Ten je už šest let v kómatu. Jeho rodiče žádají od Fakultní nemocnice v Brně odškodnění 20 milionů korun. Nemocnice pochybení odmítá. 

 

 

SVĚTOVÝ DEN LEDVIN

Tichý zabiják, tak se říká chorobám ledvin. Orgány totiž nebolí a lidé se o jejich selhání dozvědí většinou pozdě. Často pak zbývá jen transplantace nebo čištění krve pomocí dialýzy. Pacientů, kteří ji musí podstoupit, přibývá každoročně o tři procenta.

 

UNIKÁTNÍ TRANSPLANTACE JATER

Výjimečnou transplantaci jater provedli chirurgové v pražském IKEMu. Zákrok totiž potřebovala pacientka se zrcadlově obrácenými orgány.

 

ONKOLOGICKÁ PÉČE V ČESKU

Lidí s rakovinou v Česku rapidně přibývá. Tuzemští onkologové proto zjišťují, jak do budoucna upravit počet personálu a vybavení míst, kde se o tyto pacienty starají. 

 

PROBLÉMY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Neziskové organizace v Jihomoravském kraji řeší nedostatek peněz. Důvodem jsou nová pravidla pro jejich rozdělování.

 

LEVNĚJŠÍ BIOLOGICKÁ LÉČBA

K moderní biologické léčbě by se mohlo v příštích letech dostat víc nemocných než dosud. Vedle originálů se na trh dostávají jejich levnější varianty - takzvané biosimilární léky.

 

TESTOVÁNÍ NA VZÁCNÉ NEMOCI

29. února - den, který je v kalendáři jenom jednou za čtyři roky, je taky symbolicky dnem vzácných onemocnění. S těmi se rodí čtyři až pět dětí ze sta. Každá z chorob má ale jiné příznaky a průběh.

 

ČEKÁNÍ NA TRANSPLANTACI

Stovky lidí v Česku každý rok onemocní chorobami krvetvorby – tou nejznámější je leukémie. Pro některé pacienty je jedinou pomocí transplantace kostní dřeně. Vloni takto dobrovolní dárci pomohli 34 lidem u nás i v cizině. 

 

 

ROZVOJ ONKOLOGICKÉ PÉČE

Největší centrum fotonové terapie v zemi dnes otevřel Masarykův onkologický ústav v Brně. Do jeho vybavení přibyly dva lineární urychlovače. 

 

 

LÉČBA SPÁNKOVÝCH PORUCH

Až půl roku čekají pacienti na vyšetření ve spánkové laboratoři. Jenom poruchami dýchání během nocí trpí podle lékařů desetina populace. 

 

DIABETICKÁ SLEPOTA

Cukrovka může i připravit o zrak. V Česku, stejně jako v dalších vyspělých zemích, je to nejčastější příčina slepoty v produktivním věku. 

 

ODŠKODŇOVÁNÍ ZA ÚRAZY

Skoro půl roku platí nová pravidla pro odškodňování lidí, které postihl pracovní úraz nebo nemoc z povolání

 

LÉKY V DOMÁCNOSTECH

Správné dávkování léků je klíčem ke správným účinkům. Informace se dají získat na různých místech, ukazuje se, že třeba v lékárně je ale Češi příliš často nehledají. 

 

DEN DĚTSKÉ ONKOLOGIE

Přes tři sta lidí si v centru Prahy připomnělo Den dětské onkologie. Už druhý ročník akce má problematiku přiblížit veřejnosti. 

 

POROD MATKY V BEZVĚDOMÍ

Unikátní porod provedli lékaři ve Fakultní nemocnici v Brně. Chlapec se narodil matce, která po autonehodě upadla do kómatu. Podle lékařů se těhotenství i císařský řez obešly bez větších komplikací.

 

ZMĚNY V PÉČI O AUTISTY

 V Česku žije podle odhadů na sto tisíc lidí s autismem. Přesné statistky se ale nevedou. Lékaři málokdy dokážou včas toto onemocnění u dětí odhalit, následná péče pro pacienty i jejich rodiny je minimální.

 

PODPORA MOBILNÍCH HOSPICŮ

Projekt, který pomáhá zmírnit ty nejtěžší chvíle. Pacienti, kterým už lékaři nemůžou pomoct, tráví díky němu své poslední dny doma, v kruhu nejbližších. Největší zdravotní pojišťovna v zemi prodlužuje podporu mobilním hospicům.

 

 

ŽIVOT S NOVOU LEDVINOU

V Česku přibývá lidí s transplantovanou ledvinou i těch závislých na dialýze. S novým orgánem jich tu teď žijí víc než 4 tisíce.

 

VĚDOMÉ ŠÍŘENÍ HIV

Policisté varují před 47letým mužem z Mostecka, který vědomě šíří virus HIV. Nakazit měl i nezletilého chlapce.

 

NEBEZPEČNÉ DIETY, NEFUNKČNÍ DOPLŇKY STRAVY

Hubnutí a diety patří k trendům doby. Odborníci ale varují, že většina doplňků stravy určených na hubnutí je podle lékařů k ničemu.

 

PENÍZE NA VYŠŠÍ PLATY ZDRAVOTNÍKŮ

Peníze z pojišťoven by měly pokrýt pětiprocentní zvýšení platů, které zdravotníkům letos slíbila vláda. Například v Karlovarském kraji si ale spočítali, že stačit nebudou.

 

LÉKÁRNY PŘED KRACHEM

Další problém s dorovnáním plateb. Lékárny v Česku už rok hospodaří bez poplatků za recept.

 

DOMÁCÍ HOSPICE BOJUJÍ O PENÍZE

Domácí hospicová péče na jihu Čech bojuje o peníze. Kraj je podle nich málo podporuje.

 

 

NEDOSTUPNÁ LÉČIVA

Pacienti i ordinace se musejí vyrovnat s výpadkem některých medikamentů a přípravků. 

 

NEMOCNICÍM CHYBÍ DOBROVOLNÍCI

Nejen po zdravotních sestrách je aktuálně v českých nemocnicích velká sháňka. Chybějí i dobrovolníci. Tedy lidé, kteří s pacienty tráví volné chvíle při jejich léčení. 

 

HOSTEM VE STUDIU JE ZAKLADATELKA HOSPICOVÉHO HNUTÍ

V ČESKU MARIE SVATOŠOVÁ

Jak je na tom hospicová péče v ČR?

 

 

VYSOČINĚ CHYBÍ KAMENNÝ HOSPIC

Kraj supluje zařízení paliativní péči v jihlavské nemocnici.

 

 

PŘÍBĚH TOMÁŠE JÍLKA

Do života jim zasáhne úraz nebo nemoc, a pak jsou odkázání na pomoc druhých. Pro lidi s tím nejvážnějším

postižením je návrat těžký a často zůstavají ve zdravotnických zařízeních. To ale není

případ dobrovolného hasiče Tomáše Jílka.

 

 

2015

 

UNIKÁTNÍ PROTÉZA NA AORTU

Onemocnění srdce a cév jsou v Česku nejčastější příčinou smrti. Ta nehrozí jenom nemocným v pokročilém

věku. Ohraženy jsou i mladší skupiny - těba i pacienti, kteří trpí Marfanovým syndromem.

 

PREVENCE VROZENÉHO CHOLESTEROLU

Na prevenci tohoto onemocnění se zaměřují i odborníci z Fakultní nemocnice u

svaté Anny.

 

PŘÍBĚH DÁRCE KOSTNÍ DŘENĚ

Dárce, který vůbec neuvažoval, že by odmítl. Když přišla jeho příležitost. Miloš Svášek neváhal.

 

HLEDÁNÍ DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ

Registry shánějí mladé a zdravé dárce kostní dřeně. Čím vic lidí v seznamech, tím větší naděje pro pacienty.

 

LÉČBA RAKOVINY PLIC

Téměř pět a půl tisíce lidí v Česku ročně umírá na rakovinu plic. Měsíce navíc jim přidávají moderní medikamenty.

 

DALŠÍ ONEMOCNĚNÍ STŘEV

Speciální stravovací návyky musejí dodržovat i lidé trpící střevními záněty. V Česku je 40 tisíc nemocných. Onemocnění se objevuje hlavně u mladých lidí a nedá se vyléčit.

 

DIAGNOZA: CELIAKIE

Bezlepkovou dietu drží v česku nejméně 100 tisíc lidí. Přesná evidence neexistuje. Řada lidí totiž podle lékařů o svém onemocnění neví.  Jedinou dostupnou léčbou je vynechání potravin s obsahem, ječmene a žita.

 

SETKÁNÍ LIDÍ S DĚTSKOU MOZKOVOU OBRNOU

V minulosti onemocněli přenosnou dětskou obrnou a dnes se než sto z nich setkalo v Jánských Lázních. Možnost očkování tehdy neměli. To se poprvé plošně konalo v roce 1960.

 

ŽIVOT S ALZHEIMEROVOU CHOROBOU

V tuzemsku je až 150 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobu a počet diagnóz roste. Onemocnění typické pro starší věk se navíc objevuje u čím dál mladších lidí.

 

PŘÍSPĚVKY NA PÉČI

Lidí, kteří pobírají příspěvek na péči - ať už na tu domácí nebo v různých zařízeních, postupně přibývá.

 

POMOC DLOUHODOBĚ NEMOCNÝM

Víc než 13 procent lidí v tuzemsku potřebuje kvůli své nevyléčitelné nemoci každodenní odbornou péči. Podle odborníků ale chybí systém, který by ji pacientům zajistil.

 

LÉČBA KONOPÍM BUDE DOSTUPNĚJŠÍ

nová vyhláška, která by mohla platid od června, rozšíří spektrum povolených druhů konopí. A taky zvýší měsíční limit pro pacienta z 30 na 180 gramů.

 

PSYCHIATŘI V TERÉNU

V Česku chybí terénní psychiatrická péče. Změnit by to měla připravovaná reforma, která počítá se vznikem speciálních center duševního zdraví. Jde o péči, která v tuzemsku zatím není.

 

 

2014

 

DOMÁCÍ LÉČBA PLICNÍCH CHOROB

Už o víc než 100 lidí, kterým nefungují plíce, se v Česku starají příbuzní. Pokud by si je nevzali domů, leželi by na jednotce intenzivní péče.

 

PREVENCE RAKOVINY PRSU

V Česku stoupá počet objevených nádorů prsů. Zvýšen zájem o mamografické vyšetření, a to hlavně díky pozvánkám rozesílaným pojišťovnou.

 

V ČESKU CHYBÍ ONKOLOŽKY

 

ČEŠI A ZDRAVÍ

 

CENA LIDSKÉHO ZDRAVÍ

(Náklady na pojištěnce)

 

NEMOCI V PRŮBĚHU ŽIVOTA

 

 

2013

 

MOC SOLI V ČESKÉ KUCHYNI

 

 

SPORY UVNITŘ ČESKÉ LÉKAŘSKÉ KOMORY

Soukromým doktorům se nelíbí aktuální kampaň stavovské organizace. Ta pod názvem Zdravotnictví volá o pomoc upozorňuje na nedostatek peněz a lékařů.