LIDÉ SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

ZAUJALY NÁS I TYTO DALŠÍ REPORTÁŽE:

 

 

 

 

 

 

2018

 

 

V KARLOVARSKÉM KRAJI CHYBÍ VEŘEJNÉ LÁZNĚ A AQUAFÓRA

Přímo v Karlových Varech lidem vadí zavřený bazén nad hotelem Thermal. Využití teplých pramenů podle odborníků brání hygienické podmínky. Ale i nedostatek peněz a ztrátový provoz takových zařízení.

 

KOUŘENÍ NA VOZÍKU

Kouření výrazně zhoršuje zdravotní komplikace lidí na vozíku, upozorňují odborníci ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. S cigaretami přitom podle nich stále řada lidí začíná poté, co se po úraze nebo nemoci na vozík dostane.

 

 

OPRAVU LÁZNÍ V TŘEBONI ODLOŽILI

Přestavba Bertiných lázní v Třeboni se odkládá. Město schválilo rozpočet na akci za 170 milionů korun. Stavební firmy, ale neměly o zakázky zájem.

 

NEJISTOTA KOLEM ZDRAVOTNÍCH POMŮCEK

Statisíce lidí by mohly mít dražší zdravotnické pomůcky jako naslouchadla, ortézy nebo vozíčky. Pojišťovny jim je nemají hradit celé, ale jen ze tří čtvrtin. Zabránit tomu může nový zákon – ten je potřeba prosadit do konce roku. 

 

CENTRUM BEZ TĚLOCVIČNY

(19:12s)

 

 

PRODLEVY VE SCHVALOVÁNÍ DOTACÍ Z PROGRAMU RODINA

Až o tři měsíce se zdrželo schvalování dotací pro seniorské organizace nebo program Rodina. Dohromady je to necelých 120 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí se hájí tím, že muselo provést nutné kontroly. 

 

 

PENÍZE Z EVROPSKÉ UNIE JSOU K DISPOZICI, CHYBÍ ALE DRUHÁ POLOVINA NA DOFINANCOVÁNÍ

V takové fázi je teď projekt přeměny bývalého kláštera v Nové Pace na středisko služeb pro lidi s handicapem. 

 

 

NOVÉ ZNAČENÍ SLOUŽÍ NEVIDOMÝM LIDEM V JINDŘICHOVĚ HRADCI

Radnice tam musela předělat naváděcí pásy k přechodům, protože neodpovídaly normám. 

 

NOVÉ ZNAČENÍ SLOUŽÍ NEVIDOMÝM LIDEM V JINDŘICHOVĚ HRADCI

Radnice tam musela předělat naváděcí pásy k přechodům, protože neodpovídaly normám. 

 

NEDOSTATEK BEZBARIÉROVÝCH BYTŮ

Lidé s handicapem přenocovali ve stanu. Akcí Kde domov můj upozorňují na komplikace při hledání bezbariérových bytů – zvlášť v hlavním městě.

 

NEDOSTATEK POSUDKOVÝCH LÉKAŘŮ

Od začátku roku stihli posudkoví lékaři vyřídit polovinu z 9 tisíc žádostí o příspěvek na péči a invalidní důchod, které zbyly jako nedořešené z minulého roku. Díky přesčasům a práci o víkendech. Posudkové službě ale lékaři dál chybí.

 

KONEC PRAMENE OTTOVKA

Luhačovice - nejznámější moravské lázně - nejspíš přišly o jeden ze svých symbolů. Pramen Ottovka opakovaně neprošel mikrobiologickými testy a lázně ho musely uzavřít. 

 

 

PARKOVÁNÍ PRO POSTIŽENÉ OSTRAVĚ ZPOPLATNĚNÉ

Vedení Ostravy řeší platby za parkování pro zdravotně handicapované. Ti by nově na vyhrazených místech patřících obci měli stát 2 hodiny zdarma a v případě delšího parkování zaplatit běžný poplatek. V Praze, Brně a dalších městech mohou přitom parkovat zdarma bez omezení. 

 

 

POKUTY ZA PARKOVÁNÍ PRO HANDICAPOVANÉ

Zdravotně postižení řidiči můžou v celé republice parkovat na vyhrazených místech zdarma. Ostrava rozhodla, že místa patřící městu zpoplatní.

 

 

PETICE PROTI NOVÝM PARKOVACÍM ZÓNÁM V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH

Radnice město rozdělila na čtyři zóny s tím, že zjednoduší parkovaní rezidentům a podnikatelům. Těm se ale nelíbí, že u nich nezaparkují zákazníci i příbuzní.

 

MĚSTSKÉ LÁZNĚ V PLZNI

Budoucnost zdevastovaných, bývalých městských lázních v Plzni je dál nejasná: Majitel, kterým je firma s italským vlastníkem, si zadal novou architektonickou studii. 

 

 

LÁZNĚ BEZ VODY

Minerální voda, která proslavila Janské Lázně doslova po celém světě, mizí. Staré vrty netěsní a zbývající proud vody není tak silný, aby naplnil bazény pro některé procedury. Náprava vyjde na stovky tisíc korun. 

 

NEJSOU PENÍZE PRO HANDICAPOVANÉ

Teď jedna zkušenost konkrétně z Tachovska: Handicapované děti ve speciálních školách nemají při výuce k dispozici potřebné kompenzační pomůcky - hlavně proto, že školy na ně nemají peníze. 

 

 

VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ S HANDICAPEM

Velký počet žáků ve třídách, hodně administrativy a naopak málo asistentů pedagoga - to jsou hlavní překážky ve vzdělávání dětí s handicapem v běžných školách. 

 

 

LÁZNĚ ZPĚT DO PLZNĚ

Plzeňská radnice chce co nejdříve jednat o odkupu budovy bývalých městských lázní. Tu teď vlastní soukromá firma. 

 

POZEMKY PRO LÁZNĚ V PASOHLÁVKÁCH

Vedení Jihomoravského kraje chce prodat pozemky pro stavbu lázní v Pasohlávkách soukromému investorovi. Jejich doporučení musí příští týden ještě posvětit zastupitelé a taky samotná obec. Podrobnosti má Ondřej Šimeček. 

 

 

 

2017

 

LUHAČOVICKÝ SPOR RADNICE A LÁZNÍ

Kdo a kolik má platit za užívání veřejného prostranství, má rozhodnout Okresní soud ve Zlíně. Aktéry sporu, který dnes začal rozplétat, jsou luhačovická radnice a provozovatel nejznámějších moravských lázní.

 

LÁZNĚ V PASOHLÁVKÁCH

Nový projekt čínských lázní v Pasohlávkách víc než za jednu a půl miliardy korun – jihomoravský kraj dnes představil objednanou studii, o které mají v polovině ledna hlasovat zastupitelé. Živě s redaktorem.

 

 

VYUŽÍVÁNÍ PENĚZ NA VÝUKU HANDICAPOVANÝCH

Změna v ohodnocování asistentů, kteří na školách pomáhají s výukou handicapovaných. Ministerstvo sepisuje novou vyhlášku a mluví o efektivnějším využitím peněz na inkluzi. 

 

PŮL ROKU SBORU PRO BEZBARIEROVOST

Třicet podnětů obdržel během půl-ročního fungování poradní sbor pro bezbariérovost v Brně. Většina měla jednoduché řešení, některé bariéry ale zůstávají.

 

KUKS STÁLE BEZ VODY

Lázně v Kuksu jsou stále bez vody. Už půl roku. Léčivé prameny vyschly poté, co firma u jednoho ze soukromých domů v obci vyhloubila vrt pro tepelné čerpadlo. Zaplatit nápravu ale odmítá a obec na ni peníze nemá.

 

 

RODIČE POSTIŽENÝCH DĚTI CHTĚJÍ REHABILITACE

Rodiče tělesně postižených dětí z Hlučína a okolí sepsali výzvu tamním radním. Vadí jim, že jejich školou povinné děti nemají možnost intenzivně rehabilitovat a musí je vozit do jiných měst, kde taková zařízení fungují. Město o problému ví. Rádo by od kraje převzalo tamní školu pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami, kde by se takovým dětem věnovali i fyzioterapeuti. 

 

KARLOVY VARY ZDRAŽÍ POPLATKY ZA VJEZD DO LÁZEŇSKÉHO ÚZEMÍ

Umožňuje to novela zákona o místních poplatcích, která zvýšila denní maximální limit. Další západočeské lázeňská města zatím nezdražují.

 

JAK VOLÍ NEVIDOMÍ

Mají právo a chtějí volit, jenže nedokážou v obálce najít vybraný lístek. Mají své favority, ale nejsou schopní je zakroužkovat. Mluvíme o nevidomých lidech. K urnám jich v pátek a sobotu může podle odhadů přijít až 60 tisíc. 

 

 

HANDICAPOVANÁ MATKA SKONČILA NA ULICI

Kvůli údajně části nezaplaceného nájmu skončila na ulici handicapovaná matka se dvěma malými dětmi. Žena je na invalidním vozíku a s majitelem olomoucké ubytovny prý neměla podepsanou smlouvu. Případ koluje po sociálních sítích. Lidé se snaží najít rodině co nejdříve ubytování. Město ale tvrdí, že žena pomoc sociálních pracovníků odmítala. Jenže chráněné bydlení pro handicapované matky s dětmi u nás téměř není. A chybějí také terénní sociální pracovníci.

 

VYKLÍZENÍ LÁZNÍ

Kdysi věhlasné Lázně dr. Vrbenského na Střekově v Ústí nad Labem chátrají už od 90. let. Teď by se to mohlo změnit. Koupili je noví majitelé a mají s nimi velké plány.

 

NÍZKÝ LÁZEŇSKÝ POPLATEK

15 korun za člověka. Sdružení lázeňských míst říká, že je tato částka nízká a nepokrývá náklady na správu turisticky vytížených lokalit. Lázeňský poplatek se nezměnil od roku 1991.

 

 

KOLAPS LÉKAŘSKÉ POSUDKOVÉ SLUŽBY

Lékařská posudková služba nestíhá vyřizovat agendu. Na Národní radu osob se zdravotním postižením se teď obrací stále víc lidí, kterým úřady oznámily, že se k jejich žádostem nedostanou ani v řádu měsíců. 

 

 

MOZKOVÁ PŘÍHODA U DĚTÍ

Slabost končetin, spadlé koutky úst a porucha řeči. Tři příznaky mozkové mrtvice. Podle lékařů je na ně potřeba pamatovat nejen u starších pacientů. 

 

NEBEZPEČNÉ BARIÉRY

Nově opravený střední nástupní ostrůvek před brněnským Hlavním nádražím kritizují nevidomí. Červená vodící linie, která by jim měla pohyb po nástupišti ulehčit, je totiž přerušovaná a jsou na ní překážky. Lidé se zrakovým postižením považují situaci dokonce za ne nebezpečnou.

 

BARIÉRY V PRAZE

Motivovat majitele nebo provozovatele, aby do jejich budov mohli bez problémů i hendikepovaní - to je cíl grantového programu hlavního města Prahy. 

 

SPORY OLÁZNĚ PASOHLÁVKY

Thermal Pasohlávky - krajská společnost, která má na jižní Moravě na starost projekt lázní na kraji Novomlýnských nádrží, má nové vedení. Dnes o tom rozhodla valná hromada. Dosavadního šéfa Jiřího Škrlu nahradil Martin Itterheim.

 

 

PODPORA PRÁCE HANDICAPOVANÝCH

Část zaměstnavatelů si stěžuje na nedostatečné příspěvky na práci handicapovaných. V souvislosti se zvyšováním minimální mzdy od příštího roku chtějí, aby se adekvátně zvedla i státní podpora – a to až na 12 tisíc. 

 

NÁKLADY NA ASISTENTA

Přibývá lidí s handicapem nebo seniorů, kteří chtějí žít samostatně, a ne v ústavech. K tomu potřebují asistenci, kterou si ale mnozí nemohou bez pomoci dovolit. 

 

INVESTICE DO LÁZNÍ V PASOHLÁVKÁCH

Čínské lázně v Pasohlávkách možná nebudou. Novému vedení jihomoravského kraje se nelíbí podmínky, které se doposud podařilo vyjednat s investorem. 

 

ZDRAVOTNICKÉ POMŮCKY

(od 0:40s)

 

 

SLOŽITÝM OBDOBÍM PROCHÁZEJÍ STÁTNÍ LÉČEBNÉ LÁZNĚ 

V JÁNSKÝCH LÁZNÍCH

Před čtyřmi lety stály na prahu krachu - uzavření hrozilo i vyhlášené dětské léčebně Vesna. Poté, co vláda rozhodla, že je nezprivatizuje, se sem začali vracet pacienti.

 

 

ZÁKAZ PRO DROŽKAŘE V LÁZEŇSKÝCH ULICÍCH

Do lázeňských ulic Karlových Varů nesmí od května koňmi tažené kočáry. Jejich provozovatelé se dostali do sporu s radnicí a odmítli podepsat dodatek smlouvy, který zkrátil původně domluvenou spolupráci o 2 roky. 

 

RODIČE HANDICAPOVANÝCH DĚTÍ KRITIZUJÍ POSUDKOVÉ LÉKAŘE

Jen obtížně se domáhají uznání adekvátního stupně příspěvku na péči. Posudkoví lékaři podle nich nerespektují doporučení odborníků.

 

NEVIDOMÝ PÁR CHCE ADOPTOVAT DÍTĚ

Nevidomí manželé z Opavy se už čtyři roky snaží přesvědčit úřady, aby jim povolily adopci dítěte. Loni je podpořil také soud, který ministerstvu práce a sociálních věcí nařídil, aby jejich případ posoudil znovu.

 

BEZBARIÉROVOST V BRNĚ

(od 12:39s)

 

 

ÚDRŽBA LÁZEŇSKÉHO AREÁLU

žuvý vstup redaktora.

 

ÚDRŽBA LÁZEŇSKÉHO AREÁLU

Živý vstup redaktora.

 

PROBLÉMY VOZÍČKÁŘŮ SE ZIMNÍM POSYPEM

Proti sněhu i ledu na chodnících bojuje většina obcí na jižní Moravě kamennou drtí - podle správců je účinná a nejlevnější. Právě laciný zimní posyp ale ničí hendikepovaným kola u vozíků. Oprava je pak vyjde zhruba na tisícikorunu.

 

REKLAMNÍ POUTAČE VADÍ NEVIDOMÝM

Reklamy nevadí jen městům. Bojují proti nim i nevidomí - zejména proti reklamním stojanům. Překáží jim při orientaci.

 

BEZBARIÉROVÉ BYTY

Najít bezbariérový byt v Brně je pro lidi s tělesným postižením problém. Třeba v chráněném bydlení na Kociánce můžou nově pobývat jen tři roky, pak se musí osamostatnit. Pokud si ale o pronájem nepožádají i léta dopředu, nemají šanci ho dostat. 

 

2016

 

CHYBĚJÍCÍ BEZBARIÉROVÉ BYTY

Zhruba 200 tisíc lidí v Česku podle ministerstva práce a sociálních věcí nemá žádný domov. Žijí na ubytovnách nebo na ulici. A čím dál častěji se mezi nimi objevují různě handicapovaní. Bezbariérových bytů je totiž málo a čeká se na ně až několik let. 

 

MÁLO ASISTENTŮ PRO HANDICAPOVANÉ

I lidé s nejvyšším stupněm postižení chtějí žít samostatně a ne v ústavech. K tomu ale potřebují asistenta, kterých je v Česku nedostatek.

 

 

VOZIČKÁŘÍ V HLAVNÍM MĚSTĚ NARÁŽEJÍ NA TO, ŽE MODRÉ ZÓNY PLACENÉHO STÁNÍ S NIMI ZATÍM PŘÍLIŠ NEPOČÍTAJÍ

V srpnu se rozšířily na Prahu 5 a 6 a od října by modré zóny měly začít platit i v 8.pražském obvodu.

 

 

SLUŽBY RANÉ PÉČE NESTAČÍ

Služeb rané péče pro rodiny s postiženými dětmi do sedmi let je nedostatek. Podle odhadů sociologů je takových rodin v České republice přes jedenáct tisíc. Službu, ale využívá přibližně třetina z nich. Někteří o ní nevědí a další například čekají, až přijdou na řadu. Stát tyto sociální služby dotují pouze z šedesáti procent, zbytek peněz si musí poskytovatelé na provoz zajistit sami.

 

POMOC PRO PACIENTY ÚRAZECH PÁTEŘE

Speciální péče pro pacienty po úrazech míchy a páteře. V České republice fungují čtyři spinální jednotky, které se soustředí právě na ochrnuté pacienty. 

 

PŘÍSPĚVKY PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ

Víc peněz pro nejvážněji postižené nebo míň papírování při žádosti o příspěvek. I to navrhuje Národní rada zdravotně postižených.

 

PRAVIDLA V BYTECH PRO LIDI S POSTIŽENÍM

V bytech pro lidi s postižením by mohla platit mírnější pravidla. Pokud handicapovaný zemře, musí teď jeho rodina z bytu do čtvrt roku odejít.

 

ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Zhruba šest miliard - tolik podle poslední analýzy ministerstva práce chybí na zdravotní výkony v sociálních službách. Za dlouholeté problémy může hlavně neprovázanost obou systémů.

 

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ V KRAJI VYSOČINA ZATÍM MARNĚ HLEDÁ VHODNOU TURISTICKOU TRASU  PRO VOZIČKÁŘE

A hendikepované při tom prosí o spolupráci. Zatímco v okolních regionech je vyznačených tras hned několik, na Vysočině se stále nepodařilo najít ani jednu.

 

VRAŽEDNÝ ÚTOK NA ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ

Japonsko se vzpamatovává z nejhoršího vražedného útoku v moderní historii. Na svědomí ho má bývalý zaměstnanec ústavu pro zdravotně postižené, který ubodal devatenáct pacientů.

 

ČÍNSKÁ INVESTICE DO LÁZEŇSTVÍ

První vážný krok k postavení velkého lázeňského komplexu u Novomlýnských nádrží - společnost Thermal Pasohlávky dnes podepsala smlouvu o spolupráci s konkrétní čínskou firmou. Společně potom připraví detaily projektu za dvě miliardy korun.

 

ZNEUŽÍVÁNÍ PARKOVACÍCH MÍST PRO INVALIDY

Neoprávněné parkování na místech pro invalidy se znovu rozmáhá. Novela zákona před devíti lety výrazně zmírnila postihy za tento přestupek a úřadům se navíc pokuty těžko vymáhají.

 

KONEC VÝHOD PRO FIRMY S HANDICAPOVANÝMI

Firmy zaměstnávající postižené přijdou o výhody při veřejných zakázkách. Kvůli častému zneužívání s tím počítá novela zákona. 

 

PŘEKÁŽKY PRO NESLYŠÍCÍ

Čeština i v psané formě jako překážka pro rodilé neslyšící. Pro mnohé překvapující informace - pro ty, kdo se dorozumívají ve znakové řeči, je to ale každodenní problém. 

 

TEPLICE PŘED STARTEM LÁZEŇSKÉ SEZÓNY

Naučit arabské turisty, co se v Česku smí a co ne. Před začátkem lázeňské sezony klíčový úkol pro Teplice. Zavádí hlídky v parcích a vydávají arabsky psaný návod. Cílem je, aby se neopakovaly loňské konflikty, kdy turisté dělali nepořádek.

 

ZMĚNA ŠKOLY PRO POSTIŽENÉ. PRO JEJICH DOBRO, NEBO ZA TREST?

Čtrnáct těžce postižených dětí z Domova sociálních služeb ve Slatiňanech má opustit chrudimskou speciální školu. Rozhodl o tom ředitel slatiňanského ústavu. Velká změna může ale děti poznamenat, tvrdí rodiče i ředitelka školy.

 

 

KRÁDEŽE LÁZEŇSKÝCH LAVIČEK

Z mariánskolázeňských parků už roky mizí tradiční lázeňské lavičky. Atraktivní mobiliář často končí na soukromých pozemcích. Město to v minulosti tolerovalo. Teď ale lavičky vůbec poprvé nechalo označit. 

 

SPOR O ODEBRÁNÍ DÍTĚTE HANDICAPOVANÉ MATCE

K soudu se opět vrátil případ matky na invalidním vozíku - která podle starších verdiktů přišla o dceru kvůli handicapu. U okresního soudu v Břeclavi se dnes začalo projednávat, komu bude dítě svěřeno do péče. 

 

DISKRIMINACE ŽÁKA S HANDICAPEM

Odmítnout žáka kvůli hendikapu. Podle okresního soudu ve Vyškově diskriminace. Obec Milešovice - jako zřizovatel spádové školy - se za to musí omluvit a matku autistického dítěte odškodnit.

 

JINDŘICHŮV HRADEC MUSÍ PŘEDĚLAT PÁSY PRO NEVIDOMÉ

Devítiletý spor rozhodl soud. Jindřichův Hradec při rekonstrukci Masarykova náměstí totiž město použilo hladkou žulu - tedy materiál, který nevidomí nepoznají nášlapem ani holí.

 

PLATOVÁ DISKRIMINACE HANDICAPOVANÝCH

Nižší minimální mzda pro zaměstnance, kteří pobírají invalidní důchod, je podle ochránkyně veřejných práv diskriminační. Ombudsmanka Anna Šabatová proto žádá Ústavní soud o zrušení části vládního nařízení.

 

 

ODEBÍRÁNÍ DĚTÍ HANDICAPOVANÝM RODIČŮM

Je možné odebrat rodiči dítě jen proto, že je handicapovaný? Dva roky se soudí matka na invalidním vozíku - přišla o dceru, klíčové verdikty přitom jasně ukázaly na její zdravotní stav.

 

SOCIÁLNÍ SLUŽBY V ZÁMKU DOLNÍ ŽIVOTICE MUSÍ POKRAČOVAT 10 LET

Posledním zařízením v kraji, které se zatím úplně transformovat nepodařilo, je Zámek v Dolních Životicích na Opavsku. Důvodů je několik- tím hlavním je to, že kraj převzal zařízení od státu i s podmínkami, které mu razantní změny neumožňují. 

 

 

SPOLEČNÁ VÝUKA ZDRAVÝCH A HANDICAPOVANÝCH DĚTÍ

Víc peněz na asistenty, psychology, speciální učebnice nebo pomůcky. Co čeká školy v rámci společného vzdělávání dětí bez rozdílu handicapu, se ředitelé nově dozvědí z příručky, kterou pro ně připravilo ministerstvo školství. 

 

ZÍSKAT KOMPENZAČNÍ POMŮCKY PRO HANDICAPOVANÉ JE STÁLE OBTÍŽNĚJŠÍ, TVRDÍ ZÁSTUPCI NĚKTERÝCH CHRÁNĚNÝCH DÍLEN

Podle kritiků je často nedostanou ani lidé, kteří na ně dřív nárok měli.

 

PŘÍSPĚVKY NA MOBILITU

Většina lidí, kteří pobírají příspěvek na mobilitu, si o něj musí v lednu zbovu požádat. Vyplývá to ze zákona pro ty,

kterým Úřad práce přiznal dávku v letech 2012 a 2013.

 

ZADLUŽENÍ HANDICAPOVANÍ

Lidé s těžkým handicapem, kteří žít samostatně, a ne v ústavu.  K tomu potřebují asistenta,

který jim pomůže. Tato služba je měsíčně vyjde až na 40 tisíc, a tak se mnozí zadlužují.

 

 

 

 

2015

 

VÝMĚNA ZTP/P PRŮKAZŮ

Více než 30 tisíc lidí nemá stále vyměněné průkazy ZTP. Čas přitom mají jen do konce roku. Kdo do té doby

nestihne žádost na úřad práce podat, nebude moct od ledna čerpat výhody.

 

CHARITATIVNÍ AKCE

S adventem se pojí pomoc potřebným a nemusí mít jen hmatatelnou podobu. Dobročinné spolky nabízejí i

netradiční certifikáty

 

DRAHÁ LÉČBA MOZKOVÉ OBRNY

Ročně se jen v JM kraji narodí zhruba 80 dětí s dětskou mozkovou obrnou. Jejich rodiče ale většinou nemají možnost zaplatit nákladnou

léčbu a pomůcky, které jejich potomci potřebují

 

SEBEOBRANA HANDICAPOVANÝCH

U kapsářů platí, že si vybírají ne ty nejbohatší, ale nejsnazší obětí. To se hlavně týká matek s dětmi, důchodců

a handicapovaných

 

PŘÍSPĚVKY NA PÉČI

Lidí, kteří pobírají příspěvek na péči - ať už na tu domácí nebo v různých zařízeních, postupně přibývá.

 

TÝRÁNÍ KLIENTŮ PŘEROVSKÉ UBYTOVNY

Vyhladovělí a dehydrovaní byli lidé, které sociální pracovníci stěhovali z přerovské ubytovny do Brna. Čtyřicítka postižených a seniorů žila v lazaretu v katastrofálních podmínkách.

 

HANDICAPOVANÍ NA ČESKÝCH SJEZDOVKÁCH

Neochota některých vlekařů a nedostatek peněz – hlavní překážky, které stále brání hendikepovaným vyrazit na české sjezdovky.

 

MLADÍ LIDÉ S POŠKOZENÍM MOZKU

Poškozením mozku trpí stále víc mladých lidí – dokonce už kolem dvaceti let. Většinou je to po úrazech, autonehodách, ale i pokusech o sebevraždu

 

BEZBARIÉROVÉ ŠKOLY V ČESKU

Bezbariérových škol v Česku sice přibývá, ale jen pomalu. Vybrat tak vzdělávací zařízení pro handicapované dítě je stále velký problém.

 

MODERNÍ REHABILITAČNÍ POMŮCKY PRO LIDI SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

 

 

 

 

2014

 

ÚRAZY PO PÁDU Z KONĚ

 

PRÁCE PRO HANDICAPOVANÉ

 

 

ZMĚNA ŠKOLY PRO POSTIŽENÉ. PRO JEJICH DOBRO, NEBO ZA TREST?

Čtrnáct těžce postižených dětí z Domova sociálních služeb ve Slatiňanech má opustit chrudimskou speciální školu. Rozhodl o tom ředitel slatiňanského ústavu. Velká změna může ale děti poznamenat, tvrdí rodiče i ředitelka školy.