ERIKA KOSTOVÁ

Erika Kostová

nar.19.12.1982

mám diagnostikovanú Spynálnu Atrofiu Aran-Duchenne, kvôli čomu som od ranného detstva na invalidnom vozíku.

Kreslím rukami, najradšej pastelom, pretože sa ľahko rozotiera a nepotrebujem  na prácu s ním toľko síl. No nevyhýbam sa ani precíznejšej tvorbe ceruzkou, hoci je tam potrebný väčší tlak na výkres, no pomaličky mi to ešte s Božou pomocou ide.

Veľmi rada by som "tvorila" veľké obrazy, no kvôli tomu, že nezdvihnem ruky, ako by som potrebovala pri "práci", ostávam pri veľkosti A3., ktorá je pre mňa tak akurát.

Žijem s rodičmi v dedinke Kurov. Kvôli chorobe som nemala veľa možností so školou a tak mám ukončené len základné vzdelanie. Napriek tomu som sa nikdy nevzdala svojej fantázie a plánov a postupne neustálym kreslením, ešte ako dieťa do zošitov, neskôr čítaním mnohých "naučných kníh", som sa naučila pracovať s pastelom, uhlíkom, ale aj obyčajnými farebnými ceruzkami, či akvarelovými ceruzkami, až do dnešnej podoby, keď kreslím pre kamarátov, či známich portréty, krajinky, ale taktiež som ilustrovala aj rozprávkové knihy svojej, už nebohej sestry Márie a vydala omaľovánky.

Kreslenie je pre mňa únik od reality, spolu s farebnými tvarmi sa na výkres ukladá aj moja nálada, či myšlienky, ktoré vtedy mám v hlave. Moje obrázky sú niečo, o čom viem, že tu po mne ostane aj keď ja tu už nebudem, a bude tešiť iných.

Vo voľných chvíľach sa veľmi rada hrám so svojimi synovcami, pozriem si dobrý  film so švagrinou, či sa vyberiem na prechádzu elektrickým vozíkom. Posledné roky trochu "privoniavam" k športu zvanom šach, háčkujem, prečítam si nejakú knihu, a trávim nespočetné hodiny na internete, kde si mailujem so svojimi kamarátmi.

Do budúcnosti by som veľmi rada tvorila pre viacej ľudí, aby sa moja tvorba dostala aj tam, kam mňa osobne už zdravie nepustí. Veľmi rada by som mala vlastnú výstavu s možnosťou si moje práce rovno na nej zakúpiť, ilustrovala aj iným spisovateľom, či vydala omaľovanky s motívmi detí na vozíčku, aby svoj postih nevnímali, ako niečo, čo ich má izolovať od iných. Viem sama, čo to je, cítiť sa vždy trochu vo svojom svete, na kraji toho "normálneho".

Deti sú deťmi, zdravé, či choré, chcú sa hrať a snívať, je na nás dospelých, či im to umožníme a otvoríme im dvere do Sveta všetkých.

Paní Eriku můžeme podpořit prostřednictvím jejího bankovního účtu:

2248375956/0200, Slovenská Republika, IBAN: SK9102000000002248375956

Nebo nás kontaktujte, pomůžeme zamýšlenou podporu realizovat prostřednictvím našeho provozního účtu spolku. Fio banka má převod prostředků na Slovensko zdarma.

Paní Erika by chtěla darované peníze využít na zvýšené náklady na svou dopravu. Vždy, když chce cestovat za sportem, kulturou, přáteli a kamkoliv jinam, je odkázaná na pomoc známých, kteří mají automobil a zrovna dostatek času. To všechno sebou přináší zvýšené náklady.

Paní Erika k tomuto píše: „Peniažky, ktoré by sa touto formou vyzbierali by som rada použila na preplatenie benzínu, kedže v mojej blízkej rodine nie je nik kto by ma vozil a bol mi zároveň asistentom, či na rekrečne pobity, či na šachové sústredenia, riešim to tak, že obchádzam susedov, ktorý má čas, aby ma s asistentom odviezol, išiel domov a potom po mňa zase prišiel, takže, takto si každý pobyt platím vlastne  2x, čo sa týka cesty. A tým že som z dediny nemám prístup k bezbariérovym autobusom, aby som aspoň takto ušetrila. :).“

Tvorbu paní Eriky a další informace o ní můžeme najít na internetových stránkách https://www.erikineobrazy.estranky.cz/  Umělkyně má i svůj profil na facebooku. Najdete po zadání jejího jména.

Paní Kostová bude potěšená případným zájmem o její obrazy (zde uvedeny pouze ty, které jsme zatím od autorky obdrželi). Pro získání obrazu od této autorky kontaktujte prosím přímo umělkyni na uvedených kontaktech nebo přes naše občanské sdružení. Paní Erika: „ak by bol o niečo záujem, alebo niečo iné, čo tam nie je, rada nakreslím. :)) Môžu sa mi ozvať mailom, chodím sem každý deň, naisto si to nájdem a hneď budem reagovať.“ Děkujeme.