LIDÉ TĚŽCE NEMOCNÍ

ZAUJALY NÁS I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE O TOM, JAK SE POTÝKAJÍ S TĚŽKÝMI NEMOCEMI A JEJICH LÉČBOU V ZAHRANIČÍ:

 

 

 

2018

 

 

 

DRAMA V THAJSKÉ JESKYNI SKONČILO

(od 27:49s)

 

ZÁCHRANA THAJCŮ Z JESKYNĚ

Skupina mladých thajských fotbalistů a jejich trenér, kteří byli 15 dní uvězněni v jeskynním komplexu, se dočkala záchrany. 

 

 

TŘINÁCTÝ DEN ZÁCHRANY UVĚZNĚNÝCH Z JESKYNĚ V THAJSKU

Už 13. den sleduje celý svět osud dětského fotbalového týmu a jejich trenéra, kteří uvázli v zatopené jeskyni na severu Thajska. 

 

 

ZÁCHRANA CHLAPCŮ V THAJSKÉ JESKYNI

9 dní trvalo čekání na zprávy o osudu 12 thajských chlapců a jejich trenéra. Skupinu uvěznila v jeskynním komplexu stoupající voda. Po dramatickém pátrání se k nim záchranáři konečně dostali. 

 

 

SPOLUPRÁCE ZÁCHRANÁŘŮ V POHRANIČÍ

Pro zraněného Rakušana jede česká posádka záchranářů a naopak. Víc než rok už můžou záchranné vozy obou zemí překračovat hranici a záchranáři léčit na území druhého státu.

 

 

BOJ S EBOLOU POMOCÍ NOVÉ VAKCÍNY

Velká hrozba a naděje zároveň. Kongem dál postupuje smrtící virus Ebola. Nakažení se objevili i v milionové městské aglomeraci, kde je obtížné šíření nemoci zabránit. Do země ale také dorazila vakcína. 

 

ZDOLÁNÍ EVERESTU S AMPUTOVANÝMI KONČETINAMI

Před čtyřiceti lety ho mráz na Mount Everestu připravil o obě nohy. Teď se devětašedesátiletý Xia Boyu na nejvyšší horu světa vrátil. Zdolat vrcholek z nepálské strany se dosud nikomu s oběma amputovanýma nohama nepodařilo.

 

 

NOVÉ PŘÍPADY EBOLY V AFRICE

Kongo čelí nové epidemii eboly. Úřady počátkem května zaznamenaly 17 mrtvých, kteří zemřeli na obávanou krvácivou horečku.

 

PĚT LET PROGRAMU MEDEVAC

Už pět let vyrážejí špičkoví lékaři do světa léčit pacienty v rámci programu Medevac. Za tu dobu se jeho vlajkovou lodí stalo Jordánsko. 

 

NEDOSTATEK LÉKŮ PRO PALESTINCE

Protestní akce na hranici mezi pásmem Gazy a Izraelem vyčerpávají palestinské lékárny. Nepokoje, které provázejí demonstrace organizované hnutím Hamás, za poslední měsíc stály život přes 40 Palestinců a 5000 vyvázlo se zraněním. 

 

 

RUSKÝ ZÁKAZ DOVOZU LÉKŮ Z USA

Rusko chce zakázat dovoz léků z USA v reakci na sankce. Rusové ale takový postup odmítají. Poukazují na to, že ruské léky jsou nekvalitní a že hrozí v mnoha případech zhoršení stavu nebo dokonce smrt. 

 

DVĚ TRANSPLANTACE OBLIČEJE

První člověk na světě má za sebou dvě transplantace obličeje. Francouz Jerome Hamon se teď v Paříži zotavuje po druhém zákroku. 

 

APLIKACE ZÁCHRANKA UŽ I V RAKOUSKU

Aplikace Záchranka nově funguje taky v celém Rakousku. Pokud si tak budou čeští turisté potřebovat přivolat pomoc, přidržením jediného tlačítka na tak zvaných chytrých telefonech odešlou dispečerům zároveň svou přesnou GPS polohu. Stejně jako v Česku. 

 

70 LET SVĚTOVÉ ZDRAVOTNICKÉ ORGANIZACE

Vymýcení pravých neštovic, snížení počtu úmrtí na tuberkulózu, zavádění programů na léčbu AIDS. To je část úspěchů z historie Světové zdravotnické organizace, která byla založena před 70 lety. 

 

 

 

2017

 

 

KAMPAŇ PROTO CHOLEŘE

Světová zdravotnická organizace odstartovala světovou kampaň proti choleře. Průjmové onemocnění z infikované vody ročně zabije na sto tisíc lidí. 

 

REKORNÍ POMOC OD ČESKÝCH LÉKAŘŮ

Humanitárně-zdravotnický program MEDEVAC letos pokoří další rekord. Jen v Jordánsku, kam ročně proudí skoro polovina šedesátimilionové pomoci, do konce roku zřejmě padne meta jednoho tisíce operovaných pacientů. 

 

 

PĚTIDENNÍ PLAVBA PRO DĚTSKÉ PACIENTY

350 dětí v Česku ročně onemocní rakovinou. Letos poprvé se sedm z těchto pacientů zúčastnilo italského projektu, který pomáhá vrátit děti po náročné léčbě do života.

 

SOUD O LÉČBĚ TĚŽCE NEMOCNÉHO DÍTĚTE

Vrchní soud v Londýně znovu otevřel případ těžce nemocného kojence Charlieho Garda. Dítě, které už podle předchozího verdiktu mohlo být bez souhlasu rodičů odpojené od přístrojů, má šanci léčit se v USA.

 

UNIKÁKÁTNÍ OPERACE UCHA

Následující obrázky, které jen na Facebooku zaujaly přes milion lidí – čínských chirurg a jeho tým transplantovali ucho vypěstované na předloktí pacienta. Nový orgán vytvořili z žeberní chrupavky – pod kůží dozrál za tři měsíce.

 

TYRÁNÍ BEZBRANNÉHO V PŘÍMÉM PŘENOSU

Týrání postiženého chlapce vysílané živě na sociální síti. Případ z amerického Chicaga otřásl Amerikou. Policie zadržela dva mladé černošské páry, které mučily bělošského chlapce s psychickými problémy.

 

 

2016

 

ODŠKODNĚNÍ OBĚTEM LÉKAŘSKÝCH POKUSŮ

V Německu vyplouvá na veřejnost rozměr zneužívání dětí k lékařským pokusům v době před sjednocením. V současnosti se mluví o řádově tisícovkách případů v zařízeních pro tělesně postižené a na psychiatriích po celé zemi. 

 

EPIDEMIE HIV V RUSKU

V Rusku se nedaří zastavit epidemii viru HIV. Podle odhadů je nakaženo už procento celkové populace země.

 

EPIDEMIE HIV V JEKATĚRINBURGU

Rusko bojuje s epidemií viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Nejhorší je situace v Jekatěrinburgu na Urale. Virem se tam nakazila dvě procenta lidí, ve skoro jedenapůlmilionovém městě jde o 30 tisíc nakažených.

 

NOVÉ VAROVÁNÍ PŘED VIREM ZIKA

Podle amerických úřadů by páry měly odložit početí, pokud v předchozím půlroce pobývaly v zasažených zemích.

 

 

OBJEV ČESKÝCH VĚDCŮ

Čeští vědci objevili skupinu látek, které jsou účinné proti viru zika a klíšťové encefalitidě. 

 

3D MODEL VIRU ZIKA

Detailní 3D model viru zika vytvořila skupina ruských počítačových designérů. Ve skutečnosti má průměr 50 nanometrů. 

 

VIR ZIKA V KOLUMBII

Víc než 5 tisíc těhotných žen v Kolumbii je infikováno virem zika, který způsobuje nedostatečný vývoj mozku u plodu. Celkem evidují v zemi přes 31 tisíc nakažených. 

 

VÍCE NEŽ 25 000 PŘÍPADŮ ONEMOCNĚNÍ VIREM ZIKA V KOLUMBII

 

VIR ZIKA V KANADĚ

 

MILION RUSŮ NAKAŽENÝCH HIV

V Rusku žije už víc než milion lidí nakažených virem HIV. Rekordní číslo potvrdily ruské úřady.

 

 

 

ODŠKODNĚNÍ OBĚTEM LÉKAŘSKÝCH POKUSŮ

V Německu vyplouvá na veřejnost rozměr zneužívání dětí k lékařským pokusům v době před sjednocením. V současnosti se mluví o řádově tisícovkách případů v zařízeních pro tělesně postižené a na psychiatriích po celé zemi.